Sunteți pe pagina 1din 30

Proiect de activitate

didactic

Data: 26.11.2015
Clasa: a III-a ,,B
Propuntoare: prof. nv. Primar
Gaspar Eva Monika
1

AGENDA ZILEI

8:00 9:00 ntlnirea de diminea


9:30- 12.00 - Activitate la centre
Citire:
Ocaua lui Cuza de Dumitru Alma
Scriere:
Adjectivul- parte de vorbire
Matematic:
Adunarea i scderea numerelor naturale n concentru 0-10.000.
Exerciii i Probleme
tiine:
nmulirea vieuitoarelor

12:00 - 13:00 Pauza de prnz


13.00 - 14.00 Evaluarea activitilor
14.00 - 16:00 Intervenie individualizat

26.11.2015
Gsii nsuiri potrivite pentru domnitorul din imagine:

Munc n echip! Citii fragmentele textului ,,Ocaua lui Cuza i ncercai s formulai
ideile principale. Lipii-le n ordine:

Cuza l pedepsete pe negustor.


Unii negustori nu respect legile rii.
Negustorul necinstit este descoperit de domnitor.
Cuza se intereseaz de viaa poporului.
Realizai un cvintet i numii adjectivele i substantivele:
Cuza,
Puternic, drept,
nvnd, conducnd, judecnd,
D legi pentru popor
Domnitorul.
Trei negustori aveau de vnzare 4.967 l de lapte. Primul i al doilea aveau n total
2.576 l, iar al doilea i al treilea aveau 1859 l de lapte.
Ci litri de lapte avea fiecare negustor?
Cum l-ai fi pedepsit pe negustorul hapsn? Dramatizare!
NOUTI: 1. _______________ 2. _______________ 3. _______________
3

Centrul de citire
,,Ocaua lui Cuza
de Dumitru Alma
Sarcini de lucru

Centrul de citire
,,Ocaua lui Cuza
de Dumitru Alma
Sarcini de lucru

Citete cu atenie textul!


Completeaz cu atenie
cerinele fiei de lucru!
Potrivete ideile
principale!
Relaxeaz-te desennd!

Citete cu atenie textul!


Completeaz cu atenie
cerinele fiei de lucru!
Potrivete ideile
principale!
Relaxeaz-te desennd!

Centrul de scriere
Adjectivul - parte de vorbire
Sarcini de lucru

Centrul de scriere
Adjectivul - parte de vorbire
Sarcini de lucru

Identific prile de
vorbire nvate!
Analizeaz-le cu atenie!
Scrie frumos i caligrafic!
Dac eti harnic te ateapt fia
,,Cine vrea mai mult ,poate!

Identific prile de
vorbire nvate!
Analizeaz-le cu atenie!
Scrie frumos i caligrafic!
Dac eti harnic te ateapt fia
,,Cine vrea mai mult ,poate!

Centrul de matematic
Exerciii i probleme
Sarcini de lucru

Centrul de matematic
Exerciii i probleme
Sarcini de lucru

Rezolv cu atenie exerciiile de pe


fia de lucru!

Rezolv cu atenie exerciiile de pe


fia de lucru!

Respect ordinea efecturii


operaiilor!

Respect ordinea efecturii


operaiilor!

Citete cu atenie problemele!

Citete cu atenie problemele!

Descoper codul ascuns!

Descoper codul ascuns!


6

Centrul de tiine
nmulirea vieuitoarelor
Sarcini de lucru

Centrul de tiine
nmulirea vieuitoarelor
Sarcini de lucru

Citete cu atenie informaiile


transmise de Geo!

Citete cu atenie informaiile


transmise de Geo!

Fii atent la indicaiile de munc!

Fii atent la indicaiile de munc!

Scrie frumos i coloreaz ngrijit!

Scrie frumos i coloreaz ngrijit!

Experimentul te ateapt,ns
lucreaz curat!

Experimentul te ateapt,ns
lucreaz curat!
7

NTLNIREA DE DIMINEA
Data: 26.11.2015
UNITATEA DE NVMNT: Liceul Greco-catolic ,,Iuliu Maniu
Clasa: a III-a ,,B Step by Step
Propuntor: Gaspar Eva Monika Profesor nvmnt primar
Tipul activitii: Transcurricular
Obiective operaionale:
-

s completeze calendarul lunii, calendarul zilelor de coal, respectnd simbolurile i succesiunea zilelor;
s creeze exerciii matematice pornind de la numrul zilelor de coal;
s citeasc corect, fluent i expresiv mesajul zilei;
s participe la rezolvarea sarcinilor de lucru din mesaj;
s participe activ la discuii, respectnd regulile de comunicare oral;
s-i exprime propria prere n situaii date.
Metode i procedee: conversaia, explicaia, jocul didactic, brainstorming, exerciiul, lectura explicativ, jocul de rol, povestirea.

