Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

INSTITUIA: Gimnaziul ,,Valeriu Bulicanu


DATA:20.02.2015
CLASA: a VI-a
PROFESOR: Bargan Nadejda
PRACTICANT: Miron Mariana
OBIECTUL: Ora de dirigenie
SUBIECTUL LECIEI: Imaginea de sine
TIPUL LECIEI: Formare de priceperi i deprinderi
TIMP: 45min
COMPETENE SPECIFICE:
1.1. Argumentarea importanei ncrederii n sine, pentru evoluia personal;
1.2 Elaborarea unui program personalizat de reuita personal si profesional pe baza unor structuri negociate
OBIECTIVE OPERAIONALE:
La sfritul orei, elevii vor fi capabili:
O1- S defineasc noiunea imaginii de sine
O2 S identifice punctele tari i punctele slabe proprii i ale colegilor
O3 - S pun n valoare propriul potenial pentru a lucra cu succes individual i n echip
O4- S completeze propoziii lacunare pentru a afla nivelul stimei de sine
STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia,studiu de caz,problematizarea,analiza.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
MIJLOACE DE NVMNT: manualul, caietele elevilor, fie de lucru.

DESFURAREA LECIEI

NR.
CRT.

ETAPELE DEMERSULUI
DIDACTIC

OB.
OP.

Se asigur condiiile necesare desfurrii optime a


activitii: asigurarea linitii, pregtirea materialului
didactic. Se noteaz absenile.

MOMENT
ORGANIZATORIC

CAPTAREA
ATENIEI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Elevii se pregtesc de lecie

O3

1. Cum te vezi?
2. Cum te vad ceilali?
3. Cum ai vrea s fii vzut?

Elevii rezolv cerinele de pe fie, apoi


mpreun cu profesorul discut
rspunsurile.

T
I
M
P

Activit
predare/nvare
evaluare

3
min

Conversaia

Capacitatea de
organizare;

- Profesorul mparte elevilor fie de lucru Eu n


oglind (Anexa 1), cu urmtoarele cerine:

I. EVOCAREA
2.

ACTIVITATEA PROFESORULUI

5
min

Conversaia
Felul cum elevii i
exprim propriile p

ANUNAREA
SUBIECTULUI
LECIEI I A
OBIECTIVELOR

O1. Profesorul anun tema activitii ,,Imaginea de


... sinei obiectivele ce vor fi dezvoltate
O4

O1-S defineasc noiunea imaginii de sine


O2-S identifice punctele tari i punctele slabe
proprii i ale colegilor
O3-S pun n valoare propriul potenial pentru
a lucra cu succes individual i n echip
O4-S completeze propoziii lacunare pentru a
afla nivelul stimei de sine

Elevii noteaz titlul leciei in caiete

2
min

Conversaia

II.. Dirijarea
nvrii i
dobndirea
cunotinelor
noi

O1

Se va realiza printr-un dialog:


-Ce v sugereaz imaginea de sine?
-Care sunt factorii ce contribuie la formarea imaginii
de sine?
-De ce este important s avem o imagine de sine
pozitiv?
O2 Profesorul cere elevilor s deseneze un tabel cu dou
coloane n care s scrie dou calitai, respectiv dou
defecte ale sale si ale colegului de banca.
Intreab elevii :
-Ce mijloace ar trebuie s interprindeti,pentru a v
mbunti imaginea de sine ?
Pornind de la soluiile gsite de elevi, profesorul
propune un studiu de caz(ANEXA2) : l prezint pe
Ionu, un tnr absolvent de coal profesional, aflat
n cutarea unui loc de munca.
O3
Cere elevilor s l ajute pe Ionu s se prezinte la
interviul de angajare.
n acest sens, profesorul mparte elevilor un set de
fie cu posibile sugestii./sfaturi din care elevii s
selecteze ceea ce ar putea s-l ajute pe Ionu.
Profesorul mparte elevii n grupe i precizeaz
sarcinile de lucru.
Ajut echipele, acolo unde e cazul. Monitorizeaza
activitatea
.ndrum elevii spre alegerile bune, sublinind
concluziile.
O4

n continuare propun elevilor( ANEXA 3), pentru a


afla nivelul stimei de sine. La ultima ntrebare
rspunsul va fi afirmativ sau negativ.
4

Activitate individu
Elevii rspund la ntrebrile propuse de
profesor
Conversaia
20
min
Elevii noteaz caliti/defecte i
analizeaz imaginea pe care fiecare o
are n colectivitate

Exerciiul

Identific modaliti de mbuntire a


imaginii proprii.

Activitate in pere
Elevii selecteaz din fia de lucru
sfaturile potrivite si argumenteaz
alegerea facuta;
Ofer sfaturi pentru mbuntairea
imaginii de sine a lui Ionu, dar i a
tinerilor, n general, urmrind anumite
aspecte:vestimentaia,limbajul,
atitudinea, poziia corpului, etc
Exprim preri, opiuni, sentimente
proprii fa de cazul in discuie

Studiul de caz

nvarea prin
descoperire

Problematizare
Conversaia
Analiza

Elevii completeaz propoziiile


lacunare din ANEXA 3

III
REFLECIA
FEEDBACKUL

IV
RETENIA I
TRANSFERUL

Elevii recepteaz mesajul oral/scris i


rspund ntrebrilor propuse
O3

-Prin ntrebri directe,frontale, individuale, profesorul


insist asupra aspectelor importante care trebuie
urmrite n asigurarea unei imagini proprii favorabile.
mparte elevilor un test si solicit rezolvarea
acestuia(ANEXA 4)

Profesorul face aprecieri despre gradul de participare a


elevilor la activitate, evideniind elevii care s-au remarcat
prin corectitudinea, originalitatea i promptitudinea
rspunsurilor. Se d tema pentru acas:

5
min

Observarea sisitem
Activitate Frontal

Rezolv testul i cer explicaii dac


este cazul

Activitate individua

5
min
Elevii i noteaz tema pentru acas

Explicaia

Capacitatea d
ordonare i
sistematizare
cunotinelo

).....................VVVVVahghghgV

Inspecia pentru nscrierea la gradul didactic: definitivat


Cantacuzino Bicoi
Inspector de specialitate, prof. dr. d.: Mihai Gh. Morar

Unitatea de nvmnt: Liceul Tehn. ,,C-tin

S-ar putea să vă placă și