Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic la matematic

Grupa:

_________________________________

Data: ______________________________________________

__________

Numrul leciei n modul (conform proiectului didactic de lunga durat): 21-22


Durata leciei: 90 de minute
Modulul: Elemente de combinatoric. Binomul lui Newton.
Subiectul leciei: Elemente de combinatoric. Mulimi ordonate. Operaii cu factorial. Aranjamente.
Obiectivele leciei: La sfirsitul leciei elevii vor fi capabili:
O1 S defineasc noiunile: mulime ordonat, mulimi egale;
O2 S recunoasc noiunea de numr factorial;
O3 S defineasc noiunea de aranjament i s identifice formula de determinare a aranjamentelor;
O4 S determine valoarea unui numr factorial;
O5 S efectueze operaii cu numere factoriale;
O6 S identifice n cite moduri pot fi aranjate elementele creiva mulimi;
O7 S rezolve probleme i exerciii cu aranjamente;
O8 S dezvolte spiritul de interes vdit fa de tema dat.
Tipul leciei: Lecie de formare a capacitilor de dobndire a cunotinelor.
Tehnologii didactice:
a) forme: frontal, n perechi, individual;
b) metode: conversatia euristic, metoda lucrului cu manualul, metoda exercitiului, metoda expunerii problematizate;
c) materiale didactice:
1) Manualul Matematica pentru clasa X-a, autori: I. Achiri, V. Garit, A. Potau, N. Prodan. Chisinau, Editura Prut International, 2007;
2) Culegere de exerciii i probleme la matematic pentru clasa X-a, autori: I. Achiri,
A. Potau, N. Prodan. Chiinu, Editura Prut Internaional, 2001
Evaluarea: formativ, ntrebri i rspunsuri orale i n scris, lucrare independent (far aprecieri cu note)
I

Scenariul leciei

II

Obiectivele

Timpul

Nr.
ctr.

Secvenele
leciei

Organizarea
clasei

Salut elevii. Pe tabl este scris data


si tema n clas.Verificarea pregtirii
de lecie.

Salut profesorul. Elevul de serviciu anun


abseii.

Verificarea temei
pentru acas.
Reactualizarea
cunotinelor i
capacitilor
Predareainvatarea
materiei noi

Verific nsuirea coninutului teoretic


i efectuarea exerciiilor.
-Ce nelegei prin noiunea de
mulime?
-Ce este o submulime?
Se solicita ca elevii sa scrie tema
lectiei in caiete.
Se formuleaza obiectivele lectiei.
Deseori ne punem asfel de ntrebri:
-Cte numere de telefon a cite 6 cifre
distincte pot fi alctuite n total cu
cifrele: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ?
-Cte numere de telefon a cite 7 cifre
distincte pot fi alctuite n total cu
cifrele: 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9?
-n clas sunt 24 elevi. n cite moduri
poate fi format o echip de serviciu
compus din 3 persoane ?
Pe parcursul studierii acestui capitol
vom rezolva astfel de probleme
numite-probleme combinatorice.

Rspund coninutul teretic, verific


rezultatele exerciiilor.

Secvenele
leciei

O2
O3
O4
O8

Obiectivele

Nr.
ctr.

1 4 O1

Timpul

Activitatea
profesorului

Activitatea
profesorului

La lecia dat vom rezolva probleme


de primul tip. Dar nainte de acestea
s ne familiarizm cu unele noiuni
noi.
III
Propun elevilor fiind n perechi s
aranjeze elementele mulimii
A a , b, c , d

Activitatea
elevilor

Evaluarea

Vizual se
verific dac
elevii au
rechizitele
necesare
pentru lecie.
ntrebri i
rspunsuri
orale

Elevii scriu tema lectiei in caiete.

Activitatea
elevilor

Din elementele mulimii date vor forma alte


mulimi.
Toate mulimile date conin aceleai

Evaluarea

Profesoar: Beliu Aliona

PROIECT DIDACTIC
Data:
Grupa:
Obiectul: Matematic
Profesor: Beliu Aliona
Numrul leciei n modul (conform proiectului didactic de lunga durat): 13-14
Unitatea de nvare: Elemente de combinatoric
Tema leciei: Aranjamente
Tipul leciei: Lecie de transmitere de noi cunotine
Obiective operaionale: la sfritul orei elevii vor fi capabili:
A. Cognitive:

OC6: s rezolve ecuaii n care este necesar calculul

OC1: s defineasc i s aplice noiunea de permutare;

aranjamentelor.

OC2: s defineasc noiunea de aranjamente;

B: Psiho-motorii:

OC3: s dea exemple n care intervine noiunea de

OP1: S manifeste interes pentru lecie.

aranjamente;

OP2: S scrie lizibil pe caiete i la tabl.

OC4: s rezolve exerciii care implic formula de calcul a

C: Afective:

aranjamentelor;

OA1: S participe activ la lecie.

