Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Rezolvare:
- nregistrarea amortizrii pe 2 ani
Amz anual = 60.000 lei/10 ani = 6000 lei/an
Amz/2ani=6000 lei/an*2 ani=12.000 lei
Prima reevaluare dup 2 ani:
-anularea efectului amortizrii 60.000 lei-12.000 lei=48.000 lei (valoarea net contabil)
-reevaluarea propriu zis
Vnc=48.000 lei
Vj=80.000 lei Vj>Vnc=>diferen favorabil din reevaluare 32.000 lei
Rezerva din reevaluare = 80.000 lei-48.000 lei=32.000 lei
A doua reevaluare dup 5 ani:
-nregistrarea amortizrii pe 3 ani
Amz anual=80.000 lei/8 ani=10.000 lei/an
Amz/3ani=10.000 lei/an*3ani=30.000 lei
-anularea efectului amortizrii 80.000 lei-30.000 lei=50.000 lei
- reevaluarea propriu zis
Vnc=50.000 lei
Vj=40.000 lei Vj<Vnc=>diferen nefavorabil din reevaluare 10.000 lei
Rezerva din reevaluare = 32000 lei-10.000 lei=22.000 lei
A treia reevaluare dup 8 ani:
de unde
unde :
- V = valoarea aciunii
- D = valoarea dividendului
- r = rata de rentabilitate
- g = rata beneficiilor
r=
1.500
+ 0.09 15%
25.000
ANCB = 70.000-13.840=56.160
VMCB =56.160/8.000=7.02 lei/act
ANCA=(90.000+1000*7.02)-17.020=80.000
VMCA=80.000/16.000=5 lei/act
Nr. ac. de emis A = (8000-1000)*(7.02/5)=9828 actiuni
Prima de fuziune = ANCB Creterea capitalui societii A Valoarea aciunilor B deinute de A
Prima de fuziune =56.160-(9828*2 lei/act)-(1000*6 lei/act)=45.504 lei
A
Active diverse + Titluri detinute neincluse in active =
Total activ Datorii + Plus valoare titluri detinute B = Activ net
B
Active diverse Datorii = Activ net contabil
contabil
70.000-13.840 = 56.160 lei
90.000+6.000 (1000 actiuni * 6lei/actiune) =
96.000-17.020 + 1000 act. * (7.02 lei/act. 6 lei/act.) = 80.000 lei
VMCB = 56.160 / 8000 = 7.02 lei/actiune
VMCA = 80.000 / 16.000 = 5 lei/actiune
Nr actiuni emise = 56.160 lei /5 lei/actiune - 1.000 act. * 7.02 /5 = 9.828 actiuni
ANCB = 56.160 lei = 11.232 actiuni * 5 lei/actiune => 9.828 lei actiuni emise si 1.404 actiuni de anulat
a.
b.
9.828 actiuni emise => Cpr creste cu 9.828 actiuni * 5 lei/actiune = 49.140 lei
-Cpr creste cu 9.828 actiuni * 2 lei/actiune (VNA) = 19.656 lei
= Prima fuziune 1 = 29.484 lei
1.404 actiuni anulate => 1.404 actiuni anulate * 5 lei/actiune = 7.020 lei
-Cost achizitie actiuni detinute = 1000 actiuni *6 lei/actiune = 6.000 lei
= Prima fuziune 2 = 1.020 lei
Prima fuziune = 29.484 lei+1.020 lei = 30.504 lei
A
Activ real evaluat + Titluri deinute neincluse n active
Datorii = Total activ Datorii = Activ net contabil
B
Activ real evaluatDatorii = Activ net contabil
3. Dou societi comerciale care nu au participaii reciproce fuzioneaz. Situaia celor dou societi
se prezint astfel:
Societatea A: valoarea net de aport 48.000 lei, numr de aciuni 6.000, valoarea nominal
6.000lei/aciune.
Societatea B: valoarea net de aport 40.000 lei, numr de aciuni 5.000, valoarea nominal 5.000
lei/aciune.