Mijloace de nvmnt: mesajul zilei, agenda zilei, calendarul lunii, cartonae cu substantive i adjective, calculator, videoproiector.
Forme de organizare: frontal, individual.
8

ETAPELE
ACTIVITII
Moment
organizatoric
Captarea ateniei
Desfurarea
activitii

DESFURAREA ACTIVITII
Asigur linitea i ordinea n sala de clas.
Se intoneaz rugciunea Tatl nostru, iar apoi Imnul Statului. Cer elevilor s precizeze
data, apoi s formuleze enunuri matematice adecvate. Prezint persoanele aflate n sala de clas.
Conexiuni cu experiena de via a copiilor.
Rostesc salutul zilei (Bun dimineaa,isteilor!), apoi cer elevilor s motiveze alegerea
acestui salut.
Pornind de la cuvntul istei formulez urmtoarea cerin:
Fiecare elev descoper surpriza care se afl lipit pe scaune. Au de ales substantivele i de
descoperit adjectivele, apoi gsind legturi ntre acestea, cuvinte cu sens asemntor, ei au de ales
acele nsuiri care se potrivesc domnitorului despre care au nvat n lecia ,,Ocaua lui Cuza,
Mai exact Alexandru Ioan Cuza. nsuirile, adjectivele, se vor lipi lng portretul domnitorului.
Dac rezolv corect aceast sarcin vor primi un cod .I (4967 l)
Realizarea sarcinilor cuprinse n mesajul zilei.
Discuii despre domnitor, perioada n care a domnit i lecia ,,Ocaua lui Cuza.
Se grupeaz elevii pe patru echipe. Fiecare echip va alege din scrisoarea primit un
fragment al textului. Un reprezentant al grupei va citi fragmentul, iar apoi n echip vor da
acestuia un titlu semnificativ i vor extrage ideea principal pe care o vor nota pe un bileel.
Ideile principale se vor corecta, iar apoi se vor lipi n ordine cronologic pe mesajul zilei.
II.Cod (2576 l)

METODE I
PROCEDEE
Conversaia
Exerciiul
Brainstorming

Conversaia

Exerciiul

Brainstorming

Urmtoarea sarcin a echipelor va fi s realizeze un cvintet ncepnd cu numele


domnitorului, Cuza. Elevii vor avea de prezentat cvintetul obinut i de precizat substantivele i
adjectivele, apoi vor fi lipite pe mesajul zilei. III. Cod (1859 l)
Captarea ateniei elevilor ctre exerciiile de matematic o fac printr-o scurt poezie:
Trebuie s te gndeti
Bine, ca s nu greeti,
Calculele s nu le-ncurci
Cnd de lucru te apuci!
Ba, de ai i probleme,
Nu uita s-ncepi cu ele!
Cele trei coduri primite le vor folosi n pentru a completa spaiile lacunare din problem.
Trei negustori aveau mpreun 4.967 l de lapte. Primul i al doilea aveau n total 2.576 l, iar
al doilea i al treilea aveau 1859 l de lapte.
Ci litri de lapte avea fiecare negustor?
Elevii rezolv sarcina matematic de pe coala de mesaj.
Joc de rol: Pornind de la ntrebarea ,,Tu ce pedeaps i-ai fi dat negustorului? se va face o
mic scenet ,,Ocaua lui Cuza.
ncheierea activitii

Momentul noutilor
Se cere elevilor nscrii la nouti s-i prezinte ntmplrile.
Sunt citite sarcinile de lucru de la centre.

