Sunteți pe pagina 1din 11

coala cu Clasele I-VIII Nr.

2
Buftea - Jud. Ilfov
Clasa a III -a B
Aria curricular : Matematic i tiine ale naturii
Disciplina : TIINE ALE NATURII
Loc de desfurare : laboratorul de tiine
Durata : 45 de minute
Data: 24.03. 2008
nvtor : GHIULAI MARIANA

PROIECT DE LECIE
Unitatea de nvare : Proprieti i transformri ale corpurilor care nu au via
Subiectul leciei : CIRCUITUL APEI N NATUR
Tipul leciei : nsuire de noi cunotine
Scopuri :
1. nelegerea transformrilor de stri de agregare prin experimentele realizate: evaporarea, condensarea, topirea i solidificarea apei;
2. Formarea i dezvoltarea capacitilor de experimentare / investigare a realitii folosind instrumente i tehnici adecvate;
3. Dezvoltarea capacitilor de utilizare n comunicare a unor termeni specifici pentru a descrie fenomenele observate;
4. Contientizarea efectelor (pozitive i negative) ale activitilor oamenilor asupra mediului nconjurtor.
1

Obiective operaionale

Resurse
educaionale
Pe parcursul i n finalul
Clasa are
leciei, 95% dintre elevi vor fi
un efectiv de
capabili:
20 elevi, toi
O.1. s observe evaporarea i
C.O.1. Experimente:
api pentru
condensarea prin fierberea apei a. EVAPORAREA:
nvare, fiind
ntr-un vas din metal deasupra
Se va pune un vas din metal deasupra unei de urmtoare
unei spirtiere, apoi prin
spirtiere; se las s fiarb. Elevii vor fi
le ritmuri:
acoperirea vasului cu un capac; ntrebai ce observ, n ce s-a transformat -ritm rapid
obiectivul va fi considerat atins apa prin fierbere.
10 elevi ;
cnd elevii vor explica de ce apa b. CONDENSAREA:
-ritm mediu
s-a evaporat, apoi a avut loc
Se acoper vasul cu un capac. Dup un
7 elevi;
condensarea;
timp se va lua capacul de pe oal; elevii
-ritm lent 3
vor fi ntrebai ce se afl pe capac, n ce s- elevi.
au transformat vaporii de ap.
O.2. s explice n ce condiii se
produc fenomenele de topire a
gheii i de solidificare a apei,
folosind cuburi de ghea, vase
de metal, spirtiere; obiectivul va
fi considerat atins cnd elevii
vor da exemple concrete din
natur de topire i de solidificare
a apei;

Coninut adecvat obiectivelor

C.O.2. Experimente:
a. TOPIREA:
Se vor lua cteva cuburi de ghea aduse
de la congelator; elevii vor freca aceste
cuburi n palme, le vor pune ntr-un vas de
sticl i altele ntr-un vas de metal,
deasupra spirtierei; vor observa ce se
ntmpl i vor trage concluziile.
b. SOLIDIFICAREA:
Elevii vor turna ap n cteva forme
pentru cuburi de ghea, dar i n alte vase
care nu se sparg; le vor duce la congelator,
urmnd ca efectele s fie vzute peste
cteva ore.

Strategii didactice

Evaluarea

*activitate pe echipe de
cte 4 elevi;
*experimentul,
explicaia, observaia
sistematic (dirijat),
demonstraia,
consultaia n grup;
*spirtiere, trepied, vase
din metal cu capac.

I.1. Unete prin


sgei fenomenul
nvat cu
explicaia
potrivit:
A
Evaporare
Topire
Solidificare
Condensare
B
Trecerea apei din
*activitate pe echipe de starea:
cte 4 elevi;
-solid n lichid
*experimentul,
la temperaturi
explicaia, observaia
ridicate;
sistematic (dirijat),
-gazoas n
demonstraia,
lichid, cnd
consultaia n grup;
ntlnete aer
*cuburi de ghea, vase rece;
din sticl, vase din
-lichid n form
metal, spirtier, forme de vapori, la
pentru cuburi de
temperaturi
ghea;
ridicate;
-lichid n solid,
la temperaturi
sczute.

