Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE LECTIE

Scoala Gimnaziala Nr. 3 Structura Scoala Gimnaziala Nr. 4


Data : 31. 05. 2013
Clasa: a VII a
Obiectul: Istorie
Unitatea de invatare: : Lumea postbelica si problemele sale
Subiectul: O lume divizata. Razboiul Rece
Tipul lectiei: Lectie de predare-invatare
Durata: 50 min.
Propunator :
Competente specifice:
3.5. Localizarea n timp i plasarea n spaiu a faptelor istorice din secolul al XX-lea, pe baza surselor
istorice;
3. 8. Stabilirea relaiei de cauzalitate pentru un fapt istoric din secolul al XX-lea, n surse istorice date;
Obiective de invatare :
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :
O1: Sa opereze corect cu termenii: Razboi Rece; Cortina de Fier, Doctrina Truman, NATO, Planul
Marshall,
O2: Sa localizeze , pe harta istorica, statele comuniste si statele democratice;
O3: Sa localizeze, pe harta istorica , statele membre NATO si statele membre ale Pactului de la
Varsovia
O4: Sa plaseze n timp i spaiu fapte istorice legate de Razboiul Rece ;
O5: Sa identifice n textele istorice-suport informaii aflate n relaie istoric de cauzalitate;
Resurse :
Materiale : manual (Ed. Humanitas) , harta, texte istorice, flipp-chart, markere, coli albe
Procedurale : explicatia, expunerea, invatarea prin descoperire, conversatia examinatoare,
demonstratia cu ajutorul hartii si lecturii, joc razele soarelui, ghidul de anticipatie si reflectie
Forme de organizare : frontal, individual, pe grupe
Bibliografie:
1. Oane, Sorin, Ochescu, Maria - Manual de istorie pentru clasa aVII-a, Ed. Humanitas Educational,
Bucuresti 2006;
2. Programa scolara, Bucuresti 2009.
3. Paun, Stefan, Didactica Istoriei, Ed. Corint, Bucuresti, 2002
4.http://www.cse.uaic.ro/_fisiere/Documentare/Suporturi_curs/I_Istoria_ideii_de_europa.pdf

Scenariul lectei:
Coninutul informaional al leciei
Momentele
Leciei
1.Moment
organizatoric
(1 min)
2.Reactualizarea
cunostintelor
necesare
dobandirii noii
lectii
( 5 min )

3. Captarea
atentiei
( 5 min )

Ob
op

Strategia didactic
Evaluare

Activitatea profesorului
- Noteaza absenele.
- Imparte materiale neceare pentru
desfasurarea orei
Profesorul verifica prin urmatoarele
intrebari cunostintele acumulate de elevi
din lectia anterioara
1. Ce ati avut de pregatit?
2. Ce este comunismul ?

Activitatea elevilor

Metode

Mijloace

Conversaia
Se vor organiza pe patru
grupe
Posibile raspunsuri:
Conversatia
examinatoar
e
Instaurarea comunismului
in lume
Regim totalitar caracterizat
prin ideologie unica, partid
unic, economie dirijata,etc.

Frontal

Verificare
orala

Individual
Harta

3. Localizati la harta tarile de democratie


populara

Localizeaza la harta :
Bulgaria, Polonia,
Romania, Cehoslovacia,
Ungaria, RFG

Se va realiza prin metoda ghidul de


anticipatie si de reflectie(vezi anexa 2)

Respecta cerintele si
indeplinesc sarcina data

Explicatia
Fise de
Ghidul de
lucru
anticipatie si
reflectie

Observarea
sistematica

4. Anuntarea
temei si a ob. de
invatare
(1 min )
5. Dirijarea
invatarii
( 32 min)

O1

O1

O lume divizata: Razboiul Rece

Noteaza titlul in caiete

Expunerea
Frontal

Tabla
Creta

Scrie pe flipchart notiunea razboi.


Cere elevilor sa scrie pe cate o raza cate o
caracteristica pentru notiunea data.