10

Problematizarea
Conversaia
Explicaia

Joc de rol
Audiia
Povestirea

Data: 26.11.2015
UNITATEA DE NVMNT: Liceul Greco-Catolic ,,Iuliu Maniu
Clasa: a III-a ,,B Step by Step
Propuntor: Gaspar Eva Monika Profesor nvmnt primar

ACTIVITATEA PE CENTRE
CITIRE
Unitatea

SCRIERE

MATEMATIC

TIINE

mpreun facem lumea mai frumoas!

de nvare
Subiectul

,,Ocaua lui Cuzade Dumitru


Alma

,,Ocaua lui Cuzade Dumitru


Alma
Adjectivul parte de vorbire

Adunarea i scderea numerelor


naturale n concentrul 0-10.000.
Exerciii i probleme

nmulirea vieuitoarelor

Tipul leciei

Consolidare

Transmitere de noi cunotine

Fixare, sistematizare

Transmitere de noi cunotine

Competene 1. Receptarea de mesaje orale n


contexte de comunicare
generale
cunoscute;
2. Exprimarea de mesaje orale n
diverse situaii de comunicare

3. Receptarea unei varieti de


mesaje scrise, n contexte de
comunicare cunoscute;
4. Redactarea de mesaje n
diverse situaii de comunicare.

11

1. Explorarea caracteristicilor
1. Identificarea unor relaii / unor corpuri, fenomene i
regulariti din mediul apropiat
procese
2. Utilizarea numerelor n calcule
2. Investigarea mediului
5. Rezolvarea de probleme n nconjurtor
folosind
situaii familiare
instrumente
i
procedee
specifice

Competene
specifice

1.2. Deducerea sensului unui


cuvnt prin raportare la mesajul
audiat n contexte de comunicare
familiare
1.3. Sesizarea unor regulariti
ale limbii prin raportare la mesaje
audiate
3.1. Extragerea unor informaii
de detaliu din texte informative
sau literare
3.3. Formularea unei preri
despre o povestire/personajele
acesteia
3.5. Sesizarea unor regulariti
ale limbii pe baza textului citit
4.4. Povestirea pe scurt a unei
ntmplri imaginate/ trite
4.1. Aplicarea regulilor de
desprire n silabe la capt de
rnd, de ortografie i de
punctuaie n redactarea de text

1.2. Deducerea sensului unui


cuvnt prin raportare la mesajul
audiat n contexte de comunicare
familiare
1.3. Sesizarea unor regulariti
ale limbii prin raportare la mesaje
audiate
3.1. Extragerea unor informaii
de detaliu din texte informative
sau literare
3.3. Formularea unei preri
despre o povestire/personajele
acesteia
3.5. Sesizarea unor regulariti
ale limbii pe baza textului citit
4.4. Povestirea pe scurt a unei
ntmplri imaginate/ trite
4.1. Aplicarea regulilor de
desprire n silabe la capt de
rnd, de ortografie i de
punctuaie n redactarea de text

12

2.4. Efectuarea de adunri i scderi


de numere naturale n concentrul 0 10 000 sau cu fracii cu acelai
numitor
5.1.
Utilizarea
terminologiei
specifice i a unor simboluri
matematice n rezolvarea i/sau
compunerea de probleme cu
raionamente simple
- rezolvarea de exerciii de tipul:
Afl produsul/ ctul/ jumtatea/
sfertul/ dublul
5.3. Rezolvarea de probleme cu
operaiile aritmetice studiate, n
concentrul 0 - 10 000

1.1.
Identificarea
unor
caracteristici ale corpurilor vii
i nevii
1.2. Utilizarea unor criterii
pentru compararea unor
corpuri,
fenomene i procese
3.2.
Recunoaterea
consecinelor
propriului
comportament
asupra mediului nconjurtor
2.1. Identificarea etapelor
unui demers investigativ
viznd
mediul nconjurtor pe baza
unui plan dat
2.2. Aplicarea planului dat
pentru
efectuarea
unei
investigaii
a
mediului
nconjurtor
2.3. Reprezentarea grafic a
rezultatelor unor observaii
realizate n cadrul diferitelor
etape ale demersului
investigativ utiliznd tabele,
diagrame, formule simple

2.4. Formularea de
concluzii pe baza rezultatelor
demersului

O1: s citeasc corect, contient,


expresiv, fluent textul, adoptnd
operaional intonaia impus de semnele de
punctuaie;
e
O2: s explice cuvintele
necunoscute, introducndu-le,
ulterior, n propoziii;
O3: s rspund ntrebrilor
viznd coninutul textului;
O4: s ordoneye ideile principale;
O5:S transforme vorbirea direct
n vorbire indirect;
O6: s-si coordoneze micrile
pentru exersarea actului grafic;
O7:s repreyinte printr-un desen
un moment din text
O8: s manifeste iniiativ,
plcere i atitudine degajat n
comunicarea oral.
Obiective

O1:s citeasc cvintetul;


