Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC Migraii n lumea contemporan

Competene specifice:
1.3. Compararea unor opinii i argumente diferite referitoare la o tem de istorie
2.1. Cunoaterea i asumarea valorilor ceteniei democratice
3.1. Selectarea i comentarea surselor istorice pentru a susine/ combate un punct de vedere
Obiective operaionale:
1.3. s formuleze i s exprime opinii referitoare la emigraia legal i ilegal
2.1.s argumenteze necesitatea nsuirii valorilor ceteniei democratice
3.1. s comenteze surse istorice i informaii mass-media referitoare la emigraie
SCHIA LECIEI
MIGRAIILE: DEFINIIE, CAUZE, FORME
Migraia- fenomen ce const n deplasarea unor mulimi de persoane dintr-o arie teritorial n alta,
urmat de schimbarea domiciliului i/ sau de ncadrarea ntr-o form de activitate n zona de
sosire
Cauzele migraiilor azi: economice, sociale, politico-strategice, religioase
Forme de migraie:
Imigraie (ansamblul intrrilor)
Emigraie (ansamblul ieirilor)
Emigraia poate fi:
Legal
Ilegal
Emigraia legal:
-Definitiv (cu acordarea ceteniei; azi Canada i Noua Zeeland)
-Temporar (acordarea unor permise de munc)
*principalele probleme:
-compatibilitatea sistemelor de nvmnt i recunoaterea diplomelor
-favorizarea muncii supercalificate sau a muncilor umile
Emigraia ilegal:
-imposibil de controlat
-implic: munca la negru, traficul de persoane, sclavia modern
Identifica problemele emigrantului (manual, pg. 44). Pornind de la aceste repere imaginaiv c emigrai. Cu ce probleme anticipai c v vei confrunta?
Exprimai-v opinia n legtur cu necesitatea luptei mpotriva emigraiei ilegale i a
traficului de fiine umane, rspunznd urmtoarelor ntrebri:
Sunt acestea o form de exploatare uman?
Sunt vinovai cei ce folosesc munca la negru?
Ce considerai c trebuie fcut pentru combaterea celor dou fenomene?
MIGRAIILE AZI- O PROBLEM?
Statutul imigranilor: minoritari
-uneori etichetai (ex. romni cpunari), respini, marginalizai, discriminai
-au ansa de a depi statutul social i condiia din ara de origine
Se impune:
1

-recunoaterea identitii culturale


-acceptarea diversitii i multiculturalismului
-legislaie adecvat, n coformitate cu Declaraia Universal a Drepturilor Omului.

Desfurarea leciei
Etapele
leciei
Evocare

Obi
ective

Activitatea profesorului
Salut elevii.
Mesaj: n fiecare zi ar trebui s
ascultm mcar un cntec, s citim ceva
bun, s vedem ceva frumos i, dac e
posibil, s spunem cteva cuvinte
frumoase. (Goethe)
Se propune elevilor s rspund la
ntrebri dup tehnica Hexagonul
1.Cum a variat, pe parcursul anilor 1940
2010, dinamica numeric a populaiei
Republicii Moldova?
2. Ce reprezint natalitatea,
mortalitatea, mortalitatea infantil,
recensmntul populaiei?
3.Cnd bilanul natural al populaiei este
pozitiv i cnd este negativ?
4.Care sunt factorii ce influeneaz
asupra indicatorilor reproducerii
populaiei?
5.De ce are loc mbtrnirea populaiei ?
6.Unde, n ara noastr, rata natalitii
este mai ridicat dect rata mortalitii?
-Se propune vizionarea unui mic
reportaj, dup care se deduce tema
leciei Migraia populaiei.

Realizarea

-Care este impactul persoanelor plecate


sau sosite, asupra populaiei unei ri?
- Explicai esena noiunii migraie a
populaiei studiind primul fragment de
text din manual.

Activitatea elevului

Transmit cuvinte
frumoase unul altuia.

Rspund la ntrebri
dup tehnica
Hexagonul
Cum?

Metode
/
procedee
Mesaj
Prezentare
power point

Activitate
frontal

Tehnica
Cnd? Hexagonul

De ce?

Ce?
Care?
Unde?

Deduc tema leciei


Migraia populaiei
Noteaz tema leciei n
caiet i citesc
obiectivele leciei.

Evalu
-are

Prezentarea
videoreportajului

Propun idei.

