Sunteți pe pagina 1din 7

PLAN DE LECTIE

UNITATEA DE INVATAMANT: LICEUL TEORETIC ,,DUNAREA, GALATI


DISCIPLINA DE INVMNT: ISTORIE
CLASA: a V-a
UNITATEA DE INVATARE: PREISTORIA UMANITII
CONINUT: Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt si Persia
TIPUL LECTIEI: Lecie MIXT
PROFESOR : CHIRILA GEANINA
DURATA: 50 MIN.
DATA: 05.11.2012
COMPETENE GENERALE:
1. Utilizarea eficient a comunicrii i a limbajului de specialitate.
2. Exersarea demersurilor i a aciunilor civice democratice.
3. Aplicarea principiilor i a metodelor adecvate n abordarea surselor istorice.
4. Folosirea resurselor care susin nvarea permanent.
COMPETENE SPECIFICE:
1.1Utilizarea termenilor specifici cronologiei, Preistoriei i epocii antice, n diferite situaii de
comunicare scris sau oral.
3.3. Localizarea n timp i spaiu a faptelor istorice din Antichitate, pe baza surselor istorice.
3.4. Relatarea unui fapt istoric din Antichitate, utiliznd informaii selectate din surse istorice,
cunoscute sau la prima vedere.
3.5. Stabilirea unor asemnri i a unor deosebiri ntre civilizaiile Antichitii, pe baza surselor
istorice date.

OBIECTIVE OPERATIONALE:
1. Sa utilizeze termenii noi invatati in contexte noi;
2. S identifice minimum doua caracteristici ale regatelor si imperiilor;
3. Sa descrie ntr-un tabel primele regate si imperii n baza informaiilor din fie;
4. Sa localizeze la hart regatele si imperiilor n baza informaiilor din manual i a fielor.
Strategia didactic
a) metode i procedee: - brainstorming, conversaia euristic, nvarea prin descoperire,
descrierea, utilizarea documentului istoric; harta istorica, philips 6/6,explicatia, comparatia
- activitate frontal, individual, pe grupe ;
b)material didactic: - mape de lucru ( documente, fie de lucru)
- texte istorice,tabla,creta,
- harta istoric:
- fie de evaluare,
Mijloace de nvmnt:
Manualul clasei a V-a , autori:Valentin Bluoiu, Constantin Vlad, Ed. All,Buc.,
2001;
Manualul clasei a V-a , autori:Liuba Ghiorghi, Sorin Oane,Ed. Teora,Buc., 2000;
Atlas istoric;
Bibliografie:

Ghid metodologic Aria Curricular Om i societate, Ed. Sc. Aramis


Print, Buc., 2001;
Mihail Manea, Mic dicionar de termeni istorici, Ed. All Educaional,
Buc., 1999;
Bogdan Murgescu, Istoria lumii n texte, Editura Teora , 1999
Minodora Perovici, Istoria universal n texte, Corint , 2003
Radu Manolescu, Istoria medie universal;

Resurse:: - oficiale: programa colar, planificarea calendaristic orientativ


- umane: elevii clasei a V- a
Metode de evaluare: - observarea sistematic a comportamentului elevilor;
-continu prin ntrebri frontale i analiza rspunsurilor la fiele de lucru;
- completarea fiei de evaluare;

ETAPELE LECTIEI

C
C.S

1. PREGTIREA PENTRU
ACTIVITATEA DE NVARE
(2)

2.REACTUALIZAREA
CUNOTINELOR (10)

Noteaz absenele;
Pregtete materialele necesare
desfurrii leciei.
Realizeaz un climat afectiv.

1 Formuleaz ntrebri/cerine
care fac apel la cunotinele
3 dobndite pe parcursul leciei
anterioare:Reconstituirea
3.1
4 istoriei unui oras stat.
.
3.4
3 Elevii rspund la ntrebrile .
3.5
Enun subiectul leciei
Regate si imperii in Orientul
Antic. St de caz: Egipt si
3 Persia si a obiectivelor
urmarite.
Noteaz pe tabl titlul,
monitorizeaz elevii;
Organizeaz nvarea;
Se impart fiele de lucru i
3 sursele istorice elevilor;
1.1

Reactualizarea cunotinelor

Dirijarea nvrii 25 min

ACTIVITATEA
PROFESORULUI

1.1

STRATEGII DIDACTICE
ELEVILOR

METODE

Rspund cerinelor profesorului.


si pregtesc materialele

CONVERSAIA
dirijat

Rspund la solicitare, utiliznd


informaiile anterior dobndite.
Studiaz individual materialele
propuse.