O2: s descopere prile de
vorbire nvate;
O3:s analizeze substantivele i
adjectivele gsite;
O4:S trec substantivele la
numrul plural;
O5:S transforme dup model;
O6:S completeze aritmogriful;
O7:S scrie caligrafic i correct;

13

O1: s efectueze exerciii rapide de


calcul mintal, folosind proprietile
operaiilor;
O2: s opereze cu numere naturale,
urmrind respectarea ordinii
efecturii operaiilor i folosirea
corect a operaiilor;
O4: s rezolve probleme cu cel mult
dou operaii;
O5: s recunoasc algoritmul de
lucru al problemelor;
O6: s identifice codul;

O1:s citeasc cu atenie


informaiile pe care le
transmite Geo;
O2:S scrie atpele de cretere
ale unei broate;
O3:S identifice valoarea de
adevr a propoziiilor;
O4:S rspund corect la
ntrebri;
O5:s identifice mama i
puiul;
O6:S completeze spaiile
lacunare;
O7: s fac experimentul
propus cu mult atenie.

conversaia
conversaia
explicaia
explicaia
i procedee harta textului literar
exerciiul
lectura explicativ
cadranul.
munca independent / n
echip
fie de lucru
fie de lucru
Mijloace
dicionarul
de

conversaia
explicaia
exerciiul
cadranul.

Metode

fie de lucru

conversaia
explicaia
demonstraia
experimentul

carton colorat
ghiceci cu pmnt
semine de gru

nvmnt
Forme

individual
n grup

individual
n perechi
n grup

Piil, T. ; Mihilescu,
Limba i literatura romn manual pentru cls.a III-a,
Editura Aramis, Bucureti,
2006;
Ilinca, A. , Iovin, I.
Metodica predrii limbii romne
n nvmntul primar, Ediia a
II-a, Arad, 2001;
Pamfil, Alina Limba i
Literatura romn n coala
primar, Editura Paralela 45,

Piil, T. ; Mihilescu,
Limba i literatura romn manual pentru cls.a III-a,
Editura Aramis, Bucureti,
2006;
Ilinca, A. , Iovin, I.
Metodica predrii limbii romne
n nvmntul primar, Ediia a
II-a, Arad, 2001;
Pamfil, Alina Limba i
Literatura romn n coala
primar, Editura Paralela 45,

de

individual
n perechi
n grup

organizare
Bibliografie

14

individual

Curriculum Naional -Programe Curriculum naional. colare pentru nvmntul primar Programe colare pentru
www.edu.ro
nvmntul primar;
I. Neacu-Didactica matematicii n
nvmntul primar- ghid practic,
Ed. Aius, Craiova,2001
V. Prial ,D. Prial,, Matematic culegere- auxiliar al
manualelor, Ed. Euristica, Iai,
2004 ;

Piteti, 2009;
Iordchescu, C. - S
dezlegm tainele textelor literare,
Editura Carminis, Piteti,2006;
Legende istorice Eusebiu
Camilar
Legende istorice Dumitru
Alma
www.edu.ro , Curriculum
naional. Programe colare
pentru nvmntul primar;
www.clker.com ;
www.clipartof.com .

Piteti, 2009;
Iordchescu, C. - S
dezlegm tainele textelor literare,
Editura Carminis, Piteti,2006;
www.edu.ro , Curriculum
naional. Programe colare
pentru nvmntul primar

15

E. Simionic,F. Caraiman ,
,, Matematica
prin joc, Ed. Polirom, Iai,
1998;
*** www.didactic.ro

Numele :..