Explica termenul de
razboi :conflict armat intre
grupuri, state, pentru
realizarea unor interese
economice, politice
Scriu pe flipchart o
caracteristica pentru
notiunea de razboi

Conversatia
Jocrazele
soarelui
Frontal

Flipchart
Markere

Noteaza

Explicatia
frontal

Defineste razboiul rece : confruntarea


dintre SUA si URSS desfasurata pe plan
politic strategic, ideologic si economic,
dar nu militar.
Cauze : accentuarea divergentelor dintre
SUA si URSS dupa al doilea Razboi
Mondial
-Diferentele de sistem politic, social si
economic intre cei doi rivali
-Cresterea influentei sovietice in Europa
Rasariteana
-Dorinta fiecarei parti de a-si impune
influenta politica, economica, militara
Identificati din discurs expresia folosita de
Churchill pentru a marca separarea celor
doua tabere care se confruntau in
Razboiul Rece
Ce intelegeti prin cortina de fier ?
Pe baza hartii din manual si din fisa
indicati statele care se aflau in spatele
cortinei
Adauga explicatiile necesare

Noteaza

Pe flippchart si in fisele
primite, elevii citesc
discursul lui Churchill
Cortina de fier
Posibil raspuns : bariera
Raspund : statele din sfera
sovietica
Arata la harta aceste state
Noteaza

Observare
sistematica
Tabla
Creta

expunerea
frontal

Invatarea
prin
descoperire
Demonstrati
a cu ajutorul
hartii

Fise de
lucru
Flipchart
Document
istoric
Tabla

O2

O1
O5

O1
O4
O5

Arata elevilor imagini cu W. Churchill


Cum era impartita Europa in acest
moment?
Deci intr-un grup se aflau URSS si aliatii
sai care se mai numea si Blocul
Rasaritean, iar celalalt cuprindea SUA si
aliatii sai care se numea si Blocul
Occidental.
Identificati pe baza hartii statele
democratice si statele comuniste

Cere celor 4 grupe formate sa citeasca


fiecare textul primit, sa raspunda la
intrebarile din fise apoi le prezinta pe
flipchart
Se precizeaza timpul de lucru 8 minute
Profesorul completeaza : proclamandu-se
aparatoarea libertatii, SUA s-a opus
expansiunii comunismului.In acest sens
presedintele H.Truman a elaborat doctrina
Truman.
Grupa 1 : prezentati doctrina Truman si
planul Marshall(anexa 5)
Cui era adresata aceasta doctrina?
De ce era acordat acest ajutor financiar?
Planul Marshall: 1947
Ce era planul Marshall?
Ce prevedea acest plan?

Europa era impartita in 2


sfere de influenta :
americana in Vest si
sovietica in Est.
State democratice :SUA,
Franta, Belgia,
Danemarca,Irlanda,
Olanda, Norvegia,etc
State comuniste : URSS,
Polonia, RDG, Bulgaria,
Romania, Ungaria,

Rezolva sarcinile de lucru,


scriu raspunsurile la
intrebarile din fisele
primite, fiecare
reprezentant va citi
rezolvarea

Individual
Invatare
prin
descoperire

Lucru pe
grupe

Conversatia

Text
istoric
Fisa de
lucru
Harta

Text
istoric
Fisa de
lucru
Coli albe
Markere

Ceilalti elevi sunt atenti


Grupa I : Greciei si Turciei
Pentru ca aceste tari sa nu
cada sub influenta
comunismului.
Plan de refacere economica
a Europei apusene
Prevedea ca in urmatorii 4
ani, 16 state vest-europene
a poata obtine ajutor
economic in valoare de 13
mld dolari

Invatarea
prin
descoperire
Conversatia
Pe grupe

Fise de
lucru
Harta
Text
istoric

Observare
sistematica a
elevilor

Ce tari au beneficiat de acest plan?(anexa


6)
Urmariti tabelul din manual si observati
ierarhia statelor care au aderat la plan in
functie de sumele de bani primite.
Stalin nu a permis statelor comuniste sa
adere la acest plan
GRUPA 2 : raspundeti la intrebarile :
cand a fost infiintat Cominformul?
Care era scopul acestei organizatii?

O4

O5

Ce organizatie a fost infiintata?


Care era scopul CAER?
(anexa 7)
Noteaza la tabla
Tot din politica Razboiului Rece fac parte
si blocurile militare ce se formeaza in
diferite parti ale lumii, acestea fiind
NATO si Pactul de la Varsovia.
GRUPA 3 prezentati pe baza textului
NATO(anexa 8)
raspundeti cand s-a format NATO?
Care este scopul NATO?
Ce tari faceau parte din acest tratat?(anexa
9)

Mentioneaza pe baza
textului si a hartii tarile
care au beneficiat de ajutor
economic :Marea Britanie,
Franta, Italia, Belgia,
Luxemburg, Olanda,
Portugalia,etc.
Localizeaza la harta
Urmaresc atenti tabelul din
manual

manual

Observatia
Frontal

Dupa ce au analizat textul,


grupa 2 raspunde :
1947
Sa-si intareasca controlul
asupa statelor satelit
CAER
Coordona economia
statelor satelit.