C.O.3. s enumere cele 3 stri de


agregare ale apei, dnd exemple
pentru fiecare; obiectivul va fi
considerat atins cnd exemplele
date vor fi corecte d.p.v.
tiinific;

C.O.3. Apa se gsete n natur n toate


cele 3 stri de agregare:
a. stare lichid: ape curgtoare, ape
stttoare, ape subterane;
b. stare solid: ghea, zpad, grindin;
c. stare gazoas: aburi, nori.

*individual;
*explicaia, observaia
sistematic (dirijat),
demonstraia,
descoperirea,
lucrul cu manualul;
*plane cu fenomene
ale naturii.

I.3. Apa se
gsete n natur
n urmtoarele
stri de agregare:
a. stare
b. stare
c. stare
Exemplific.

C.O.4. s explice ce este


circuitul apei n natur, urmrind
acest drum pe plana de la tabl
i n imaginea din manual,
folosind termenii ce denumesc
fenomenele experimentate
anterior: topire, evaporare,
condensare, solidificare;
obiectivul va fi considerat atins
cnd vor folosi corect termenii,
iar explicaiile vor fi tiinifice;

C.O.5. CIRCUITUL APEI N NATUR:


- n zilele clduroase, apa de la suprafaa
lacurilor, mrilor se transform n vapori
care se rspndesc n aer (evaporarea);
- vaporii de ap se ridic i formeaz
norii; cnd trec prin straturi reci de aer, se
transform n picturi de ploaie
(condensarea);
- iarna, din cauza temperaturii foarte
sczute, picturile de ap din atmosfer
nghea i se transform n zpad
(solidificarea);
- primvara, cnd temperatura aerului
ncepe s creasc, zpada trece din stare
solid n stare lichid (topire).
Acest drum continuu pe care-l face apa
n natur, trecnd prin cele 3 stri de
agregare, se numete circuitul apei n
natur.

*frontal;
*explicaia, observaia
sistematic (dirijat),
lucrul cu manualul,
problematizarea;
*plan Circuitul apei
n natur, manualul de
tiine ale naturii.

I.4. Bifeaz cu X
explicaia
potrivit:
Circuitul apei n
natur este:
drumul
continuu pe carel face apa,
trecnd prin cele
3 stri de
agregare;
solidificarea
apei, iarna;
trecerea apei
din stare lichid
n stare gazoas.

*lucru n perechi;
*conversaia euristic,
explicaia, reflecia

I.5. Scrie cel


puin 2 msuri
pentru a diminua

O.5. s argumenteze din ceea ce C.O.5. Pentru reducerea efectelor secetei:


au aflat din mass-media care
-folosirea irigaiilor;
sunt efectele negative ale secetei -culturi potrivite climei, solului;

i inundaiilor pentru om, plante


i animale; obiectivul va fi
considerat atins cnd elevii vor
enumera cteva msuri ce ar
trebui luate de oameni pentru
reducerea efectelor negative ale
acestor calamiti.

-economisirea apei;
Pentru reducerea efectelor inundaiilor:
-mpduriri;
-ndiguiri ale cursurilor rurilor;
-reducerea despduririlor.

personal,
problematizarea;
*album de imagini:
Efectele negative ale
secetei i inundaiilor.

efectele
catastrofale ale
inundaiilor:
-

Material bibliografic:
- Consiliul Naional pentru Curriculum. CURRICULUM NAIONAL. Ministerul Educaiei Naionale, Bucureti, 1998;
- Ministerul Educaiei i Cercetrii. Programe colare pentru clasele a III-a i a IV-a. Bucureti, 2004;
- Ghid metodologic privind predarea tiinelor la clasele a III-a i a IV-a. Editura Aramis. Bucureti, 2002.
- Ministerul educaiei i cercetrii. Manual de tiine ale naturii. Tudora Piil i Cleopatra Mihilescu. Editura Aramis. Bucureti, 2005.
SCENARIUL DIDACTIC
Momentul leciei
-dozare-

