Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECIE

Clasa: a V-a
Aria curricular: Limb i comunicare
Obiectul: Limba romn
Subiectul: Noiuni de fonetic
Tipul leciei: sintez
Competene generale: Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris/oral.
Obiective operaionale:
I. Cognitive :
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1: s recunoasc diftongul, triftongul, hiatul;
O2: s defineasc grupurile de sunete: diftong, triftong, hiat;
O3: s indice elementele componente (vocal + semivocal, semivocal + vocal + semivocal,
vocal+ vocal) i poziia acestora;
O4: s induc n exemplificri diftongi, triftongi, hiaturi;
O5: s indice sunetele i componena grupurilor de litere ce, ci, ge, gi, che, chi, ghe, ghi cnd sunt
urmate de o vocal;
O6: s constate rolul accentului n diferenierea sensului cuvntului.
II. Psihomotorii:
O1: s creeze comunicri n care s foloseasc diftongul, triftongul i hiatul;
O2: s prentmpine i s corecteze greelile de ortografie procednd la analiza fonetic a
cuvintelor care ridic dificulti
III.Obiective afective :
O1: s manifeste interes i plcere n participarea la lecie;
O2: s lucreze n ordine i disciplinat;
O3: s aprecieze corect activitatea depus de fiecare dat n parte.

STRATEGII DIDACTICE:
a. Metode: exerciiul, demonstraia, conversaia, problematizarea.
b. Mijloace didactice: tabla, creta colorat, fie de munc independente, manualul
c. Resurse: capacitile normale de nvare ale elevilor, cunotinele dobndite de ei despre sunete,
timp de lucru: 50 min.
d. Materiale didactice: fi de lucru, text literar
e. Bibliografie: Crian, Alexandru; Dobra, Sofia; Smihian, Florentina Limba romn, manual
pentru clasa a V a, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2015

DESFURARE LECIEI:
Evenimentul
leciei

Tim
p

Coninutul
nvrii

0
1. Organizarea
clasei

1
2

Activitatea
profesorului i a
elevului
3
Pregtirea celor necesare
pentru lecie

Metode i
procedee

Evaluare

2. Verificarea
temei scrise i a
cunotinelor
dobndite anterior

3. Captarea ateniei

10

Ce este
diftongul/triftongul/hiatul?
Ce este fonetica?
Reguli de desprtire n
silabe

Se va propune un joc:
elevii trebuie s scrie ct
mai repede 5 cuvinte
monosilabice

- Prin ntrebri scurte,


se vor reactualiza
cunotinele dobndite
anterior. Pentru
ilustrarea definiiilor, se
va apela la exemple.
- Se verific tema
pentru acas.
Elevii vor citi pe
rnd rspunsurile

- frontal
-conversaia
- exerciiul

- oral
- colectiv

- instructaj
verbal

- frontal
- oral
- colectiv
- scris

4. Completarea
cunotinelor

20

Diftongul este
grupul de sunete
alctuit dintr-o vocal
i o semivocal,
pronunate ntr-o
silab.
Poate fi:
- ascendent: S +V:
oac!
- descendent: V+ Sv:
au!
Triftongul este
grupul de sunete
alctuit dintr-o vocal
i dou semivocale ,
pronunate ntr-o
singur silab.
Poate fi:
- a. cu vocala n
poziie final
(S+S +V): eoa
(leoarc);
- b. cu vocala ntre
cele dou semivocale
(S+V+S):
eau: pu-teau,
iai: druiai,
iei: miei.
Despre sunetele i
componena grupurilor de
litere ce, ci, ge, gi, che, chi,
ghe, ghi cnd sunt urmate
de o vocal / diftong /

Profesorul va
mpri fie de lucru
care conin un
fragment din poezia
Poema chiuvetei
de M. Crtrescu

explicaia

- scris
problemat
i-zarea
exerciiul

Elevii vor rezolva


exerciiile de pe fia
de lucru. Vor nota n
caiete doar
informaiile
noi(dac exist)

Se vor rezolva
cerinele
profesorului (oral i
n scris).

- oral

triftong se amintete cum


se transcriu fonetic i cte
sunete desemneaz, dup ce
au fost mai nti desprite
n silabe, cuvintele: ceas,
cire, cercei, geam, gem,
Gheorghia, unghi.
Hiatul este grupul
de dou vocale
alturate care fac
parte din silabe
diferite:
o-o: zo-o-lo-gi-e,
i-i: fi-in-,
e-e: i-de-e,
i-e: me-lo-di-e,
o-e: po-e-tic,
u-e: du-et,
a-e: a-er,
i-a: mi-ar,
e-a: re-al.
Hiatul nu este
alctuit din grupul de o
vocal i un diftong
ascendent sau o
vocal i un triftong
sau un diftong i un
diftong etc.
Nu avem hiat n
exemplele: ro-iul, leoai-c, cim-poa-ie.
Accentul reprezint
pronunarea mai
intens a unui sunet,
a unei silabe.
Rolul accentului:
- n diferenierea
sensului cuvintelor:
imobil imobil,
- pronunarea
corect a cuvintelor:
butelie nu butelie,
- stabilirea ritmului
poeziei.
5. Asigurarea
feed-back-ului

10

Elevii vor primi o


fi de munc
independent cu
urmtoarele sarcini;
1. Notez cu

exerciiul

6. Finalul
activitii

A(adevrat) sau cu
F(fals) afirmaiile de
mai jos
2. ncercuiete
rspunsul corect
3. Accentuai
silaba corect astfel
nct cuvntul s se
potriveasc in
context Dup
rezolvarea sarcinilor
de lucru, profesorul
va asculta cteva
rspunsuri i le va
comenta mpreun
cu elevii.
- Evaluarea
rspunsurilor
elevilor.
- Tema pentru
acas: ex. 1, 2, 3/
35 din manual.

conversai
a

conversai
a

S-ar putea să vă placă și