Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECTIE

1.
2.
3.
4.

MODULUL: Planificarea carierei


TEMA: Ce maserie mi s-ar potrivi ?
CLASA : a XI a
COMPONENTE SPECIFICE : 4.1 Analizarea conceptului de cariera si a
factorilor care influenteaza dezvoltarea acesteia
5. VALORI SI ATITUDINI FORMATE : - respect si incredere in sine si in ceilalti
- orientarea spre o viata de calitate in prezent si in
viitor
6. OBIECTIV DE REFERINTA : Exploatarea resurselor personale care
influenteaza planificarea carierei
7. OBIECTIVE OPERATIONALE : O1. Definirea notiunii de cariera
O2. Sa enumere doua tipuri de meserii
O3. Sa cunoasca potentialul personal pentru
Meseria respectiva
O4. Factorii care influenteaza decizia de
Cariera
8. DESFASURAREA METODICA A LECTIEI:
a. MOMENT ORGANIZATORIC:
- asigurarea ordinii si disciplinei
- efectuarea prezentei elevilor
b. CAPTAREA ATENTIEI: formularea scopului lectiei a carei tema a fost
Anuntata si stabilita cu elevii
Notarea pe tabla a titlului temei si a obiectivelor
Specifice vizate
c. ACTIVITATI PREGATITOARE ABORDARII TEMEI ( impartirea pe
grupe a elevilor):
OBIECTIVE ACTIVITATI

O1

O2

- chestionare orala
privind notiunea de
cariera (cariera de
succes)
- prezentarea
informatiilo
r(joc de rol)
- evidentierea
caracteristic
ilor une

FORMA DE
ORGANIZARE

RESURSE

Grupe
5 minute

dictionar

-grupe
- individual
- concluzii pe
grupe

portofoliul
grupei
foi de
hartie
plicuri

METODE

discutie
conversatie
dialog
metoda
ciorchine

O3
-

O4

meserii(jeto
ane)
avantaje si
dezavantaje
prezentare
abilitati(joc
de rol)
posibilitati
de adaptare
la mesria
aleasa
prezentare
de
modele(oa
meni de
succes)
piata
muncii(in
tara si in
strainatate)

lipici

lui

15 minute

grupe
individual - portofoliul
personal
15 minute

grupe

- portofoliul
grupei

Conversatie

Conversatia

10 minute

CONCLUZII : Alegerea meseriei se face in functie de abilitati si de piata muncii actuale.


ANUNTAREA TEMEI : Conflictul de grup.(5 minute)

S-ar putea să vă placă și