Care este numrul de aciuni ce trebuie emise de societatea B dac ea absoarbe societatea A.
VMC = ANC / Nr.ac.
VMCA=48.000/6000=8 lei/act
VMCB=40.000/5000=8 lei/act
Raportul de schimb (Rs) = VMCA/VMCB = 8/8 = 1
Nr. de ac.de emis = Nr.act.A * Rs = 6000 ac * 1 = 6000 ac
4. Dou societi comerciale A i B care nu au participaii reciproce fuzioneaz. Situaia celor dou
societi este:
Societatea A: capital social 75.000 lei mprit n 7.500 de aciuni, rezerve 50.000 lei,
plus valoarea din reevaluarea imobilizrilor 25.000 lei.
Societatea B: active diverse 100.000 lei, datorii 37.500 lei,numr de aciuni 10.000 de titluri.
Care este numrul de aciuni ce trebuie emis de soc B dac ea absoarbe soc A.
Capitalul propriu A=75.000+50.000+25.000=150.000 lei
VMCA=150.000/7.500=20 lei/act
VMCB=(100.000-37.500)/10.000 act =6.25 lei/act
Raportul de schimb=VMCA/VMCB=20/6.25=3.2
Nr.de act de emis = nr.act A * Rs = 7.500*3.2=24.000 act.
Total cost
Total ncasri
17.865 lei
6.420 lei
6.420 lei
6.500 lei
6.500 lei
6.500 lei
50.205 lei
8.520 lei
9.440 lei
9.440 lei
9.700 lei
9.700 lei
9.700 lei
56.500 lei
9.345 lei
3.020 lei
3.020 lei
3.200 lei
3.200 lei
3.200 lei
6.295 lei
Stocuri
Creante
Disponibiliti
Datorii mai mari de un an
Datorii mai mici de un an
500
200
20
2000
400
400
250
30
2500
350
Situaia net (SN) adic capitalul propriu denumit i activ net, ofer o prim imagine asupra
valorii averii acionarilor, asupra investiiilor iniiale ale acestora, reflectnd valoarea
capitalurilor proprii. Situaia net calculat ca diferen ntre activul total i datoriile totale
contractate d o prim evaluare (contabil) a ntreprinderii la data nchiderii exerciiului. Aceast
ecuaie fundamental a bilanului red averea net a acionarilor, respectiv activul neangajat n
datorii.
SN = Active totale - Datorii totale
SNN-1=(1000+500+200+20)-(2000+400)=1720-2400= -680
SNN=(1500+400+250+30)-(2500+350)=2180-2850= -670
Situaia net calculat este negativ ceea ce semnific o depire a activului de ctre datorii i
anun falimentul ntreprinderii. Aceast situaie se poate datora pierderilor din exerciiile
anterioare, care au consumat integral capitalurile proprii. Partea neacoperit cade n sarcina
creditorilor, care i-au asumat riscul de insolvabilitate al firmei.
2) Calculai i interpretai rata stabilitii financiare i rata autonomiei financiare pentru o
ntreprindere din domeniul industriei prelucrtoare care prezint urmtoarele informaii
bilaniere:
Indicator
31.12.n
Imobilizri
100000
Stocuri
20000
Creante
40000
Disponibiliti
5000
Capitaluri proprii
65000
Datorii mai mari de un an
50000
Datorii de exploatare
47000
Datorii bancare pe termen foarte scurt
3000
a) Rata stabilitii financiare (Rsf) reflect legtura dintre capitalul permanent de care firma
dispune n mod stabil (pe o perioad mai mare de 1 an) i patrimoniul total.