Conversaie
euristic

Cerceteaz individual

Activitate
2

Formati
v
Chestionare
oral

sensului

-Se propune s se studieze , n


perechi, fragmentul doi i trei din text,
apoi o echip completeaz Soarele
ideilor cu cauzele migraiei, iar cealalt
echip consecinele migraiei.

O1

apoi explic noiunea


individual
de migraie a populaiei. Lucrul cu
manualul
Studiaz fragmentele de
text doi i trei apoi
Lucrul n
completeaz Soarele
perechi
ideilor
Lucrul cu
manualul

Cauzele
migraie
i

Completeaz Soarele
ideilor

O2

Soarele
ideilor

Conseci
nele
migraiei

-Clasificarea migraiilor populaiei.


Se propune s se completeze un
ciorchine cu Migraia populaiei
-Se explic ce reprezint unele tipuri de
migraie care nu snt reflectate n
manual.

Elevii cerceteaz figura Lucrul n


3.5 din manual i
grup
completeaz ciorchinele Ciorchinele
Migraia populaiei
Conversaie
Explicare

Se propune elevilor s explice noiunile:


emigraie, imigraie, bilan migratoriu,
repatriere, studiind definiiile din
manual.

Citesc definiiile din


manual apoi le explic.

Explicare

-Cum a influenat factorul istoric asupra


proceselor migraioniste din R.
Moldova?

Cerceteaz individual
informaia de la rubrica
tii c... pag.33

Individual
Conversaie

-De ce fluxul de migraie al populaiei


de la sat la ora este mai mare dect cel
de la ora la sat?

Propun idei
Le noteaz n caiet

Asalt de
idei

O3

Evaluare formativ

O1

O4

-Se explic c pn n anul 1991


migraia populaiei s-a produs exclusiv
n limitele URSS. Cel mai mare flux de
imigrani, n perioada respectiv, era cel
din Rusia i Ucraina, sub pretextului de
deficit de specialiti pentru
industrializarea republicii. n acelai
timp, era ncurajat plecarea populaiei
btinae la munc n Rusia, Kazahstan
i alte republici unioniste.
Dup obinerea independenei, odat
cu deschiderea hotarelor spre vest i
accesul mai mare al oamenilor la libera
circulaie, un flux mare de emigrani din
Republica Moldova s-a ndreptat n
afara spaiului ex-sovietic.
Se manifest tot mai mult migraia
extern pentru munc. Aceast migraie
este orientat, n cea mai mare parte,
spre rile din Uniunea European i
Federaia Rus.

Explicare

- Aplicarea metodei Tabelul analitic


Se propune elevilor s formeze 4 grupe.
Dou grupe vor analiza distribuia
imigranilor pe ri, iar dou grupe
distribuia emigranilor. Rezultatele vor
fi nscrise ntr-un tabel.

Elevii completeaz
tabelul analitic,
analiznd harta de la
fig.3.6 din manual,
pag.34

Lucrul cu
harta
Tabelul
analitic
Activitate n
grup
Anexa 1

-Se propune exerciii de comparare a


componenei imigranilor conform
criteriului ceteniei, studiind fig.3.7 din
manual.

Analizeaz fig.3.7 i
compar componena
imigranilor conform
criteriului ceteniei

-Se propune elevilor s se mpart n


dou echipe. I echip vor indica
avantajele migraiei, iar a II echipdezavantajele migraiei.

Graficul T

-Se propune spre rezolvare Ex.5 pag.35

Rezolv exerciiul 5

Exerciiu

-Dup Teoria Inteligenelor Multiple se


formeaz 4 grupe i li se propune
urmtoarele nsrcinri:
Scriitorii: Alctuii un cinquain cu
cuvntul Migraie
Gnditorii: Descriei cum vedei
Republica Moldova peste 10 ani;
Muzicienii: Propunei o melodie
versurilor date;

Fiecare grup de elevi


ndeplinesc nsrcinarea
primit.

Metoda
Inteligenelor Multiple

GPP
Analiza
diagramei

Analiza
diagra
mei

Reflecie
Avantajele
migraiei

Dezavantaje
migraiei

Graficul T

Evaluare formativ

Reporterii: Scriei cinci ntrebri


referitor la tema: Migraia populaiei.
Extindere
Tema
pentru
acas

Se face bilanul leciei. Se apreciaz cu


note elevii.
Se propune s se cnte cntecul Ct
trim pe acest pmnt

Tipul de migraie
Imigraie
Emigraie

Denumirea statelor

Notez tema pentru


acas

Cauzele migraiei

S-ar putea să vă placă și