Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 18.02.2016
CLASA: a VIII-a
PROFESOR:Marcu Adriana
OBIECTUL: Limba Romn
UNITATEA DE NVARE: Unitatea 4 Genul epic
SUBIECTUL: Propoziia subordonat atributiv
TIPUL LECIEI: mixt
COMPETENE GENERALE:
1. receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare
2. utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de
comunicare monologat i dialogat
3. receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse
4. utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse
COMPETENE SPECIFICE:
1.1 nelegerea semnificaiei generale a mesajului oral, sesiznd progresia i coerena ideilor
exprimate;
1.4 sesizarea particularitilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat;
2.1 construirea unui discurs oral pe o tem dat;
2.3 utilizarea corect a relaiilor sintactice n textele orale proprii;
3.2 sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de mbogire a
vocabularului i a categoriilor semantice studiate
4.2 utilizarea n redactarea unui text propriu a cunotinelor de morfo-sintax, folosind adecat
semnele ortografice i de punctuaie.
OBIECTIVELE OPERAIONALE: Se urmrete ca elevii:
a) n domeniul cognitiv:
OC1 - s identifice atributele dintr-un text;
OC2 - s recunoasc propoziia subordonat atributiv n diferite texte;
OC3 - s defineasc propoziia subordonat atributiv;
OC4 - s realizeze expansiunea i contragerea unei subordonate atributive;
OC5 - s identifice elementele regente ale unei subordonate atributive;
OC6 - s recunoasc elementele introductive ale unei subordonate attributive;
OC7 - s precizeze topica i punctuaia subordonatei atributive.

b) n domeniul afectiv:
OA1 - s participle cu atenie i interes la lecie;
OA2 - s accepte solicitrile profesorului i s se mobilizeze pentru realizarea lor.
STRATEGIA DIDACTIC:
1. METODE I PROCEDEE: conversaia euristic, explicaia, nvarea prin descoperire,
exerciiul, ciorchinele, lucrul cu fiele;
2. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII ELEVILOR: frontal, individual, pe grupe;
3. MIJLOACE DE NVARE: Limba i Literatura Romn, manual pentru clasa a VIII-a,
autori Alexandru Crian, Sofia Dobra i Florentina Snmihian, Ed. Humanitas
Educaional, Bucureti, 2011; fie de lucru (pentru activitatea individual i pentru
activitatea pe grupe).
RESURSE:
1. BIBLIOGRAFICE
a) metodice:
- Constantin Parfene, Literatura n coal, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti,
1977;
- Emanuela Ilie, Elemente de didactica literaturii romne, Editura Universitii
Alexandru Ioan Cuza, Iai, 2007;
- Mihaela Secrieru, Didactica limbii romne, Editura Universitii Alexandru Ioan
Cuza, Iai, 2003.
b) didactice:
- Limba romn, manual pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas, Bucureti, 1998;
c) tiinifice:
- *** Dicionarul explicativ al limbii romne, ediia a II-a, Bucureti, Editura
Academiei, 1998
d) pedagogice:
- Constantin Cuco, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare
i grade didactice, Iai, POLIROM, 1999
e) oficiale:
- Curriculum Naional. Programe colare pentru clasele a V-a a VIII-a. Aria
curricular limb i comunicare, Bucureti, 1999
2. TEMPORALE
- 50 minute
3. UMANE
- 14 elevi

