Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Disciplina: Geografie
Clasa: a XI-a
Subiectul: Migraia populaiei
Tipul leciei: mixt
Data: 09.09.15
Profesor: Rotari Maria
Competene specifice:
Colectarea, prelucrarea i interpretarea datelor i materialelor geografice
Interpretarea unor documente geografice (texte tiinifice, hri, diagrame, imagini, fotografii .a.)
Subcompetene:
Exprimarea corect n limba matern cu utilizarea adecvat a termenilor geografici.
Elaborarea schemei Clasificarea migraiilor conform diferitor criterii.
Explicarea consecinelor migraiilor n diferite perioade.
Obiective operaionale:
O - S explice esena noiunilor migraie, imigraie, emigraie, bilan migratoriu, n baza studierii
textului din manual.
O - S enumere cauze i consecine ale migraiei populaiei rii, n baza studierii unor materiale
grafice.
O - S clasifice principalele forme de migraie a populaiei, completnd o schem.
O - S identifice fluxurile principale de emigrri, utiliznd harta din manual
O - S determine avantajele i dezavantajele migraiei

Strategii didactice:
Metode i procedee/tehnici: conversaia euristic, explicarea, brainstorming, ciorchinele, analiza
hrii, Graficul T, Soarele ideilor, Tehnica Hexagonul
Mijloace de instruire: manualul, Harta ,,Cele mai mari fluxuri de migraii din sec. al XIX-lea,,
Materiale necesare: Harta ,,Cele mai mari fluxuri de migraii din sec. al XIX-lea,,
Forme de activitate: frontal, individual, n perechi
Tipuri/metode/tehnici de evaluare: conversaie de verificare, analiza hrii, braistorming

Desfurarea leciei:
Etapele
leciei
Moment
organizat
oric
Evocare
Verificare
a
cunotin
elor

Activitatea profesorului

Salutarea. Pregtirea necesarului


leciei de geografie, notarea
absenelor.
Se propune la elevi s rspund
la ntrebri dup Tehnica
Hexagonului:
Ce etape pot fi evideniate n
istoria demografic?
Cnd bilanul natural al populaiei
este pozitiv i cnd este negativ?
Cnd au fost nregistrate cele

Activitatea elevului

Metode/
procede
e

Evaluar
e

Activitat
e
frontal

Formativ

Pregtesc necesarul leciei

Rspund la ntrebri dup


tehnica Hexagonul
Cum?
Ce?
Cnd?

Chestion
are oral
Tehnica
Hexagon
ul

mai nalte ritmuri de cretere a


Care?
populaiei?
De ce?
Care sunt principalele cauze ale
exploziei demografice?
Unde?
Care sunt factorii ce influeneaz
asupra indicatorilor reproducerii
populaiei?
Unde este ntlnit tipul tradiional
de reproducere (state)?
Unde este ntlnit tipul modern
de reproducere(state)?
Cum a variat numrul populaiei
ncepnd cu anul 1800?
De ce diferite state promoveaz
diferite politici demografice?
Tema leciei de astzi: Migraia
Explic noiunile.
populaiei
Propun idei.

Realizare
a
sensului O
-Ce nelegei prin migraie?
Explicai noiunile de imigrare i
emigrare?
-Care este impactul persoanelor
plecate sau sosite, asupra
populaiei unei ri?
O
-Clasificarea migraiilor

Conversa
ie
euristic

Formativ

Elevii citesc fragmentul din


manual i completeaz
ciorchinele

Ciorchine
le

populaiei.
Migraia populaiei
Se propune s se completeze un
ciorchine cu Migraia populaiei
-Se explic ce reprezint unele
tipuri de migraie care nu snt
reflectate n manual.
- Migraiile internaionale au avut
loc ntotdeauna, ns ele au ajuns
la apogeu n a doua jumtate a
O sec. al XIX-lea nceputul sec. al
XX-lea.
-n continuare se analizeaz
harta ,,Cele mai mari fluxuri de
migraii din sec. al XIX-lea,,
-Observm ca n perioada de
dup cel de-al Doilea Rzboi
Mondial crete importana
migraiilor intracontinentale. De
regul migreaz muncitorii cu un
nivel de calificare sczut, care
efectueaz munci grele i ru
pltite, ns n a doua jumtate a
sec. al XX-lea pe lng migraiile
internaionale ale muncitorilor de
calificare obinuit sau joas au
luat amploare i migraiile

Elevii analizeaz harta i


identific principalele fluxuri
de emigrri.

Explicare

Elevii i exprim prerea.


Conversa

specialitilor de nalt calificare


(savani, ingineri, medici, etc.)
care au cptat denumirea de
exod de intelecte.
-Care este impactul exodului de
intelecte asupra rilor slab
devoltate?
-n care regiuni ale lumii
migreaza cel mai mult populaia?
-Se analizeaz Fig. 13

ie
Elevii analizeaz figura i
identific principalele fluxuri
de migraii la etapa
contemporan

-Deci n prezent exist trei centre


principale de migraii: Europa,
S.U.A. i rile din Golful Piersic.
Migraiile interne.
-Care migraii le numim noi
interne?
Elevii i exprim prerea
-Cele mai importante migraii
interne au loc de la sate spre
Elevii citesc noiunea de
orae, ns n rile dezvoltate tot nomadism i o explic.
mai accelerat au loc migraiile
din marile centre urbane spre
periferii i localitile rurale,
proces numit suburbanizare
-Ce factori au condiionat

Explicare

Conversa
ie

procesul de suburanizare?
-De procesul migraiilor ine i
nomadismul
Reflecie

O
- Se mparte clasa n 4 grupe:
Grupul 1 : completeaz Soarele
ideilor cu cauzele migraiei

Cauzele
migraiei

Grupul 2 : completeaz Soarele


ideilor cu consecinele migraiei

Completeaz Soarele
ideilor

Soarele
ideilor

Evaluare
Formativ

Consecinele
migraiei

Grupul 3 : Prezint avantajele


O migraiei
Grupul 4 : Prezint dezavantajele
migraiei
Extensie

Pentru acas exerciiile 5, 6 de la


pag. 47
Se noteaz elevii activi

Completeaz Graficul T
Avantajele
migraiei

Dezavantaje
migraiei

Noteaz tema n caiete i


agende

Graficul
T

S-ar putea să vă placă și