Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE DE GRUP

MODULUL:CONSILIERE SI ORIENTARE VOCATIONALA


UNITATEA SCOLARA:Scoala Gimnaziala nr.56
CONSILIER SCOLAR: Mariana Nezami
GRUP TINTA:Elevii claselor a VIII-a(max. 12 elevi)
NUMAR SEDINTE :4
DURATA UNEI SEDINTE :90 minute
OBIECTIVE:La finalul dedintei de consigliere elevii vor fi capabili sa:

Foloseasca oportunitatile , prin conectarea informatiilor despre sine cu cele legate de


ocupatii
Sa valorifice resursele personale pentru obtinerea unui loc de munca

MATERIALE: Foi de flipchart, Marker,Fisa ,, Arhitectul din vis, ,, profilul ocupatioanalarhitect


SCENARIU:
1. Activitatea va incepe cu un exercitiu de icebreaking: Elevii sunt rugati sa construiasca
anul din zilele si lunile in care sunt nascuti , fara a comunica verbal intre ei si , apoi isi
vor spune povestea numelui.-10 min
2. Consilierul va imnana fiecarui participant din grup cate doua tipizate.Unul care ilustreaza
un tricou si altul o pereche de pantaloni. Apoi , participantii sunt rugati sa isi scrie
asteptarile lor privind sedinta de consiliere pe tipizatul cu tricoul si temerile pe cel cu
pantalonii. In continuare, participantii vor pune rufele la ,, uscat( le vor atarna pe o
sfoara ) pana la sfarsitul sedintei.(Activitatea,, rufele la uscat)-10 min
3. Regulile de grup:
Impreuna cu participantii se vor satbilii regulile de grup. Ele vor fi scrise pe o foaue de
flipchart ce va fi afisata in cabinet, la vedere.-5 min
4. Activitate : Elevul cel confuz
Participantilor li se prezinta istorioara unui elev de clasa a VIII-a care ar dori sa devina
arhitect (vezi fisa Arhitectul din vis). Sarcina este aceea de a-i oferi adolescentului
visator o imagine cat mai realista asupra meseriei de arhitect, pe baza careia sa faca o
decizie corecta in ceea ce priveste alegerea profesiunii din viitor.Pentru aceasta, grupul
mare este impartit in subgrupe, fiecare dintre ele avand o sarcina specifica in a-l ghida pe
adolescentul nostru in formarea unei imagini cat mai realiste privind profesia dorita.

Grupul 1: are sarcina de a construi (pe baza fisei de lucru Profilul ocupational-arhitect)
o schita a profilului ocupational a profesieide arhitect;Pornind de la profilul
ocupational realizat, grupul alege cel putin 3 profesii carora sa le realizeze profilele
ocupationale[sarcina se realizeaza si prin consultarea informatiilor de pe internet]
Grupul 2: are sarcina de a-i oferi o lista cu cat mai multe surse de informare pe care sa le
exploreze in vederea formarii unei imagini realiste privitoare la aceasta profesie. De asemenea,
grupa trebuie sa identifice cel putin 2 mituri gresite cu privire la aceasta profesie si sa
le combata .Pornind de la sursele identificate, grupul alege cel putin 3 profesii carora sa le
identifice cate o prejudecata profesionala si sa le combata cu surse de informare si dovezi
coerente[sarcina se realizeaza si prin consultarea informatiilor de pe internet]
Grupul 3: are sarcina de a-i oferi o lista cu cat mai multe surse de informare pe care sa le
exploreze pentru a vedea cererea si oferta pe piata muncii vis-a-vis de aceasta profesie .Pornind
de la sursele identificate, grupul alege cel putin 2 profesii pe piata muncii din Bucuresti ce se
gasesc la cote ridicate in oferta locala (sunt oferite de agenti economici etc.), si respectiv cel putin
2 profesii ce se gasesc la cote ridicate in cerea locala (sunt cautate de cei ce solicita un loc de
munca)[sarcina se realizeaza si prin consultarea informatiilor de pe internet]
Grupul 4: are sarcina de a-i oferi o lista cu cat mai multe surse de informare pe care sa le
exploreze in vederea gasirii celor mai optime trasee educationale pentru aceasta profesie (OBS: se
vor preciza nu numai studiile necesare, dar si ce institutii trebuie sa acceseze locale sau nationale
pentru a avea profesia dorita) Pornind de la sursele identificate, grupul alege cel putin 3 profesii
carora sa le identifice cele mai optime trasee educationale (OBS: se vor preciza nu numai studiile
necesare, dar si ce institutii trebuie sa acceseze locale sau nationale pentru a avea profesia
dorita)[sarcina se realizeaza si prin consultarea informatiilor de pe internet]-30 min
5. Fiecare grupa prezinta rezultatele activitatii sale si explica pasii facuti pentru informare,
documentare si sintetizare. Discutiile au in vedere sublinierea rolului pe care il are managementul
informatiei in stabilirea scopurilor personale si profesionale si alegerea profesiei potrivite-15 min
6. Se vor strange,, rufele de pe sarma si se va discuta daca au fost indeplinite sau nu asteptarile si
temerile.-10 min
7. Feed-back-ul
Participantii sunt rugati sa raspunda la urmatoarele intrebari:
Cum te-ai simtit?
Ce ai invatat?
Ce vei aplica?
in cadrul sedintei de consigliere de grup

Fisa

Arhitectul din vis


Dintotdeauna am visat sa fiu un om care sa lase in urma lui ceva maret daca se poate De
mic m-a urmarit aceasta dorinta, de pe vremea cand citeam despre mari imparati, mari voievozi,
mari inventatori. Dar, pe langa acest vis, m-au urmarit cladirileCand eram mic mi se pareau
asa marete...si ma intrebam, cu mintea neastamparata a unui copil de cativa anisori cum si cine
au putut sa le ridice atat de sus, atat de aproape de cer. Si am aflat de la tata ca arhitectii si
inginerii detineau cheia mirarii mele. Timpul a trecut, dar mirarea mea pentru constructii a
ramas acelasi. Sunt in stare sa urmaresc ceasuri intregi felul in care o casa, un bloc, o
manastireau fost gandite si transformate in cladiri, pentru ca apoi sa le surprind intr-o schita
personala. Multi imi spun ca sunt talentat la desen si cred asta si poate, la fel de multi imi
spun ca sunt un matematician innascut. Dar ma intreb, de la o vreme, daca acest lucru e suficient
pentru a ajunge un arhitect.Ce mi-ar mai trebui? Ce am si este inca nevalorificat? Ce nu am si ar
trebuie sa imi imbunatatesc? Care e adevarata fateta a profesiei de arhitect? Ma poate ajuta
cineva sa vad aceasta meserie dincolo de visul meu de fost copil si actual adolescent?

FISA DE LUCRU
PROFILUL OCUPATIONAL- ARHITECT
Program de lucru (nr de ore deplasari, activitate sambata sau duminica )

...
Modul de desfasurare (in aer liber, in birou, in ateliere, hale; cuinstrumente, aparate, cu oameni
etc.)

Situatii de risc ..

Studii (ce tip de liceu, scoala de arta si meserii, postliceala, facultate; catiani de studiu etc.)
..
..................................................................................,.
Cerinte/ aptitudini (atentie, apirit de observatie, inteligenta, adaptare la schimbare, abilitati de
comunicare, abilitati manuale, de clacul etc.)

Salarizare, avantaje

Profesii inrudite.
..

S-ar putea să vă placă și