Sunteți pe pagina 1din 5

Tanase Mihaela-Geanina

CIG, An II
Grupa 807, Seria C

TEMA 3-IMPOZITUL PE SALARII


DISCIPLINA CONTABILITATE SI GESTIUNE FISCALA
Problema 1.
Un angajat are un salariu de ncadrare de 2000 de lei,spor de vechime de 10% i 4 persoane n ntreinere.S se
calculeze impozitul pe veniturile din salarii,salariul net i s se contabilizeze reinerile sociale.
Solutie:
Calcul impozit i salariu net
Salariu brut
2000 lei
Spor vechime
10% 2000 * 10% = 200 lei
Venit brut
2200 lei (salariul brut + sporul de vechime)

CAS
10.5% = 2200 * 10.5% = 231 lei
Somaj
0.5% = 2200 * 0.5% = 11 lei
Sanatate 5.5% = 2200 * 5.5% = 121 lei
Venit net = 2200 231 11 121 = 1837 lei

Deducere personala 260 lei


Venit baza calcul = 1837 260 = 1577 lei
Impozit = 1577 * 10% = 252 lei
Salariu net = 1837 252 = 1585 lei
Retinerile sociale
641
Cheltuieli cu salariile personalului =
421

Personal salarii datorate

421
Personal salarii datorate

421
Personal salarii datorate

2200 lei

%
444 Impozitul pr venituri de natura salariilor
4372 Contributia personalului la fondul de somaj
4312 Contributia personalului la asigurarile sociale
4314 Contributia angajatilor pentru asigurarile de sanatate

=
=

5311 / 5121
Casa in lei / Conturi la banca in lei

615 lei
252 lei
11 lei
231 lei
121 lei

1585 lei

Problema 2
S se calculeze impozitul pe salarii i salariul net pentru Stancu Valentin i s se comtabilizeze contribuiile
sociale, avnd n vedere urmtoarele date :
salariu de ncadrare 2000 lei
spor pentru munca de noapte 10%
prim de Pate 200 lei
2 copii n ntreinere
soia are un salariu de 1000 lei pe lun
rat credit pentru cas 400 de lei pe lun
avans 100 lei.
1

Solutie:
Calcul impozit i salariu net
salariu brut
2000 lei
spor 10%
200 lei
prima Paste
200 lei
venit brut
2400 lei

CAS 10.5% = 2400 * 10.5% = 252 lei


Somaj 0.5% = 2400 * 0.5% = 12 lei
Sanatate 5.5% = 2400 * 5.5% = 132 lei
Venit net = 2400 252 12 132 = 2004 lei

Deducere personala 140 lei


Venit baza:
2004 140 = 1864 lei
Impozit = 1864 * 10% = 298 lei
Salariu net = 2004 298 = 1706 lei
Avans
100 lei
Rest de plata
1606 lei
Retineri sociale
641
Cheltuieli cu salariile personalului
421 Personal salarii datorate

421
Personal salarii datorate

421
2400 lei
Personal salarii datorate
=
%
794 lei
444 Impozitul pe venituri de natura salariilor
298 lei
4372 Contributia personalului la fondul de somaj
12 lei
4312 Contributia personalului la asigurarile sociale
252 lei
4314Contributia angajatilor pentru asig. sociale de sanatate 132lei
425 Avansuri acordate personalului
100 lei
=
5311 / 5121
1606 lei
Casa in lei / Conturi la banci in lei

Problema 3
SC CONAIR SRL are un singur salariat, cu norm ntreag 8 ore pe zi.Pentru luna martie 201N care are 22 de
zile lucrtoare, se cunosc urmtoarele date :

salariu negociat 1400 lei,pentru 176 ore lucrate


salariatul a lucrat 25 de ore suplimentare, coeficient 1,50
a lucrat 18 ore de noapte pentru care primete spor 30 %
a primit ajutor de nmormntare 200 lei
a primit 22 tichete de mas a 9,35 lei fiecare

Care sunt cheltuielile de personal ? Efectuai nregistrrile n contabilitate.


Solutie:
Calcul impozit i salariu net
2

o
o
o
o

Salariu brut
Ore suplimentare
Spor noapte
Venit brut

1400 lei
3 lei (1400/176*25*1.5% = 2.98 lei)
1400 * 30% = 420 lei
1823 lei

o
o
o
o

CAS
10.5% = 1823 * 10.5% = 191 lei
Somaj
0.5% = 1823 * 0.5% = 9 lei
Sanatate 5.5% = 1823 * 5.5% = 100 lei
Venit net =1823 191 9 100 = 1523 lei

Deducere
130 lei
o Tichete de masa
206 lei (22*9.35 lei)
o Venit baza calcul 1599 lei (1523 130 + 206 = 1599)
o Impozit
256 lei (1599 * 16%)
o Salariu net
1267 lei (1523 256=1267)
o Ajutor inmormantare 200 lei

Retineri sociale
641
Cheltuieli cu salariile personalului
421 Personal salarii datorate

6422
Cheltuieli cu tichetele acordate salariatilor

421
1823 lei
Personal salarii datorate
=
%
556 lei
444 Impozitul pe venituri de natura salariilor
256 lei
4372 Contributia personalului la fondul de somaj
9 lei
4312 Contributia personalului la asigurarile sociale
191 lei
4314 Contributia angajatilor pentru asig. sociale de sanatate 100 lei
=

