Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Educatoare: Stoica Diana


Grupa : ,, Albinutele harnice mijlocie- nivel I
Data: 5.06.2015
Durata: 25
Domeniul experienial : Domeniul estetic i creativ
Denumirea activitii : Educaie plastic
Mijloc de realizare : desen-pictur
Tipul activitii : consolidare
Tema : ,,Baloane colorate- folosirea culorilor calde
Scopul : stimularea creativitii i expresivitii prin pictur .
Obiective operaionale :
O1 : s utilizeze corect i creativ materialul didactic pus la dispoziie ;
O2 : s foloseasc culorile calde , armonizndu-le sau combinndu-le ;
O3 : s compun n mod original i personal spaial plastic
O4 : s interpreteze liber i creativ lucrrile proprii i ale colegilor .
Strategia didactic :
Metode i procedee : conversaia , explicaia , demonstraia , exerciiul.
Mijloace de nvmnt : imagini cu petreceri de copii organizate de 1 Iunie
Materiale specifice de lucru : acuarel , pensule , erveele , panou cu suport , imagini cu copii si baloane, pahar cu ap , foi de
hrtie
Modul de organizare : pe grupe , individual .
Locul de desfurare : sala de grup .
Resurse umane : precolarii grupei mijlocii .
Evaluare:
Forme de evaluare: individuala si de grup
Metode si tehnici de evaluare: observarea sistematica a comportamentului copiilor, proba practica, aprecieri verbale, ,,Turul
galeriei

Nr.

Etapele

Crt
.

activitatii

1.

Moment
organizatoric

2.

Captarea ateniei

3.

Anunarea temei
i a obiectivelor

Ob.

Op.

Coninutul
instructiv-educativ
Se vor organiza spaiul i
climatul educativ ntr-un mod
optim desfurrii activitii de
educaie plastic . Copiii vor fi
aezai n bnci pe grupe.
Precolarii vor fi anunai c vor
realiza lucrri deosebite Tinand
cont ca ei au sarbatorit deja
,,Ziua copilului si unii dintre ei
au participat la evenimentele
legate de ea le voi cere sa
povesteasca care a fost
atmosfera sarbatorii.
Pentru a readuce putin din acea
atmosfera le voi prezenta cateva
imagini de la ziua de 1 iunie in
care copiii elibereaza spre inaltul
cerului baloane colorate.
Apoi voi aduce in sala de grupa
un manunchi de baloane
colorate care vor fi recompense
pentru ei la finalul activitatii.
Copiii vor spune care este
sentimentul pe care-l creeaza
culorile baloanelor.
Voi prezenta ntr-o manier
accesibil tema i obiectivele
activitii , urmnd observarea
copiilor.

Metode i
procedee

Strategia didactic
Mijloace de
Modul de
invmnt
organizare

Evaluare

Conversaia

Conversaia

Imagini de la
,,Ziua
copilului

Frontal

Explicaia

Baloane
colorate

Conversaia
Explicaia

Acuarele ,
pensule ,
pahare cu ap
erveele

Frontal

Evaluez
rspunsurile
la ntrebri.

4.

Prezentarea
coninutului i
dirijarea nvrii

O1

Copiii vor intui materialele de


lucru i vor face precizri legate
de utilizarea acestora si locul pe
care trebuie sa-l ocupe fiecare
instrument pe masutele lor in
timpul realizarii picturii,

Conversaia
Explicaia

Acuarele ,
pensule ,
pahare cu ap
erveele

Pe grupuri

Evaluez
rspunsurile
oferite de
copii n
legtur cu
materialele
oferite la
fiecare grup.

Fie pe care
sunt desenate
baloane de
diferite
dimensiuni.
acuarele ,
pensule ,
pahare cu ap
erveele

Pe grupuri

Picteaz pe
plana de
colorat cu
acuarela ,
mbinnd
diverse
elemente
plastice i
alege culorile
armonizndule ntr-o
lucrare .

O2

5.

Obinerea
performanei
O1
O2
O3
O4

Le voi cere copiilor sa aleaga


mai intai toate baloanele care au
o culoare calda. Ei vor alege
baloanele de culoare rosie,
portocalie si galbena. Voi preciza
ca lucrarea plastic va fi realizata
folosind doar aceste culori si voi
scoate afara din sala de grupa
baloanele in culori reci.
Se vor realiza exerciii de
nclzire a muchilor fini ai minii
i de creare a strii emoionale
propice realizrii temei .
Copiii vor primi plana de colorat
. Le voi explica eu mai nti ce
au de fcut , dup care le voi
arta pe plana model .
Voi explica si demonstra cum vor
fi utilizate materialele de lucru:
folosirea varfului pensulei pentru
pictat, udarea in prealabil a
culorilor calde din cutiile de
acuarele, utilizarea unei cantitati
mai mici de apa in timpul
pictatului si a unei cantitati mai
mari de culoare, stergerea
pensulei dupa folosirea unei
anumite culori.
Se va urmri modul de
relaionare al copiilor i
exersarea deprinderilor specifice

Exerciiul

Conversaia
Explicaia
Demonstraia

de lucru . Se va pune accent pe


imaginaie i creativitate n
realizarea lucrrii .
6.

Asigurarea
reteniei i a
transferului

7.

Evaluarea
performanei

8.

ncheierea
activitii

O4

Se vor expune toate lucrrile


copiilor .
Copiii vor face ,,Turul galeriei si
vor alege lucrarile care i-au
impresionat cel mai mult.
Vor trebui apoi sa motiveze
alegerea facuta utilizand un
limbaj adecvat activitatii plastice
Voi face aprecieri legate de
rezultatele activitii , n funcie
de criteriile de evaluare stabilite:
-bogia i expresivitatea
culorilor ;
-originalitatea ;
-acurateea ;
-finalizarea lucrrii.
Se va fixa tema i se vor face
aprecieri generale i individuale
asupra modului cum au lucrat i
s-au comportat copiii la
activitate.
Sunt impartite baloanele colorate
copiilor.

Conversaia

Panou pentru
expunerea
lucrarilor

Pe grupuri
Individual

Alegerile
fcute i
justificarea
alegerii ,
corectitudinea
i
obiectivitatea.

Conversaia
Explicaia

Pe grupuri
Individual

Evaluez
lucrarile
copiilor

Conversaia

Pe grupuri
Individual

Evaluez ntreg
comporta
mentul
precolarilor .