Explorați Cărți electronice
Categorii
Explorați Cărți audio
Categorii
Explorați Reviste
Categorii
Explorați Documente
Categorii
CONCEPTUL
PROPUS
PROIECT DIDACTIC
Data :
Clasa : a VI-a
Obiectul : Matematic
Profesor : Ramona Clin
Unitatea de nvare : Fracii ordinare
Tema leciei : Ordinea efecturii operaiilor
Tipul leciei : lecie de dobndire de noi cunotine
Obiective operaionale : O 1 ) s dobndeasc ncredere n forele proprii;
O 2 ) s efectueze calcule fr paranteze;
O 3 ) s efectueze calcule cu paranteze ;
O 4 ) s utilizeze proprietile n cadrul exerciiilor.
Stategii didactice :
Metode i procedee : conversaia, metoda ciorchinelui, observaia, exerciiul;
Material didactic : manualul, fie de lucru, culegeri, tabla, creta;
Forme de organizare : frontal, individual.
Etapele leciei : (ERR)
Evocarea : (E)
Profesorul formeaz pe tabl ciorchinele , n baza ideilor expuse de elevi, care
sunt sistematizate i structurate cu ajutorul clasei, pornind de la operaii cu numere raionale.
Se va ajunge la o structur ca n figura urmtoare:
Proprietile
adunrii numerelor
raionale
nm.a dou
nr.raionale
SCDEREA
ADUNAREA
nmulirea a
dou nr.
raionale
OPERAII CU
NUMERE
RAIONALE
MPRIREA
NMULIREA
mp.a dou
nr.naturale
nmulirea a dou
nr. raionale
nmulirea unui
nr.ra, cu puteri
ale lui 10
mprirea unui
nr.raional la un
nr.raional
nm.unui
nr.ra.cu un
nr.natural
nmulirea unui
nr.ra, cu puteri
ale lui 10
Ridicarea la putere cu
exponent natural
aunui nr.raioanal
=
5 3 5 3 5 3 15 15 15
Dac un calcul fr paranteze conine numai operaii de gradul al II-lea (nmuliri i
mpriri), acestea se efectueaz n ordinea scrierii lor.
6
1 36 1 1 18 1 9
Exemplu: 6 : 2 =
= =
5
2 5 2 2 5 2 5
ntr-un exerciiu fr paranteze, se efectueaz mai nti operaiile de ordinul al III-lea,
apoi operaiile de ordinul al doilea, iar n final, operaiile de ordinul I.
Exemplu:
2
1 1
19
1 1
19 5 1 1 19 5
1 19 629
:4+
= 5
= +
=
+
=
:4+
2 5
5
2 25
5 2 25 4 5 2 100 5 100
Dac un calcul conine paranteze, efectum nti operaiile din parantezele rotunde
(conform regulilor de calcul fr paranteze), apoi operaiile din parantezele drepte, apoi cele din
acolade.
Exemplu:
2 4 1 3 2 3 15 4
2 4 9 9 3 3
3 4 : + = 3 : + =
3 3 2 2 5 8 5
3 3 2 4 5 2
2 4 9 9 9
2 4 9 5
2 4 4
= 3 : = 3 = 3 =
3 3 2
3 3 2 4 10
3 3 2 2
2 8
6
= 3 = 3 = 3 + 2 = 5
3 3
3
Se mparte fia de lucru. Exerciiile se rezolv prin colaborare.
Reflecia : (R)
Se completeaz ciorchinele cu noile cunotine.
Se mparte fia de evaluare individual. Profesorul urmrete activitatea elevilor, reinnd
exerciiile la care elevii ntmpin eventuale dificulti.
Se adun fiele, care vor fi corectate ulterior, pentru a ti care tipuri de reguli nu au fost
asimilate de ctre elevi.
Se rezolv la tabl exerciiile care au fost mai dificile pentru elevi, precum i altele
asemntoare.
Fia de lucru
Calculai: a.
b.
c.
d.
e.
5 1 13
+ ;
7 2 14
3 11
;
5 2
7 19
3 16 32
: ;
5 15 45
7 9 3
: ;
4 25 5
24 4 11 22
: :
;
50 5 30 10
2
f.
g.
5 7 5 36
;
+
7 5 6 25
3 5 1 1 8
8 + 12 19 + 4 21 .
Fia de evaluare
Efectuai:
1
5
7
+
=
24 36 48
1
1
1
4 2 +1 =
2
3
4
3 5 4
+ =
4 12 9
3 10 4
: : =
5 9 6
2
1 7
7
=
7 4
4
1 1
2 2
: + =
2 3
3 3
1
1
2
4
3 10 4 3 5 : 2 + 5 =
8 3 33 3
2
12 5 13
=
+ + 2 + 3
7 14 19
35 2 35 14 35
Se acord un punct din oficiu. Se acord cte un punct pentru primele 7 exerciii i dou punte pentru ex.8.