Sunteți pe pagina 1din 6

coala de Arte i Meserii Mironeasa

Mironeasa Iai

PROIECT DIDACTIC

Data: 1. 04. 2009


Clasa: I
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba romn
Unitatea de nvare: Farmecul textului literar
Subiectul: Litera ,,(mic, de mn)
Tipul leciei: predare - nvare
Scopul leciei:
Formarea deprinderii de scriere corect a cuvintelor care conin, pe
lng literele nvate , litera mic, de mn.
Obiective operaionale:
O1-s cunoasc elementele grafice componente ale literei ;
O2-s scrie corect litera , prin mbinarea elementelor componente i
respectarea spaiilor corespunztoare;
O3-s realizeze corect legtura dintre litera i alte litere;
O4-s scrie corect, din punct de vedere grafic i ortografic litere, silabe,
cuvinte, propoziii, prin diferite procedee de scriere (copiere,
transcriere,
dictare);
O5-s compun la alfabetar cuvinte care conin litera ;
O6-s citeasc, n ritm propriu, cuvinte care conin litera nou;
Strategii didactice:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul,
munca independent,
Materiale didactice: plana cu litera ,, (mic i mare, de tipar i de
mn), fie, alfabetar.
Moduri de organizare: individual, frontal
Resurse umane: 18 elevi

Resurse temporale: 45 minute


Resurse spaiale: sala de clas
Resurse bibliografice:
-Silviu Ni,,,Metodica predrii limbii romne n clasele primare,
Editura Aramis, 2001;
-Marcela Pene, Vasile Molan, ,,ndrumtor pentru folosirea
Abecedarului, Editura Aramis, 2005;
- Elena Ilie, Evaluare formativ Ghid metodologic, Editura
Polirom,
Iai, 1999;

Desfurarea leciei:
Etapele leciei

Ob.
op.

1. Moment
organizatoric

Coninutul instructiv- educativ

Evaluare

Asigurarea unui climat de ordine i


disciplin pentru desfurarea n bune
condiii a orei de limba romn.

2.Reactualizarea
cunotinelor

3.Anunarea
temei i a
obiectivelor

4.Dirijarea
nvrii

Metode i
procedee

Elevii sunt solicitai s spun despre ce conversaia


au nvat ora anterioar la limba
romn ( litera mic, de tipar).
- Ce se scriu cu litere de tipar? (cri,
ziare)
- Noi, pentru a scrie, ce fel de litere
folosim? (de mn)

- Ora aceasta, la limba romn, vom nva


s scriem litera mic, de mn, pentru a
putea scrie corect cuvinte care conin aceast
liter.

O1

O2
O3
O4

Prezint plana cu litera mic de mn


i stabilesc elementele componente: o
linie de sprijin, o bastonat cu
ntorstura n partea de jos, o linie
orizontal i o virguli.
Scriu litera model la tabl cu explicarea
scrierii.
Elevii simuleaz scrierea literei n aer, n
palm, pe banc.
Exerciii pentru nclzire a muchilor
mici ai minii.
Doi-trei elevi scriu litera la tabl.
Se reamintete poziia corect n banc
n timpul scrierii.
Elevii scriu trei litere , iar dup controlul
scrierii completeaz trei rnduri cu litera
.

explicaia
observaia

capacitatea de
a cunoate
elementele
componente ale
literei

demonstraia
explicaia

exerciiul
munca
independent

capacitatea de
a scrie corect
litera

Scriu model la tabl cuvntul blni


i explic legtura dintre i alte litere.

explicaia

Elevii scriu pe caiete de trei ori cuvntul


blni.

munca
independent

O4
O5

Se compune la alfabetar cuvntul


Horaiu, i se transcrie pe caiete..

explicaia
munca
independent

capacitatea de
a transcrie
cuvinte

O3
O4

Elevii sunt solicitai s scrie dup


dictare: a, Ria, cru,
Ancua aduce elin.

conversaia
munca
independent

capacitatea de
a scrie dup
dictare cuvinte
i propoziii

exerciiul

capacitatea de
a realiza
corespondena
ntre cuvinte

exerciiul

capacitatea de
a citi cuvinte
care conin
litera

capacitatea de
a copia cuvinte

Cuvintele i propoziia sunt analizate


fonetic.
O6

5.Activiti
de ncheiere

Activitate n perechi ( fie de lucru)


Realizeaz corespondena ntre cuvintele
scrise cu litere de mn i cele scrise cu
litere de tipar.

Se deschid manualele i se citesc


rndurile scrise cu litere de mn i
pagina n ntregime.

Fixarea cunotinelor:
- Ce litere ai nvat astzi?
- Din ce elemente sunt formate?
- Care este titlul textului?
Aprecierea leciei; notarea elevilor
Tem: de scris trei rnduri cu litera
(mic, de mn) i de transcris cuvintele
din coloane.

conversaia

Descriptori de performan:
Foarte bine
Scrie corect litere,
respectnd forma,
mrimea, nclinaia,
distana dintre
acestea;
Copie i transcrie
cele dou cuvinte,
respectnd regulile
grafice;

Scrie corect dup


dictare cuvintele i
propoziia;

Bine
Suficient
Scrie litere,
Scrie litere, cu
respectnd, cu mici
abateri de la liniatura
erori, forma,
oblic, distana
mrimea, nclinaia,
dintre acestea;
distana dintre
acestea;
Copie i transcrie
Copie i transcrie
cele dou cuvinte, cu
cele dou cuvinte, cu
unele imprecizii
abateri;
referitoare la
nclinarea literelor
sau a legturii dintre
ele;
Scrie corect dup
dictare cel puin
cuvintele;

Realizeaz
Realizeaz
corespondena intre
corespondena intre
cele dou coloane de
cel puin patru
cuvinte.
cuvinte;

Scrie corect dup


dictare cel puin
dou cuvinte;
Realizeaz
corespondena intre
cel puin dou
cuvinte.

FI DE LUCRU

Realizeaz corespondena ntre cuvintele scrise cu litere de mn i


cele scrise cu litere de tipar.
codi
Vldu
opie
ururi
ip
brdu

S-ar putea să vă placă și