Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECIE

DATA: 6-II-2013
CLASA: a VI-a B
COALA Gimnazial Vasile Alecsandri
PROFESOR: Sljan Raluca Anamaria
DISCIPLINA: Matematic Geometrie
UNITATEA DE NVARE: Triunghiul
TEMA LECIEI: Metoda triunghiurilor congruente: aplicaii
TIPUL LECIEI: Lecie de consolidare a cunotinelor
SCOPUL LECIEI: Formarea i dezvoltarea deprinderilor de lucru de a aplica metoda triunghiurilor congruente n rezolvri de probleme

COMPETENE GENERALE:
1. Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie de contextul n care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse n enunuri matematice
3. Utilizarea algoritmilor i a conceptelor matematice pentru caracterizarea local sau global a unei situaii concrete
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaii concrete i a algoritmilor de prelucrare a acestora
5. Analiza i interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaii-problem
6. Modelarea matematic a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunotinelor din diferite domenii
COMPETENE SPECIFICE:
1. Cunoaterea i nelegerea conceptelor, a terminologiei i a procedurilor de calcul specifice matematicii;
2. Dezvoltarea capacitilor de explorare/investigare i rezolvare de probleme;
3. Dezvoltarea capacitii de a comunica utiliznd limbajul matematic;
4. Dezvoltarea interesului i a motivaiei pentru studiul i aplicarea matematicii n contexte variate.

OBIECTIVE DE REFERIN:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
1. s recunoasc proprieti simple ale figurilor geometrice;
2. s utilizeze proprieti simple ale figurilor geometrice;
3. s msoare lungimi i unghiuri, innd cont de indicaiile profesorului;
4. s ivestigheze valoarea de adevr a unei afirmaii, prin construirea unor exemple sau contraexemple;
5. s prezinte ntr-o manier clar, corect i concis, oral sau n scris, succesiunea operaiilor din rezolvarea unei probleme, folosind
terminologia i notaiile adecvate;
6. s-i formeze obinuina de a transpune in limbaj matematic anumite fenomene sau relaii din viaa cotidian;
7. s-i manifeste perseverena i gndirea creativ n rezolvarea de probleme.
STRATEGII DIDACTICE:
1- METODE I PROCEDEE: nvarea prin cooperare (mozaicul), conversaia, nvarea prin descoperire, exerciiul, brainstormingul,
explicaia, munca independent i n echipe.
2- MIJLOACE DE NVMNT: fi de lucru, manualul/culegerea de matematic, flip-chart, fi de nvare, marker, tabl, cret, videoproiector, calculator.
3- FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual i pe grupe.
4- RESURSE
1. umane: 20 elevi;
2. temporale: 50 minute;
3. spaiale: sala de clas.
5- BIBLIOGRAFIE:
o

Tatiana Udrea, Daniela Niescu, Matematic - manual pentru clasa a VI a, EDP, Bucureti, 2010.

o tefan Smrndoiu, Marius Perianu, Matematic pentru clasa a VI-a. Clubul Matematicienilor, Editura Art, Bucureti,
2012. o Programa de matematic - clasa a VI- a.

Scenariul didactic
Etapele leciei

Activitatea profesorului

I.
Moment
organizatoric
(2 min)

Profesorul creeaz condiiile necesare desfurrii


leciei. Verific prezena elevilor.
Profesorul mparte elevii n 4 grupe de cte 5 elevi.

II.
Verificarea
cunotinelor
din lecia
anterioar,
tema
(5 min)

Verificarea temei.
Verificarea cunotinelor dobndite
n cadrul
leciei anterioare, referitoare la metoda triunghiurilor
congruente i cazurile de construcie i congruen
ale triunghiurilor oarecare.
Profesorul noteaz n mijlocul tablei cuvntul
triunghi, l ncercuiete i solicit elevii s precizeze
toate ideile care le vin n minte despre cuvntul
scris.

III.
Captarea
ateniei
(3 min)

Captarea ateniei, prin prezentarea pe calculator ale


unor imagini din realitate asemntoare cu
triunghiurile studiate.
Profesorul solicit elevii s dea ei exemple de lucruri
din mediul nconjurtor asemntoare triunghiului.

IV.
Anunarea
temei i a
obiectivelor.
(3 min)

Lecia de azi se numete ,,Metoda triunghiurilor


congruente: aplicaii.
Ne propunem consolidarea cunotinelor dobndite
anterior, recunoaterea i utilizarea criteriilor de
congruen ale triunghiurilor oarecare, precum i
aplicarea metodei
triunghiurilor
congruente
bazndu-ne pe aceste cazuri, n
rezolvri de
probleme.

Activitatea
elevului
Elevii i
pregtesc
materialele
necesare
leciei.
Elevii sunt
ateni i
rspund
ntrebrilor
date.

Elevii privesc
cu atenie
imaginile i
realizeaz
corespondena
ntre triunghi i
realitate.
Elevii noteaz
titlul leciei n
caiete.

Strategii
didactice
-conversaia

Forme de
organizare
-frontal

Evaluare

-conversaia;
-explicaia.

-frontal

Aprecieri
verbale

-brainstorming

-individual

-videoproiecie

-frontal

-conversaia

-frontal

V.
Realizarea
sensului(I)
(10 min)
VI.
Realizarea
sensului(II)
(25 min)

Profesorul mparte fiecrei grupe 2 fie de lucru


(Anexa A i Anexa B), cu explicaiile de rigoare.
Dup distribuirea fielor, profesorul trece pe la
fiecare grup discutnd cu elevii eventualele
neclariti, monitoriznd modul n care se implic
fiecare n activitate.
Dup ce fiecare grup i-a rezolvat sarcina din fia
de lucru (Anexa A), profesorul poftete un
reprezentant al fiecrei grupe s scrie pe flip-chart
rezolvarea exerciiului din fia sa.
Rezultatele de pe flip-chart de la cele 4 grupe, vor fi
afiate pe tabl, fiecare grup avnd ocazia s-i
completeze rezultatele celorlate 3 cerine n fia de
lucru primit (Anexa B).

