Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
GOTCU
PROIECT DE LECIE
Data: 3,4, 5 martie 2010
Clasa: a IX- a F ( filologie )
Disciplina: Limba i literatura romn
Aria curricular Limb i comunicare
Manual Editura Art
Unitatea de nvare: AVENTUR. CLTORIE
Text suport: Balta Alb de Vasile Alecsandri
Tipul leciei: Verificare i evaluare a cunotinelor
Scopul leciei: Reactualizarea, sistematizarea i integrarea cunotinelor
COMPETENE SPECIFICE
1.3 Exprimarea oral sau n scris a propriilor reacii si opinii privind textele receptate.
2.1 Aplicarea unor tehnici viznd nelegerea textului literar.
2.3 Compararea ideilor i atitudinilor diferite n dezvoltarea aceleiai teme propuse pentru studiu.
2.6 Aplicarea conceptelor de specialitate n analiza i discutarea textului literar discutat.
3.3 Argumentarea unui punct de vedere privind textul studiat.
OBIECTIVE OPERAIONALE
Elevii vor fi capabili:
1. s prezinte oral subiectul povestirii;
2. s precizeze tema i un motiv literar al acestei povestiri;
3. s identifice personajele i rolul acestora n desfurarea evenimentelor;
4. s specifice sensul termenilor de specialitate (povestire, povestire in rama, tipuri de naratori in povestire);
5. s identifice instanele comunicrii narative n textul suport;
6. s identifice cele dou tipuri de imagine care alterneaz: Valahia ar slbatic/ Valahia ar civilizat;
7. s exemplifice cteva situaii comice produse de contrastul dintre ateptrile/prejudecata cltorului i realitile locului.
Resurse materiale: material bibliografic, portofoliile elevilor;
Resurse procedurale: problematizarea, exerciiul, analiza literar complex, conversaia euristic;
Metode de evaluare: valorificarea rspunsurilor elevilor n discuie, feed-back dat elevilor, nota;
Bibliografie:
1. Vistian Goia, Didactica limbii i a literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2002
2. Alina Pamfil, Limba i literatura romn n gimnaziu Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, 2003
3. Manual ART, clasa a X-a
4. Vasile Alecsandri, Cltorii, Editura Minerva, Bucureti, 1973
Profesor ORTENZIA
Profesor ORTENZIA
I OR
MOMENTE
C.S.
Moment
organizatoric
Evocare
O1, O4
Constituirea
sensului
O1, O2, O3,
O4, O5,
T.
STRATEGII DIDACTICE
Forme de
Resurse
Resurse
org. a
materiale
procedurale
nvrii
CONINUTUL LECIEI
Frontal
I OR
Evidenierea statutului de prozator al lui V.Alecsandri alturi de cel
de cunoscut poet al perioadei paoptiste.
Frontal
ETAPA COMPREHENSIUNII
Sursa de inspiraie i apariia povestirii
experien personal a autorului i realitatea epocii de
24
tranziie
1847(scris) / 1848(publicat)
Lectura expresiv a textului (se va relua lectura unor fragmente, de
cte ori este necesar).
Tehnica narativ povestirea, povestirea n ram (definire), tipuri
de naratori
ETAPA INTERPRETRII
10 Identificarea instanelor narative:
autor - V. Alecsandri
cei doi naratori (localnicul cu identitate nedifereniat
noi i tnrul zugrav francez personaj-narator)
a naratarilor (prietenii de la Iai mai muli prieteni, toi
lungii pe divanuri, dup obiceiul oriental, i narmai cu
ciubuce mari ) i
a cititorilor.
Identificarea cadrului ramei povestirii (timp, loc, atmosfer,
asculttori):
ntr-o sar din luna trecut, eram adunai mai muli prieteni, toi
lungii pe divanuri, dup obiceiul oriental, i narmai cu ciubuce
mari (...). Afar cerul era nvlit de nori vinei, care se sprgeau
deasupra Iaului...
Coordonatele spaio-temporale ale povestirii n ram:
Catalogul
Manualul
Conversaia
Conversaie
dirijat
Fiele
elevilor
Frontal
EVALUARE
ACTIVITILE
ELEVILOR
Conversaie
euristic
caiete
Tabla
Frontal
Conversaie
Manualul
Individual
Frontal
Evideniaz
relaia
autor/narator personaje
naratar/cititor n textul
narativ.
Problematizare
Conversaie
dirijat
Caietele
elevilor
Individual
Profesor ORTENZIA
Reflecie
O4, O5
Tema pentru
acas
T.
CONINUTUL LECIEI
Individual
Caietele
elevilor
Exerciiul de
redactare
urmat de
discuii
Frontal
a II-a OR
MOMENTE
C.S.