Rsf = Cpm / R x 100
unde: Cpm capitalul permanent care se constituie din capitalul propriu la care se adaug
mprumuturile pe termen lung;
R totalul resurselor
Cheltuieli cu chirii
Impozite i taxe
Venituri din dobnzi
Cheltuieli cu dobnzi
Impozit pe profit
200
300
100
500
1400
Relaia de calcul:
RE = EBE + (alte venituri din exploatare alte cheltuieli din exploatare ) + (venituri din ajustri
pentru depreciere privind activitatea de exploatare cheltuieli de exploatare privind amortizrile,
ajustrile pentru depreciere)
RE = EBE (11.100) - Cheltuieli cu amortizarea (1.000) = 11.100 1.000
RE = 10.100
5. Rezultatul curent (RC) reprezint rezultatul operaiunilor normale i obinuite ale
ntreprinderii, ntruct exclude operaiunile extraordinare.
Relaia de calcul:
RC = RE + (Venituri financiare Cheltuieli financiare)
RC = RE (10.100) + Venituri din dobnzi (100) Cheltuieli cu dobnzi (500) = 10.100+100-500
RC = 9.700
6. Rezultatul net al exercitiului (R net) este un indicator care reflect eficacitatea de care
ntreprinderea a dat dovad n activitatea sa industrial/comercial.
Relaia de calcul:
Rnet = RC +/- Rezultatul extraordinar - Impozitul pe profit Participarea personalului la profit
Rnet = RC (9.700) Impozit pe profit (1.400) = 9.700-1.400
Rnet = 8.300
4) O ntreprindere produce anual un numr de 5000 de produse la un pre unitar de 40
u.m. ntreprinderea nregistreaz cheltuieli cu materii prime i materiale n valoare de 60000
u.m., cheltuieli de personal de 80000 u.m. din care 90% reprezint salariile personalului direct
productiv, cheltuieli cu utiliti i chirii n cuantum de 5000 u.m., cheltuieli cu amortizarea de
4000 u.m. i cheltuieli cu dobnzi de 5000 u.m. S se calculeze i s se interpreteze pragul de
rentabilitate financiar i operaional exprimat n uniti fizice i valorice i nivelul rezultatului de
exploatare i curent ateptat la o cretere la 5500 a numrului de produse vndute.
q = 5.000 buc.
p.u. = 40 u.m.
ch. mat. prime = 60.000 u.m.
ch. personalul = 80.000 u.m. 90 % = 72.000 u.m. ch. variabile
- 10 % = 8.000 u.m. ch. fixe
ch. utiliti i chirii = 5.000 u.m.
ch. amortizare = 4.000 u.m.
ch. cu dobnzi = 5.000 u.m.
Pragul de rentabilitate operaional se refer doar la active de exploatare, de aceea nu am inclus i
la cheltuieli fixe dobnzile.
Cheltuieli fixe (CF) = ch.personal+ch.chirie+ch.amortizarea=8.000+5.000+4.000= 17.000 u.m.
Cheltuieli variabile(CV)=ch.materii prime+ch.personal=60.000+72.000=132.000 u.m.
Cheltuieli variabile unitare (CVu) = CV/q = 132.000 u.m./5.000 buc = 26,4 u.m./buc
Q n punctul critic = Qc = CF/ (p.u.- CVu) = 17.000/ (40 26,4) = 17.000/13,6 = 1.250 buc.
Cifra de afaceri n punctul critic Cac = Qc x p = 1.250 x 40 = 50.000 u.m.
Pragul de rentabilitate financiar se calculeaz incluznd n cheltuielile fixe i dobnzile.
Qc financiar=(CF+dobnzi)/(p.u. x CVu)=(17.000+5.000)/(4026,40)=22.000/13,6=1617,65
u.m.
Cifra de afaceri n punctul critic financiar CAcf = Qcf x p = 1617,65 x 40 = 64.706 u.m.
Deci pentru a produce profit n activitatea de exploatare trebuie vndut 1.250 buc. de produse i
vnzrile trebuie s ating 50.000 u.m. iar pentru atinge profit (acoperind i cheltuielile
financiare, trebuie vndute 1.618 buc. produse s-a atins o vnzare de 64.706 u.m.
Sub aceste vnzri unitatea va iei n pierdere.
