Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Disciplina: Informatica
Clasa: a-VII-a
Data: __________________
Durata: 90 min
Profesor: Gulic Veronica
Subiectul leciei: Formatarea caracterelor
Tipul leciei: Lecie de nelegere, de fixare i consolidare a cunotinelor.
Competene specifice:
CS1- Formarea unei viziuni tiinifice asupra componentei informatice n societatea
contemporan.
CS7- Colectarea, pstrarea i prelucrarea informaiei cu ajutorul aplicaiilor software
specializate.
Subcompetene: - aplicarea operaiilor specifice editrii textelor;
Obiective operaionale: La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1- s defineasc noiunile de tehnoredactare i formatare;
O2- s enumere proprietile principale ale caracterelor;
O3 s formateze correct un fragment de text conform modelului de cerine propus de
professor cu ajutorul aplicaiei Microsoft Word;
O4- s modifice formatrile de caracter;
Strategii didactice:
Metode de nvmnt:
- metode de comunicare oral: expunere, conversaie, problematizare;
- metode de aciune: exerciiul, nvare prin descoperire;
Forme de organizare: frontal i individual;
Resurse materiale: sala de calculatoare, aplicaii software: Microsoft Word, manualul,
fie de lucru.
Bibliografie:
1.

Anatol Gremalschi, Iurie Mocanu, Ion Spinei Informatica, Manual pentru clasa a
VII-a, editura tiina

Etapele leciei

Obiectiv
e

1.Organizarea
clasei

Salut elevii.
Verificarea funcionalitii sistemului de calcul, a
prezenei elevilor i materialelor necesare pentru
nceperea orei
Solicit elevii s rezolve testul fulger, astfel
reactualiznd cunotinele anterioare.
(anexa nr.1)

2. Reactualizarea
cunotinelor
anterioare
3.

Activitatea profesorului

3. Dialogul
introductiv

Activitatea elevilor

Strategii
didactice

Elevii m salut.
Elevii se pregtesc pentru
lecie.
Elevii primesc testul i-l
rezolv fiecare
individual.

Civa elevi primesc cite o foaie A4 i scriu de


Informatica,
mn cuvintele: Informatica, Calculator, Formatare,
Calculator,
Font, Stil cu culori diferite, i tot aceleai cuvnte
snt scrise la calculator cu font, dimensiune,
Formatare,
culoare, stil diferit. Profesorul i pune n situaia pe
Font,
elevi s determine care snt avantajele i
dezavantajele scrisului de miin fa de cel la
calculator, care snt deosebirile i asemnrile.
Cu toi tim c majoritatea informaiei este n
form scris. Pentru ca o informaie s fie citea
trebuie s ntrunesc careva cerine ergonomice, Scriu pe un poster
avantaje, dezavantaje,
cum ar fi: aranjarea corect a textului n pagin,
dimensiunea textului s fie lezibil, evidenierea asemanari, deosebiri.
noiunilor-cheie etc.
n scopul ndeplinirii acestor cerine este benefic
studierea capitolului care l-am nceput Editarea
Elevii ascult cu atenie
textelor. Astzi vom studia un subiect nou din
cadrul acestui capitol Formatarea caracterelor. i noteaz tema nou n
caiet.
Prezint obiectivele leciei.
Pentru editarea unui text se utilizeaz caractere.
Elevii ascult i i fac
Pentru editarea textului cu calculatorul se
notie.
utilizeaz aplicaia Microsoft Word.
Fac o analogie la dezvoltarea scrisului i introduc
noiunea de ,,tehnoredactare,,
mpreun cu elevii determin proprietile
principale ale unui caracter:
1. Fontul
2. Stilul de afiare
3. Dimensiunea
4. Culoarea de afiare
5. Efecte speciale.
Pentru a crea un text lezibil asupra caracterelor se
stabilesc urmtoarele proprieti: font, stil de
Elevii dau o definiie
afiare, dimensiune, culoare de afiare, efecte
proprie
speciale.
ntrebare: Ce nelegeti prin noiunea de font?
Concretizm mpreun noiunea de font: Fontul
reprezint un set complet de caractere ce au un
aspect graphic unitar. Exist urmtoarele tipuri de
fonturi:
Arial, Verdana, Times New Roman ect. ( tabelul
4.1 pag.88 din manual).
Stilul de afiare specific modul n care
caracterele vor fi afiate. Exist urmtoarele
stiluri : (tabelul 4.2 pag.89 din manual)
Regular;
Italic (nclinat);

