Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Profesor : GIN LCRMIOARA


coala : Mihai Eminescu Buhui
Clasa : a VII-a C
Data : 27.10.2012
Aria curricular : Limb i comunicare
Obiectul : Limba i literatura romn
Unitatea de nvare : Scriitor.Carte.Cititor
Subiectul leciei : Unitile frazeologice
Tipul leciei : de asimilare de noi cunotine

Competene specifice vizate :


1.3 integrarea categoriilor semantice n structuri lexicale proprii;
1.5 aplicarea principiilor ascultrii active n manifestarea unui comportament comunicativ
adecvat;
2.3 respectarea normelor morfosintactice n propoziii i n fraze;
3.3 sesizarea corectitudinii i valorii expresive a categoriilor gramaticale nvate;
4.4 utilizarea corect a flexiunii nominale i verbale n textul scris, utiliznd corect semnele
ortografice i de punctuaie.
Obiective operaionale
A. cognitive : La sfritul activitii,elevii vor fi capabili :
1.s dea definiia corect a unitilor frazeologice;
2.s dea sinonimul corect al unitii frazeologice;
3.s precizeze partea de vorbire a cuvntului nlocuit;
4.s creeze locuiuni pornind de la anumite cuvinte date;
B.afective :
1.s manifeste interes pentru participarea la demersul instructiv-educativ;
2.s-i exercite spiritul competitiv ntr-un mod constructiv.
Strategia didactic :
Metode i procedee : conversaia euristic, explicaia, nvarea prin descoperire, lucrul cu
manualul/ caietul special / fia de lucru, floarea de lotus, exerciiul.
Forme de organizare : frontal, individual, activitate n perechi.
Resurse : timp 50 de minute;
capacitile normale de nvare;
cunotinele dobndite anterior ;
Mijloace de nvmnt : manualul,caietul special, creta colorat/ pixul rou.
Bibliografie : - Parfene, Constantin,Metodica studierii limbii i literaturii romne,Ed.Polirom,
Iai, 2000.
- Crian,Alexandru,Dobra Sofia, Smihian Florentina, Limba i literatura
romn, Manual pentru clasa a VII-a ,Ed. Humanitas, Bucureti , 2002,
- Ioni Fl., Crstocea E., Coman A. Limb.Literatur.Comunicare, clasa a
VII-a ,Ed.Art, Bucurei 2008.

Ionescu Nicoleta,Georgescu Mihaela,Limba romn pentru clasa a VII-a,


Ed.Booklet, Bucurei 2010.
SCENARIUL DIDACTIC

I ORGANIZAREA CLASEI ( 1 ):
- notarea absenelor;
- asigurarea condiiilor necesare desfurrii activitii;
II VERIFICAREA TEMEI ( 5 ):
Elevii au avut, ca tem, efectuarea exerciiului 24 de la pagina 16 din Caietul special i de
alctuit propoziii, n care s dovedeasc polisemia verbelor a ridica i a asculta.
Se verific, prin sondaj, efectuarea corect a temei.
III ACTUALIZAREA CUNOTINELOR DOBNDITE ANTERIOR (10):
Se realizeaz, prin ntrebri adresate frontal, referitoare la omonime i cuvinte polisemanice.
IV PREZENTAREA SARCINILOR DE NVARE (6 ):
Profesorul scrie la tabl, sub form de dictare, cteva enunuri ce urmeaz s fie analizate :
Exemplul
Sinonim
Partea
vorbire
1.n drumul ctre ara sa,regela a bgat de seama o cetate.
a observat
verb.
2.i-a pus n gnd s o cucerasc.
s-a hotrt
verb
3.ns, n cetate erau soldai tot unul i unul, care au inut piept vrednici
adjectiv
polonezilor.
au rezistat
verb
4.Cel de sus le-a druit mult curaj i rbdare.
Dumnezeu
subst.
5.Trecerea n nefiin a unora dintre ei le-a dat mai multa putere.
moartea
subst.
6.Regele a fost impresionat de-a binelea de spiritul su d total
adverb
sacrificiu.
7.Din cnd n cnd, plieii au povestit i altora aceast uneori
adverb
ntmplare.

de

VII CONDUCEREA NVRII ( 20 ):


Profesorul i conduce pe elevi s descopere grupurile de cuvinte precum i sinonimele
acestora.unitilor frazeologice.
Se realizeaz clasificarea acestora, dup sens, avnd ca suport exemplele de pe tabl.
Se efectueaz ex.1 i 2 de la pag.33 din manual, apoi 26,29 si 30 din caietul special.

Elevilor li se cere s lucreze n perechi pentru precizarea unor locuiuni sinonime cu verbul
a fugi.
a-i
lua
picioarele
la spinare

a spala
putina
a fugi=

a o lua la
snatoasa

a o lua la
goan

Profesorul solicit formularea unor locuiuni i expresii, n care s intre subst. inim.
din toata inima
a pune la inim
a-i lua ceva de pe inim
a drui inima cuiva
a avea inima de piatr
de inima albastr

VIII ASIGURAREA FEEDBACKULUI :


Are loc pe tot parcursul leciei prin aprecieri verbale la adresa elevilor.
IX OBINEREA PERFORMANEI (5 ):
Elevii primesc o fi de lucru .
X ASIGURAREA RETENIEI I TRANSFERULUI (1 ):
Elevilor li se d, ca tema pentru acas, efectuarea exerciiilor 1 i 2,pag.33 din manual.

S-ar putea să vă placă și