O cretere a nr. de produse vndute de la 5.000 buc. ar avea o influen negativ
asupracheltuielilor variabile totale, astfel:
CV = 132.000/5.000 x 5.500 = 145.200 u.m.
CVu = 145.200/5.500 = 26,4 u.m., cheltuielile variabile unitare rmn neschimbate.
Profitul din exploatare = 5.500 x 40 (17.000 + 145.200) = 220.000 162.200 = 57.800u.m.
Profitul curent se calculeaz incluznd cheltuielile variabile n cheltuielile fixe.
Profitul curent = 5.500 x 40 - (17.000 + 5.000 + 145.200) = 220.000 + 167.2000 = 52.800u.m.
Deci la o vnzare de 5.500 buc. produse (aceast cantitate fiind peste cantitatea
din prestarea de operaiuni financiare) se va realiza un profit din exploatare de 57.800 u.m. i un
profit curent de 52.800 u.m.
5) Analizai corelaia dintre fondul de rulment, necesarul de fond de rulment i trezorerie
pentru o ntreprindere din domeniul consultanei financiarcontabile care prezint urmtoarea
situaie financiar:
Indicator 31.12.n
Imobilizri
2000
Stocuri
1000
Creante
20000
Disponibiliti
300
Capitaluri proprii
20000
Datorii mai mari de un an
2000
Datorii de exploatare
1000
Datorii bancare pe termen foarte scurt 300
Fondul de rulment reprezint excedentul de resurse financiare care se degaj
n urma acoperirii activelor permanente din resursele permanente i care poate fi
folosit pentru finanarea nevoilor curente. Practic fondul de rulment este partea din
capitalul permanent care depete valoarea imobilizrilor nete i este destinat
finanrii activelor circulante. Relaiile de calcul sunt urmtoarele:
a) FR = Capitaluri permanente - Active imobilizate
b) FR = Active circulante - Datorii pe termen scurt (datorii curente), exprim
corelaia dintre lichiditatea activelor circulante i exigibilitatea datoriilor pe termen scurt.
elementul cel mai lent sub aspectul potenialului de transformare n lichiditi al activelor
circulante. Intervalul de referin este [0,6-1,00).
Rlr = (Ac-St)/Dts = (10000-4000)/15000 = 0,4
c) Rata lichiditii imediate msoar capacitatea n care datoriile exigibile pe termen scurt pot fi
acoperite pe seama disponibilitilor bneti (Db) i a investiiilor financiare pe termen scurt.
Rata pune n coresponden elementele cele mai lichide ale activului circulant cu datoriile
exigibile pe termen scurt ale pasivului. Intervalul de referin este [0,20-0,60).
Rli = (Ac-St-Cr)/Dts = (10000-4000-5000)/15000 = 0,6
X. ORGANIZAREA AUDITULUI INTERN
- Lipsa actelor justificative, anexe la extrasele de cont sau la fila registrului de cas
- Nedesemnarea persoanelor responsabile cu controlul sistematic al activitii de casierie
Obiective auditabile: Activitatea de plat/ncasare a datoriilor, respectiv creanelor
Risc semnificativ:
- Inexistena unor proceduri scrise/monografii privind activitatea de plat/ncasare a
datoriilorrespectiv creanelor
- Nedesemnarea persoanelor responsabile cu urmrirea operativ a datoriilor i creanelorSituaia analitic a creditorilor i debitorilor nu concord cu cea sintetic a acestoraNetransmiterea ctre debitori a ntiinrilor de plat privind sumele datorate n vederea
evitriiprescrierii sumelor
- Inexistena unui sistem de valorificare operativ a situaiilor rezultate din activitatea
deplat/ncasare a datoriilor respectiv creanelorRiscul reprezinta orice eveniment, actiune,
situatie sau comportament cu impact nefavorabilasupra capacitatii entitatii publice de a-si realize
obiectivele.
3)
ncasrile i plile
Incasari si plati:
-