Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

Data desfurrii:17 .02.2014


Instituia de nvmnt: gimnaziul Lencui
Profesor: Rihter Ana
Obiectul: Istoria romnilor i universal
Clasa: a V-a
Tema: Republica roman
Tipul leciei: lecie de asimilare a cunotinelor.
Competene specifice:
Aprecierea critica i obiectiv a situaiilor, faptelor i proceselor istorice
Citirea hrilor istorice cu referire la istoria antic,
Obiective operaionale:
O1. S explice modul de organizare a Republicii romane;
O2. S precizeze legtura de cauzalitate a luptelor dintre plebei i patricieni;
O3.s localizeze pe harta istoric etapele expansiunii Romei n Pen. Italic i n bazinul Mrii
Mediterane;
O4. S aprecieze rolul istoric al personalitilor istorice caracteristice republicii romane.
O5- s formuleze aprecieri pro sau contra rzboaielor purtate de Roma.
Strategii didactice:
Metode i procedee: Expunerea sistematic,conversaia euristic,problematizarea,descoperirea,explicaia,exerciiul,demonstraia
etc.
Mijloace didactice: manualul colar ,,Istoria clasa a V-a, postere, dicionare explic harta ,Republica roman,atlas
istoric,portrete,fie.
Forme de lucru: activitate frontal, n grup,n perechi, individual.

Etapele
leciei
1
Moment
organizato
-ric

Obiective Timp
operaionale
2

3
1
min.
2 min

Captarea
ateniei

Evocarea

2 min

Activitatea profesorului
4
Ordoneaz clasa
Noteaz absenele

Activitatea
elevului

5
Elevul de
serviciu
raporteaz
Profesorul prezint un poster cu Regulile de Elevii citesc cu
aur care trebuie respectate la ora:
atenie regulile
de aur impusse
Nu e voie sa fii triti,
de profesori
Orice idee este valoroas,
pentru ora de
Munca este mama gloriei
astzi.
S ne ascultam cu rbdare
Astzi singuri ne apreciem munca
Pornind de la posterul afiat pe tabl se
creeaz o conversaie euristic despre
necesitatea respectrii acestor reguli
n baza metodei pixuri n pahar
Elevii activeaz

Metode,
procedee
6

Conversaia
euristic

Pixuri n

profesorul mparte clasa n dou grupuri


identice i propune spre realizarea fie de
lucru cu urmtoarele nsrcinri:
1. Gasiti si subliniati greselile din
text,refacnd textul cu informatia
corecta:
,,Dupa traditie,Roma ,cetatea celor
sapte coline,a fost intemeiata in
anul 509i.Hr.pe colina Palatin de
langa
raul
Tibru,in
regiunea
Toscana.
Intemeietorul legendar al cetatii a
fost Remus,in acelasi timp si intaiul
rege.Roma a fost condusa de sapte
regi,primii patru au fost etrusci si
ultimii
trei
au
fost
latini
si
sabini.Ultimul
rege
etrusc,Tarqiunius Superbus,a fost
alungat in urma unei rascoale,dar
regalitatea nu a fost abolita.
2. Care era componenta poporului
roman?
3. Cum era condusa Roma regala?
4. Care erau atributiile regelui?

5
min.

n dou grupuri
pahar
identice.Fiecare
Lucru n
grup i alege un grup
lider care va
monitoriza
activitatea
elevilor pe
parcursul orei.
Elevii
gandesc
si
formuleaza
raspunsuri,recur
gand
la
rememorarea i
selectarea
cunostintelor.
Elevii asculta cu
atentie
intrebarile,recur
g
la asocieri de
idei,formuleaza
raspunsuri
pe care le
ilustreaza cu
cifre si fapte
concrete
Pornind
de
la
cunostintele Elevii
participa
actualizate,stabileste legatura cu cele la discutii cu
noi,adresand intrebarile:
raspunsuri

E
A
L
I
Z
A
R
E
A

R
E
A
S
E
N

O1

1. Care
este
semnificatia
anului
509i.Hr.pentru istoria Romei?
2. Ce urmari a avut rascoala din anul
509 i.Hr?
-Scrie titlul lectiei pe tabla
,,Republica Romana
-Enumera principalele obiective
operaionalesub o forma accesibila elevilor.
5 min
Profesorul prezint planul lecie sub
forma de Lanul evenimentelor,care
este alctuit din trei capitule:
I.
Modul de organizare a Republicii
romane
II.
Luptele dintre patricieni i plebei
III. Politica expansionist a Romei
Prof.cere
elevilor
sa
defineasca
cu
ajut.dictionaruluirepublica.
-Prof. cere elevilor sa urmareasca fisa de
lucru 1pentru grupul I i fia nr 2 gr.II
Fia nr 1
,,Trei erau organele care luau parte la
conducerea treburilor publice
Conducerea
statului
o
aveau
2
consuli,alesi din randul senatorilor de catre
adunarea poporului,pe timp de un an.Ei
comandau
armata,judecau,convocau
senatul si adunarea poporului,prezidau
ceremoniile religioase.
In
caz
de mare
primejdie pentru

proprii.
Elevii noteaz
titlul lectiei in
caiete.

