Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Activitate integrat
Data
Propunatoare: Mihu Monica
Unitatea de nvmnt: Gradinita nr. 26 Sibiu
Nivelul: 2 -grupa mare
Tema anual de studiu: Cnd, cum si de ce se ntmpl?
Proiect tematic: Toamna- pe aripi de cntec i poveste
Tema saptamanii: Cri, cri, cri, toamna gri, nu credeam c-o s mai vii!
Tema activitii integrate: Hainuta potrivita este gata pregatita
Tipul activitii:
Elemente componente ale activitatii integrate:
ADP:
ntalnirea de dimineata:
salutul
prezenta: Cine oare n-a venit?
calendarul naturii: Cum e vremea azi?
impartasirea cu ceilalti: Ce mi s-a intamplat recent?
TranziiI
Joc distractiv: Cine a spus hapciu?
Cntec: Noaptea rece s-a lsat
ALA 1:
Constructii: Dulpioare pentru haine
Joc de rol: Spalam, calcam rufele
Arta: Desenam si coloram hainute de toamn
ADE:
DS: Hinue potrivite pentru excursia la munte-joc didactic
DOS: Decoram dulapiorul de haine- activitate practic
ALA 2: Euritmie Dansul ploii
Scopul activitii:
Sistematizarea si consolidarea cunostintelor despre anotimpul de toamn, valorificarea
priceperilor i deprinderilor de munca specifice pe baza cerinelor si a interrelaionrii n
grupuri si individual
Obiective operaionale:
ALA1:
s interacioneze si interrelaioneze in cadrul grupului n vederea rezolvrii unei
activiti
sa mbine armonios piesele intr-o constructie in relief
sa manifeste spirit de colaborare n realizarea constructiei
sa rezolve corect fisa
sa manuiasca in mod corect instrumentele de scris
s participe activ la activitatea de grup la jocul de rol
ADE:
DS:

DOS:

ALA2:

sa identifice obiectele de imbracaminte, incaltaminte necesare pentru o excursie la


munte in anotimpul de toamna
sa motiveze de ce a ales acele piese vestimentare
sa sesizeze prezenta unor piese care sunt specifice altor anotimpuri
sa le impacheteze si sa le aseze in geanta de calatorie
sa cunoasca si sa utilizeze materialele de lucru in mod corect si ingrijit
sa obtina forme spontane de decorare in mod creativ, dupa imaginatia fiecaruia
sa raspunda prin actiune la cerintele educatoarei
sa participe activ la joc
sa exprime sentimente de bucurie, satisfactie si multumire

Strategii didactice:
1. Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, jocul, turul galeriei
2. Mijloace didactice: cuburi de constructii, creioane colorate si foi A4, jucarii: fier de calcat,
paturi, hainute de papusi, stativ reprezentand dulapiorul de haine, obiecte vestimentare si de
incaltaminte, geanta de calatorie, farfurii de carton, aracet, diverse seminte.
3. Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual
Durata: o zi
Bibliografie:
L.Culea, A.Sesovici, F.Grama, M.Pletea, D. Enescu, N.Anghel, 2008- Activitatea integrate
din gradinita, Bucuresti, ed. DPH

Scenariul zilei:

