Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de activitate

Nivel: I
Domeniul de activitate: DLC (Educarea limbajului)
Tema activitii: Cubul pisicuei
Tipul de activitate: Verificare si consolidare
Forma de realizare: Joc didactic interdisciplinar- folosirea metodei
interactive de grup Cubul
Scopul activitii: Dezvoltarea capacitii de cunoatere i
nelegere a
animalelor de cas, precum i stimularea
curiozitii
pentru investigarea acestora.
Obiective operaionale:
O1.s descrie pisica (culoare, marime);
O2.s sesizeze asemnrile si deosebirile fa de alt animal de
cas(celul);
O3. s descrie prile corpului pisicuei;
O4.s spun cu ce se hrnete pisicua;
O5.s explice n ce const grija omului fa de pisic ;
O6.s recite corect, logic, expresiv poezia,,Pisicua.

SARCINA DIDACTIC: Se mparte efectivul de copii n 6 subgrupuri,


fiecare subgrup urmnd s analizeze tema aleas, pisicua. In acest
mod se mpart sarcinile fiecrei grupe prin aruncarea cubului si preluarea
sarcinii corespunzatoare numrului pe care cade cubul.
REGULI DE JOC: Fiecare grup rspunde pe rnd conform cerinei primite:
(1-descrie, 2-compar, 3-asociaz, 4-analizeaz 5-aplic, 6argumenteaz).

Dup fiecare raspuns educatoarea pune pe tablia magnetic, jetoane


magnetice reprezentnd rspunsul dat.
ELEMENTE DE JOC: Surpriza, aplauzele.
STRATEGII DIDACTICE:
A. METODE I PROCEDEE: explicaia, conversaia, demonstraia,
instructajul verbal, cubul,
brainstorming.
B. MATERIAL DIDACTIC: cubul cu cele 6 fete divers colorate, pisicua,
imagini

reprezentnd

reprezentative

rspunsurile

copiilor,

imagini

pentru cntecel si poezie, pisicue

personalizate din carton folosite ca stimulente,o pisicu


adevrat adus de unul dintre prini.
EVALUAREA: Continuu-formativ, observarea comportamentului copiilor,
oral,
aprecieri privind corectitudinea rspunsurilor copiilor.
DURATA: 20 min.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, Ed. a
II-a, rev.i ad., Ed. V&I Integral, Bucureti, 2005;
Metodica activitilor de educare a limbajului n nvmntul
precolar, Ed. Humanitas, bucureti, 2005.
Jocuri didactice integrate pentru nvmntul precolar, Ed.
Humanitas, Bucureti, 2005.

Curriculumul pentru nvmntul precolar Bucuresti, 2008

SCENARIUL DIDACTIC
EVENIMENTUL
DIDACTIC
1.Momentul
organizatoric

2. Sensibilizarea
pentru activitate
a) captarea ateniei
b) intuirea
materialului

CONINUTUL TIINIFIC
Asigurarea condiiilor optime pentru
desfurarea activitii:
- aranjarea scaunelor n semicerc;
- pregtirea materialelor didactice
pentru activitate.
Se va realiza prin introducerea
elementului surpriz: Cubul colorat.
Se descoper celelalte materiale:
,,Alb,neagr,pestrioar,
Sforie in mustcioar,
Dar cnd vine un oricel,
Top!
Il prinde sprintenel!
(Pisicua)
pisicue din plu,o pisicu adevrat pe
care a adus-o un printe, tablita
magnetica, jetoanele magnetice,
ecusoanele.

STRATEGII DIDACTICE
METODE I
MATERIAL
PROCEDEE
DIDACTIC

Conversaia

3. Anunarea temei

Astzi vom juca un joc care se numeste


Explicaia
Cubul pisicuei. Se imparte efectivul de
copii in 6 subgrupuri, fiecare subgrup
urmnd sa analizeze tema aleasa,
pisica. In acest mod se impart sarcinile
fiecarei grupe prin aruncarea cubului si
preluarea sarcinii corespunzatoare
numrului pe care cade cubul.

4. Dirijarea
nvrii
a) Prezentarea
regulilor jocului

Fiecare grup raspunde pe rnd conform


Instructajul
cerinei primite (1-descrie, 2-compar, 3- verbal
asociaz, 4-analizeaz, 5-aplic, 6argumenteaz). Dupa fiecare rspuns
educatoarea pune pe tabli magnetic,
jetoane magnetice reprezentnd raspunsul
dat.

b) Desfurarea
jocului de prob

Voi reaminti titlul jocului Cubul


pisicuei i voi executa jocul de prob.

c) Desfurarea
jocului propriu-zis

Arunc cubul ctre primul grup, spunnd:


Cubul se rostogoleste si la .....el soseste. Cubul
Repet acest lucru pentru toate cele 6

Demonstratia

pisicue din
plu,o pisicu
adevrat,
tablita
magnetica,
jetoanele
magnetice,
ecusoanele

Cubul

pisicue din
plu,o pisicu

EVALUAR
EA

subgrupuri. Numesc un copil din grupul


respectiv care s rspund, celalalt copil
putnd veni si el cu alt rspuns. Copiii vor
rspunde in funcie de cerina ce
corespunde cifrei de pe una din faa
cubului:
1. Descrie! (Ce este acesta? un animal
de cas);
2. Compar! (Cum este pisica fata de
Brainstorming
cel? );
3. Asociaz! (Cu ce se aseamn pisica
cu celul?);
4. Analizeaz! (Care sunt prile
componente ale
pisicuei,celului?);
5. Aplic! ( Cum ne comportm cu
pisicile pentru a fi blnde i
prietenoase cu noi?)
6. Argumenteaz! (De ce trebuie s
iubim i s ingrijim animalele de
cas-,,Animalele de cas sunt
prietenele omului?);
Dup fiecare raspuns voi pune pe tablita
magnetica, jetoane magnetice
reprezentand raspunsurile copiilor .

adevrat,
tablia
magnetic,
jetoanele
magnetice,

7. Obinerea
performanei

Copiii vor recita o poezie despre


,,Pisicua.

Imagini
reprezentative
pentru cantecel
si poezie

8. Asigurarea
Feed-back-ului

Se va purta o conversaie despre jocul de


astzi i se va fixa tema jocului.

9. Evaluarea
activitii

Se fac aprecieri individuale i colective


asupra modului de participare la
activitate.
Copiii se vor juca cu pisicua vie pe care
a adus-o unul dintre prini.

Continuuformativ

Observarea
comportame
ntului
copiilor

Oral

Conversaia
Aprecieri
privind
corectitudin
ea
rspunsurilo
r copiilor

1.DESCRIE
2.COMPAR
6.ARGUMENTEA
Z
3.ANALIZEA
Z
5.APLIC

4.ASOCIAZ

Pisicuta

Pisicuta mic, mic,


Tu ai blan frumuic,
Cap rotund, urechi micue
Si ai gheare la lbue.
Uneori stai nemicat,
Cu privirea incordat
Atunci simi un oricel,
O, srmanul, vai de el!

S-ar putea să vă placă și