Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

G.P.N. NR. 13 BUZAU


Ed. TEODORESCU DANIELA
GRUPA: MIJLOCIE
TEMA ANUAL: Cnd/ cum i de ce se ntmpl?
TEMA PROIECTULUI: Toamna bogata!
SUBTEMA: Cosul toamnei plin cu fructe!
TEMA ZILEI: Aranjam fructele in camara bunicii
TIPUL ACTIVITII: Consolidare i verificare de cunotine
MIJLOC DE REALIZARE: activitate integrata
ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITATII INTEGRATE: ( educarea
limbajului; educatie plastica; educatie muzicala; activitate matematica; cunoasterea
mediului; activitate practica)
Activiti pe centre de interes (ALA):
Construcii : ldie pentru fructe/ rafturile din camara
Art: - modelaj fructe de toamna
Joc de masa: - sortam fructe de toamna
Activiti pe domenii experieniale(ADE):
- Domeniul tiin- Activitate matematic- exerciii cu material individual - alctuire de
grupe de obiecte dup culoare i mrime
- Domeniul om i societate -Activitate practic lipire
Activiti pe centre de interes (ALA):
Joc de miscare
DURATA: 1 zi
SCOP: Consolidarea cunotinelor matematice cu privire la gruparea obiectelor dup
unul sau dou criterii; precum i consolidarea unor priceperi i deprinderi de manipulare
a materialelor puse la dispoziie, n vederea realizrii unor lucrri.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
:- sa exerseze deprinderile tehnice specific modelajului si sa realizeze fructe de toamna;
- s denumeasca fructele de toamna alese.
-s imbine piesele Lego pentru a realiza ladie mari si mici ;
- s aleag dintr-o varietate de jetoane pe cele care reprezint fructele de toamn si s
denumeasca.;
-s alcatuiasc siapoi sa denumeasca grupele de fructe dup culoare i
mrime ,incercuindu-le cu degetul ;
-sa utilizeze un limbaj matematic adecvat ;
s utilizeze deprinderea de a lipi pentru a realiza lucrarea ;
-s pstreze ordinea i disciplina pe tot parcursul activitii ;
- s se implice activ i afectiv n desfurarea jocului
-s respecte regulile jocului enunate n prealabil de educatoare

STRATEGII DIDACTICE:
A) METODE SI PROCEDEE: explicaia, demonstraia, conversaia, exerciiul,
problematizarea, munca n echip, jocul.
B) MATERIAL DIDACTIC:
plastilina, planseta,trusa de construcii, cosulete, jetoane cu fructe de toamna de diferite
culori si marimi.
: fructe de toamna , lipici, fisa
: ecusoane, CD muzica pentru copii
Stimulente: fructe de toamna
C) FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal,
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- ,,Curriculum pentru invatamantul prescolar3-6/7 ani 2008
- ,, Aplicarea noului curriculum pentru educatie timpurie o provocare? Ed. Diana
2009

SCENARIUL ZILEI
Activitatea debuteaza cu Intalnirea de dimineta copiii se aduna in semicerc
impreuna cu educatoarea pentru a se saluta. Salutul se va realiza prin formula ,, Buna
dimineata fructe vesele de toamna,, salutul incepe de la dreapta la stanga. Copii pentru a se
apuca de treaba, trebuie sa faca putina gimnastica de inviorare aceasta se realizeaza prin
intermediul unei poezii. Se va realiza prezenta un baieel va fi rugat s verifice dac toate
colegele lui sunt prezente i s numeasc cine lipsete, apoi o feti va face acelai lucru
pentru a verifica dac toi bieii sunt prezeni si se noteaz absenii. Urmeaza momentul
impartasirea cu ceilalti se va alege unul sau doi copii ( astazi vor fi alesi copiii care au una
din culorile toamnei pe ei portocaliu sau galben )- acestia vor spune care este fructul sau
preferat in ce fel putem consuma fructele si de ce consumam fructele. Invitaia de a analiza
vremea calendarul naturii i de a marca modificrile se face printr-o scurt poezie ,,
Vremea noi o studiem/ Si-n calendar noi notam/ De e vant sau de e soare?/Vreti sa stiti acuma
oare?,,. Se va stabili mpreun cu copiii data, ziua sptmnii, luna si anul in care ne aflam
apoi aspectele vremii din acea diminea, mbrcmintea adecvat pentru acea zi. Se vor
preciza dac exist - alte evenimente importante din aceast zi (ex: zi de natere). La
activitatea de grup copiii vor cnta cntecul ,, Buna dimineata draga gradinita!. Se va trece
la momentul de micare efectuat prin micrile sugerate de cntecelul ,, Toamna pe care l
voi cnta mpreun cu copiii. Le voi spune copiilor c astzi la noi n grup avem un musafir
special, care a venit s ne vad ct de cumini i talentai suntem noi ( noutatea zilei), dup
care voi scoate din buzunarul ,,Noutatea zilei un biletel pe care am sa-l citesc copiilor. In
continuare voi prezenta mesajul zilei ,, Sa cresti mare si voinic consuma fructe de mic
proaspete sau conservate ele ne dau sanatate ,, In sala de grupa sunt expuse imagini care
reprezinta anotimpul Toamna iar copiii sunt invitati sa le observe, le voi adresa copiilor
intrebari despre anotimpul toamna: ( In ce anotimp suntem? Ce fructe de toamna
cunoastem?) Dupa ce au raspuns la intrebari, le voi prezenta centrele: la centrul Joc de masa
vom sorta fructele de toamna, la centrul Construcii : construim ladie pentru fructe iar la
centrul Arta vom modela fructe de toamna. Copiii isi aleg sectorul la care vor sa lucreze,
voi urmari si sprijini copiii care necesita ajutor . Dupa ce au terminat se va realiza rotirea
copiilor la centre, apoi analizeaza produsele obtinute, copiii intelegand eficienta muncii lor
pe centre. Prin intermediul cantecelui ,, Noi copilasii,, tranzitiei copiii vor merge la baie,
apoi servesc micul dejun.
Dupa sevirea mesei copiii se intorc in sala de grupa si vor desfasura activitatea matematica,
practica si in incheiere vor efectua jocul de miscare ,,Salata de fructe,,.

