Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECIE

CLASA: a IX- a
UNITATEA COLAR: Colegiul Tehnic Aurel Vlaicu Baia Mare
DISCIPLINA: RELIGIE
LECTIA: CHEMAREA OMULUI SPRE ASEMNAREA CU DUMNEZEU
TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECIE: dobndire/ nsuire de noi cunotine
DURATA: 1 OR
PROPUNTOR: profesor OCTAVIAN BUTUZA
OBIECTIVE OPERAIONALE (COMPETENE SPECIFICE)
1. prezentarea cderii n pcat a omului
2. identificarea modelelor de comportament cretin n exemplele biblice
3. cunoasterea treptelor desvririi cretine
STRATEGIA DIDACTIC
1. RESURSE PROCEDURALE

SISTEM METODOLOGIC: conversaia euristic, expunerea, modelarea, explicaia,


problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual


2. RESURSE MATERIALE: catalog, tabl, cret colorat, manual.
3. MODALITI DE EVALUARE: observaia sistemic, evaluare oral

LOCUL DE DESFURARE: Sala de clas


BIBLIOGRAFIE:
1. Manual
2. Biblia
3. Cri de rugciuni

DESFURAREA ACTIVITII
Momentele
instruirii (timp)
Moment
organizatoric
(2 min)

CS
-

Activitatea profesorului
Profesorul rostete cu elevii rugciunea
Verific prezena elevilor i disponibilitatea colectivului
clasei pentru nceperea orei.

Activitatea elevilor

Frontal

Catalog

Observaia

Expunerea

Frontal

Tabl,
cret

Conversaia
euristic

Frontal

Manual

Reactualizarea
cunotinelor
asimilate anterior
(7 min)

Profesorul solicit elevilor s rspund la ntrebri din


lecia anterioar.

Elevii rspund la ntrebri


expunndu-i punctele de
vedere

Noteaz titlul leciei pe tabl.


Prezint elevilor crearea omului de ctre Dumnezeu dup
chipul i asemnarea Lui.
Explic elevilor ce nseamn cderea n pcat.
Prezint elevilor treptele desvririi cretine,
explicndu-le pe fiecare n parte.
Adreseaz elevilor ntrebri cu privire la lecia predat i
fixeaz cunotinele. Apoi explic elevilor eventualele
nenelegeri.
Explic elevilor ce au de pregtit pentru ora urmtoare.
Rostete rugciunea.

Elevii rspund cu ajutorul


profesorului, dac va fi necesar.
Elevii raspund eventualelor
ntrebri. Noteaz n caiete.

Dirijarea nvrii.
Obinerea
performanei
ncheierea leciei

Modaliti
de
evaluare

Conversaie

Profesorul prezint elevilor tema leciei i precizeaz


obiectivele urmrite

Forme de
Resurse
organizare materiale

Rostesc rugciunea
Elevii spun absenii i se
pregtesc de lecie.
Elevii noteaz n caiet titlul
leciei, ascult i devin ateni
la competenele specifice
urmrite.

Captarea ateniei
(1 min)

Metode i
procedee

Elevii rspund. Pun ntrebri.


Sunt ateni la cerine
Rostesc rugciunea

Conversaia
Expunerea
Modelarea
Exerciiul
Feed-backul

Evaluare
oral

Evaluare
oral
Frontal

Manual
Biblia

Individual

Manual
Biblia

Evaluare
scris
-

Schia tablei
CHEMAREA OMULUI SPRE ASEMNAREA CU DUMNEZEU
Cderea n pcat a determinat o schimbare profund a relaiei omului cu
Dumnezeu, cu natura i cu el nsui.
1. Prin cderea n pcat, chipul dumnezeiesc n om slbete dar nu
dispare de tot.
2. O dat cu omul ntreaga creaie a deczut din comuniunea cu
Dumnezeu.
3. Slbirea comunicrii cu Dumnezeu prin pcat strmoesc a
determinat nevoia unui efort sporit pentru mplinirea legii lui
Dumnezeu i nclinarea spre pcat.
Sfinirea omului este realizat prin botez.
Desvrirea este starea de sfinenie la care poate ajunge cretinul
prin purificare, iluminare i unire cu Dumnezeu. Treptele desvririi
sunt:
1. Credina primit de om la botez trebuie ntrit pe parcursul vieii
prin efort personal i voin proprie.
2. Frica de Dumnezeu l ajut pe om s contientizeze importana
mntuirii.
3. Pocina presupune contientizarea pcatului, regretul pentru
faptele rele.
4. nfrnarea pcatele repetate devin patimi, dup eliberarea din
pcat prin spovedanie omul trebuie s i nfrneze faptele rele.
5. Rbdarea
6. Ndejdea
7. Neptimirea starea la care ajunge omul dup ce parcurge
celelalte trept ale desvririi.

S-ar putea să vă placă și