Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de activitate

Data: 13.11.2015
Propuntor: Cmran Paula-Maria
Unitatea de nvmnt: Grdinia cu Program Prelungit Nr. 5 Reghin
Grupa Mare Prichindeii voioi
Tema: ,,Cum este, a fost aici pe Pmnt?
Subtema: Timpul, prietenul meu
Tipul de activitate: consolidare de cunotine
Categorii de activiti:
ADP: ntlnirea de diminea- Cum i-ar plcea s-i petreci timpul astzi?
Rutine: Noapte bun, bun dimineaa!
Tranziii: Cubul orelor (joc distractiv)
ADE: DLC Aceste zile sptmna are, cu ce liter ncepe fiecare? (joc didactic);
DEC Calendar n imagini (desen din imaginaie)
ALA1: Bibliotec Dis-de-diminea de GH. Vasile (memorizare)
Arte Fiecare zi cu simbolul ei (lipire)
Joc de mas Anotimpul preferat (puzzle)
ALA2: Alunelu-alunelu
Scopul activitii:
Consolidarea cunotinelor cu privire la zilele sptmnii i lunile anului.
Obiective operaionale:
1

S povesteasc cum ar vrea s-i petreac timpul astzi.


S rezolve corect sarcinile de lucru ale jocului didactic.
S deseneze creativ calendarul .
S rezolve corect sarcinile de lucru pe centre de interes.
S participe cu interes la activitate.

Strategia didactic:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, jocul didactic, demonstraia, memorizarea.
Material didactic: calendarul naturii, coli albe, creioane colorate, imagini cu diverse
activiti, lipici, puzzle.
Forma de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Durata: o zi
Bibliografia:
Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului, Curriculum pentru nvmntul precolar
(3 6/ 7 ani), 2008
Revista precolar i primar 3-4/2014, Editura Arlequin
Laurenia Culea , ndrumtor metodic-Bine te-am gsit grdini!,editura Diana, 2015

Scenariul zilei

Ziua debuteaz cu ntnirea de diminea care la rndul ei ncepe cu salutul de


dimineaa:Bun dimineaa dragi voinici/Mbucur c suntei aici/A-nceput o nou zi/Bun
dimineaa copii! dup care copiii vor observa cum este vremea afar pentru a putea completa
calendarul naturii.
Momentul de captare a ateniei se realizeaz prin intermediul discuiei cu tema Cum iar place s-i petreci timpul astzi? unde fiecare copil spune cum i-ar dori s- i petreac timpul
astzi.
Apoi copii trec la urmtoarea activitate respectiv la jocul didactic lingvistic unde copiii trebuie s
identifice litera cu care ncepe fiecare zi a sptmnii.
Pe urm copiii trec la activitatea unde vor desena Calendarul n imagini.
Iar apoi prin intermediul tranziiei Cubul orelor copiii trec la rezolvarea sarcinilor de lucru pe
centre de interes. Centrele de interes puse la dispoziie sunt: bibliotec, arte i joc de mas.
La sfritul zilei copiii particip la jocul distractiv ,,Alunelu-alunelu.

Demersul didactic
Momentele activitii
1. Momentul

Coninutul tiinific
Pentru

asigurarea

unei
3

Metode i procedee

Forma de
organizare
Frontal

organizatoric

bune

desfurri

activitii

se

vor

lua

urmtoarele msuri:
- aerisirea slii de grup;
- aranjarea pernutelor n
semicerc, a panoului n
faa clasei;
- introducerea copiilor n
sala de grup.
2. Captarea ateniei

Se realizeaz prin

Conversaia

Frontal

Conversaia

Frontal

intermediul discuiei cu
tema Cum i-ar place s3. Reactualizarea
cunotinelor

i petreci timpul astzi?.


Educatoarea le adreseaz
copiilor cteva ntrebri
recapitulative:

Individual

-Cu ce putem msura


timpul?
-Din cte luni este format
un an?
-Dar anotimpuri?
Copiii rspund la
4. Anunarea temei
i a obiectivelor

ntrebri.
Astzi vom vorbi despre
cum ne-am dori s ne
petrecem timpul astzi,
apoi ne vom juca un joc
didactic i vom desena n
calendar ca apoi s
rezolvm diferite sarcini
de lucru pe centre de
4

Conversaia

Frontal

5. Dirijarea nvrii

interes.
Educatoarea i anun pe

Conversaia

Frontal

Explicaia

Pe grupe

copii c vor juca un nou


joc didactic.
a) Explicarea i
demonstrarea
jocului:
Copiii vor fi mprii n
dou echipe. Fiecare
echip va alege un lider,
membrii echipei se vor
sftui cu liderul iar acesta
va transmirerspunsul
final al echipei.
Prima echip va identifica
literele cu care ncep
denumirile zilelor
sptmnii iar cealalt
echip va gsi alte cuvinte
care ncep cu aceleai
litere.

Demonstraia

Pe urm cea de-a doua


echip va identifica litera
cu care ncepe denumirea
lunilor anului iar echipa
advers va da exemple de
alte cuvinte care ncep cu
aceleai litere.
Erchipa care d cele mai
multe rspunsuri corecte
va fi declarat
5

ctigtoare.
b) Jocul de prob:
Se va executa un joc de
prob.
c) Desfurarea
propriu-zis a
jocului:
Copiii desfoar jocul,
identific literele
corespunztoare i dau
exemple de alte cuvinte
care ncep cu aceleai
6. Obinerea
performanei

litere.
Dup finalizarea jocului

Conversaia

Frontal

didactic copiii vor desena


din imaginaie
Calendarul n imagini.
Apoi prin intermediul

Explicaia

tranziiei Cubul orelor

Individual

copiii trec la rezolvarea


sarcinilor de lucru pe
centre de interes:
La centrul
bibliotec copiii

Memorizarea

vor memora poezia


Dis-dediminea de Gh.
Vasile.
La centrul arte
copiii vor selecta
cte un simbol (o
imagine cu o
6

Demonstraia

jucrie/obiect) i
l vor lipi n
dreptul zilelor

Pe grupe

sptmnii
(Fiecare zi cu
simbolul ei).
Iar la centrul joc
de mas copiii vor
rezolva puzzle cu
Anotimpul
7. Evaluarea
performanei

preferat.
La sfritul activitii

Conversaia

educatoarea face aprecieri


verbale asupra activitii.

8. ncheierea
activitii

Frontal

La sfritul zilei copiii


particip la jocul distractiv
Alunulu-alunelu.

Individuial
Frontal

S-ar putea să vă placă și