clas de nivel mediu


Scenariul didactic

Moment organizatoric:
Se asigur condiiile necesare desfurrii optime a activitii, asigurarea linitii,
pregtirea materialului didactic, notarea absenilor. Elevii se pregtesc pentru lecie.
Verificarea temei i reactualizarea cunotinelor dobndite anterior
Se verific (din punct de vedere calitativ) tema pentru acas i astfel se recapituleaz
cunotinele eseniale despre atribut. Elevii au avut ca tem identificarea atributelor i
precizarea cazului i a funciei sintactice n urmtoarele propoziii:
1. Ne impresioneaz destinul dramatic al geniului n lume.
2. Dragostea de mam e unic.
3. Admira cerul senin.
4. Ameea privind rana sngernd.
5. Vorbele ei l dureau.
6. Laude i ngroziri din astea am mai auzit noi.
7. Nu avea obiceiul de a ntrzia.
8. l privea cu ochii strlucind de lacrimi.
9. ntmplarea de ieri l-a impresionat.
10. Halal purtarea ai avut.
Se realizeaz i o scurt trecere n revist a propoziiilor subordonate discutate pn n
momentul de fa, i anume, propoziia subordonat subiectiv i propoziia subordonat
predicativ.
Captarea ateniei:
Profesorul le capteaz atenia elevilor propunndu-le un exerciiu la tabl. Profesorul
invit un elev s noteze urmtoarele propoziii:
1. Anotimpul apariiei ghioceilor este cel mai frumos.
2. Aducerile-aminte nvlitoare mi alin durerea.
3. Acela de acolo este fratele meu.
4. Al doilea cntre este fratele meu.
Ceilali elevi i noteaz propoziiile n caiete.
Anunarea temei i a obiectivelor:
Profesorul anun tema leciei i obiectivele pe nelesul elevilor. Se noteaz titlul la tabl,
pe caiete.
Dirijarea nvrii:

Se lucreaz pe exemplele scrise la tabl. Pentru nceput, elevii trebuie s identifice


atributele i s precizeze felul lor. Dup aceast etap, elevii sunt solicitai s nlocuiasc
atributele respective cu propoziii corespunztoare folosind procedeul expansiunii.
Ce nseamn expansiune ?
Mod de lucru:

Introducerea unui element de relaie

Introducerea unui predicat

Pstrarea nelesului
Prin acest procedeu se obin frazele:
1. Anotimpul 1/ [n care] apar ghioceii 2/ este cel mai frumos. 1/
2. Aducerile-aminte 1/ [care] m nvlesc 2/ mi alin durerea. 1/
3. Acela 1/ [pe care] l vezi acolo 2/ este fratele meu. 1/
4. Al doilea 1/ [care] cnt 2/ este fratele meu. 1/
Prin conversaie euristic, n ceea ce privete echivalena dintre atribut i propoziia
subordonat atributiv, elevii ajung s formuleze singuri definiia atributivei.
Prof.: Ce funcie sintactic au n propoziiile date cuvintele subliniate?
Elevii: Cuvintele subliniate au funcia sintactic de atribut.
Prof.: Ce rol ndeplinesc n fraz propoziiile obinute prin expansiune?
Elevii: Propoziiile obinute au rolul de atribute pe lng substantivele sau substitutele lor din
propoziia regent.
Rspunsurile elevilor pot completa un ciorchine, nceput de profesor, cu ajutorul cruia se va
ajunge la formularea definiiei subordonatei atributive.
Propoziia care ndeplinete n fraz rolul de atribut pe lng un substantiv din propoziia
regent se numete propoziie subordonat atributiv .
Elevii sunt solicitai s ncerce s nlocuiasc propoziia subordonat atributiv prin contragere
n partea de vorbire corespunztoare. Aceasta este proba de verificare a identificrii corecte
a unei atributive, contragerea ntr-un atribut.
Ce nseamn contragere?
Mod de lucru:

Eliminarea unui element de relaie

Eliminarea unui predicat

Pstrarea nelesului

mi amintesc ziua 1/ [cnd] ne-am ntlnit. 2/

AT

mi amintesc ziua ntlnirii. Atribut substantival


Nu dormea din cauza aducerilor-aminte 1/ [ce] l chinuiau. 2/ AT
Nu dormea din cauza aducerilor- aminte chinuitoare.
Ea, 1/ [care] este sora mea, 2/ a plecat destul de repede. 1/

Atribut adjectival
AT

Ea, sora mea, a plecat destul de repede. Atribut substantival apoziional


Cei doi, 1/ [care] sunt frai, 2/ mergeau alturea. 1/
Cei doi, fraii, mergeau alturea.