Data:26.11.2015
OCAUA LUI CUZA
de Dumitru Alma

(lectur)
Cuza-Vod obinuia adesea s se mbrace ca un om de rnd i s se amestece prin norod.Dorea
s afle el nsui cum triesc cei muli.Aa , c ntr-o zi i-a pus cciul i suman rnesc, a luat
dou putini cu lapte acru i s-a dus n trg, la Galai.Pasmite, aflase mria-sa c unii negustori nu
foloseau ocaua cea mare, aa cum hotrse o lege din acea vreme,i creia poporul i spunea ocaua
lui Cuza.A cutat,deci ranul s vnd laptele la un bcan despre care se spunea c n-ar fi
tocmai- tocmai cinstit i vinde cu ocaua mic , dar nimeni nu-l putea prinde cu nelciunea.
-Jupne negustor, nu-i iau bani, s-a tocmit ranul,ci ne nvoim ca la ase ocale de lapte
s-mi dai o oca de untdelemn.
- Bine , a primit negustorul ,clipind mecher din ochi.
A luat de pe tejghea ocaua mare,ocaua lui Cuza,i-a msurat laptele;douzeci si patru de
ocale..A socotit c trebuie s plteasc ,n schimb ,patru ocale de untdelemn.
-Caut s-mi msori drept,cu aceeai oca,a struit ranul.
-Nu se poate, c-i plin de lapte.i msor cu asta!
i a scos de sub tejghea alt oca.
-Pi ,ocaua asta-i mai mic, a zis ranul.
-Ce te pricepi tu,nepricopsitule!Ocaua-i oca i gata!
Atunci ranul a scos cciula din cap, a lepdat sumanul i s-a artat n tunica albastr,cu
epolei aurii,ca un domnitor.Negutorul a nlemnit . De uimire a scpat ocaua din mn.
-Ei,negustorule,mai zici i-acum c nut e-am prins cu ocaua mic?
-Nu mai zic, mria-ta!Iertare,mil,prea bunule!
Cuza-Vod a poruncit s-i lege de gt dou cele ocale i s-l poarte pe ulii,s afle lumea c a
cutat s nele cumprtorii.
-S ridice ocalele pe rnd ,s le arate lumii i s spun tare cu care va vinde i cu care n-are s
mai vnd de-aici ncolo.
Strjuit de slujitori domneti,negutorul merge ape ulii ,ridica ocaua mic i striga ct l
inea gura:
-Cu asta , nu!
Apoi,ridica ocaua mare i striga i mai tare:
-Cu asta, da!
i aa l-au plimbat slujitorii domneti prin tot trgul:Cu asta ,nu!Cu asta ,da!i i-a
fost de ajuns aceast plimbare ca s se fac om cinstit.
Vocabular
SUMN ~e n. 1) Palton lung pn la genunchi, confecionat din postav gros de cas i purtat
odinioar de rani.
OC, ocale, s.f. Veche unitate de msur pentru capaciti i greuti, egal cu circa un
litru
(sau un kilogram) i un sfert; p. ext. cantitate de marf, de obiecte etc. egal cu aceast unitate de
msur; vasul cu care se msoar. Oca mic = msur fals, mai mic dect cea legal;
PTIN, putini, s.f. Vas de lemn, de obicei de forma unui trunchi de con, fcut din doage legate
cu cercuri i folosit mai ales la pstrarea unor brnzeturi, murturi

16

Numele: .........................

Data:26.11.2015
Ocaua lui Cuza
de Dumitru Alma

1. Rspunde la ntrebrile de mai jos:


- Cum s-a gndit s-i prind domnitorul pe negustorii necinstii?
________________________________________________________________
- Cum l-a pedepsit Cuza pe negustorul prins cu ocaua mic?
________________________________________________________________
2. .Scrie ce neles are fiecare grup de cuvinte subliniat:
#Vestea s-a rspndit din om n om.(.)
#El a vorbit cu noi ca de la om la om.()
#Aceasta este la mintea oricrui om.(..)
#Acolo nu-i nici picior de om.(..)
#Este i ea om ca toi oamenii.()
#Fii i tu om!(..)
#El este un om i jumtate.()
#Cine te-a fcut pe tine om?()
#El este omul lui Dumnezeu.(.)
(de la unul la altul; sincer,deschis,prietenete; a fi foarte clar;nu-i nimeni; om obinuit; poart-te cum
se cuvine; a fi
de ncredere,cu nsuiri deosebite; te-a educat;om bun)
3. Ordoneaz ideile n ordinea desfurrii aciunilor:
Negustorul necinstit este descoperit de domnitor.
Cuza se interesa de viaa poporului.
Unii negustori nu respectau legile rii.
Cuza l pedepsete pe negustor.
4. Alctuiete propoziii cu opusul cuvintelor : mbrcat, cinstit, mare.
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
17

5. Scrie cuvinte cu neles asemntor pentru :


undelemn= __________;
negustor= ______________;
domnitor=___________.
6. Transform dialogul n povestire!
- Pi, ocaua asta-I mic, a zis Cuza.
-Ce tii tu, sracule! Ocaua e oca i gata!
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
7. n cadranul de mai jos realizeaz un desen reprezentativ pentru text:

18

Numele: ...................................

