Sunteți pe pagina 1din 2

SCHITA DE PROIECT DIDACTIC

Profesor: Alina Ieremie


Clasa a VIII-a
Obiectul: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Genul epic
Subiectul leciei: povestirea stiintifico fantastica si basmul popular
Tipul de lecie: lecie de fixare a cunotinelor ; lecie de analiz a textului literar
Obiective operaionale - La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
S diferenieze elementele definitorii ale textului epic (narator, aciune,
personaje, moduri de expunere) pe un text dat;
S identifice elementele specifice povestirii SF intr-un text dat;
Sa stabileasca relatii de asemanare si de diferentiere intre povestirea SF si
basmul popular pe baza unor fragmente de text date;
Strategia didactic:
o Metode i procedee: conversaia euristic, conversaia exploratorie, exerciiul,
lucrul cu textul literar, lectura expresiv, braimstormingul.
o Forme de organizare a activitii elevilor: frontal, pe grupe.
o Mijloace de invare : fie.
SCENARIUL LECIEI

Moment organizatoric
Verificarea temei pentru acas- pe baza temei scrise se discuta campurile semantice
fantastic si stiintific.
Verificarea ideilor ancor (pornind de la tema scris):
Trasaturile povestirii SF
Incadrare in genul literar
Naratorul
Actiunea
Coordonate temporale si spatiale
Personajele
Basmul popular- aceleasi repere ca la povestirea SF.
Anunarea temei i a obiectivelor noii lecii
Atingerea performanei- completarea tabelului urmator
Povestirea stiintifico- fantastica basmul popular
Texte suport- fragmente de text din Robotii de pe Aurora de Isaac Asimov si Greuceanu.
Elemente comune
Elemente identificate doar in Elemente identificate doar in
textul SF
basm

Fixarea cunotinelor Care din termenii stiintifico sau fantastic se regasesc in basm?
Realizarea feedbackului elemente comune celor doua specii pe baza fragmentelor de text
(Ciberiada de Stanislaw Lem si Fata mosului cea cu minte)

FIE- Povestirea S.F. - basm


(...) Iei, iar Baley se ntoarse ctre Daneel, ncuviinnd:
- Cred c Girskard s-a descurcat foarte bine. O fi el un model simplu, dar e bine proiectat.
- i el este un robot Falstolfe, partenere Elijah.. Acest simulator astral este autonom i autoreglabil.
Deoarece este deja focalizat spre Aurora, trebuie doar s atingi muchia de comand. Aceasta l va pune n
funciune i nu trebuie s mai faci nimic. Vrei s-l porneti chiar tu?
- Nu-i nevoie, ddu Baley din umeri. Poi s-o faci tu.
- Foarte bine.
Daneel puse aparatul pe masa pe care Baley vizionase filmele- cri.(..)
Baley se ateptase ca aparatul s se lumineze i s expun n interior imaginea holografic a unui
cmp stelar. Dar nu se ntmplase aa. n schimb, Baley se trezise el nsui n spaiu - n spaiu- cu stele
stlucitoare i albe n toate prile.
Durase doar o clip i apoi totul fusese ca la nceput: camera i ea, Baley, Daneel i aparatul.
( Isaac Asimov- Roboii de pe Aurora)

- Adevrat- bombni Trurl. Trebuie s gsim o alt combinaie. De fapt, lucrul cel mai important este
algoritmul monstrului!
- Mare descoperire! Se nelege c fr algoritm nu putem face nimic. Alt ieire nu exist, trebuie s
experimentm!
i se apucar de experimentat. Mai nti elaborar modelul regelui Ferocius i al monstrului,
deocamdat numai pe hrtie, matematic. (..)
Monstrul se rsuci turbat cu integrale indefinite, sub loviturile ecuaiilor regelui, i czu dizolvat
ntr-un numr infinit de necunoscute, ns iar se scul, ridicat la o mai mare putere, dar regele l izbi cu
difereniale, fcnd s-i zboare n toate prile operatorii funcionali i se isc o asemenea ncurctur
algebrico- neliniar, nct nici unul din constructori nu putu s- i dea seama ce s-a ntmplat cu regele i cu
monstrul, cci amndoi dispruser n puhoiul semnelor aternute pe hrtie. Se ridicar atunci de la mas, mai
traser o duc din marea butelie Leyda, ca s prind puteri, apoi se aezar i o luar de la capt...
(Stanislaw Lem- Ciberiada)
A fost odat ca niciodat etc.
A fost un mprat i se numea mpratul Rou. El era foarte mhnit c, n zilele lui, nite zmei furaser
soarele i luna de pe cer. Trimise deci oameni prin toate rile i rvae prin orae, ca s dea de tire tuturor c
oricine se va gsi s scoat soarele i luna de la zmei, acela va putea lua pe fie-sa de nevast i jumtate din
mpria lui, iar cine va umbla i nu va izbndi nimic, acela s tie c i se va tia capul.
(Greuceanu)
Cnd veni acas, Snta Vinerea ntreb de puii ei, carii erau balauri, erpi, nevstuici, ciuhurezi,
oprle, nprci i guteri, cum le-a dat mncarea, i toi rspunser c n-a fost bgat de seam dac a lipsit ea
de acas: aa de bine au fost cutai.
Intr n cas maica Snta Vineri i vzu toate lucrurile aezate la locul lor i rmase foarte mulumit.
Dup ctva timp, zise fata:
- Maic Snt Vinere, mi s-a fcut dor de prini, f bine i-mi d voie s m duc.
- Du-te, fata mea; dar mai-nainte caut-mi n cap i s vezi c o s curg o ap de dinaintea casei i o
s aduc fel de fel de cutii, de tronuri i de lzi; pe care din ele i vei alege, aceea s fie simbria ta.
Se aezar i ndat vzu curgnd apa de care-i spusese, i pe dnsa veni i nite lzi i tronuri prea
frumoase.
Fata se gndi c, dac va lua o lad d-ale frumoasele, slujba ei nu fcea atta, i mai atept pn ce
mai vzu c venea o cutie mic i necioplit; atunci zise ea:
- Maic Snt Vinere, iat c mi-am ales pe ct face slujba mea.
- Ia-l, fata mea, dac n-ai voit s-i alegi altceva mai frumos i du-te cu Dumnezeu. (...)
Fata ajunse acas i gsi pe tat-su zbrobit la inim de mhnire; i spuse tot ce a fcut i deschise
cutia. Dar ce s vaz nuntru? Mrgritare, pietre nestemate, mrgele, ie numai cu fluturi de aur i catrine de
mtase.
(Fata moului cea cu minte)

S-ar putea să vă placă și