Conver-saia

Stil

4. Realizarea
sensului

Ob1

Explicaia

Demonstrarea

5. Reflecie

Ob2

6. Extindere

Ob3
Ob4

7.Totalurile
leciei

8.Tem pentru
acas

Bold(ngroat);
Underline(subliniat).
Dimensiunea caracterelor se msoar n puncte,
un punct fiind egal cu 0,351 mm. Se cuprinde n
intervalul 8-72.(tabelul 4.3 pag.89 din manual)
Caracterele pot fi afiate n diferite culori i
fiecrui character i se poate atribui efecte
speciale.
Deci, procesul de stabilire a proprietilor
enumerate asupra caracterelor se numete
formatare.
Se introduce noiunea de ,,formatare,, i
modalitatea de formatare a caracterelor.
Cu ajutorul proiectorului le demonstrez elevilor
aplicaia dat i le analizez opiunea Font din
meniul Format al aplicaiei prin explicare fiecruia
din proprieti.
(figura 4.3 pag.90 din manual)
Lansm aplicaia Microsoft Word: StartElevii lanseaz aplicaia. Problema>Programs->Microsoft Office ->Microsoft Word.
tizarea
Din meniul Format alegem opiunea Font.
Elevul analizeaz
Un elev va analiza iari aceast fereastr.
fereastra.
Pentru a verifica proprietile cu toi alegem din
fereastr : Times New Roman, size:14, style: italic, Elevii scriu fraza i
color: red , efecte: subliniat i cu umbr.
analizeaz efectul.
Pe suprafaa de lucru scriem fraza: Afar este
Rspunsul ateptat:
iarn.(o scriu la proiector i elevii la calculator). Afar este iarn.
Pentru accesul mai rapid la unele opiuni din
Elevii ascult i o
fereastra Font se realizeaz prin intermediul barei analizeaz bara fiecare la
de instrumente de formatare. (o indic la proiector) calculatorul lui.
Dac avem nevoie de exemplu ca cuvntul iarn Elevii efectueaz aceast
s fie ngroat, selectm cuvntul i alegem din
nsrcinare.
bara de instrumente B(bold).
Rspunsul ateptat:
Afar este iarn.
Repartizez fiecrui o fi.
Elevii primesc fia, o
Lucru cu fia
Pe fi este redactat un fragment de text
analizezeaz.
neformatat, i cer elevilor s culeag acest text, i Elevii culeg textul i-l
s-l formateze conform cerinelor cerute n fi.
formateaz conform
(fia se anexeaz Anexa1)
cerinelor.
M apropii de fiecare elev i verific corectitudinea Rspunsul ateptat:
ndeplinirii nsrcinarii.
Anexa 1
mpreun cu elevii totalizez materialul. ntrebari:
1.Care sunt proprietile caracterelor?
2.Cu ajutorul crei aplicaii se editeaz un text n
calculator?
3.Numii stilurile de afiare?
4.Explicai termenul de formatare?
Tema pentru acas este:
Ex.11,12 pag.91

Elevii raspund la
ntrebri.
Elevii vor nota tema
pentru acasa n caiet.

Anexa nr.1

Test fulger

1. Scrie paii de lansare n execuie a aplicaiei Microsoft Word.


____________________________________________________________________
2. Pentru a deschide un document nou:
a) File/ Open
b) File/ New

c) File/Save

3. Pentru a deschide un document deja existent:


a) File/ Open
b) File/ New
c) File/Save
4. Pentru a salva un document cu acelasi nume:
a) File/ Save
b) File/Save As
c) File/Open
5. Pentru a iesi dintr-un doc. cu iesire din program:
a) File/Exit
b) File/Close
c) File/Open
6. Pentru a iesi dintr-un doc. fara a iesi din program:
a) File/Exit
b) File/Close
c) File/Open
7. Pentru a muta un text, se folosesc comenzile:
a) Edit/ Copy
b) Edit/ Paste

c) Edit/ Cut

8. Pentru a copia un text, se folosesc comenzile:


a) Edit/ Copy
b) Edit/ Paste

c) Edit/ Cut

9. Aflai valoarea de adevr a propozitiilor:


a. Pentru a sterge un text, se selecteaza textul, apoi se apasa Enter. ______
b. Selectarea textului inaintea copierii acestuia nu este necesara. ______
10. Completati spatiile libere cu cuvintele potrivite:
a) File/ Print permite ....documentului.
b) File/ Print Preview permite .

Anexa 2

FI DE LUCRU

1. ncrcai n aplicaia Microsoft Word textul dat. Formatai caracterele din acest text dup cum
urmeaz:
2. Titlu:Arial, 14 puncte, Bold, tote literele mari, culoarea fontului roie;
3. Textul de baz:Times New Roman, 12 puncte, Regular, culoarea fontului neagr;
4. Numele autorului: Courier New, 10 puncte, Italic, cu efect de umbr, culoarea fontului albastr

Luceafrul
de Mihai Eminescu
A fost odat ca-n poveti,
A fost ca niciodat,
Din rude mari mprteti,
O prea frumoas fat.

"O, eti frumos, cum numa-n vis


Un nger se arat,
Dar pe calea ce-ai deschis
N-oi merge niciodat;

i era una la prini


i mndr-n toate cele,
Cum e Fecioara ntre sfini
i luna ntre stele.

Dar nu mai cade ca-n trecut


n mri din tot naltul
- "Ce-i pas ie, chip de lut,

FI DE LUCRU
1. Editai textul de mai jos:
OAPTA VNTULUI

2.

Vntul iernii de la munte


ntr-o sear ne-a adus
Praful stelelor mrunte
i la gemuri ni l-a pus.

i-n vzduh zburnd hoinarul


Printre fulgii cei uori
I-a stins lunii felinarul,
Ascunznd-o dup nori.

A-nvelit apoi tot drumul


Cu covoare de mtase,
Destrmnd sub ceruri fumul
Hornurilor de pe case.

-Noapte bun, noapte bun!


oapta lui pn la noi
A venit ca s ne pun
Vise albe-n perne moi.

Formatai textul astfel:


titlul: font Times New Roman, dimensiunea 16,bold, culoarea rou;
prima strof: font Arial, dimensiunea 14,italic, culoarea verde;
a doua strof: font Calibri, dimensiunea 12, bold, culoarea portocaliu;
a treia strof: font Lucida Calligraphy, dimensiunea 14, culoarea roz;
a patra strof: font Times New Roman, dimensiunea 12, subliniat, culoarea negru.

Informatica

Calculator
Formatare
Font
Stil
AVANTAJE

DEZAVANTAJE

ASEMNRI

DEOSEBIRI