DEMERS DIDACTIC

ETAPELE
ACTIVITII
1. Moment
organizatoric

CONINUTUL STIINTIFIC

2. Captarea
ateniei

Intlnirea de diminea : Cum se


pregateste bunica pentru iarna
Captez atenia copiilor cu o scrisoare
si un cos de fructe pe care le-am
primit de la bunica.
Anunarea temei decurge din
coninutul scrisorii:
Eu sunt tare suparata ca am
adunat toate fructele din livada,dar
le-am amestecat si nu mai stiu cum
sa le sortez si sa le asez in camara!,,
Noi stim c bunica este darnic i
bun, de aceea eu m-am gandit si vam pregtit pe mese materialele cu
care astzi vei lucra si o vom ajuta
pe bunica sa-si aranjeze fructele in
camara.
Se face prin gruparea fructelor din
cosul bunicii dupa forma,marime sau
culoare.

3 Reactualizarea
cunostintelor
3. Enunarea
scopului i a
obiectivelor

Pregtirea materialului pentru fiecare


centru de activitate.
Rutine : salutul, prezena, calendarul
naturii.

STRATEGII
DIDACTICE
Conversaia

EVALUAREA

Elementul
surpriz
Zna Toamna

Atenia,
promptitudinea
rspunsurilor.

Conversaia
Explicaia

Conversatia
Explicatia
Exercitiul

Se anun tema activitii n termeni


accesibili : astzi vom desfaura o
Conversatia
activitate care se numete:
Explicatia
Sortam fructele din cosul bunicii.
Vor fi anunate centrele la care vor
lucra i anume:
-centrul Art unde vom modela fructe
de toamna ;
-centrul Constructii, unde vom
construi ladite mari si mici pentru
fructele de toamna ;
-centrul Joc de masa unde vom
sorta jetoane cu fructe de toamna.
Copiii se vor grupa pe centre,
urmaresc si sprijin copiii care au
nevoie de ajutor, se face rotirea pe
centre.
4

Corectitudinea
rspunsurilor.

Atenia cu care
ascult

4.Prezentarea
coninutului i
dirijarea
nvrii

5.Obinerea
performanei

La activitatea matematic (D)copiii


vor intui materialul primit (mere mari
i mici, roii, galbene i verzi, pere
mari si mici galbene si verzi)i-i voi
solicita s le grupeze formand
multimi dup culoare i mrime.Voi
insista s foloseasc gestul de
ncercuire cu degetul a grupelor
formate, apoi le vor lipi pe fisa .
Voi purta o scurta discuie cu copiii
referitoare la instrumentele de lucru
descoperite pe masute.
Se realizeaz intuirea materialului
(cosulete cu fructe de diferite culori
si marimi, lipici, fisa ,pe care sunt
desenate cosurile din,camara
bunicii,,).
Dupa exercitiile de incalzire a
muschilor mainilor,vor sorta din
cosulet merele mari rosii ,pe care le
vor lipi in cosul galben ,formand o
multime. ; fructele mari ,indiferent de
forma si culoare,le vor denumi si le
vor lipi in cosul verde de pe fisa ;
frctele mici ,galbene in cosul albastru
iar fructele mici ,indiferent de
culoare si forma le vor lipi in cosul
ramas gol pe fisa.
Copiii vor fi supravegheai, ndrumai
i ajutai acolo unde este cazul . Voi
interveni cu explicaii suplimentare
acolo unde este nevoie, sugernd
copiilor diverse soluii.
Fisele cu fructele asezate fiecare la
locul indicat vor fi asezate la panou
pentru a fi evaluate de intreaga grupa
si apoi oferite bunicii.
Copiii vor primi medalioane cu fructe
de toamna si vor forma un cerc apoi
se vor juca jocul ,, Salata de fructe,,
Voi porni casetofonul iar ei vor
ncepe s danseze, respectnd ritmul
melodiei. Cnd melodia se oprete,
eu voi spune ,, As manca o salata de
fructe din mere, pere si prune,, copiii care au pe ecuson aceste fructe
vor veni in mijlocul cercului, copiii
care nu sunt atenti vor fi eliminati din
joc.
5

Exerciiul
Conversaia

Explicarea
Demonstraia

Mnuirea
materialului dup
indicaiile
educatoarei
Rezolvarea
corect a
sarcinilor
Respecterea
etapelor de lucru
Realizarea intuirii
materialelor de
ctre copii
Felul cum
coopereaz i se
ajut ntre ei

Explicatia

7.Evaluarea

8. ncheierea

Vom face un bilant asupra activitatii


desfasurate pe parcursul intregii zile
Se va realiza evaluarea lucrrilor,
evideniind efortul individual i
colectiv.
n ncheierea activitatii copiii vor
primi stimulente fructe de toamna

Aprecieri verbale

S-ar putea să vă placă și