Ob.
Ob. de referin
operai vizate
onale

Coninut esenializat

Descrierea situaiilor de nvare

1.Moment
organizatoric
(1 minut)
2.Captarea ateniei
(1 minut)

Se pregtesc cele necesare nceperii


leciei n laboratorul de tiine.

3.Anunarea temei i a
obiectivelor
operaionale
(2 minute)

Se anun tema leciei i se enumer


cele 5 obiective operaionale stabilite.

Li se va spune elevilor c n finalul


leciei vom completa mpreun un rebus
jocuri care lor le plac foarte mult ns
pentru a putea completa acest rebus
trebuie s fie foarte ateni pe tot parcursul
leciei.

3.Predarea noilor
cunotine
(25 minute)

O.1.

O.2.

O.3.

2.3. s deruleze Experimente:


experimente
1. EVAPORAREA = trecerea apei
simple pe baza
din stare lichid n stare gazoas
unui plan de
sub influena cldurii;
lucru;
2. CONDENSAREA= trecerea apei
2.4. s aplice
din stare gazoas n stare lichid,
observaia ca
n momentul n care ntlnete un
demers al
corp rece (sau un strat rece de
cunoaterii de tip
aer).
tiinific;
1.1. s indice
3. TOPIREA = trecerea apei din
asemnri i
stare solid n stare lichid, cnd
deosebiri ntre
temperatura crete;
corpuri pe baza
unor observaii
4. SOLIDIFICAREA= trecerea apei
proprii;
din stare lichid n stare solid
1.3. s comunice
cnd temperatura scade (sub 0
n forme simple
C).
observaii i
comparaii
asupra corpurilor
studiate;
1.4. s descrie
proceduri simple,
de natur
tiinific
utilizate n
experimente;
2.3. s deruleze
experimente
simple pe baza
Apa este singurul corp din natur care
unui plan de
se gsete n cele 3 stri de agregare:

Elevii vor lucra n echipe de cte


4 (5 echipe). Fiecare echip va avea:
spirtier, trepied, vas din metal, capac. Se
las apa s fiarb, pn se observ aburul;
elevii vor fi ntrebai ce s-a ntmplat cu
apa.
Se va acoperi vasul cu un capac; dup 2
minute se va ridica acel capac; elevii vor fi
ntrebai ce se gsete pe capac, n ce s-a
transformat aburul, de ce?
Se va lucra n aceleai echipe.
Elevii vor avea cuburi de ghea; ei vor
avea sarcina de a vedea n ce condiii
gheaa se topete:
-vor freca cuburile de ghea n palme;
-vor pune cuburile ntr-un vas de sticl;
-vor pune cuburile n vas de metal,
deasupra spirtierei;
vro fi ntrebai ce se ntmpl cu gheaa i
n ce condiii.
Se va turna ap n forme de congelator;
cte un elev din fiecare grup va merge cu
apa la congelator; la sfritul orei va aduce
n clas forma cu ap. Elevii vor fi
ntrebai ce cred ei c se ntmpl cu apa
la congelator i de ce.
Se pune titlul n caiet i se ncepe
schema leciei.
Elevii vor fi pui n situaia de a da
exemple pentru fiecare stare de agregare a
5

O.4.

O.5.

lucru;
1.3.s comunice
n forme diverse
observaii i
comparaii
asupra corpurilor
studiate i asupra
experimentelor
realizate;
2.4. s aplice
observaia ca
demers al
cunoaterii de tip
tiinific;
1.2. s ordoneze
obiecte,
fenomene i
evenimente pe
baza unor
observaii
proprii;
1.3. s comunice
n forme diverse
observaii i
comparaii
asupra corpurilor
studiate.