OC5: s scrie relaii de recuren ntre aranjamente;

OA2: S-i dezvolte interesul pentru studiul matematicii.

Metode i procedee didactice: conversaia euristic, metoda exerciiului, transferarea cunotinelor, problematizarea.
Mijloace de nvmnt: fie de lucru, creta, manualul, culegeri de probleme pentru examenul de bacalaureat.

IV

DESFURAREA LECIEI:
Etapele

Competene

leciei

specifice

1. Moment

Strategii didactice
Coninutul leciei
Asigur condiiile optime pentru desfurarea leciei.

Metode i
procedee
conversaia

Procedee de
evaluare
n grup

organizatoric
2. Captarea

C1

Verific frontal urmtoarele noiuni:

conversaia euristic

ateniei i

- regulile generale ale combinatoricii (regula sumei, regula produsului);

verificarea

- numrul de funcii;

cunotinelor

- permutri.

3. Anunarea

Anun titlul leciei: Aranjamente precum i obiectivele operaionale.

temei i a

Scriu titlul pe tabl.

obiectivelor
4. Dirijarea
nvrii

C1

Propun elevilor urmtoarea problem: Din cei ase membrii ai unui birou trebuie

n grup

exemplul

conversaia

metoda exerciiului

s alegem o echip de conducere constnd dintr-un director executiv i un secretar.

problematizarea

Cte echipe se pot forma?

conversaia euristic

n grup

individual

Soluia problemei o discut mpreun cu elevii: Directorul poate fi ales din cei ase
i pentru fiecare director ales putem alege secretarul din restul de cinci persoane, deci
n total 65=30 de echipe diferite (conform reguli produsului). Dac numerotm

n grup

membrii biroului cu numerele 1, 2, 3, 4, 5 i 6, atunci fiecare echip se poate


reprezenta printr-o pereche ordonat de numere. Prima component va fi numrul
corespunztor directorului iar a doua numrul corespunztor secretarului. Aceste
perechi vor fi reprezentate ntr-un tabel.
Propun apoi urmtoarea problem: Dac n aceast echip trebuie s alegem i un
administrator, atunci cum se schimb numrul echipelor posibile?
Soluia va fi descoperit de asemenea cu ajutorul elevilor: Pentru fiecare echip
din problema precedent putem alege un administrator din cele patru persoane

metoda exerciiului
problematizarea
conversaia euristic

Individual

rmase, deci numrul echipelor crete de 4 ori = 120 de echipe diferite.


Pe baza exemplelor voi da definiia aranjamentelor:
a) Orice mulime ordonat, construit din elementele unei mulimi se numete un
aranjament al mulimii respective (pentru un aranjament nu este necesar s folosim

n grup

toate elementele mulimii).

metoda exerciiului

b) Orice mulime ordonat cu k elemente, construit din elementele unei mulimi X

problematizarea

se numete un aranjament de ordin k.

conversaia euristic

Voi face cu ajutorul elevilor urmtoarele observaii:


- A 6 30 ;
2

C2
C3

Individual

- A nn n! Pn
n cele ce urmeaz voi scrie formula pentru calculul aranjamentelor:

A kn

n!
(n k )!
n grup

Se vor rezolva cteva exerciii n care se aplic aceast formul i se va urmri ca


C4

simplificrile rapoartelor ntlnite s se fac corect.


(de la exerciiul 4, pag. 270, manual Mathpress Mircea Ganga)
Voi scrie pe tabl patru formule de recuren ce urmeaz a fi demonstrate ntr-o or
viitoare:
metoda exerciiului

a) A kn A kn 1 kA kn 11
b) A nA
k
n

problematizarea

k 1
n 1

conversaia euristic

c) A kn ( n k 1) A kn 1
C5
C6

k
d) A n

n
A kn 1
nk

Vom rezolva 2-3 exemple care implic aplicarea unei relaii de recuren dintre
cele precizate.
Tot cu ajutorul formulei de calcul a aranjamentelor i a relaiilor de recuren,

VI

Individual i n grup

elevii vor rezolva la tabl, ndrumai de ctre profesor, 1-2 ecuaii n care intervin
aranjamente.
Apreciez cunotinele elevilor, notez elevii care s-au evideniat.

5. Evaluarea
progresului

conversaia

individual

discuia libera

realizat
6. Obinerea

Propun cteva exerciii n care elevii s aplice cunotinele dobndite pe parcursul

performanei

C4

i asigurarea

C5

feed-back-

C6

ului
7. Tema

C1

C2

pentru acas

C3

C4

C5

C6

acestei ore.

transferarea
cunotinelor

Elevii vor lucra n echipa i vor schimba rezultatele ntre ei.

Manual Mathpress Mircea Ganga, pag. 269, ex. 2) b, c; pag 270, ex. 4) h, i, j, k, l
.

VII

n echip

S-ar putea să vă placă și