Data:26.11.2015
Ocaua lui Cuza
Adjectivul- Parte de vorbire

Se d cvintetul:

Completeaz tabelele:
Substantivul

Felul

Numrul

Ce
denumete

Adjectivul

Numrul

Ce arat

Substantivul
a crui
nsuire o
arat

Domnitorul
Cinstit, inteligent,
Studiind, luptnd, propunnd,
A adus tuturor romnilor
Unitatea.

a) Subliniai cu o linie substantivele.


b) Subliniai cu dou linii adjectivele.

Scrie la numrul plural substantivele


urmtoare:

Transform, dup model:


floarea viinie florile viinii viiniile flori

iarn - ..........................................

domnitorul cinstit - .................................................

domnitor - ...................................

.................................................................................

unire - .........................................

voievodul inteligent - ..............................................

lege - ...........................................

................................................................................

19

Cine vrea mai mult, poate!!!


Numele: ...................................

Data:26.11.2015
Ocaua lui Cuza
Adjectivul- Parte de vorbire
ARITMOGRIF
A

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
B
Scriei cuvinte cu neles opus i cuvinte cu neles asemntor pentru:
1. Cuvnt cu neles asemntor pentru demult.......
2. Cuvnt cu sens opus pentru mare........................
3. Cuvnt cu sens opus pentru lene.........................
4. Cuvnt cu sens opus pentru ru.............................
5. Cuvnt cu sens opus pentru bogat..........................
6. Cuvnt cu sens opus pentru ntuneric.....................
7. Cuvnt cu sens asemntor pentru biat.................
8. Cuvnt cu sens asemntor pentru amic..................
9. Cuvnt cu sens opus pentru murdar..........................
10. Cuvnt cu sens opus pentru puin............................
11. Cuvnt cu sens opus pentru noapte..........................
12. Cuvnt cu sens asemntor pentru nelinitit.............

20

Numele: ...................................

Data:26.11.2015

21

22

Numele: ...................................

Data:26.11.2015

Adunarea i scderea numerelor naturale 0-10.000


Exerciii i probleme
Dac reueti s calculezi toate exerciiile de mai jos , atunci vei afla care este mesajul lui
Cuza :
1. Calculai
1 1 3 2 +
2 3 1 2

5 0 1 +
2 0 4 0

5 8 4 0 9 9 9

3 7 6 9 +
9 6 5

1 5 0 4 1 4 3 3

6 3 5 1 +
2 7 5 9

8 0 9 4 2 9 4 9

5 0 2 8 4 8 7 2

9 9 0 9 1 8 6 6

2. Efectuai operaiile de mai jos:


5437 2113 + 1243=
1875 + 124 1330 =
2231 + 1023 + 1312 =
9487 3125 2041 =
3. Afl n ce an a urcat la tron tefan cel Mare dac tim c a domnit 47 de ani i a
decedat n anul 1504.

23

4. Dac Mircea cel Btrn s-a nscut n anul 1355 i a decedat n anul 1418, iar
Alexandru Ioan Cuza s-a nscut n anul 1820 i a trit pn n anul 1873.
Care dintre cei doi domnitori a trit mai mult i cu ct?
Rezolvare

Rspuns : ____________
5. La trgul din Galai au venit trei rani care aveau de vnzare gru. Primul avea cu
890 kg mai mult gru dect al doilea, care avea cu 1500 kg mai puin dect al
treilea, despre care se tia c are un numr de kg egal cu cel mai mare numr natural
de patru cifre diferite.Cte kg de gru avea fiecare ?
Rezolvare

Rspuns : _________________________
Descoper mesajul :
1 2 3 4 5 6 7

8 9 10

11 12 13

24

14 15 16 17

18

Codul mesajului l poi descifra aici:

3444
2541
4841
4734
71
9110
5145
156
8043
4567
669
4566
4321
1457
10
9876
8376
9266

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.

25

S
U
N
T
E

I
C
E
I
M
A
I
B
U
N
I
!

Anexa 1

Cine vrea mai mult, poate!!!


Numele: ...................................

Data:26.11.2015
Ocaua lui Cuza
Adjectivul- Parte de vorbire
ARITMOGRIF

2.

7.
8.

M
3.
4.
5.
P
P
10.

