Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Colegiul Naional Moise Nicoar Arad


Profesor: LAZEA MARIA MIRABELA
Clasa: a IX-a
Disciplina: Chimie
Subiectul leciei: ELEMENT GALVANIC ( PIL ELECTROCHIMIC )
Scopul leciei: de a face cunoscut elevilor modul de funcionare a unui element galvanic, precum i
procesele care au loc la electrozi.
Tipul leciei: dobndire de cunotine ( cu experiment integrat )
Durata leciei: 50 minute.
COMPETENE GENERALE
1. Explicarea unor fenomene, procese, procedee ntlnite n viaa de zi cu zi
2. Investigarea comportrii unor substane sau sisteme chimice
3. Rezolvarea de probleme n scopul stabilirii unor corelaii relevante, demonstrnd
raionamente deductive i inductive
4. Comunicarea nelegerii conceptelor n rezolvarea de probleme, n formularea
explicaiilor, n conducerea investigaiilor i n raportarea rezultatelor
5. Evaluarea consecinelor proceselor i aciunii produselor chimice asupra propriei
persoane i asupra mediului
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1. s defineasc un element galvanic
O2. s cunoasc, s deseneze prile componente ale unui element galvanic
O3. s construiasc un element galvanic i s observe procesele care au loc la electrozi.
O4. s modeleze procesele de oxido-reducere care au loc la electrozi
O5. s explice rolul punii de sare
O6. s reprezinte schematic un element galvanic (simbolul unei pile electrochimice)
COMPETENTE SPECIFICE:
1. Explicarea observaiilor efectuate n scopul identificrii unor aplicaii ale speciilor i
proceselor chimice studiate .
2. Efectuarea de investigaii pentru evidenierea unor caracteristici, proprieti, relaii.
3. Colectarea informaiilor prin observri calitative i cantitative.
4. Evaluarea strategiilor de rezolvare a problemelor pentru a lua decizii asupra
materialelor/condiiilor analizate.
5. Modelarea conceptelor, structurilor, relaiilor, proceselor, sistemelor.
6. Folosirea corect a terminologiei specifice chimiei

STRATEGII DIDACTICE
1. Metode i procedee didactice: conversaia euristic, demonstraia cu ajutorul experimentului
de laborator, explicaia, modelarea.
2. Mijloace i materiale didactice:
- substane chimice: electrozi de zinc i cupru, soluii de CuSO4, ZnSO4, NaNO3.
- pahare Berzelius, punte de sare, fire conductoare, voltametru.
- Tabl, cret.
3. Moduri de activitate cu elevii: frontal.
SCENARIU DIDACTIC ( demers didactic)
I.
Moment organizatoric
II.
Sensibilizarea ateniei elevilor asupra subiectului noii lecii prin reactualizarea
cunotinelor referitoare la procesele de oxidare i reducere. (10 minute).
Prin conversaie introductiv ( dialog profesor - elev) se reamintesc elevilor conceptele de
oxidare i reducere :
Ce este oxidarea?
Dai dou exemple de procese de oxidare?
Ce este reducerea?
Dai dou exemple de procese de reducere?
Dintre procesele de mai jos identific tipul fiecrui proces i completeaz-l cu
numrul electronilor cedai sau acceptai:
Fe0 Fe2+
S6+ S4+
Mn7+ Mn2+
Cl-1 Cl0
III. Anunarea titlului noii lecii i a obiectivelor operaionale propuse.(2 minute)
IV. Comunicarea noilor cunotine (30 minute)
PIL ELECTROCHIMIC (ELEMENT GALVANIC )
Definiie: Dispozitivul n care se realizeaz transformarea energiei chimice a unei reacii
redox n energie electric se numete element galvanic ( pil electric). O pil electric este o surs
de curent continuu.
Profesorul descrie cum se construiete un element galvanic, explicnd prile componente ale
acestuia. Profesorul precizeaz c dup un anumit timp de funcionare se va observa o consumare a
electrodului de zinc i o depunere a cuprului pe electrodul de cupru.
Elementul galvanic este alctuit din:
- dou semicelule fiecare semicelul fiind alctuit dintr-un electrod metalic (Cu, Zn)
i o soluie a unei sri solubile a metalului respectiv (CuSO4, ZnSO4)
- circuitul exterior n care este intercalat un voltmetru
- puntea de sare un tub de sticl sub forma literei U n care se introduce soluia
saturat a unei sri( KCl ) i care are rolul de a face contactul electric ntre cele dou
soluii.
S-a constatat c zincul are tendina mai mare de a trimite ioni n soluie dect cuprul.
Ecuaiile proceselor care au loc n cele dou semicelule sunt:
A(-) Zn0 Zn+2 oxidare
C(+) Cu+2 Cu0 reducere

