Sunteți pe pagina 1din 1

Declinarea a II-a

n cadrul acestei declinri putem ntlni:


1. Substantive (i adjective etc.) de genul masculin care au la N.sg. terminaiile -us sau er (foarte rar ir):
discipulus,-i = elev, colar; hortus,-i = grdin; animus, -i = suflet; amicus,-i = prieten; puer,-i = copil; magister,
-tri = maestru, nvtor, profesor, conductor; minister, -tri = servitor; faber, -bri = meter; puer, -eri = copil;
socer, -eri = socru; liber, -bri = carte; culter, -tri = cuit etc.
N.b. Substantivul vir i compuii si sunt singurele substantive de genul masculin care au terminaia ir la N.sg.
2. Substantive (i adjective etc.) de genul neutru care au la N.sg. terminaia um:
ornamentum, -i = podoab; monumentum, -i = monument; verbum, -i = vorb, cuvnt; exemplum, -i = exemplu,
model; fatum, -i = destin; vinum, -i = vin; regnum, -i = domnie; oppidum, -i = ora ntrit etc.
3. Subtantive de genul feminin (excepii) care au la N.sg. terminaia -us:
a) nume de ri, orae sau insule: Aegyptus, -i = Egipt; Tyrus, -i = Tir, vestit ora maritim n Fenicia,
renumit prin purpura sa; Ephesus, -i = Efes etc.
b) nume de arbori: populus, -i = plop; malus, -i = mr; pirus, -i = pr; cerasus, -i = cire; fagus, -i = fag,
prunus, -i = prun etc.
c) cuvintele: alvus, -i = pntece; colus, -i = furc de tors; humus, -i = pmnt; vannus, -i = lopat sau co de
vnturat.
Toate substantivele i adjectivele de declinarea a II-a au la G.sg. terminaia i.
N.b. Substantivele terminate n ius i ium vor fi semnalate n dicionar cu terminaia ii pentru forma de
G.sg.: gladius, -ii = sabie; nuntius, -ii = vestitor; matrimonium, -ii = cstorie; gaudium, -ii = bucurie etc.
Masculinele i femininele se declin la fel.
N. us, -er
G. i
D. o
Ac. um
V. e (s.n us), -er (s. n er)
Abl. o

-i
-orum
-is
-os
-i
-is

N. discipulus
G. discipuli
D. discipulo
Ac. discipulum
V. discipule
Abl. discipulo

discipuli
discipulorum
discipulis
discipulos
discipuli
discipulis

Substantivele i adjectivele de genul neutru au la singular i plural trei cazuri identice (N. V. AC.):
N.V.AC. sg. um sau prima form a cuvntului citat n dicionar
- pl. a
N.V. AC. verbum
verba
G. verbi
verborum
D. verbo
verbis
Abl. verbo
verbis
Verba volant, scripta manent. (maneo, -re, mansi, mansum = a rmne; volo (I) = a zbura; scriptum, -i = scris)
Adjective cu trei terminaii:
- se numesc cu trei terminaii adjectivele care au la N singular trei forme:
a) prima form - pentru genul masculin se declin dup declinarea a II-a
b) a doua form pentru genul feminin se declin dup declinarea I
c) a treia form pentru genul neutru se declin dup declinarea a II-a
Aceste adjective au urmtoarele terminaii:
1.
us, -a, -um: bonus, bona, bonum.
2.
er, -a, -um: niger, nigra, nigrum = negru; liber, libera, liberum = liber.
- adjectivele n us i um se declin ca amicus, -i i templum, -i; cele n er ca puer, -i sau ca
ager, -gri. De exemplu: puer liber; pueri liberi; puero libero etc.
DECLINAI: discipulus piger (elev lene); agricola sedulus (agricultor harnic)