Sunteți pe pagina 1din 1

A) Adjective cu trei terminaii:

- se numesc cu trei terminaii adjectivele care au la N singular trei forme.


a) prima form - pentru genul masculin se declin dup declinarea a II-a
b) a doua form pentru genul feminin se declin dup declinarea I
c) a treia form pentru genul neutru se declin dup declinarea a II-a
Aceste adjective au urmtoarele terminaii:
1. us, -a, -um: bonus, bona, bonum.
2. er, -a, -um: niger, nigra, nigrum; liber, libera, liberum.
- adjectivele n us i um se declin ca amicus, -i i templum, -i; cele n er ca puer, -i sau ca
ager, -gri. De exemplu: puer liber; pueri liberi; puero libero etc.
Adjective de declinarea a III-a:
B) Adjective cu dou terminaii:
- se numesc cu dou terminaii adjectivele care au la N singular dou forme.
a) prima form cu N sg. n is pentru genurile masculin i feminin
b) a doua form cu N sg. n e pentru genul neutru
ex. omnis, -e = tot, toat
dulcis, -e = dulce
brevis, -e = scurt
Aceste adjective se declin dup declinarea a III-a parisilabic, dar cu Abl. sg. terminat n i
(i la masculine i feminine). Aceste adjective fiind de declinarea a III-a, putem uor s deducem c
terminaia cazului G singular este is (la toate genurile), dei aceasta nu este indicat de dicionar.
C) Adjective cu o singur terminaie:
-se numesc cu o singur terminaie, adjectivele care au la N sg. aceeai form pentru toate cele trei genuri.
A doua form care se citeaz la aceste adjective este G singular n is.
Aceste adjective se declin tot dup declinarea a III-a parisilabic, dar cu Abl. singular terminat n i cnd
sunt folosite ca adjective (prudenti consilio = printr-o hotrre neleapt) sau n e cnd sunt
folosite ca substantive (cum sapiente = cu cel nelept).
Gradele de comparaie
Comparativul
- la toate adjectivele, fie cu 3, cu 2 sau cu 1 terminaie, comparativul se formeaz la fel:
tema adj. + ior + terminaiile declinrii a III-a imparisilabice
Pentru genul neutru, numai la singular i numai la N.V.AC. se folosete sufixul ius fr nici o
terminaie.
Superlativul
- superlativul se formeaz din:
tema adj. + issim + -us, -a, -um(issimus pentru genul masculin, issima pentru feminin, issimum pentru neutru)
ex. altus, alta, altum (nalt) va fi la superlativ altissimum, -a, -um (cel mai nalt, foarte nalt)
dulcis, -e (dulce) va fi la superlativ dulcissimus, -a, -um (cel mai dulce, foarte dulce)
felix, -cis (fericit) va fi la superlativ felicissimus, -a, -um (cel mai fericit, foarte fericit)
Adjectivele terminate n er formeaz superlativul cu rimus (m), -rima (f), -rimum (n) ex. nigerrimus, -a, -um
ase adjective formeaz superlativul cu limus (m), -lima (f), -limum (n)
Acestea sunt similis, -e (asemntor), dissimilis, -e (neasemntor), facilis, -e (uor), difficilis, -e (greu),
humilis, -e (umil) i gracilis, -e (delicat, suav)