5323
Tichete si bilete de calatorie

6451
=
Cheltuieli privind contributia unitatii la asig. sociale

4311
Contributia unitatii la asig. sociale

4311
Contributia unitatii la asig. sociale

423
Personal ajutoare materiale datorate

423

5311

Personal ajutoare materiale datorate


421
Personal salarii datorate

206 lei
200 lei
200 lei
200 lei

Casa in lei
=

5311
Casa in lei

1267 lei

Problema 4
Ionescu Alexandru este angajat cu jumtate de norm la SC LAGUNA SRL i a obinut n cursul lunii aprilie
201N un salariu de 1400 lei.Acesta este locul de munc unde salariatul are funcia de baz.Alexandru este
angajat cu fracie de norm la SC REX SRL unde primete salariu 900 de lei i spor de 100 lei.Angajatorul i
ofer 20 tichete de mas lunar.n luna aprilie salariatul pleac n deplasare n interes de serviciu.Primete 300 de
lei pentru decontare cazare ,mas i transport.Deoarece are domiciliul n alt localitate, primete 100 de lei pentru
3

cltorii cu mijloacele de transport.Sp se calculeze salariul net tiind c salariatul are 2 copii minori n ntreinere,
dintre care unul primete burs de studii 200 de lei.
Solutie:
Calcul impozit i salariu net
Laguna SRL
o Salariu brut 1400 lei
Deducere 2 persoane
o CAS 10.5% = 1400 * 10.5% = 147 lei
o Sanatate 5.5% = 1400 * 5.5% = 77 lei
o Somaj 0.5% = 1400 * 0.5% = 7 lei
o Venit brut = 1400 147 77 -7 = 1169 lei
Deducere
360 lei
o Venit impozabil = 1169 360 = 809 lei
o Impozit = 809 * 16% = 129 lei
o Salariu net = 1169 129 = 1040 lei
REX SRL
o Salariu brut 900 lei
o Spor
100 lei
o Tichete masa 20 * 9.35 = 187 lei
o Venit brut = 900 + 100 = 1000 lei
Deducere
0 lei
o CAS 10.5% = 1000 * 10.5% = 105 lei
o Sanatate 5.5% = 1000 * 5.5% = 55 lei
o Somaj 0.5% = 1000 * 0.5% = 5 lei
o Venit impozabil = 1000 105 55 5 0 = 835 lei + 187 lei = 1022 lei
o Impozit = 1022 * 16% = 164 lei
o Salariu net = 1000 164 = 836 lei
Deplasarea nu se impoziteaza;
Transportul nu se impoziteaza;
Deducerea se acorda doar la functia de baza.

Problema 5
Lucian Stan a obinut n luna septembrie 201N urmtoarele venituri la locul de munc de baz : salariu de
ncadrare 1800 lei, indemnizaie de instalare 80% din salariul de ncadraere,spor de stres 5%Lucian a primit
avantaje n natur 500 lei i un cadou pentru copilul su 700 de lei.Angajatul a primit,de asemenea echipament
de protecie n valoare de 400 lei. Stabilii impozitul pe venit i nregistrai n contabilitate.
Solutie:
Calcul impozit i salariu net
o Salariu brut
1800 lei
o Indemnizatie instalare =1800 * 80%
1440 lei
o (echipamentul de protectie nu se impoziteaza)
o Spor de stres = 1800 * 5%
500 lei
o Avantaje in natura
500 lei
o Cadou copil
700 lei
4

o Venit brut = 1800+1440+90+500+700 = 4530 lei


o
o
o
o

CAS 10.5% = 4530 * 10.5% = 476 lei


Sanatate 5.5% = 4530 * 5.5% = 249 lei
Somaj 0.5% = 4530 * 0.5% = 23 lei
Venit net = 4530 476 249 23 = 3782 lei

Deducere = 0 (venit > 3000 lei)


Venit impozabil = 3782 lei
Impozit = 3782 lei * 16% = 605 lei
Salariu net = 3782 605 = 3177 lei

641
Cheltuieli cu salariile personalului
421
Personal salarii datorate

421
Personal salarii datorate

421
4530 lei
Personal salarii datorate
=
%
1353 lei
444 Impozitul pe venituri de natura salarii
605 lei
4312 Contributia personalului la asig. sociale
476 lei
4314Contributia angajatorului ptr. asig. sociale de sanatat 249 lei
4372 Contributia personalului la fondul de somaj
23 lei
=
5311
3177 lei
Casa in lei

6451
=
4311
8 lei
Cheltuieli privind contributia unitatii la asigurarile sociale
Contributia unitatii la asigurarile sociale
6452
=
4371
23 lei
Cheltuieli privind contributia unitatii ptr. ajutor somaj
Contributia unitatii la fondul de somaj
6452
=
447
11 lei
Cheltuieli privind contributia unitatii ptr. ajutor somaj
Dividende de plata
6453
=
4313
716 lei
Cheltuieli privind contributia unitatii ptr.as. sociale de
Contributia angajatorului pentru asigurarile sociale
sanatate
de sanatate
6451
=
4311
236 lei
Cheltuieli privind contributia unitatii la asigurarile sociale
Contributia unitatii la asigurarile sociale
6451
=
4311
39 lei
Cheltuieli privind contributia unitatii la asigurarile sociale
Contributia unitatii la asigurarile sociale