1.
I
H
B
S
6.
R
R
9.
M
11.
12.

O
C
A
U
A
L
U
I
C
U
Z
A

R
N
R
U
N
E
U
L
I
G

A
M
C
T
R
T

C
I

E
A

N
T

Scriei cuvinte cu neles opus i cuvinte cu neles asemntor pentru:


13. Cuvnt cu neles asemntor pentru demult.......odat
14. Cuvnt cu sens opus pentru mare.........................mic
15. Cuvnt cu sens opus pentru lene.........................harnic
16. Cuvnt cu sens opus pentru ru.............................bun
17. Cuvnt cu sens opus pentru bogat..........................srac
18. Cuvnt cu sens opus pentru ntuneric.....................lumin
19. Cuvnt cu sens asemntor pentru biat.................prunc
20. Cuvnt cu sens asemntor pentru amic..................prieten
21. Cuvnt cu sens opus pentru murdar..........................curat
22. Cuvnt cu sens opus pentru puin.............................mult
23. Cuvnt cu sens opus pentru noapte...........................zi
24. Cuvnt cu sens asemntor pentru nelinitit..............agitat

26

Anexa 2

OCAUA LUI CUZA


- miniscenet ntr-un act
PERSONAJELE:
* ALEXANDRU IOAN CUZA
* NEGUSTORUL
* ORDONANA LUI CUZA
* PREZENTATORUL
DECORUL I RECUZITA:
* O mas n scop de tarab/tejghea;
* Dou ,,putini(confecionate din coli de carton, pe care sunt desenate cu ceracolor gros
,,doagele, lipite sub form cilindric, pot avea i tori);
* Un ,,ciubr(se confecioneaz ca putinele, dar mai larg);

* Un panou /plan prin care s se evidenieze importana zilei de 24


Ianuarie;
*Portretul lui Alexandru Ioan Cuza.
COSTUMELE:
CUZA: inuta de domn:veston/sacou, mpodobit sugestiv cu
epolei, decoraii, cingtoare, sabie, chipiu cilindric
cu pan prins cu o bro/medalie/stem;
inuta de ,,ran: suman (palton lung, negru sau
un halat flauat negru), cciul de miel, rneasc;
NEGUSTORUL: gras, cu burt, cu un fel de caftan lung,
ncins cu un bru lat i cu un acopermnt fistichiu
pe cap;
ORDONANA: veston/sacou cu epolei i cingtoare mult
mai puin ,,ochioase dect ale lui Cuza, cciul cu
nsemne mai modeste dect ale domnitorului.
27

INTERPRETAREA SCENETEI
PREZENTATORUL: Domnitorul Alexandru Ioan Cuza obinuia adesea s se
mbrace ca un om de rnd, ca s nu fie recunoscut, i s se amestece printre oameni
ca s vad cu ochii lui cum triete poporul su.
Astfel, ntr-o zi i-a pus suman i cciul rneasc, a luat dou putini cu lapte
acru i a plecat la trg, la Galai : aflase c era acolo un negustor de ulei care i
nela pe cei sraci i nu folosea ocaua cea hotrt prin lege.
*n timp ce prezentatorul citete sau spune din memorie, ,,negustorul se afl
la tejgheua lui cu ciubrul/butoiul de ulei i cu o can relativ mare alturi. Sub
tejghea se afl o can vizibil mai mic dect prima. Undeva, lng perete,ajutat de
ordonana sa, Cuza i pune peste inuta domneasc ,,sumanul, cciula i ia cele
dou ,,putini, ndreptndu-se apoi ctre negustorul care st ano i viclean i i
laud marfa.
NEGUSTORUL(strignd tare, pe ct posibil caraghios, agitndu-se, pentru a
amuza publicul):
- Untdelemn buuun!! Untdelemn ieftiiin!! Luai de la mine untdelemn!! Luai
numai de la mine untdelemn!!
CUZA: ( se apropie smerit de negustor, cu cele dou putini n mini i-i vorbete cu
respect i team:
- Jupne negustor, am de vnzare lapte acru bun i proaspt i vd c DomniaTa ai untdelemn de care eu am mare trebuin. Nu vei voi s-mi dai pe ase ocale de
lapte dou ocale de untdelemn?
NEGUSTORUL: ( clipete viclean din ochi, i freac minile i barba, msurnd
cu dispre ,, ranul i-i rspunde repede, cu glas prefcut)
- i-l iau pe tot, ce s ne mai ncurcm cu ase ocalei fac un bineUite
ocaua, msurm laptele mai nti i apoi facem socoteala. Aaaauna, dou, trei
(aici negustorul mimeaz c numr pentru a nu crea un timp ,,mort prea lung,
care ar plictisi publicul)douzeci i trei, ai douzeci i patru de ocale!(se uit n
putine i adaug poruncitor) Da pune-l i pe acesta care a rmas pe fund c nu am
umplut bine ocalele
CUZA:(rugtor): Dar, jupne erau pline ochi
NEGUSTORUL:(nepstor): Las, las, c faci tu altul! S-i par bine c i-l
iau aa scump cum ai cerut!
28