Profesorul reamintete elevilor c anodul este electrodul la care are loc procesul de oxidare
iar catodul este electrodul la care are loc procesul de reducere.
ntreruptor

PILA DANIEL

La elementul galvanic anodul are potenial negativ iar catodul are potenial pozitiv. n
circuitul exterior electronii circul de le zinc la cupru, zincul fiind electrodul negativ iar cuprul
electrodul pozitiv.
Profesorul explic rolul punii de sare. n timpul funcionrii pilei, concentraia ionilor de
zinc din soluie crete iar concentraia ionilor de cupru din soluie scade. Neutralitatea electric a
celor dou soluii se menine datorit punii de sare. Astfel, dac aceasta este format din KCl, ionii
de clor Cl- migreaz n semicelula zincului, iar ionii de potasiu K+ n semicelula cuprului.
Elementul galvanic studiat poate fi reprezentat astfel:
(-) Zn(s)/ Zn+2 (aq)// Cu+2(aq) / Cu(s) (+)
ntre cei doi electrozi ce formeaz celula galvanic apare o diferen de potenial, msurat
cu ajutorul voltmetrului. Aceast diferen de potenial se numete for electromotoare a pilei i se
noteaz cu E. Pentru celula studiat E = 1,1V
Prin cuplarea diferitelor semicelule redox, dou cte dou, se poate obine un numr foarte
mare de celule galvanice caracterizate de anumite f.e.m.
V. Obinerea performanei i asigurarea feed-back-ului (10 minute)
Construiete un element galvanic din metalele fier i cupru. Modeleaz ecuaiile proceselor
care au loc la electrozi, indic catodul i anodul, reprezint schematic elementul galvanic, i explic
rolul punii de sare.
VI. Intensificarea reteniei i transferului (tema pentru acas)
Construiete un element galvanic din metalele Mg i Fe.

FIA DE LUCRU
1. Folosind metalele Fe si Cu, precum i sulfat de fier i sulfat de cupru, construii o pil
electrochimic. Precizai procesele care au loc la electrozi, precum i simbolul pilei.

2. Un aliaj format din Cu i Zn are masa de 807,5 g. tiind c acest aliaj reacionez complet
cu 37,5 L soluie HCl 0,4 M, aflai compoziia n procente molare a aliajului.

TEMA PENTRU ACAS


Folosind metalele Mg si Fe, precum i sulfat de magneziu i sulfat de fier, construii o pil
electrochimic. Precizai procesele care au loc la electrozi, precum i simbolul pilei.

Rezolvarea fiei de lucru


1. Folosind metalele Fe si Cu, precum i sulfat de fier i sulfat de cupru, construii o pil
electrochimic. Precizai procesele care au loc la electrozi, precum i simbolul pilei.
-

Fe constituie anodul mpreuna cu soluia de sare


Cu constituie catodul mpreun cu soluia de sare
A(-): Fe -2e- Fe2+
OXIDARE
C(+): Cu2+ +2e- Cu REDUCERE
Simbolul pilei electrochimice:
(-) Fe(s)/Fe2+ (aq) || Cu2+(aq)/Cu(s)(+)

2. Un aliaj format din Cu i Zn are masa de 807,5 g. tiind c acest aliaj reacionez complet
cu 37,5 L soluie HCl 0,4 M, aflai compoziia n procente molare a aliajului.
Aliaj:

a moli Cu => 64a grame


b moli Zn => 65b grame
Deci: 64a + 65b = 807,5
Doar Zn reactioneaza cu solutia de HCl (vezi seria de activitate a metalelor)
Zn + 2 HCl ZnCl2 + H2
Nr moli de HCl: n=CMVs= 15 moli HCl =>
din calculul pe reactie ca se consuma 7,5 moli de Zn => b=7,5 => a=5
Deci aliajul contine 5 moli de Cu si 7,5 moli de Zn
Compozitia in procente molare a aliajului este:
12,5 moli aliaj ..... 5 moli Cu ........ 7,5 moli Zn
100 moli aliaj ...... p1 .................. p2
p1=40% Cu si p2=60% Zn

S-ar putea să vă placă și