Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: Scoala cu clasele I-VIII Pirtestii de Sus


Data: .
Clasa: a VII a
Profesor: Toma Eugenia
Aria curricular: Matematic i tiine ale naturii
Disciplina: Biologie
Unitatea de nvare: Sistemul nervos
Tipul leciei: recapitulare-sistematizare
Scopul leciei: consolidarea cunoatinelor elevilor despre Sistemul nervos anatomie , fiziologie i igiena ;
Resursa de timp : 50+ 50 min
Obiective operaionale:
O1 sa defineasca nefronul;
O2 sa denumeasca componentele sistemuli nervos;
O3 s descrie componentele sistemului nervos;
O4 s identifice functiile maduvei spinarii, encefalului ;
O5 sa precizeze categorii de factori de risc care actioneaza asupra sistemului nervos si consecintele acestora
O6 . s denumeasca afectiuni ale sistemului nervos.
Strategia didactic
a) Mod de abordare a nvrii: frontal, pe grupe, individual
b) Metode i procedee: conversaia, explicaia, observaia, expunerea, problematizarea.
c) Material didactic: atlas anatomie, truse de disecie, fie de lucru, creioane i cret colorat.
Desfurarea leciei
1.
2.
3.
4.

Moment organizatoric: verificarea prezenei, pregtirea materialelor necesare activitii.


Verificarea cunotinelor acumulate anterior: activitate frontal, profesorul adreseaz ntrebri, elevii gndesc i elaboreaz rspunsuri adecvate.
Evocarea. Se face legtura cu leciile precedente i cunotinele elevilor din sistemul nervos.
Realizarea sensului. Se scrie pe tabl diagrama cauza-efect despre factori de risc- efecte asupra sistemului nervos

Evenimentul didactic
1. Moment organizatoric 3 min
2. Reactualizarea temei si stabilirea
planului 10 min

3. Recapitularea cunostintelor 22

4. Fixarea cunostintelor - 10 min


5. Evaluarea finala 5 min

Activitatea de nvare
Ce face profesorul
Pregtesc climatul socio afectiv necesar actului
nvarii
- lucrez frontal, adresez ntrebri, urmresc
elaborarea rspunsurilor, dac realiazeaz conexiuni
ntre noiunile discutate
- ce este neuronal?
- care sunt componentele sistemului nervos?
- care sunt componentele SNC?
- care sunt componentele SNP?
- rolul maduvei spinarii si encefalului
- factori de risc si efecte igiena SN

Ce face elevul
Pregtete materialul necesar pentru lecie

- distribui fisa de lucru cu componentele sistemului


nervos
- realizez schema logic a componentelor sistemului
nervos
- adresez intrebari despre alcatuirea encefalului
- adresez intrebari despre alcatuirea maduvei spinarii
- solicit identificarea functiilor encefalului si maduvei
spinarii
- distribui diagrama cauza-efect factori de risc
consecinte/efecte
- distribui fisa de lucru cu ciorchinele: afectiuni ale
sistemului nervos
- alte materiale despre afectiuni ale sistemului nervos
- cer elevilor s sintetizeze cele nvate
- adresez ntrebri clasei
- apreciez activitatea elevilor

- ascult, observ, scriu

Ascult, gndesc, rspund


Ascult, scriu

Metode i procedee
evaluare
Conversaia
frontal
comparaia

Noteaza planul

Conversaia
Observaia

- raspund la intrebari
- rezolva sarcina de lucru
- rezolv cerinele de pe fia de lucru

- ascult, gndesc, rspund

Activitate frontal
Activitate
individual

Fisa de lucru nr. 2

1. Realizeaza un ciorchine cu afectiunile sistemului nervos

Fisa de lucru nr. 1

1. Realizeaza diagrama cauza-efect a factorilor de risc si efectele acestora, la tema igiena


sistemului nervos

S-ar putea să vă placă și