Lanul
evenimente
lor

Elevii cauta in Dictionarul


dictionar
istoric.
semnificatia
Descoperire
termenului
a.
istoric,,republica
,notnd definitia
in caiete.
Liderii grupului
citesc cu voce
tare textul din

S
U
L
U
I

stat,conducerea era incredintata unui


dictator,numit pe 6 luni,care avea puteri
nelimitate si era insotit de o garda
personala formata din 24 de lictori.
Cerinte:
1. Mentionati forma de guvernamant din
istoria Romei la care face referire
textul.
2. Care erau principalele institutii ale
Republicii Romane?
3. Cum era condusa Republica Romana?
4. Mentionati pe baza textului,atributiile
consulilor.
5. Ce se intampla cu conducerea in caz
de primejdie pentru stat?
Fia nr.2
,,Magistratii ,cei care
indeplineau functii
publice,alcatuiau o categorie
distincta:chestor(se ocupa de
finante),edil(raspundea de
aprovizionarea si
administrarea orasului),pretor
(avea functii juridice si
militare).Cei mai
importanti magistrati erau
consulii.
1. Care sunt cele mai importante

fisele de lucru
.Ceilali membri Problematiz
ai grupului
area
pe
baza
textului,selectea
za si formuleaza
cu
usurinta
raspunsurile.
Noteaza
in
caiete .

5 min

O2

magistraturi in Roma republicana?


2. Care erau atribuiile fiecrei funcii n
Roma_
II.Luptele Dintre Patricieni Si Plebei
-Cere elevilor sa citeasca documentul
din fisa de lucru.
,,Se spune ca, plebeii au planuit sa-i
sugrume pe consuli.La indemnul unui
oarecare Scinius ,s-au retras pe muntela
Sacru,la trei mii de pasi de Roma.Acolo
cetatenii,
fara vreun comandant,dupa ce si-au
organizat o tabara cu santuri de aparare
si cu parapete.
*Cerinte:
1.In ce perioada a avut loc conflictul
dintre patricieni si plebei?
2.Transcrieti din text locul unde s-au
retras plebeii si distanta fata de Roma.
3.Cum era organizata tabara
plebeilor?
4.Cum s-a incheiat conflictul dintre cele
2 tabere?
n baza documentului i a textului din
manual elevii vor identifica :
Igr.-Cauzele luptelor dintre patricieni i
plebei
II gr.- consecinele
luptelor dintre
patricieni i plebei

Lucrul cu
documentul
istoric
Elevii studiaz
documentul
primit i rspund
la cerine.
Studiaz textul
din manual i
completeaz
clusteringul :
I gr.-cauze
II gr.-consecine

Clustering

Luptele dintre patricieni i plebei


Cauze

O3

Consecine

5 min III.Roma Putere Locala Si Regionala


Prof. prezint elevilor politica expansionist
a Romei n sec. V-III. Hr. :
1. Care era adversarul romanilor in
razboaiele punice?(Localizarea
pe
harta)
2. De unde vine numele razboaielor
punice?
3. Care au fost cauzele si urmarile
razboaielor
punice?(evideniaz
cauzele rzboaielor punice i prezint
cronologia
acestora.
Toate
evenimentele
prezentate
sunt
localizate de ctre prof. pe harta
istoric )

Elevii urmresc
pe
harta
din
portofoliul
personal i care
se gsete n
faa
fiecruia
evenimentele
prezentate
de
prof.
ncercuindu-le cu
o culoare pentru
a le putea indica
cu
sgei
principalele
direcii
ale
expansiunii
romane.
Depun pe axa
cronologic

Lucrul cu
harta
istoric
Prelegerea

datele
razboaielor
punice.

O4

O5

R
E
F
L
E
C

I
A

5
min.

Prof. distribuie elevilor o nou fi de studiu


din analiza creia reiese portretul lui
Hannibal,
comandantul
cartaginez
considerat de romani cel mai aprig duman
din ntreaga istorie a Romei. Analiza
textului se realizeaz prin munca n
perechi.

5 min Fiecare grup i formuleaz o prere asupra


rzboaielor purtate de Roma.Rspunsurile
se vor argumenta,iar liderii echipelor vor
ncerca a convinge c anume prerea lor e
cea corect.
5
Distribuie elevilor o fi de studiu(Armata
min. roman) din analiza creia rezult cum a
reuit Roma s devin o putere regional.