1.stare lichid: ape curgtoare (ruri,


fluvii), ape stttoare (lacuri, mri,
oceane), ape subterane;
2.stare solid: ghea (gheari), zpad,
grindin;
3. stare gazoas: aburi, nori.
Circuitul apei n natur:
-n zilele clduroase, apa de la suprafaa
lacurilor, mrilor se transform n vapori
de ap care se rspndesc n aer
(evaporarea);
-vaporii de ap se ridic i formeaz
norii; cnd trec prin straturi reci de aer,
se transform n picturi de ploaie
(condensarea);
-iarna, din cauza temperaturilor foarte
sczute, picturile de ap din atmosfer
nghea i se transform n zpad
(solidificarea);
-primvara, cnd temperatura aerului
ncepe s creasc, zpada trece din stare
solid n stare lichid (topirea);
Acest drum continuu pe care-l face
apa n natur, trecnd prin cele 3 stri de
agregare, se numete circuitul apei n
natur.

apei; li se va spune c acum, prin


experimentele fcute, ei neleg cum se
produc fenomenele naturii: ploaia, zpada.
Li se va spune ce este grindina: vara, cnd
picturile de ploaie trec prin straturi foarte
reci de aer, se transform n ghea:
aceasta este grindina.
Se prezint elevilor plana Circuitul
apei n natur. Li se va explica elevilor
acest drum al apei, ei urmrindu-l la tabl
i n manual.
Vor fi pui 3 4 elevi s prezinte acest
drum la plana de la tabl, ceilali din
bnci urmrind, completnd, corectnd.
Se fac tot timpul analogii cu
experimentele fcute, pentru ca elevii s-i
nsueasc corect termenii respectivi.

Seceta (lipsa precipitaiilor) este foarte


duntoare plantelor (care nu se
dezvolt), dar i animalelor i oamenilor
care sufer mult din cauza aceasta.
Inundaiile se produc datorit
oamenilor care au defriat pdurile, au
schimbat cursurile rurilor, intervenind

Li se va spune elevilor c nu
ntotdeauna apa este prietena oamenilor,
exist pe pmnt deerturi, unde plou la
civa ani odat, unde plante nu exist i
unde animalele i oamenii sufer.
De asemenea, n multe ri (i n ara
noastr), ploile foarte mari pot produce
6

nechibzuit n mediul nconjurtor.


Msuri de prevenire a inundaiilor:
-mpduriri;
-ndiguiri de cursuri de ruri.
5. Obinerea
performanei
(5 minute)

6. Evaluarea
(5 minute)

7. ncheierea
activitii
(3 minute)

O.1.,
O.2.,
O.3.,
O.4.,
O.5.
O.1.,
O.2.,
O.3.,
O.4.,
O.5.

REBUS
Circuitul apei n natur (vezi Anexa 1).

Completarea fielor de evaluare


(vezi anexa 3).Se vor da indicaii; dup
completare, se va face autoevaluarea.
Tema pentru acas: de colectat
informaii i imagini despre:
-gheari;
-mri i oceane;
-nori.

inundaii. Elevii vor fi ntrebai dac tiu


de ce sunt inundate multe localiti i dac
au auzit de msuri ce pot preveni aceste
calamiti.
Elevii vor lucra n echipe; dup
completarea rebusului, se va face
autoevaluarea, concomitent cu
completarea rebusului la tabl.
Se dau indicaii asupra completrii lor;
evaluarea se va face prin schimbarea
lucrrilor ntre colegii de banc.
Se fac aprecieri asupra modului n care
au rspuns i au lucrat elevii la or; vor fi
notai cu F.B. cei care s-au evideniat.
Se vor aduce de la congelator formele
cu ghea; elevii vor fi rspltii cu cte un
ceai cu ghea pentru cum s-au comportat
pe toat durata activitii didactice.

