Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
1 BERCENI
ADRESA: COM. BERCENI, B-DUL 1 MAI, NR. 264, JUD. ILFOV
TEL / FAX: 0213612701
e-mail: scoala1berceni@yahoo.com
http://www.scoalanr1berceni.ro/
Proiect didactic
Performan superioar
Raspund complet, cu greseli minime si justificare
adecvata.
O2 - sa formuleze oral invitatii la un eveniment dat, obiectivul va fi atins daca toti elevii formuleaza invitatii folosind o expresie specifica, cu greseli care nu
afecteaza intelegerea mesajului.
Performan minim
Performan medie
Performan superioar
Formuleaza oral o invitatie folosind o expresie Formuleaza oral invitatii folosind doua expresii Formuleaza oral invitatii folosind toate expresiile
specifica, cu greseli care nu afecteaza intelegerea specifice, cu greseli care nu afecteaza intelegerea specifice, cu greseli minime.
mesajului
mesajului.
O3 sa solicite informatii despre evenimente, obiectivul va fi considerat atins daca toti elevii formuleaza o intrebare referitoare la desfasurarea unui eveniment,
cu greseli care nu afecteaza intelegerea mesajului.
Performan minim
Performan medie
Performan superioar
Formuleaza cel putin o intrebare, cu greseli care Formuleaza doua intrebari, cu greseli care nu Formuleza trei patru intrebari, cu greseli minime.
nu afecteaza intelegerea mesajului
afecteaza intelegerea mesajului.
O4 - sa ofere oral informatile solicitate despre evenimente, obiectivul va fi considerat atins daca toti elevii raspund oral la cel putin o intrebare despre
eveniment, cu greseli care nu afecteaza intelegerea mesajului.
Performan minim
Performan medie
Performan superioar
Raspund oral la o intrebare, cu greseli care nu Raspund oral la doua intrebari, cu greseli care nu Raspund oral la toate intrebarile, amplu, in fraze,
afecteaza intelegerea mesajului.
afecteaza intelegerea mesajului.
cu greseli minimale.
O5 sa refuze oral o invitatie, obiectivul va fi considerat atins daca toti elevii formuleaza oral un refuz simplu, fara a oferi justificare, cu greseli care nu
afecteaza intelegerea mesajului
Performan minim
Performan medie
Performan superioar
Formuleaza oral un raspuns negativ, simplu, fara a Formuleaza oral un raspuns negativ, simplu,
Formuleaza oral fraze ample care contin refuzul si
oferi justificare, cu greseli care nu afecteaza
oferind justificare, cu greseli care nu afecteaza
justificarea, cu greseli minime.
intelegerea mesajului.
intelegerea mesajului
Resurse: materiale: fise suport, laptop, videoproiector, tabla, creta.
tipuri de activitate: frontala, pe perechi
Obiective operaionale
La sfritul activitii didactice,
toi elevii vor fi capabili:
O1 sa raspunda oral la intrebari
bazate pe un mesaj audiat avand ca
tema invitatia la un eveniment,
obiectivul va fi atins daca toti
elevii dau cel putin un raspuns
sumar la intrebare, cu greseli care
Coninut
adecvat
CO1:
Realizarea unei
invitatii fata in
fata
sau
la
telefon
acceptarea
solicitand
Capaciti
de Situaii de nvare
nvare disponibile
G1 - grupa elevilor
cu ritm lent
G2 - elevii cu ritm
mediu de nvare
G3 - elevii cu ritm
rapid de nvare
SO1 raspund
G1 - Sa raspunda sumar, cu
greseli
care
nu
afecteaza
intelegerea raspunsului.
G2 - Raspund mai amplu, cu o
justificare sumara.
3
Strategii didactice
Evaluare
Ascultare activa
Conversatia
Frontal
Item cu
deschis
raspuns
CO3 Realizarea
unei
invitatii
fata in fata sau
la
telefon
acceptarea
solicitand
informatii- sau
refuzul
invitatiei
oferind
argumente
G1 - grupa elevilor
cu ritm lent
G2 - elevii cu ritm
mediu de nvare
G3 - elevii cu ritm
rapid de nvare
Item cu
deschis
raspuns
G1 - grupa elevilor
cu ritm lent
G2 - elevii cu ritm
mediu de nvare
G3 - elevii cu ritm
rapid de nvare
Item cu
deschis
raspuns
Evenimentul
instrucional
Activitatea de nvare
COALA GIMNAZIAL NR. 1 BERCENI
ADRESA: COM. BERCENI, B-DUL 1 MAI, NR. 264, JUD. ILFOV
TEL / FAX: 0213612701
e-mail: scoala1berceni@yahoo.com
http://www.scoalanr1berceni.ro/
Dozarea
timpului
Timp
maxim
2
Captarea
Answer the questions:
ateniei
How informatile
are you today?
O4- sa ofere oral
CO4
- G1 - grupa elevilor Raspund oral la intrebarile
Are
you
planning
to
have
any
parties
forritm
the week-end?
solicitate
despre evenimente, Realizarea unei cu
lent
adresate:
Conversatia
Enunarea
Obiectivele
sunt
trecute
n
partea
I
a
proiectului
1
obiectivul va fi considerat atins invitatii fata in G2 - eleviididactic
cu ritm G1 - Raspund oral la o intrebare, pe perechi
obiectivelor
daca toti elevii raspund oral la cel fata
sau
la mediu de nvare
cu greseli care nu afecteaza
Actualizarea
Verificareadespre
temei telefon
5
putin
o
intrebare
G3 - elevii cu ritm intelegerea mesajului.
ancorelor
eveniment, cu greseli care nu acceptarea
- rapid de nvare
G2 - Raspund oral la doua
afecteaza intelegerea mesajului
solicitand
intrebari, cu greseli care nu
Prezentarea
Realizarea SO1 Vizioneaza
material audio-video in careafecteaza
se adreseaza
o invitatie,
invitatia este 6
informatii- unsau
intelegerea
mesajului.
sarcinilor,
acceptata, se cer informatii
despre
eveniment.
