Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

COALA: COALA GIMNAZIAL ARON COTRU ARAD


STUDENT PRACTICANT: ARDELEAN GEANINA
DISCIPLINA: LIMBA I LITERATURA ROMN
TITLUL LECIEI: GENUL EPIC ,
TEXT SUPORT: IAPA LUI VOD DE M.SADOVEANU
SCOPUL: transmiterea i insuirea de noi cunostine
DATA: 02.11.2015
DURATA : 50 de minute
Competene generale :
3.Receptarea mesajului scris,din texte literare ;
4.Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise,n diferite
context de realizare,n scopuri diverse .
Valori i atitudini :

Cultivarea interesului pentru lectur i a plcerii de a citi,a gustului estetic n domeniul


literaturii;
Stimularea unei gndiri autonome,reflexive i critice n raport cu diversele mesaje
receptate;
Cultivarea unei atitudini pozitive faa de limba romn i recunoaterea rolului acesteia
pentru dezvoltarea personal i mbogairea orizontului cultural;

Obiective operaionale:
1.s motiveze apartenena textului la genul epic
2. s sesizeze n structura textului cele doua planuri narrative;
3.s formuleze ideile corespunztoare celor doua planuri narrative
4. s identifice procedeele de legare a secvenelor din text(nlnuirea i alternana)

5.s caracterizeze sumar personajele care apar n text


6.s recunoasc trsturile genului epic
Metodologie : conversaia euristic,observarea,dezbaterea,problematizarea
Bibliografie: Crian, Al., Dobra S., Manual de limba romn pentru clasa aVII-a, ed.
Humanitas, Bucureti, 2006

Scenariu didactic

Evocare
Profesorul intra in clas,face prezena i verifica tem de cas.
Realizarea sensului :
1.
2.
3.
4.
5.
6.

Profesorul anun lecia nou


Scrie titlul pe tabl, ,,Iapa lui Vod M. Sadoveanu Genul epic;
Anun obiectivele leciei
Se cere elevilor s recunoasc ce text literar este (epic sau liric)
Elevii trebuie s identifice cele doua planuri narative
n cele doua planuri narative elevii vor identific naratorul,aciunea,personajele i
modurile de expunere.

Asigurarea feed-back-ului se realizeaz pe tot parcursul activitaii,prin aprecieri verbale,prin


ntriri sau corectarea rspunsurilor elevilor dup caz.
Reflecia :
Elevii primesc urmtoarea sarcin de lucru: Scrie pe o pagin distinct o scrisoare, de
7-8 rnduri, adresat comisului Ionita , prin care s-l felicite pentru curajul de care a dat
dovada la intalnirea cu Voda.