Moment
organizatoric
STRATEGII DIDACTICE
Forme de
Resurse
Resurse
org. a
materiale
procedurale
nvrii
Frontal
Catalogul
EVALUARE
ACTIVITILE
ELEVILOR
Conversaia
A II a OR
Frontal
Evocare
O1
ETAPA COMPREHENSIUNII
Sursa de inspiraie i apariia povestirii
experien personal a autorului i realitatea epocii de
tranziie
19
1847(scris) / 1848(publicat)
Tehnica narativ povestirea, povestirea n ram (definire), tipuri
de naratori
Identificarea instanelor narative:
autor, cei doi naratori, a naratarilor i a cititorilor.
Identificarea cadrului ramei povestirii (timp, loc, atmosfer,
asculttori):
ntr-o sar din luna trecut, eram adunai mai muli prieteni, toi
lungii pe divanuri, dup obiceiul oriental, i narmai cu ciubuce
mari (...). Afar cerul era nvlit de nori vinei, care se sprgeau
deasupra Iaului...
ETAPA INTERPRETRII
Manualul
Conversaie
dirijat
Fiele
elevilor
Frontal
Conversaie
euristic
Tabla
Reflecie
O2,O6,O7
Tema pentru
acas
Profesor ORTENZIA
Frontal
Conversaie
Manualul
Individual
Problematizare
Frontal
Caietele
elevilor
Individual
Conversaie
dirijat
Exerciiul
Identific
comicul
de
situaie i susin cu exemple
din text.
Identific
mrci
ale
oralitii i exemplific.
Individual
Caietele
elevilor
Anexa 1
Frontal
ORA a III-a
STRATEGII DIDACTICE
Evocare
O1
Constituirea
sensului
O2, O3, O4,
O5, O6, O7
T.
Profesor ORTENZIA
CONINUTUL LECIEI
Forme de
org. a
nvrii
a III-a OR
14 ETAPA COMPREHENSIUNII
Actualizarea noiunilor asimilate n ora anterioar (apariie, sursa
de inspiraie, tema, motivul cltorului strain, tehnica narativ
folosit, subiectul povestirii, forme ale comicului, umorul,
oralitatea)
ETAPA INTERPRETRII
25 Caracterizarea personajelor
Personajul narator, protagonistul caracterizarea direct,
realizat de naratorul povestirii cadru care surprinde
naivitatea tnr care pentru ntia dat ieise din ara
lui, spiritul de observaie i simul estetic (zugrav,
pictor), cunosctor exculsiv al civilizaiei occidentale
(francez Printre noi se gsea un tnr zugrav
francez)
autocaracterizarea nsoete fiecare
nou ntmplare, cci artistul are imaginaie, cultur i umor,
care coreleaz comentariile sale; aceste caliti compenseaz
lipsa de informaii geografice i naivitatea. Efectele
contactului cu lumea hibrid a societii romnetisunt
mrturisite direct uimirea, buimceala, sentimentul de
irealitate: acel amestec de toate contrariile m silea s m
cred cnd ntr-o insul din Oceania, cnd ntr-o capitalie a
Evropei, i prin urmare nu tiam cu siguranie dac acele ce
videaem era un vis al nchipuirei mele sau lucruri n fiin;
Nu cred s fie alt spectacol n lume care s-mi poat face o
impresie mai mare
Tnrul localnic educat, vorbitor de francez, confirm
opinia cltorului francez fa de originalitatea lumii
descoperite ( - Iat, domnule, o lume nou, vrednic de a
detepta nchipuirea dumitale de artist.[...] Iat o lume ce
Resurse
materiale
Resurse
procedurale
Frontal
Catalogul
Conversaia
Frontal
Manualul
Conversaie
dirijat
Individual
Frontal
Fiele
elevilor
Tabla
Frontal
Conversaie
euristic
EVALUARE
ACTIVITILE
ELEVILOR
Conversaie
Manualul
Exerciiul
Individual
Problematizare
Frontal
Caietele
elevilor
Identific n text
fragmentele potrivite pentru
ilustrarea trsturilor
personajelor.
Conversaie
dirijat
Frontal
Individual
Frontal
Reflecie
O3
Tema pentru
acas
Profesor ORTENZIA
Identific n text
fragmentele potrivite pentru
ilustrarea trsturilor
personajelor.
Frontal
Individual
Caietele
elevilor
e. un bru.
6. Motivul pentru care tnrul vrea s vad locul numit Balta-Alb - ,,o balt fctoare de
minuni este
7. n timpul cltoriei spre balta factoare de minuni are loc un accident, n urma cruia se rupe o
roat. Vizitiul leag ,,schiele roii celei stricate cu .
f. de situaie.
j. povestire n ram.
Tema acas: Demonstrai valabilitatea afirmaiei criticului G. Clinescu folosind ca suport povestirea Balta-Alb de V. Alecsandri: Sinteza ntre Occident i Orient [...]
o face Alecsandri n spiritualul tablou al civilizaiei romne, aa cum o vede un francez la Balta-Alb.(Istoria literaturii romne de la origini pn n prezent")
Profesor ORTENZIA