Elevii
raspund
la
intrebarile
adresate:
refuzul
G3 - Raspund oral la toate
dirijarea
Where does he invite
the lady? invitatiei
intrebarile, amplu, in fraze, cu
nvrii,
Where does the event
take
place?
oferind
greseli minimale.
obinerea
What time should she
be there?
argumente
performanelor
Doesoshe
go to the CO5party alone?
Realizarea G1 - grupa elevilor Refuzul unei invitatii, justificand.
O5 - sa refuze oral
invitatie,
G1- Formuleaza oral un raspuns negativ, Conversatia
i
asigurarea
Can
she
bring
somebody
else? fata cu ritm lent
obiectivul va fi considerat atins unei invitatii
simplu, fara a oferi justificare, cu greseli
conexiunii
daca toti elevii formuleaza oral un in fata sau la G2 - elevii cu ritm care nu afecteaza intelegerea mesajului. Pe perechi
inverse
refuz simplu, fara a oferi telefon
mediu de nvare
G2- Formuleaza oral un raspuns negativ,
acceptarea
justificare, cu greseli care nu
G3 - elevii cu ritm simplu, oferind justificare, cu greseli
solicitand oral invitatii pe baza unei fisecare
Realizarea
cu nu
imagini,
utilizand
formulele
10
afecteaza
intelegerea
mesajului de
afecteaza intelegerea
mesajuluiSO2 Formuleaza
rapid de nvare
informatiisau
adresare invatate:
G3- Formuleaza oral fraze ample care
refuzul
invitatiei
contin refuzul si justificarea, cu greseli
Would you like to come
to.....?
oferind
minime.
Are you doing anything on.....?
argumente
Lets go to...
Item cu
deschis
raspuns
Item cu
deschis
raspuns
SCENARIUL
ACTIVITATII
Realizarea SO3-Accepta invitatia , solicita informatii despre locatie, zi, ora, necesar, alti invitati:
Id love to come! When is the party?
What time is it?
What should I bring?
Where is the party?
Whos coming there?
Realizarea SO4Formuleaza raspunsuri orale pe baza fiselor cu imagini la intrebarile adresate pentru
a oferi informatii despre zi, ora, necesar, locatie, alti invitati.
The party is on....
The party is at...
You should bring....
5
The party is ....(location)
Its coming....
10
Realizarea SO5 Formuleaza oral refuzul invitatiei dand justificare pentru decizia luata folosind
14
Bibliografie:
PROGRAMA LIMBA ENGLEZA CLASELE A V-A A VIII-A, LIMBA MODERNA 1, OMEN 5097/09.09.2009
KET, EDITURA LONGMAN
PET, EDITURA LONGMAN
ELEMENTARY LANGUAGE PRACTICE, EDITURA MACMILLAN
Site:
6
www.youtube.com
Nr
.
cr
t.
1
Evenimen
te
Enunare
Captarea
ateniei
Obiectiv
e
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
Tim
p
Resurse
3
min
Conversaie
Frontal
Noteaz tema
Conversaie
Evaluar
e
a
obiectivel
or
Recapitul
area
cunotin
elor
min
O1
O2
30
min
Urmaresc materialul
audio-video.
Rspund la ntrebri:
He invites her to a ..........
It takes place at ................
She should be at ..............
No, she doesnt.
Yes, she can.
Activitatea nr. 2
Intreaba care sunt expesiile cu
ajutorul carora se formuleaza
invitatiile
Elevii raspund
Would you like to come to.....?
Are you doing anything on.....?
Lets go to...
Formuleaza oral invitatii pe baza
unei fise suport cu imagini,
utilizand formulele de adresare
invatate:
Would you like to come to my
bithday party?
Would you like to come to my
sleepover party?
Would you like to come to my
Halloween party?
Frontal
Ascultare
Frontal/individ
ual
Item cu
rspuns
deschis
Conversaie
Frontal/individ
ual
Item cu
rspuns
deschis
O3
Activitatea nr. 3
Le aminteste elevilor cum se
accepta invitatia : Id love/like to
come.
O4
Activitatea nr. 4
Solicita raspunsuri adecvate
intrebarilor urmarind informatiile
din fisa-support- asa incat ies doi
elevi unul care adreseaza
intrebari si celalalt care raspunde.
Item cu
rspuns
deschis
Conversaie
Frontal/individ
ual
Item cu
rspuns
deschis
Conversatia
Joc de rol
O5
Item cu
9
Activitatea nr. 5
Proiecteaza un material audiovideo avand ca tema refuzul unei
invitatii
Ii intreaba pe elevi care sunt
motivele invocate de personaj
pentru a nu merge unde este
invitat :
Why doesnt he go to his friends
house ?
Cu ajutorul fisei-support elevii sunt
rugati sa formuleze refuzuri oferind
motivatia
Feedback
10
rspuns
deschis
Conversatie
Frontal
Formuleaza oral
Joc de rol
Conversatie telefonica:
A: Hello!
B: Hi! Iulia speaking!
A: Hi, Iulia! How are you?
B: Im fine. And you?
A: Im great.
B: I called to ask you
Item cu
rspuns
deschis
Tema
pentru
acas
Tema:
Noteaz tema.
Realizarea unor cadrane suport cu informatii
despre o petrecere.
Realizarea unui dialog scris in care sa se
utilizeze expresiile invatate.
11
3
min
Conversaie
Frontal
MAKE AN INVITATION
ACCEPT
Id love/like to come.
12