Sunteți pe pagina 1din 6

MINISTERUL EDUCAIEI I CERCETRII

LICEUL TEORETIC ,,HENRI COANDA CRAIOVA, DOLJ


Str. Henri Coanda nr. 48, Craiova, Telefon 0251/542257; 0351/807043
Fax 0251/542257 Email coandacv2004@yahoo.com;

____________________________________________________________________
PROIECT DIDACTIC

1.Date generale:

DISCIPLINA: Limba i literatura romn

ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare

ANUL DE STUDIU: Clasa a VIII-a A

DATA: 15.01.2014

PROFESOR: BLDEA ADELA

TIPUL LECIEI: Lecie de verificare i apreciere a rezultatelor


colare (de evaluare a cunotinelor, priceperilor i deprinderilor )

UNITATEA DE NVARE: unitatea 3 genul epic

TEMA LECIEI: Propoziia subordonat atributiv

SCOPUL LECIEI: - Recapitularea i consolidarea cunotinelor


elevilor n legtur cu noiunile nsuite despre propoziia
subordonat atributiv
- Verificarea i constatarea nivelului de pregtire a
elevilor
2.Competene:
Generale:
- utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise,
diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse
- receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse

Specifice:

a) cognitive:

identificarea atributelor dintr-un text i precizarea tipului lor


definirea propoziiei subordonate atributive
recunoaterea propoziiei subordonate atributive n diferite texte
identificarea elementelor regente ale unei subordonate atributive
recunoaterea elementelor introductive (de relaie) ale unei
subordonate atributive
realizarea expansiunii i contragerii unei subordonate atributive
precizarea topicii i punctuaiei subordonatei atributive
rezolvarea exerciiilor din fia de evaluare

b) afective:

cultivarea unei atitudini pozitive fa de limba romn i


recunoaterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personalitii i
mbogirea orizontului cultural
participarea cu interes i atenie la lecie

3.Strategia didactic: mixt


RESURSE PROCEDURALE: conversaia euristic, explicaia,
exerciiul, munca independent, lucrul cu fie, analiza gramatical
RESURSE MATERIALE: manualul, tabla, creta, fia de lucru, fi
de evaluare, caietul, laptop, videoproiector
RESURSE UMANE: profesorul, elevii unei clase cu nivel bun de
dezvoltare
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
4.EVALUARE: -formativ (continu) prin analizarea rspunsurilor,
corectarea imediat i stimularea elevilor
-sumativ (cumulativ) prin aprecieri orale i notarea
elevilor n urma rezultatelor obinute la evaluarea scris
5. LOCUL DESFURRII ACTIVITII: sala 101
6. DURATA: 50 de miute
7. BIBLIOGRAFIE:
- Gherghina, Dumitru
(i colectivul)

Metodica predrii limbii i literaturii romne n coala primar,


gimnaziu i liceu, Editura Didactica Nova, 2005;

-Ivnu, Dumitru

Metodica predrii limbii i literaturii romne n gimnaziu i liceu,


Chiinu, 1999

-Joia, Elena (coord.)

Pedagogie i elemente de psihologie colar. Pentru examenele de


definitivare i obinerea gradului didactic II (cap. XI: Proiectarea
pedagogic a activitilor de instruire i educaie. Moduri i forme
de organizare a activitilor practice), Editura Arves, Craiova,
2003

- Alexandru Crian, Sofia Dobra, Limba romn. Manual pentru clasa aVIII-a, Editura Humanitas
Florentina Smihian
Educaional, Bucureti, 20090
-Ministerul Educaiei, Cercetrii, Programa colar revizuit. Limba i literatura romn. Clasa a
Tineretului i Sportului
VIII-a, Bucureti, 2009
- Mioara, Avram

Gramatica pentru toi, Editura Academiei RSR, Bucureti, 1986

- Academia Romn
- Institutul de lingvistic
Iorgu Iordan- Alexandru
Rosetti
Valeria Guu Romalo (coord.)

Gramatica limbii romne, Editura Academiei Romne, Vol. I


Cuvntul, Bucureti, 2005

Scenariul didactic

NR.
CRT.

ETAPELE
LECIEI

DURATA ACTIVITATEA PROFESORULUI

Moment
2 min
organizatoric

Captarea
ateniei
pentru
activitatea
didactic ce
urmeaz

5 min

ACTIVITATEA ELEVILOR

Asigur climatul necesar n


vederea desfurrii n bune
condiii a activitii.
Pregtesc materialele
didactice necesare ce
urmeaz a fi folosite n
cadrul leciei

Are loc o scurt discuie


despre clasificarea
propoziiilor n principale i
secundare i despre termenii
regeni ai prilor secundare
de propoziie i adresez
elevilor urmtoarele
ntrebri:
- ce fel de regent are atributul?
- dar complementul?

Scriu titlul leciei pe tabl:


Propoziia subordonat
atributiv. Evaluare i
comunic elevilor c n
cadrul acestei lecii vom
recapitula prin intermediul
prezentrii power point i al
exerciiilor- propoziia
subordonat atributiv i
vor fi evaluai cu ajutorul
fiei de evaluare. Prin
urmare, pn la sfritul
orei va trebui s ... (anun
competenele menionate
mai sus).