Elevii prezint
trsturile
morale ale lui
Hannibal
analiznd textul
n perechi.

Imagini
Lucru n
perechi

Dezbatere

Elevii ascult cu
atenie
expunerea i
explicaiile prof.
dup care
analizeaz fia
suport i
descoper
importana
armatei romane

Descoperire
a
Analiza

n transformarea
Romei dintr-o
putere local
ntr-o putere
regional

E
X
T
I
N
D
E
R
E

5
min.

Evaluarea gradului de nsuire de ctre


Elevii
elevi a noilor cunotine se realizeaz sub completeaz fia
forma unei activiti independente, prin
de lucru
completarea unei fie de lucru individuale
individual
cu cunotinele noi ntlnite n aceast
lecie.
Profesorul cere elevilor autoaprecierea
obiectiv a elevilor activi la ora
Elevii i
autoapreciaz
Sarcini pentru acas(difereniat)
munca
Elaborai un text argumentativ din 5-6
evideniind elevii
propoziii /un desen la tema:
cei mai activi
Viaa unui soldat roman
Noteaz tema
pentru acas

Lucrul
individual

Fi de lucru
I. Completai spaiile libere:
1. Roma i-a bazat puterea pe ..............................,bine organizat i disciplinat.
2. Trupele de elit, alctuite numai din ceteni romani se numeau.................................
3. Prin rzboaiele purtate n sec. V-III . Hr., Roma a devenit o mare putere.........................
4. Cea mai mare putere din bazinul occidental al Mrii Mediterane cu care s-a confruntat Roma n
sec. III-II . Hr. a fost...................................
5. n anul 146 . Hr. Cartagina a devenit....................................
II. Stabilii legtura dintre cele dou coloane:
a. Hannibal
A. victoria romanilor
b. Scipio Africanul
B. comandant cartaginez

c. Cannae
C. comandant roman
d. Zama
D. victoria punilor
III.Enumerati provinciile romane formate in sec.al-III-lea-al II-lea i.Hr.

Fi de studiu
Armata roman

I.

Legiunile=trupe de elit alctuite din ceteni romani ntre 17-46 de ani folosii n campanii i ntre 47-60 de ani
care aprau zidurile patriei. Fiecare legiune avea stindardul su, o sgeat decorat cu simbolul
legiunii.Serviciul n legiune dura 20-25 de ani, la captul crora soldaii primeau recompense n bani
i loturi de pmnt.

Trupe auxiliare alctuite din cohorte i alae.

II.

Cohorta=unitate auxiliar de infanterie recrutatat din rndul provincialilor fr cetenie roman


(pstrnd armamentul i tactica de lupt proprii).
Alae=unitate auxiliar de cavalerie n armata roman. Alele erau recrutate din provincii, din
rndul populaiei fr cetenie roman, purtnd numele tribului din care au fost iniial constituite.

Soldatul roman era vnjos, sprinten i rezistent. Fcea maruri lungi, mergnd cte 35 km., fr
popas, purtnd n spinare echipamentul n greutate de 30 kg ( cuprindea pe lng armele din dotare
cortul i hrana pe mai multe zile)

platoa

spada

Echipamentul militar al soldatului cuprindea:


casca de metal(galea)
de metal(lorica)
scutul(scutum)
sulia(pilum)
scurt(gladius)

Disciplina militar era drastic. Soldaii trebuiau s asculte orbete de comandantul care avea putere deplin asupra lor. Cea mai mic greeal se pedepsea
aspru: amenzi, bti cu nuiele, ciomgeala i chiar condamnarea la moarte.
Tabra militar era ridicat la sfritul fiecrei zile de mar, cercetaii alegnd locul potrivit n apropierea unei ape, unei pduri i acolo unde se puteau gsi
furaje pentru cai.

Tratat al artei militare-Vegetius-sec. IV d. Hr.


Cei ce aleg noi recrui trebuie s le examineze cu grij faa, ochii, forma picioarelor i s se asigure c pot deveni buni soldai.

Un tnr soldat trebuie s aib ochii ageri i s in capul sus. Recrutul trebuie s fie lat n piept, s aib umeri puternici i brae vnjoase.
Degetele trebuie s fie mai degrab lungi dect scurte. Nu trebuie s aib burt sau posterior proeminent. Clciele i laba piciorului nu trebuie s fie
lipsite de vlag, ci alctuite n ntregime din tendoane puternice.
Cnd gsii toate aceste caliti la un recrut, putei s-l nrolai, chiar dac este mai mic de statur. Este de preferat ca soldaii s fie mai puternici
dect nali.
Bunstarea statului roman depinde de recruii pe care i alegi; aa c trebuie s selecionezi oameni deschii, att ca trup, ct i ca minte.

S-ar putea să vă placă și