Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecie

Data: 3 decembrie 2009


coala Mihail Kogalniceanu
Clasa: I B
Propuntoare: nv. Toader Roxana
Obiectul:abilitati practice
Subiectul: Omul de zapada
Tipul: formare de priceperi si deprinderi
Obiectiv fundamental: formarea de priceperi si deprinderi de a utiliza hartia in vederea
realizarii unei lucrari
Obiective operaionale:
O1 sa enumere materialele pe care le vor utiliza in realizarea lucrarii;
O2 sa numeasca etapele realizarii lucrarii;
O3 sa execute exercitiile de incalzire a musculaturii mainilor;
O4 sa decoreze omul de zapada;
O5 sa aprecieze critic si autocritic lucrarile, in functie de criteriile prestabilite.
Metode i procedee: observatia, conversatia, explicatia, exercitiul, metoda activitatilor practice
Material didactic : lucrare model, coala A4, creioane color, CD colinde, pasta de dinti

DESFASURAREA LECTIEI
Momentele

Ob.

Activitatea

leciei
1. Moment
organizatoric

Op.

propuntoarei
Asigur condiiile necesare
desfurrii orei n condiii
optime.
Purtam o scurta discutie
despre sarbatorile de iarna,
traditia bradului si omul de
zapada.
Le prezint elevilor o plan
model cu un om de zapada.

2. Captarea
ateniei

3. Anuntarea
temei si a
obiectivelor

Astazi vom realiza


un astfel de tablou
impreuna.

4. Prezentarea
noului
continut si
O1
dirijarea
invatarii

O2
O3

5. Obtinerea
performantei

O4
O5
O6

Activitatea elevilor

Metode si
procedee

Elevii i pregtesc cele


necesare pentru nceperea
orei.
conversatia
Elevii privesc cu interes observatia
plansa.
Elevii asculta.

explicatia

Ce materiale aveti
pe banci?
Precizez etapele realizarii
lucrarii: colorarea caciulii,
fularului si maturii,
decorarea cu pasta de dinti
a corpului omului de
zapada.
Solicit un elev sa repete
etapele de realizare.
Precizez criteriile de
evaluare: lucrarea sa fie
ingrijita si corect realizata.
Inainte sa inceapa lucrul, le
propun cateva exercitii de
incalzire a muschilor
mainilor.
Le pun elevilor un CD cu
colinde, ca fundal muzical.

Elevii enumera
materialele pe care le au
pe banci.

conversatia

Trec pe la fiecare banca,


supraveghindu-le
activitatea si dandu-le
ajutorul necesar.

Elevii trec la realizarea


propriu-zisa a lucrarii.

Elevul solicitat repeta


etapele.
explicatia
exercitiul
Elevii asculta
Elevii executa exercitiile
de incalzire a muschilor
mainilor.

exercitiul
metoda
activitatilor
practice

6. Evaluarea
rezultatelor

7. Aprecieri i
recomandari

O7

Dupa terminarea lucrarilor,


le cer sa le evalueze,
intrebandu-i daca ar
cumpara un astfel de
ornament pentru pomul de
iarna, tinand cont de
criteriile prestabilite.
Cantam cantecelul: Omul
de zapada
Fac aprecierile de rigoare
cu privire la desfurarea
orei, evideniind lucrarile
bine realizate.

Elevii aleg o anumita


lucrare, motivandu-si
alegerea facuta.

explicatia

Elevii ascult

explicatia

OMUL DE ZAPADA
- procesul tehnolgic
Nr.
Crt.

Etapele executrii lucrrii

Timp

Organizarea lucrului

5 min

Trasarea conturului

5 min

3
4
5

Colorarea caciulii,
fularului, nasturilor si
maturii
Acoperirea restului
corpului cu pasta de dinti
C.T.C.

Materiale necesare

Indicaii metodice

carton , creioane
color, pasta de dinti, Respectarea etapelor
pensula
Respectarea
Carton , creion
sablonului

5 min

Creioane colorate

Respectarea
proporiilor

10
min
5 min

Pasta de dinti,
pensula
-

Pasta de dinti se
intinde cu pensula
Autocontrol

S-ar putea să vă placă și