Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
0.5
0.6
0.005
0.001
0.02
1.1
94.57
100
Calcule preliminare
Producia pe an este Pan=23 t/an
P=23000 kg Streptomicin G/an
n=
33024
150
,arje
=53
P an
Producia pe arj : Ps = ns ,kg/arj
Ps=
23000
53
= 433,9622 kg/arj
Pf =
Ps
g , kg/arj
433,9622
=
879,1778 kg/arj
0,4936
Se alege Topt=26
Productivitatea microorganismului
Activitatea standard =18000UI/mg streptomicin
1mg Streptomicin......................780 U.I.
x...............................................18000 U.I.
Pm=x ,kg/m3 Streptomicin sulfat
Pm=23,076 ,kg/m3 Streptomicin sulfat
Vu=
Pf
P
Mmdc=
V u
879,1778
23,076
= 38,0992 , m3
-Procese si
aparate in
ingineria chimica,
pag 517
32403.8715 3
= 972.1161 kg glucoza/sarja
100
Mmdc =32403.8715 .
x 2=
x2
kg KH2PO4/sarja
32403.8715 0.04
= 12.9615 kg KH PO /sarja
2
4
100
x 3=
32403.8715 0.1
= 32.4038 kg NaCl /sarja
100
x 4=
32403.8715 0.5
= 162.0193 kg CaCO /sarja
3
100
x 5=
32403.8715 0.6
= 194.4232 kg K SO /sarja
2
4
100
x 6=
32403.8715 0.005
= 1.6201 kg ZnSO .7H O /sarja
4
2
100
x 7=
32403.8715 0.001
= 0.3240 kg FeSO .7H O /sarja
4
2
100
x 8=
32403.8715 0.02
= 6.4807 kg MgSO .7H O /sarja
4
2
100
x 9=
32403.8715 1.1
= 356.4425 kg Caseina /sarja
100
x 9=
Mrimi intrate
Glucoz
(NH4)SO4
KH2PO4
3
0,2
0,04
32403.8715 94.57
= 30644.3412 kg Apa /sarja
100
Masa
kg/arj
972.1161
64.8077
12.9615
Mrimi ieite
Masa kg/arj
Glucoz
(NH4)SO4
KH2PO4
3
0,2
0,04
972.1161
64.8077
12.9615
NaCl
CaCO3
K2SO4
ZnSO4.7H2O
FeSO4.7H2O
MgSO4.7H2O
Caseina
H2O
Total
0,1
0,5
0,6
0,005
0,001
0,02
1,1
94,57
100
32.4038
162.0193
194.4232
1.6201
0.3240
6.4807
356.4425
30644.3412
32403.8715
NaCl
CaCO3
K2SO4
ZnSO4.7H2O
FeSO4.7H2O
MgSO4.7H2O
Caseina
H2O
Total
0,1
0,5
0,6
0,005
0,001
0,02
1,1
94,57
100
32.4038
162.0193
194.4232
1.6201
0.3240
6.4807
356.4425
30644.3412
32403.8715
Mrimi intrate
Glucoza
Total
32403.8715 3.3
= 1069.3277 kg glucoza/sarja
100
3.3
3.3
Masa kg/arj
1069.3277
100
32403.8715
100
32403.8715
Total
2. Etapa de sterilizare
Sterilizarea este o operaie ce are loc cu degradarea unor componente ale mediului de
cultur:
Mrimi intrate
Mrimi ieite
Masa kg/arj
3.3
Masa
kg/arj
1069.3277
Glucoz
Glucoz
972.1161
Total
100
32403.8715
Total
100
32403.8715
3.Fermentatia
Se calculeaz:
- necesarul de aer
- necesarul de biomas
- ap evaporat
3.1 Se consider necesarul de aer: 1 litru aer pentru 1 litru mediu de cultur min
1 L = 10-3 m3 aer.10-3 mediu de cultur
Vaer.Vu = 38,0992 m3
Vaer = 38,0992 m3
1 minut Vaer = 38,0992 m3 aer
tf =140 hVaer, m3 aer
Vaer = 140 60 38,0992 = 320033.28 m3 aer
p = 1.1 atm
T = 273 + 26 = 299 K
p0 = 1 atm
T = 273 K
26
aer
0
T0 P
T P0
26
aer
1.293
0 = 1.293 kg/m3
tf = 140 ore
273 1.1
1.2986kg / m 3
299 1
3.2 Biomas :
Pentru calculul biomasei se d concentraia biomasei n g s.u./l:
Cx = 20 g s.u./l mediu de cultur (celulele vii conin: 20 % s.u. i 80 % ap)
10-3 m3......................100 g celule (biomas)
Vu = 38,0992 m3.........................Mbiomas, g biomas = z kg biomas/arj
Mbiomas = 3809920 g biomasa = 3809.920 kg biomas/arj
3.3 Ap evaporat :
Lichidul de fermentaie:
Mldf = Mmdc + Minocul MH2O evaporat Mbiomas, kg lichid de fermentaie/arj
Minocul = 10 % Mmdc = 0,1 * 32403.8715 = 3240.3871 kg
Mmdc = 90 % Mmdc = 0,9 * 32403.8715 = 29163.4843 kg
M ldf = 29163.4843+ 3240.3871- 4155.9521 - 3809.920 = 24437.9993 kg
Mrimi intrate
Mmdc
Inocul
Aer
Kg/arj
29163.4843
3240.3871
415595.2174
Total
447999.0888
Mrimi ieite
Lichid de fermentaie
Biomas
Aer
H2O evaporat
Total
Kg/arj
24437.9993
3809.920
415595.2174
4155.9521
447999.0888
4.Filtrarea
= 80 %
Precipitatul reine 20% din lichidul de fermentaie.