AT

Atribut substantival apoziional

Tot pe baza acestor exemple, prin conversaie euristic, elevii sunt condui s descopere
elementele regente:
Substantiv
Locuiune substantival
Pronume
Numeral
Pentru descoperirea elementelor relaionale (introductive) elevii vor primi o fi de lucru
cu fraze coninnd subordonate atributive introduse prin diferite elemente. Fiecare elev
lucreaz mpreun cu colegul su de banc pentru rezolvarea acestei sarcini. Observaiile
elevilor vor fi notate n caiete.
Elemente de relaie:
Pronume relative (care, cine, ce, de, cel ce, cele ce, cei ce, ceea ce) n cazul
nominativ, acuzativ, dativ, gentiv cu sau fr prepoziie sau locuiune
prepoziional.
Adjective pronominale relative (care, ce)
Pronume nehotrte (oricui)
Adverbe relative (unde, cum, cnd, ct)
Conjuncii subordonatoare (c, s, ca...s, dac)
Profesorul le atrage atenia elevilor s observe topica i punctua ia subordonatei
atributive din exemplele:
Voi, 1/ [care] v-ai pregtit pentru concurs, 2/ vei ctiga. 1/ - AT postus regentei, izolat
Cntecul 1/ [pe care] l ascult 2/ este vechi. 1/ - AT intercalat n regent, neizolat
Propoziia subordonat atributiv st ntotdeauna dup termenul regent, de obicei, imediat dup
aceasta i este adesea intercalat n regent.
De cele mai multe ori, atributiva nu se desparte prin virgul de regent.
Cnd aduce o explicaie suplimentara, atributiva se numeste atributiv explicativ i se
desparte prin virgul sau linie de pauz de regent.

Asigurarea feed-back-ului i evaluarea performanei


Se realizeaz pe tot parcursul leciei prin aprecieri verbale i prin efectuarea unui exerciiu
de pe fia de lucru:
[Dac] i tot plngi de mil 1/ nseamn 2/ [c] nu vei face fa unei situaii 3/ [care]
te va gsi nepregtit. 4/
Asigurarea reteniei i a transferului:
Se fac aprecieri cu caracter general legate de modul i gradul de participare a elevilor la
activitatea desfurat, reomandri individuale i generale asupra activitii, se noteaz
elevii care s-au remarcat prin calitatea rspunsurilor.
Se stabilete tema pentru acas: ex. 1/126, ex. 6,7/127.

ANEXA 1
I.

II.
III.

IV.
V.

Subliniai atributele i precizai felul lor:


1. Anotimpul apariiei ghioceilor este cel mai frumos.
2. Aducerile-aminte nvlitoare mi alin durerea.
3. Acela de acolo este fratele meu.
4. Al doilea cntre este fratele meu.
Realizai expansiunea atributele identificate n exerci iul anterior.
Contragei atributivele din frazele urmtoare:
1. mi amintesc ziua cnd ne-am ntlnit.
2. Nu dormea din cauza aducerilor-aminte ce l chinuiau.
3. Ea, care este sora mea, a plecat destul de repede.
4. Cei doi, care sunt frai, mergeau alturea.
Precizai care sunt elementele regente ale subordonatelor atributive descoperite n exemplele precedente.
Identificai elementele de relaie ce introduc subordonatele atributive n frazele urmtoare:
1. Fructele care nu sunt coapte duneaz grav snt ii.
2. Problema cine v-a monta spectacolul s-a rezolvat.
3. ara pe care am vizitat-o m-a fermecat.
4. Btrna fa de care se arta atent era bunica ei.

VI.
VII.

5. Oraul n care m-am nscut este minunat.


6. Colindtorii crora le deschizi ua reprezint comunitatea.
7. Elevul a crui mam suntei v ateapt.
8. Locul n jurul cruia am ateptat este vechea gar.
9. M-am ntlnit cu Ion, de era morar la noi n sat.
10. ntrebarea ce tem avem este frecvent.
11. Ascult prerea oricui se pricepe.
12. Ador oraul unde ne-am cunoscut.
13. M-am bucurat de modul cum ai rspuns.
14. Am retrit cu plcere clipa cnd ne-am revzut.
15. A venit vremea s merg la coal.
16. M preocup ideea c nu voi ajunge la timp.
17. Decizia ca toi s o ajutm pe mama la treab e a voastr.
18. Ne-a mirat ntrebarea dac vine i Simona.
Ce putei observa pe baza exemplelor date referitor la topica i punctua ia subordonatelor atributive ?
1. Voi, care v-ai pregtit pentru concurs, vei ctiga.
2. Cntecul pe care l ascult este vechi.
Analizai urmtorul enun, identificnd felul fiecrei propoziii, termenii regeni, elementele de relaie i n final
realizai schema frazei:

Dac i tot plngi de mil nseamn c nu vei face fa unei situaii care te poate gsi nepregtit.

S-ar putea să vă placă și