Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA :
GRUPA: Mare (5-6 ani)
PROPUNTOR :Rus (Lascu) Maria
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA: ,,Familia mea
FORMA DE REALIZARE: Lectur dup imagini
TIPUL ACTIVITII: Activitate de comunicare de noi cunotine
SCOPUL ACTIVITII: mbogirea vocabularului activ i pasiv prin utilizarea cuvintelor din
cmpul lexical al cuvntului ,,familie.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

S nvee cuvinte noi n cadrul activitii de nvare;


S utilizeze cuvinte noi n contexte adecvate;
S alctuiasc propoziii simple i dezvoltate cu elementele sugerate;
S despart cuvintele n silabe;
S discute cu colegii i cu educatoarea;
S participe afectiv la jocurile de grup;

STRATEGII DIDACTICE: I Metode : conversaia , exerciiul , explicaia.


II Mijloace de nvmnt : plana , jetoane.

DURATA: 30 minute.
BIBLIOGRAFIE: M.Ed.C Programa activitilor instructiv educative din grdinia de copii ,
Editura. V& Integral , Bucureti 2005;
Boca , Miron , Elena ; Chichian , Elvira Ghidul metodologic i aplicativ al
educatoarei , Ed. Eurodidact, Cluj-Napoca 2006 .

EVENIMENTUL
DIDACTIC
1. Organizarea activitii
2.Verificarea cunotinelor

3. Captarea ateniei
4. Dirijarea activitii

CONINUTUL STIINIFIC I MODALITI DE REALIZARE


Se aeaz scaunelele n semicerc , materialul este expus n faa copiilor
, se organizeaz colectivul de copii.
Se va purta o scurt discuie cu copii:
- ,,Unde mergei voi de la grdini? (Acas)
- ,,Cine v ateapt aici ? (Mama, bunica)
- ,,Ce formeaz cei care locuiesc n aceeai csu? (O familie)
Se anun tema activitii i obiectivele propuse :
- Astzi copii, vom vorbi despre cei care locuiesc n aceeai cas.

STRATEGII
DIDACTICE

EVALUAREA

Observarea

Aprecierea
comportamentului

Conversaie

Aprecierea oral

Explicaia

Observarea
comportamentului

Explicaia
Exerciiul

Aprecierea

n faa copiilor va fi expus o plan mare pe care vor fi desenate : o


cas , o grdin , o triciclet , o minge , o main. Ua casei , geamul casei
, o tuf cu flori din grdin , tricicleta , mingea , portierea uii vor fi
detaabile. Sub fiecare element enumerat mai sus se va afla imaginea unui
cuvnt din cmpul lexical al cuvntului familie.
a. Educatoarea va detaa ua casei. Aici apare mama i tata.
- ,,Cine locuiete n csu? (Mama, tata)
- ,,Cum sunt ei? (............)
Copilul care va fi mai activ va detaa geamul csuei descoperind
imaginea bunicii.
- ,,Cine mai locuiete n csu? (Bunica)
- ,,Ce face bunica? (Mncare)
- ,,Unde se afl ea? (n buctrie)
n grdin va fi bunicul , sub triciclet vai fi biatul (fiul) , sub minge
va fi fetia (fiica), din main vor cobor unchiul , mtua i veriorul.
Descoperirea fiecrei imagini vai fi urmat de o scurt convorbire n
care copii vor identifica cuvntul din cmpul lexical i vor specifica rolul
i locul acestuia.
b. Dup identificarea cuvintelor din cmpul lexical se va da un titlu
imaginii prezentate :

- ,, Cum credei voi c s-ar putea numi acest imagine?


Rspunsurile copiilor vor fi canalizate spre titlul ,,Familia mea.
5. Fixarea cunotinelor

6. ncheierea activitii

- ,,Pentru a vedea ct de ateni ai fost , am pregtit o cutie n care se afl


jetoane cu imagini. Pe rnd va veni cte un copil , va scoate o imagine , va
spune pe cine reprezint , va despri cuvntul n silabe prin bti din
palme , apoi va forma o propoziie cu cuvntul din imagine.
Ex:
- ,,Cine este n imagine? (Mama)
- ,, Din cte silabe este format cuvntul mama? (Dou: ma-ma)
- ,, S formm propoziii cu cuvntul mama.
Vor fi antrenai ct mai muli copii n formarea propoziiilor.
Se vor face aprecieri individuale i generale asupra felului n care au
lucrat n timpul activitii.
Se va cnta cntecul ,,Familia.

Exerciiul

Aprecierea oral

Aprecierea i
recompensarea copiilor
cu stimulente

S-ar putea să vă placă și