Activitatea zilei incepe cu intalnirea de dimineata


Copiii sunt asezati in semicerc pentru a putea stabili un contact vizual cu toti membrii grupei.
Ne salutam, facem prezenta. Vom purta discutii scurte despre Cum ne-am imbracat
astazi? Si de ce? ne-am imbracat astfel. Vom completa calendarul naturii. Doi copiii ne vor
impartasi ce li s-a intamplat recent, ne vor povesti o intamplare petrecuta de ei.
Activitatea de grup:
ALA: Voi indruma copiii spre centrele deschise. La centrul Constructii vom realiza
dulapioare pentru haine, la Joc de rol copiii se vor transpune in locul mamelor care spala si
calca rufele si le pregatesc pentru excursie, la centrul Arta vor desena si colora hainute de
toamna. Dupa ce le-am explicat ce au de facut la fiecare centru, copiii isi aleg locul dorit.
Se face tranzitia spre activitatile pe domenii experientiale prin jocul Cine a spus hapciu?
In cadrul DS voi anunta jocul didactic Hainute potrivite pentru excursia la munte, il voi
explica si impreuna cu trei copii vom demonstra ce trebuie facut de catre fiecare grupa de
copii apoi se va desfasura jocul propriu zis.
Tranzitia catre cea de a doua activitate se va face prin cantecul Noaptea rece s-a lasat.In
cadrul DOS vom realiza dcor pentru dulapiorul suparat iar apoi vom dansa Dansul ploii.

Eveniment
didactic

1.Moment
organizatoric

2.Captarea
atentiei

Ob.
op.

Continutul
instructiveducativ

Se creeaza
conditiile
psihopedagog
ice necesare
desfasurarii
activitatii
Descoperim
dulapiorul cu
hainute

3.Anuntarea
temei jocului

Se anunta
titlul jocului

4.Prezentarea
regulilor

Se va
prezenta
sarcina
didactica si
regulile
jocului. Pe
parcursul
jocului copiii
organizati pe
echipe vor
rezolva mai
multe sarcini:
Identificarea
hainutelor
necesare
excursiei,
impachetarea
lor si

Strategii didactice

Evaluare

Metode si
procedee

Mijloace
de
invatare

Forma de
organizare

surpriza

dulap cu
haine

frontal

Conversati
e
explicatie

Obiecte
vestimenta
re si de
incaltamint
e, geanta

Pe grupe

Capacitatea
de
concentrare
a atentiei
Reactualizar
ea
cunostintelor
despre
obiecte
vestimentare
si de
incaltaminte
specifice
anotimpului
de toamna
Concentrare
a pe sarcina
propusa

5.Executarea
jocului de
proba

6.Executarea
jocului
propriu-zis

7.Asigurarea
retentiei si
transferului

aranjarea in
geanta de
calatorie
Trei copii vor
demonstra ce
trebuie facut
pentru a
rezolva
sarcina
O grupa de
opt copii vor
lua hainute
potrivite de pe
umerasele din
dulapior, le
vor da altor 8
copii care
trebuie sa
impacheteze
aceste
hainute, iar
apoi vor
ajunge la
ultima grupa
de copii care
va aseza
hainutele in
bagaj, dupa
care vor
schimba
locurile intre ei
Se sesizeaza
ca mai exista
si alte hainute
si obiecte de
incaltaminte
specifice altor
anotimpuri,
vom preciza
de ce nu am
ales acele
obiecte pentru
excursia
noastra apoi
vom observa
tristetea
dulapiorului
nostru pt ca

demonstra
re

Haine ,
incaltamint
e, geanta

Conversati
a,
exercitiu

Hainute,
geanta

Conversati
a

Pe grupe

Frontal

Realizarea
sarcinii

8.Evaluarea
activitatii

9.Incheierea
activitatii

este fara
culoare si vom
trece la
realizarea
decorului
dupa
imaginatia
fiecarui copil,
se face
incalzirea
manutelor si
le urez spor la
lucru
Se realizeaza
evaluarea
lucrarilor,
apreciind
astfel atat
calitatea
lucrarilor cat si
modul in care
s-au
comportat
copiii in timpul
activitatii
Pentru
rezolvarea cu
succes a
sarcinilor
copiii vor fi
rasplatiti cu
aprecieri
verbale dar si
cu mere
coapte.

explicatia

Farfurii de
carton,
aracet,
diverse
seminte

Individual

Se
evalueaza
comportame
ntul in timpul
lucrului

frontal

Lauda si
recompensa

Turul
galeriei

conversati
a

S-ar putea să vă placă și