CUZA:(mai rugtor):Jupnenu-i scumpsunt sracnumai laptele acesta l


am

NEGUSTORUL:(nerbdtor i iritat): Hai, nu mai lungi vorba! S-i msor


untdelemnul i s scap de tine, srntocule!
*Negustorul scoate de sub tejghea cealalt oca, mai mic, i vrea s msoare
untdelemnul cu ea.
CUZA:(speriat):Ce faci, jupne, de ce nu msori cu aceeai oca?! Asta e mai mic!
NEGUSTORUL:(sigur pe el): Nu se poate, nu vezi c-i plin de lapte? Se stric
untdelemnul! i nu-i deloc mai mici se pare ie
CUZA:(cu glas plngtor): Jupne, nu-i f pcat cu mine! Spl eu ocaua!!!
NEGUSTORUL:(furios): Ce te pricepi tu, nemernicule, la ocale? i msor cum
vreau eu!!!
CUZA:(amrt): Nu-i cu dreptate, domnia-ta
NEGUSTORUL:(strignd furios, cu rutate): Dreptatea o fac eu cum vreau!
Vezi c acum pun argatul s-i ard cteva s te satur de dreptate!
La aceste vorbe, ,,ranul face semn ordonanei, schimb cciula cu chipiul, i
scoate sumanul, pe care l d ordonanei i rmne n hainele domneti. De mult
uimire i spaim negustorul rmne ncremenit i scap ocaua din mn.
CUZA:(suprat, dar n acelai timp demn i stpnit): Ei, negustorule, uite cum team prins c eti lacom, necinstit i nemilos cu cei sraci i nu respeci legea
dreptii!!
NEGUSTORUL:(cade n genunchi i se roag milog): Iertare, Mria-Ta, iertare
c nu o s mai nel pe nimeni niciodat...
CUZA:(mai binevoitor): Recunoti c ai greit?
NEGUSTORUL:(rspunde pe nersuflate): Recunosc, Mria-Ta! Recunosc!
CUZA:(cu interes ): i spui c o s fii om cinstit i drept de acum ncolo?
NEGUSTORUL:(rspunde repede cu un fel de bucurie): Drept i cinstit, jur,
Mria-Ta! (apoi ntoarce faa de la domn, spre public i spune ca pentru el, cu
bucurie rutcioas): Am scpat uor!
CUZA:(privindu-l lung ): Ca s dovedeti c vei fi cinstit precum ai jurat, trebuie
s spui i celorlali c trebuie s fie drepi
NEGUSTORUL:(l ntrerupe nerbdtor pe domn i zice repede a lehamite):
Spun, spun, Mria-Ta
CUZA:(foarte serios i categoric): Atunci ia sfoara asta, leag ocalele una de alta
(l ajut s lege ocalele, n timp ce negustorului i dispare treptat bucuria
rutcioas i i apare o expresie de ngrijorare) aapune-le pe dup gt i mergi
29

azi toat ziua prin trg, pn a asfini soarele, i spune tare oamenilor cu care oca
trebuie s msoare i cu care nu.
NEGUSTORUL:(ngrozit, disperat, rugtor): Mria-ta, ai mil, o s rd lumea
de mine!!! Vai, o s fiu de rsul calicilor
CUZA:(l ntrerupe sever): Vrei alt pedeaps poate? S-i iau averea pentru
necinste e mai bine?
NEGUSTORUL:(speriat peste msur, cu ochii mari, rspunde cu supunere,
blbindu-se caraghios): Vai, nu! Spun, merg, strig, leg, msor, numai nu-mi luai
bniorii
Cu ocalele dup gt, negustorul d un ocol prin faa spectatorilor, ridicnd, pe rnd,
cte o oca i strignd: Cu asta da! Cu asta nu! Cu asta da ! Cu asta nu!
n urma lui ordonana domnitorului l scutur de mnec atunci cnd se oprete din
strigat e suficient s strige de cinci ase ori.

DUP TERMINAREA ,,OCOLULUI PRIN TRG ACTORII SE


GRUPEAZ I FAC O REVEREN N FAA PUBLICULUI.

30