Mpp=Mbiomasa+MH2O din precipitat
Mpp=Mbiomasa+0,2Mpp
Mpp=
Mbiomasa
0,8
,kg/arj=
3809.920
=4762.4 ,kg/arj
0,8
Kg/arj
Mrimi ieite
kg/arj
Lichid de fermentaie
Biomas
Total
24437.9993
3809.920
28247.9193
Precipitat
Filtrat
Produs util str.
4762.4
23485.5193
a=(0,8*Pf=879,1778)
Total
=703.3422
28247.9193
5. Sorbie pe S.I. = 95 %
Str. reinut = 0.95*Str. din etapa 4 = 0,95 *703.3422=668.17509
Str. pierdut = 0.05 * Str. din etapa 4 =0,05 * 703.3422= 35.16711
Soluia epuizat = filtrat Str. reinut +Str. pierdut
Soluia epuizat = 23485.5193 - 703.3422+ 35.16711=22817.34421
Mrimi intrate
Kg/arj
Mrimi ieite
kg/arj
23485.5193
(668.17509)
Str. reinut(Str.baz)
668.17509
Soluia epuizat
Total
22817.34421
23485.5193
Total
23485.5193
6. Eluia = 95 %
Sc-COOH3 +N-STR + 3/2H2SO4
Str-NH23/2H2SO4 + Sc-COOH
703.3422............. x .........................................................y
x=177.9540
y=881.2962
n=y*0,95=837.2314
x = cantit. de acid sulfuric de conc. 100%
100 kg sol. H2SO4 5% ............................5 kg H2SO4.................................95 kg H2O
z .................................................................. x= 177.9540.............................................. w
z=3559.08
w=3381.126
Str. reinut/pierdut = 0,05*a =0,05 * 703.3422= 35.16711=f
Eluat (sol. acid) = Str. sulfat (y) + acid sulfuric nereactionat (0,05*x) + ap din sol. de ac.
sulfuric (w) = q
Eluat(sol.acid) = 837.2314+8.8977+ 3381.126= 4227.2551=Q
Mrimi intrate
Kg/arj
Mrimi ieite
kg/arj
703.3422
Eluat.(Str. Sulfat)
Q=4227.2551
Sol. H2SO4
3559.08
35.16711
Total
4262.4222
Str
pierdut/reinut(Str.
baz)
Total
4262.4222
7. Demineralizare = 96 %
Str. sulfat pierdut = 0,04*n =0,04*837.2314=33.4892
Str. sulfat ieit = 0,96*n =0,96*837.2314=803.7421
Sol. acid demineralizat = Sol. acid Str. pierdut - H 2SO4 nereactionat =4227.2551-35.167118.8977=4183.1902
Mrimi intrate
Kg/arj
Mrimi ieite
kg/arj
Eluat
demineralizat 4183.1902
(Str. sulfat)
(803.7421=k)
Total
4227.2551
8. Evaporare = 98 %
m str. sulfat pierdut = 0,02*k = 0.02*803.7421=16.0748
m ap = eluat k = 4183.1902 -803.7421=3379.4481
m ap evaporat = map*50/100 = 3379.4481*50/100=1689.72405
m sol. evaporate = m Str. pierdut + m ap evaporat = 16.0748+1689.72405=1705.79885
m sol. Str. sulfat conc. = m sol. demineralizat m sol. evaporate
= 4183.1902-1705.79885=2477.39135
Mrimi intrate
Kg/arj
Eluat
demineralizat 4183.1902
(Str. sulfat)
(803.7421=k)
Total
4183.1902
Mrimi ieite
kg/arj
2477.39135
(787.6673=c)
1705.79885
4183.1902
9. Decolarare cu C activ = 85 %
m C activ = 2% * m Str. sulfat = 0.02*2477.39135=49.5478
m Str. pierdut = c*0,15 = 787.6673*0.15=118.15009
m Str. rmas = c*0,85= 787.6673*0.85=669.5172
m sol. str. purificat = h - m str. pierdut =j=2477.39135 -118.15009= 2359.24126
Mrimi intrate
Sol. conc. de
sulfat(str. sulfat)
Crbune activ
Total
Kg/arj
Str. 2477.39135
(787.6673=c)
49.5478
2526.93915
Mrimi ieite
kg/arj
2526.93915
Kg/arj
Mrimi ieite
kg/arj
2359.24126
(669.5172)
2346.8543
49.5478
235.9241
C activ Precipitat
Str. pierdut
61.93475
235.9241
Total
2644.7131
Total
2644.7131
11. Atomizare = 95 %
m ap evaporat = filtrat m str.sulfat intrat= 1676.968
Mrimi intrate
Kg/arj
Mrimi ieite
kg/arj
2346.8543
Ap evaporat
Str. sulfat pierdut
Str. sulfat
1676.968
235.9241
433,9622
Total
2346.8543
Total
2346.8543