Anunarea
3 min
temei i
precizarea
competenelo
r urmrite

Precizarea
5 min
sarcinilor de
nvare i
verificarea
cunotinelor

Conducerea 15 min
procesului de
recapitulare
i
sistematizare,

Numesc civa elevi care vor


citi din prezentarea power
point propoziiile i le cer s
identifice atributele i s
precizeze felul lor:
Omul harnic este un model pentru
ceilali.
Sfritul acesta de toamn
m-a fascinat

Se concluzioneaz c
atributul poate fi: adjectival,
substantival, pronominal,
verbal, adverbial,
interjecional.

Elevii se pregtesc
pentru nceperea
activitii

Elevii sunt ateni la


explicaii i rspund la
ntrebri:
- atributul are regent
nominal
- complementul are regent
verbal

Elevii sunt ateni la


prezentarea power
point i la explicaiile
profesorului

Elevii citesc
propoziiile, identific
atributele i precizeaz
felul lor:
- harnic atr. adj
- acesta atr. adj
- de toamn atr. subst.
pron.

Elevii completeaz c
acesta determin un
substantiv sau un
substitut al acestuia i
rspunde la ntrebrile:

NR.
CRT.

ETAPELE
LECIEI

DURATA ACTIVITATEA PROFESORULUI

asigurarea
feed-backului

Se trece la recapitularea
propoziiei atributive. Elevii
ies la tabl i realizeaz
expansiunea atributelor
subliniate:
Omul harnic este un model pentru
ceilali.

Cer elevilor s defineasc


propoziia subordonat
atributiv.

Numesc, n continuare , un
elev care va iei la tabl
pentru a identifica termenii
regeni i elementele de
relaie ale unei subordonate
atributive.

Le explic c pe baza
exemplelor folosite n clas
putem observa c propoziia
subordonat atributiv se
afl dup termenul
determinat i este adesea
intercalat.

Evaluarea
sumativ

17 min

ncheierea
activitii

3 min

Nume ............................................

Le comunic elevilor c vor


avea de completat fia de
evaluare, ca activitate
idependent n
clas,cerndu-le s citeasc
atent, s scrie rspunsurile
corect i cite

Fac aprecieri asupra


modului cum
s-au pregtit elevii pentru lecie i
strng fiele de evaluare, ele umnd
s fie corectate i notate, apoi
rezultatele vor fi trecute n catalog
Le cer, ca tem, s rezolve
exerciiile 1, 5, 6/ pag.126,
manual (Ed. Humanitas)

ACTIVITATEA ELEVILOR
care? Ce fel de? Etc.
Rezolv exerciiul la
tabl:
Omul 1/
muncete
care
2
/este un model pentru
ceilali 1/

Definesc propoziia
subordonat atributiv

Elevul rezolv cerinele


i precizeaz i
celelalte elemente de
relaie.

Elevii completeaz i
celelalte informaii
privind topica i
punctuaia propoziiei
subordonate atributive

Elevii citesc fiele i


rezolv sarcinile de
lucru

Elevii ascult
aprecierile apoi i
noteaz tema

DATA ...............
Prenume .......................................
Clasa .............................................
FI DE EVALUARE
TEST SUMATIV
1. Enumerai dou elemente regente ale propoziiei subordonate atributive i dai cte un
exemplu pentru fiecare dintre ele.
1 p.
...........................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
.............................................................................................................................................
2. ncercuii varianta corect:
1p.
I. n enunul: Omul care vorbete mult pierde vremea, subordonata atributiv este:
a) Omul care vorbete mult;
b) ... pierde vremea
c) ... care vorbete mult
II. n enunul Aducerile-aminte care m npdesc mi alin durerea, cuvntul
subliniat este:
a) locuiune verbal
b) element regent, locuiune substantival
c) locuiune adjectival
3. Identificai verbele i mprii frazele n propoziii preciznd tipul acestora:
1 p.
a) Toi ci vin la noi nu mai pleac.
b) Primul care a obinut un premiu e Mihai.
4. Realizai contragerea propoziiilor atributive din enunurile urmtoare:
1 p.
Vine vacana pe care o ateptm cu nerbdare
Adevrul care dezvluie secrete este ascuns
Colegul fa de care m-am ataat mi este loial
Ferete-te de oamenii crora le place minciuna
Locul n jurul cruia te plimbi este vechea gar
5. Completai spaiile punctate cu propoziii subordonate atributive:
1 p.
ntrebarea ce tem ........................................................ este frecvent.
Ascult prerea oricui .........................................................................
Strada unde ............................................................... este pustie.
ntrebarea dac .................................................... este irelevant.
Reluarea aceleiai probleme, dac ...................................., ne-a ngrijorat.
6. Realizai expansiunea atributelor din propoziiile urmtoare:
1 p.
Omul vorbre pierde vremea.
Primul ctigtor e Mihai.
Omul harnic este un model pentru ceilali.
Creioanele de colorat sunt n ghiozdan.
Oraul meu natal este Craiova.
7. Analizai urmtorul enun, identificnd felul fiecrei propoziii, termenii regeni, 3 p.
elementele de relaie i n final realizai schema frazei:
Dac i tot plngi de mil nseamn c nu vei face fa unei situaii care te poate gsi
nepregtit.

Not: Se acord un punct din oficiu!

PROIECT DIDACTIC
Limba romn

Propoziia subordonat atributiv

Prof. Bldea Adela


Liceul Teoretic Henri Coand
Craiova

An colar 2013 - 2014

S-ar putea să vă placă și