Invatarea
prin
descoperire
Pe grupe
1949
Mentinerea pacii
Elevii analizeaza pe baza
fisei emblema NATO si cea
a Pactului de la Varsovia
Reprezentantul grupei 3
mentioneaza si localizeaza
la harta statele membre
NATO: M.Britanie, Franta, Expunerea

Belgia,
Olanda,Luxemburg, SUA,
Portugalia,
Danemarca(anexa 9)

O3

O3
O5

Frontal
Demonstra
tia cu
ajutorul
hartii

Blocul comunist va reactiona la fel, avand


o organizatie militara numita Pactul de la
Varsovia

GRUPA 4 prezentati Pactul de la


Varsovia(anexa 8)
In ce an a fost semnat acesta?
Ce prevedea acest pact?
Pe baza hartii, identificati tarile care
faceau parte din acest pact(anexa 9)

1955
Pactul era un tratat prin
care vroiau sa se apare
impotriva amenintarii
venita din partea aliantei
NATO.
Reprezentantul grupei 4
localizeaza la harta statele
membre Pactului de la
Varsovia : Romania,
Polonia, RDG, Ungaria,
Bulgaria, Cehoslovacia,
etc.
Noteaza

Harta
Pe grupe
Fise de
lucru

Frontal
Expunere
Noteaza la tabla
Cele 2 mari puteri s-au infruntat si p plan
ideologic ambele tabere avand

reprezentanti pe A.Jdanov in lagarul


comunist si Joseph McCarthy
Rivalitatea dintre cele 2 mari puteri a fost
pe punctul de a degener intr-un razboi
adevarat, dar datorita echilibrului de forte
existent, acest lucru nu s-a intamplat.
Rezolva sarcina de lucru
6. Fixarea
cunostintelor
( 5 min)
7. Evaluarea
( 1 min)

Se face prin metoda ghidul de anticipatie


si reflectie

Se fac aprecieri generale asupra lectiei.


Sunt apreciati elevii participant la lectie.
Li se indica tema pentru acasa.

Ghidul de
anticipatie si
reflectie
Conversatia
Individual
Conversatia
Frontal
Individual

Consiliul de Ajutor Economic Reciproc (CAER) a fost creat la iniiativa URSS n 1949 ca organizaie
economic a statelor comuniste europene pentru a constitui un echivalent al Comunitii Economice
Europene. CAER-ul a fost rspunsul la Planul Marshall. El avea misiunea de a stimula comerul dintre rile
din blocul estic. n realitate, URSS nu a putut oferi rilor comuniste un ajutor comparabil cu cel acordat de
SUA rilor occidentale. Membre ale CAER
erau: URSS, RDG, Bulgaria, Polonia,Cehoslovacia, Ungaria i Romnia.

Anexa 2

I
Valori de adevar inainte de
lectura

II
In discursul sau, W.Churchill
foloseste expresia cortina de
fier
Planul Marshall este un plan
elaborat de Stalin.
CAER avea ca si scop controlul
economiilor tarilor satelit
NATO a fost creat in 1949
Pactul de la Varsovia avea ca
scop instaurarea democratiei in
lume.

III
Valori de adevar dupa lectura

Anexa 7
Cominformul a fost nfiinat de ctre Stalin n septembrie 1947. Era o
organizaie
ce reunea diverse partide comuniste europene. Toate partidele din statele-satelit ale
Uniunii Sovietice erau membre, ca i partidele comuniste din diverse ri vest
europene, cele mai importante fiind cele din Italia i Frana. Scopul lui Stalin era si ntreasc controlul asupra sateliilor: a fi comunism nu era suficient, ci trebuia s
fie un comunism de tip rusesc. Europa rsritean urma s fie industrializat,
colectivizat i centralizat; statele din regiune trebuiau s fac comer n principal
ntre ele, iar contactele cu exteriorul lumii comuniste trebuiau descurajate. Doar
Iugoslavia a avut de obiectat i, drept consecin, a fost exclus din Cominform n
1948, cu toate c a rmas o ar comunist. n 1949 a fost anunat Planul Molotov,
prin care sateliii Moscovei puteau primi ajutor rusesc, fiind nfiinat o organizaie n
acest scop - C.A.E.R. (Consiliul de Ajutor Economic Reciproc), al crei el adiional
era acela de coordonare a politicilor economice ale rilor din cadrul blocului
sovietic.
Rasp la intreb:
1.
2.
3.
4.
5.

Cand a fost infiintat Cominformul ?


Care era scopul acestei organizatii?
Cand a fost elab Planul Molotov/?
Ce organizatie a fost infiintata?
Care era scopul CAER?

S-ar putea să vă placă și