Conversaia
euristic

Activitatea de nvare este


individual.
La sfritul orei elevii vor fi n
msur s neleag formarea
primelor regate si imperii si
caracteristicile regatelor Egiptului
si Persiei.

MIJLOACE

Manualul
Atlasul istoric;

Metode
propuse
:conversatia,
decoperirea,
brainstorming,
expunerea

Elevii studiaz fiele primite


Deseneaz pe caiet harta
conceptual, care va fi completat
la sfritul orei cu informaiile
dobndite pe parcursul activitii
de nvare.
Se cere elevilor s argumenteze
alegerile fcute.
Elevii noteaza cele scrise pe tabla
i studiaz sursele istorice pentru
a raspunde la cerinta data.

Harta
conceptual de
tip pianjen

harta

Scrie pe tabl schema leciei

Organizeaz activitatea
elevilor pe urmtoarea
structur:

Elevii studiaz sursele istorice.


Rspund la cerine identificand
caracteristicile oraselor- stat din
Orientul Antic.

Activitatea nr.1
Pe tabl se scrie titlul leciei:
Regate si imperii in Orientul
Antic. St de caz: Egipt si
Persia. Schema leciei:
1.Regatul si Imperiul
2. Egipt .Persia

O1
3.3

O2

3.5
O3

3.4

Activitatea nr.2
Profesorul solicita elevilor s
defineasca termenii regat,
imperiu, faraon, monarhie,
piramida pe baza textului din
manual.
Profesorul solicita elevilor sa
identifice minimum dou
caracteristici ale regatelor si
imperiilor din Orientul Antic.
Activitatea nr.3
Se prezint condiiile istorice
ale evolutiei regatelor si
imperiilor Orientului Antic.
Profesorul cere elevilor sa
descrie ntr-un tabel primele
regate si imperii n baza
informaiilor din fie.
Activitatea nr.4
Se prezinta importanta si rolul
primelor regate si imperii
asupra societatii Orientului

Elevii studiaz sursele istorice


Si descopera termenii noi facand
totodata si propozitii cu acestia.

Rspund la cerine identificand


caracteristicile regatului si
imperiului din Orientul Antic cu
ajutorul surselor istorice.

nvarea prin
descoperire

Dicionarul
istoric

Descrierea

Fie de lucru
Elevii asculta cele expuse si
noteaza conditiile istorice ale
Utilizarea
evolutiei regatului si imperiului.
documentului
Elevii descriu regatele si imperiile istoric
Orientului Antic.

Elevii noteaza rolul si importanta


regatului si imperiului in Orientul
Antic.

Conversatia
Explicatia

Atlas istoric

Harta
Text istoric

3.1.
O4
3.5

Timp de lucru 5min

3. Aprecieri cu privire la

desfurarea activitii ( 2)

4. TEMA PENTRU ACAS


(1)

Antic.
Profesorul solicita elevilor sa Elevii raspund la cerinta data
localizeze la harta primele localizand orasele- stat la harta.
regate si imperii din Orientul
Antic n baza informaiilor din
manual i a fielor.
Activitatea nr.5
Se cere elevilor s completeze
fia de evaluare.
Apreciaz rspunsurile date
de elevi;
Solicit aprecierile elevilor
legate de modalitatea de
desfurare a leciei.
Propune elevilor tema pentru
acas exercitiile 1,2,3, 4, 5
pagina 29

Elevii completeaz fia de


evaluare.
Apreciaz modul n care au
rspuns i n care s-a realizat
lecia
Solicit informaii legate de
rezolvarea temei.

Utilizarea
documentului
istoric

Harta
Text istoric

Fia de evaluare
Discuia dirijat
Conversatia

Conversatia

NOTARE

Fia nr.2 Realizai o hart conceptual de tip ,,pnza de pianjen- Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt si
Persia

Regate si imperii in Orientul Antic. St de caz: Egipt si Persia

S-ar putea să vă placă și