ANEXA NR.1
REBUS CIRCUITUL APEI N NATUR
Orizontal :
1. n stare , apa se ntlnete sub form de ghea, zpad, grindin.
2. Trecerea apei din stare solid n stare lichid cnd temperatura crete se numete
3. n stare gazoas, apa este sub form de ..
4. Trecerea apei din stare lichid n stare gazoas, la temperaturi ridicate se numete .
5. Trecerea apei din stare gazoas n stare lichid, cnd ntlnete un strat de aer rece se numete
6. Cnd apa trece din stare lichid n stare solid, la temperaturi sczute, are loc fenomenul de ..
7. Cnd apa se evapor, vaporii se ridic i formeaz ..
8. Drumul pe care l face apa n natur se numete.
9. n stare solid, apa se gsete i sub form de ..
10. Calamiti naturale, uneori datorate interveniei omului n mediul nconjurtor.
11. Pentru c multe corpuri se dizolv n ap, apa este un bun .
12. n stare , apa este sub form de vapori, nori.
Vertical :
A - B : n (dou cuvinte), apa se ntlnete n ape de suprafa i subterane.
A
1.
SOLIDA
2.
TOPIRE
3.
VAPORI
4.
E VAP O R AR E
5.
C O N D E N SAR E
6.
S O L I D I F I C AR E
7.
NORII
8.
CIRCUIT
9.
G H E ATA
10.
I N U N D AT I I
11.
D I Z O LVAN T
12.
G A Z OASA
B

1.
2.
3.
4.
1.
2.
3.

ANEXA NR.2.
SCHEMA LECIEI - CIRCUITUL APEI N NATUR
A. Fenomene experimentate:
EVAPORAREA trecerea apei din stare lichid n stare gazoas, la temperaturi ridicate;
CONDENSAREA trecerea apei din stare gazoas n stare lichid, cnd ntlnete un strat de aer rece;
TOPIREA trecerea apei din stare solid n stare lichid, la temperaturi mai mari de 0 C;
SOLIDIFICAREA trecerea apei din stare lichid n stare solid la temperaturi mai mari de 0 C.
B. Apa se ntlnete n natur n cele 3 stri de agregare:
stare lichid: ape curgtoare, ape stttoare, ape subterane;
stare solid: zpad, ghea, grindin;
stare gazoas: aburi, nori.
C. Drumul pe care apa l face continuu n natur, trecnd prin cele 3 stri de agregare se numete circuitul apei n natur.

ANEXA NR.3.
Fi de evaluare formativ
CIRCUITUL APEI N NATUR
I.1. Unete prin sgei fenomenul nvat cu explicaia corespunztoare:
EVAPORARE
Trecerea apei din stare solid n stare lichid, la temperaturi
mai mari de 0 C.
TOPIRE
Trecerea apei din stare gazoas n stare lichid, cnd ntlnete
un strat rece de aer.
SOLIDIFICARE
Trecerea apei din stare lichid n form de vapori, la temperaturi
ridicate.
CONDENSARE
Trecerea apei din stare lichid n stare solid, la temperaturi mai
mici de 0 C.
I.2. Completeaz:
n natur, apa se gsete n urmtoarele stri de agregare:
1. stare . :
2. stare . :
3. stare . :
Scrie cel puin cte 2 exemple pentru fiecare stare de agregare a apei.
I.3. Bifeaz cu X explicaia potrivit:
Circuitul apei n natur reprezint:
drumul continuu pe care-l face apa, trecnd prin cele 3 stri de agregare;
solidificarea apei n anotimpul iarna;
trecerea apei din stare lichid n stare gazoas, la temperaturi ridicate.
I.4. Scrie cel puin 2 msuri pentru a diminua efectele catastrofale ale inundaiilor:
-

10

11

S-ar putea să vă placă și