Elevii rezolv
sarcina de pe
fi.

-explicaia

- munca n
echip

Aprecieri
verbale

Elevii rezolv
sarcina de pe
fi.

-explicaia
-exerciiul

- munca n
echip

Aprecieri
verbale
Observarea
sistematic

-conversaia
VII.
Evaluarea i tema
pentru acas
(2 min)

Notarea elevilor care s-au evideniat n timpul orei n


-conversaia
caietul profesorului.
Profesorul scrie la tabl tema pentru ora viitoare, n
Elevii noteaz
aceasta regsindu-se aplicaii ale
metodei tema de cas
triunghiurilor congruente pe baza criteriilor studiate.
Tem:
Problemele 4, 6 i 7, de la pagina 231
(culegere Matematic pentru clasa a VI-a Clubul
Matematicienilor)

-frontal

Aprecieri
verbale

Fi de lucru (Anexa A)

Grupa 1.
Cazul L.U.L (latur-unghi-latur). Dou triunghiuri care au dou laturi i unghiul determinat de ele, respectiv congruente, sunt triunghiuri
congruente.
C
C'
Comparm triunghiurile ABC i A'B'C'
tim c:
m(<A)=m(<A')

m(<B)=m(<B')
L .U .L

A'

B'

[AB][A'B']
[AC][A'C']

Def .

ABCA'B'C'

Aplicaie:
n figura 1 se cunosc :
m(< ABC) = m ( <BAD)
[BC] [AD]
Artai c [AC] [BD].

figura 1
A
D

Ip:

.
C : ..
Dem: ..........................................
.................................................
....................................................

C
B

m(<C)=m(<C')
[BC] [B'C']

Fi de lucru (Anexa A)

Grupa 2.
Cazul U.L.U (unghi-latur-unghi). Dou triunghiuri care au o latur i unghiurile alturate ei, respectiv congruente, sunt triunghiuri congruente.

C
A

Comparm triunghiurile ABC i A'B'C'


tim c:
m(<A)=m(<A')

C'
B

A'

B'

[AB][A'B']
m(<B)=m(<B')

U . L .U

Def .

ABCA'B'C'

Aplicaie:
n figura 2 se cunosc :
m(< GEF) = m ( <EGH)
m(< EGF) = m ( <GEH)
Artai c < EFG < GHE.
Ip:.
.....
......
C : .
Dem: .................................................

.................................................
..................................................

figura 2
F

m(<C)=m(<C')
[BC][B'C']
[AC][A'C']

Fi de lucru (Anexa A)

Grupa 3.
Cazul L.L.L (latur-latur-latur). Dou triunghiuri care au laturile, respectiv congruente, sunt triunghiuri congruente.
C

Comparm triunghiurile ABC i A'B'C'


tim c:

C'

[AC] [A'C']
[AB][A'B']

m(<A)=m(<A')
L.L.L

BA'

B'

Def .

ABCA'B'C'

[BC][B'C']

m(<B)=m(<B')
m(<C)=m(<C')

Aplicaie:
n figura 3 se cunosc :
[LM] [NK]
[MN] [KL]
Artai c < KNL < MLN.
Ip:.
......
......
C :
Dem:
............................................

figura 3
L
K

............................................
............................................

Fi de lucru (Anexa A)

Grupa 4.
Cazul L.U.U (latur-unghi-unghi). Dou triunghiuri care au o latur, un unghi alturat ei i unghiul opus ei, respectiv congruente, sunt
triunghiuri congruente
B
B'
Comparm triunghiurile ABC i A'B'C'
tim c:
m(<A)=m(<A')

m(<C)=m(<C')
L .U .U

C A'

C'

[AC][A'C']
m(<B)=m(<B')

Def .

ABCA'B'C'

Aplicaie:
n figura 4 se cunosc :
m(< RPQ) = m ( < RPS)
m(< RQP) = m ( < RSP)

figura 4
R

Artai c [RQ] [RS].


Ip:.
.....
......
C : .
Dem: ................................................
.................................................

P
Q

[AB][A'B']
[BC][B'C']

...............................................

Fi de lucru (Anexa B)
1)

n figura 1 se cunosc : figura 1


m(< ABC) = m ( <BAD)
[BC] [AD]
A
Artai c [AC] [BD].
D

Ip:.
.....
.. ... C
C :
Dem: ............................................. B
...............................................
................................................

2) n figura 2 se cunosc :
figura 2
m(< GEF) = m ( <EGH)
m(< EGF) = m ( <GEH)
Artai c < EFG < GHE.
F
Ip:.
......
......
C : E
Dem:.................................................
..................................................
...................................................

3) n figura 3 se cunosc :
[LM] [NK]
figura 3
[MN] [KL]
L
Artai c < KNL < MLN.
K
Ip:.
.....
.....
C : N
Dem: ..............................................
...............................................
................................................

4) n figura 4 se cunosc :
m(< RPQ) = m ( < RPS)
m(< RQP) = m ( < RSP)

figura 4
R

Artai c [RQ] [RS].


Ip:.
.....
.....
C :
Dem:..................................................
..................................................
.................................................

P
Q

S-ar putea să vă placă și