Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Data:
Clasa: a VI-a
Disciplina: Diriginie
Subiectul leciei: Drepturi i responsabiliti
Tipul leciei: mixt
Durata: 45 min.
Profesor: Revenco Lucia
Obiective operaionale:
Elevul va fi capabil:
O1. s explice noiunea de drept.
O2. s identifice drepturile i obligaiile elevilor conform Conveniei drepturilor
copiilor.
O3. exprimarea opiniilor n diferite situaii .
Strategii didactice:
1. Metode i tehnici: explicaia, discuia, posterul, expunerea, studiu de caz, asalt de idei.
2. Materiale utilizate: Tabla, foi, desene, fie.
Proverbe: ,,Omul nu se bate cu bul ci cu cuvntul.
,, Omul fr patrie e ca pruncul fr mam.
,, Omul harnic i muncitor de pine nu duce dor.

Desfurarea leciei:

Etapele
leciei
Evocarea
Captarea
ateniei

Realizarea
sensului

Activitatea profesorului i elevului

Strategii
didactice

Creaia elevilor (Drepturi i responsabiliti)


Noi, copii, avem drepturile noastre
i dorim s fie respectate:
Acas, la coal,
Afar, la joac,
Peste tot oriunde am fi.
Haidei cu toii, n pace s trim
ntre noi s ne iubim
Un cntec s cntm
i dragoste s pstrm.
Pe lng drepturi noi mai avem
Obligaiuni, s le respectm
i dac noi le vom respecta
Problemele noastre se vor rezolva.
Anunarea subiectului i obiectivele leciei.
Cine poate s-mi spun de ce am ales aceast tem? E oare
att de important?
- Da e important, fiindc n ultimul timp n societate se
observ tot mai muli copii vagabonzi, ceretori, pui la
munci grele.
De unde ai aflat pentru prima dat despre drepturile
copilului?
- Din reviste, ziare, radiou, emisiuni televizate, de la profesori.
Sunt oare necesare activitile cu privire la drepturile
copilului?
- Da. Ne ajut s le cunoatem mai bine. S ne descurcm, cnd
ne aflm n situaii dificile.
Care sunt organizaiile ce se ocup cu drepturile copilului?
ONU (Organizaia Naiunilor Unite).
Convenia cu privire la drepturile copilului.
UNICEF (fondul Organizaiei Naiunilor Unite pentru copii)

Expunere

Discuia

Explicarea noiunilor de ,,drept i ,,responsabilitate cu


ajutorul dicionarului.
Lucrul n grup:
Fiecare grup rspunde pe un poster folosind o anumit
culoare la ntrebarea: ,,De ce avem nevoie fiecare pentru a
ne simi mpreun fericii i protejai?
ntocmii o list a drepturilor care ar asigura aceste nevoi,
folosind o alt culoare.

Posterul

Scriei lista responsabilitilor care trebuie s existe pentru a


apra fiecare din aceste drepturi, folosind alt culoare.
Afiai listele la un loc vizibil i comparai rspunsurile.
Determinai coincidenele i diferenele n rspunsuri.
Reflecia

Studiu de caz:
Ce drepturi sunt nclcate?
- Indienii Guarani locuiesc n Bolivia, Argentina, Brazilia i
Paraguai. Civa ani n urm liderii acestui trib au expediat o
scrisoare pe adresa ONU. n scrisoare se spunea:
,,Muli ani n urm, cnd colile au nceput s fie nfiinate n
regiunea noastr, ni s-a spus c educaia este unica cale de a
soluiona problemele noastre. Noi am construit coli din sursele
limitate de care dispuneam i am rugat Guvernul s ne trimit
profesori. Profesorii venii nu cunoteau limba guaran, ci limba
spaniol mai mult avansat i au impus-o copiilor. Copiii nu
sunt n stare s o nsueasc, iar profesorii le reproeaz c sunt
proti, ba mai primesc i btaie. Toi sntem descurajai. V
rugm s ne ajutai.
Sunt nclcate drepturile la:
- Naiune, studierea n limba matern, sunt lezate
personalitile, sunt njosii etc.

Extinderea Portret ... ,,responsabil


Prezint ntr-o compunere-caracterizare de personaj tipul uman,
care demonstreaz responsabilitate.

Studiu de
caz

Asalt de
idei

S-ar putea să vă placă și