Sunteți pe pagina 1din 5

PLAN DE LECIE

DATA: 20.01.16
Clasa: a VIII-a A
UNITATEA SCOLARA: Scoala Gimnaziala Al. Davila
DISCIPLINA: Chimie
Titlul leciei: Cuprul
Tipul leciei: mixta
Competene cadru:
1. Cunoaterea i nelegerea fenomenelor chimice, a terminologiei i a conceptelor specifice domeniului
chimiei.
2. Dezvoltarea capacitii de explorare/investigare a realitii i de rezolvare de probleme specifice
domeniului chimiei.
3. Dezvoltarea capacitii de comunicare, utiliznd limbajul specific domeniului chimiei.
4. Formarea unor valori i atitudini referitoare la impactul chimiei asupra naturii i a societii.
Competene specifice:
La sfritul clasei a VIII-a elevii vor fi capabili:
1. S cunoasc terminologia i conveniile tiinifice privind substanele simple i compuse.
2. S identifice caracterul nemetalic/metalic al elementelor.
3. S conduc operaii experimentale de laborator pentru a studia proprietile substanelor simple i
compuse
4. S interpreteze observaiile i datele obinute n urma activitilor experimentale.
5. S deduc aplicaii ale unor substane.
Obiective operaionale:
O1- S indice structura atomului de cuprului.
O2 S enumere compui n structura crora se gsete cuprului .
O3 S stabileasc proprietile fizice ale cuprului.
O4 S scrie ecuaiile reaciilor prin care se ilustreaz proprietile chimice ale cuprului.
O5 S coreleze proprietile fizice i chimice ale cuprului cu utilizrile lui.
Materiale i mijloace de nvmnt:
Sistemul Periodic,
Manualul,
Fie de lucru,
Ustensile de laborator,
Substane.
Metode i procedee didactice:
Expunerea
Conversaia euristic
Modelarea,
Problematizarea,
Descoperirea dirijat,
Exerciiul,
Experimentul.

Momentul leciei

Obiectiv operaionale

I. Moment
organizatoric
II. Captarea ateniei
III. Anunarea
temei i a
obiectivelor
IV. Prezentarea
optim a
coninutului i
dirijarea nvrii

O1 S indice structura
atomului de aluminiu.

O2 - S enumere
compui n structura
crora se gsete
cuprul.

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

- asigurarea condiiilor optime


necesare desfurrii activitii.
- prezen
Cuprul .
La sfritul acestei ore va trebui s
cunoatei structura atomic, valena,
starea natural, proprietile fizice i
chimice ale cuprului precum i
utilizrile lui.
Cuprul are simbolul Cu.
Z=29, A= 64 se efectueaz exerciiul 1
din foaia de lucru

- se pregtesc pentru activitate

Cuprul se gsete n natur rar sub


form nativ. Se gsete sub form de
minereuri. Cele mai importante sulfuri
naturale sunt: calcopirita, CuFeS2 i
calcozina Cu2S.

- elevii scriu n caiete.

Elevii dau exemple de metale


- elevii scriu titlul n caiete

Metode i mijloace
didactice

Modaliti de
evaluare

Conversaia

P+ =29
e- =13, n0 =64-29 =35
Configuraia electronic
K=2eL=8eM=18 eN= 1 eGrupa a I-a B
Perioada a 4-a
Cu - 2 e- Cu2+
Cu -1e- Cu1+
Ion pozitiv, caracter electropozitiv, metal

O3 S stabileasc
proprietile fizice ale
aluminului.

Elevii vor observa obiectele din cupru


de la mese i vor specifica proprietile
fizice ale cuprului.

O4 S scrie ecuaiile
reaciilor prin care se
ilustreaz proprietile
chimice ale aluminiului.

Cuprul reacioneaz cu nemetalele:


1. Reacia cu oxigenul la
temperatur.
2. Reacia cuprului pulbere cu
clorul
3. Reacia cuprului cu sulful la
temperatur ridicat.
4. Cuprului nu reacioneaz cu
acidul clorhidric i nici cu apa,
dar reacioneaz cu oxiacizii
(acidul sulfuric i acidul
azotic)

Cuprul este un metal armiu-roiat. Este un bun


conductor de cldur i electricitate, fiind al
doilea dup argint n ceea ce privete
conductibilitatea electric i conductibilitatea
caloric.
Cupru este ductil, maleabil i se lamineaz uor
(foiele subiri sunt abastre-verzui.)

2Cu + O2 2CuO
Cu + Cl2 CuCl2
Cu + S CuS
Cu + HCl nu reacioneaz
acidul sulfuric concentrat
Cu + H2SO4 = CuO + SO2 + H2O CuO +
H2SO4= CuSO4 + H2O
Reacia total este:
Cu + 2H2SO4 = CuSO4 + SO2 + 2H2O
albastru
-acidul azotic concentrat
3Cu + 2HNO3 = 3 CuO + 2NO + H2O
3CuO+ 32 HNO3 =Cu(NO3)2 + 3 H2O
Reacia total este:
3Cu +8HNO3=3Cu(NO3)2 + 2NO +4H2O
verde
NO (monoxidul de azot) rezultat reacioneaz cu
oxigenul din aer dnd un oxid al azotului de

culoare brun:
2NO +
O2
5.

= 2NO2

Reacia cuprului cu srurile.


-conform poziiei sale n seria de activitate,
reacioneaz numai cu srurile metalelor situate
dup el n aceasta:
Cu +
2AgNO3 = 2Ag + Cu(NO3)2
Ag +
Cu(NO3)2 = imposibil

6.

Utilizrile i importan

Cu nu reacioneaz cu H2O, HCl, bazele, HNO3


dil., H2SO4 dil.
Importan i utilizri:
- cabluri electrice;
- circuite electronice fine;
- bobine;
- site;
- cazane, alambic;
- vase, cazane;
- monumente, statui(bronzul);
- robinei, instalaii casnice(alama);
- piese pentru maini(alama);
- instrumente muzicale(clasa almuri);
- bijuterii (malachitul, azuritul, Cu);
- electrozi de cupru;
- fungicide (stropiri cu sulfat de Cu, piatra vnt),
n agricultur.

O5 S coreleze
proprietile fizice i
chimice ale aluminiului
cu utilizrile lui.
V. Fixarea
cunotinelor

- elevii noteaz

- profesorul reia, mpreun cu elevii,


principalele idei ale leciei.

- elevii rspund la ntrebrile profesorului.

- conversaia
euristic,

- frontal

problematizarea

S-ar putea să vă placă și