Sunteți pe pagina 1din 6

EDUC.

ADAM OANA
GRADINITA P.P.LIZUCA BACAU

PROIECT DIDACTIC
Educatoare :ADAM OANA
Grupa:Pregtitoare
Tema anual: Cum este,a fost i va fi aici pe Pmnt?
Tema proiectului tematic:A fost odat.
Tema sptmnii: n lumea fermecat a povetilor
Tema zilei:Povetile,comori nepreuite!
Domeniul experienial:Domeniul Limb i Comunicare
Categoria de activitate: Educarea Limbajului
Capitol: Comunicare i expresivitate
Tema:Nuanarea exprimrii,folosind cuvinte i expresii cu valoare
stilistic.
Subiect ludic: Joc didactic:Ce tii despre personajul din poveste?
Tipul de activitate : Consolidare i sistematizare
Forme de desfurare : Frontal,cu elemente de individualitate
Obiective de referin:
Consolidarea i sistematizarea cunotinelor despre povestile i personajele din
povetile cunoscute ,exersand un limbaj corect din punct de vedere gramatical.

Obiective operaionale :
a) Principale :
01- s recunoasc personajele din povetile cunoscute;
02--s recunoasc i s denumeasc titlul povetii i autorul ei;
03 - s redea corect un fragment reprezentativ din poveti ;
04 s caracterizeze personajele,precizndu-le trsturile fizice i morale;
05-s realizeze comparaie,asociere,asemnare ntre personaje;
06 -s emit judeci privind normele morale din teme i motivele povetii;

EDUC.ADAM OANA
GRADINITA P.P.LIZUCA BACAU
07-s utilizeze n exprimare redarea unor expresii i cuvinte din text cu valoare
artistic:robace,slut,crtitoare,fnoas,s-mi dai slluire,bun la inim.
08 - s stabileasc asociaii din personajele din poveste i viaa real;

b) Adiacente:
09- s coopereze, manifestnd spirit de echip, fair-play;
10 s manifeste stri afective pozitive:bucurie,dragoste,prietenie pentru cei din jur ;
11- s participe cu interes la activitile propuse.

Metode i procedee:explicaia,exerciiul,povestirea,conversaia,diagrama Venn,


Ciorchinele,jocul;

Mijloace didactice: costumaii pentru personaje,trapa cu ppui,imagini din


poveti,siluete cu personaje din poveti,decoruri,bagheta.

Forme i metode de evaluare: evaluare curent, aprecieri verbale, verificare


oral, examinare prin proba practic,analiza,sinteza,jocul.
Material bibliografic

M.Mtsaru,M.Chiriloaie,C.Nedelcu,V. Pricopoaie,L.Mtsaru-Proiectarea
Didactic n nvmntul Precolar.,Editura

Casei Corpului Didactic

Bacu,2008

Maria Mtsaru-Secrete Metodice n Didactica Precolar.,Editura Casei


Corpului Didactic Bacu,2008.
Ezechil, Liliana, Laborator prescolar ghid metodologic, editia a II-a,
Editura V& Integral, Bucuresti, 2002
XXX, Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii,
Ediia a II-a, fac un proiect Bucureti, 2008
XXX, Curriculum pentru invatamantul prescolar3-6/7 ani , M.E.C.I.,
Bucureti, 2008
Resurse umane: grupa format din 34 de copii,cu vrste ntre 6 si 7 ani
cu dezvoltare psihointelectual normal.

EDUC.ADAM OANA
GRADINITA P.P.LIZUCA BACAU
EVENIMENTELE
INSTRUIRII

OB.

Captarea ateniei

METODE
DIDACTICE

Se va realiza prin prezentarea unei scrisori


de ctre pota de la Zna Povetilor. Se va Observarea
purta o scurt conversaie cu copiii.
Explicaia
Deoarece copiii sunt nerbdtori s afle
mesajul Znei, educatoarea va citi
scrisoarea:
Dragi copii,
Am primit scrisoarea de la voi si de aceea
v-am trimis o bagheta asemanatoare cu a
mea. Am aflat c vou v plac povetile,
dar eu sunt curioas s aflu ct de bine
cunoatei povetile i personajele din
poveti, ce tii despre aciunea
acestora,care sunt personajele pozitive i
cele negative. De aceea v-am pregtit
surprize pe care sper s le putei descoperi,
dar nu oricum ci numai dac vei trece
peste probele mele jucndu-v un joc care
se numete Ce tii despre personajul din
poveste. Sunt sigur c vei reui.
Cu mult drag,
Zna Povetilor
Se va realiza prin ntrebri :Ce poveti
Conversaia
cunoatei voi?

Reactualizarea
cun otiinelor
Enunarea scopului i
a obiectivelor

Prezentarea
coninutului i
Dirijarea nvrii

UNITI DE CONINUT
(sarcini de nvare)

Se va comunica titlul jocului:Ce tii despre


personajul din poveste?
Se vor enuna obiectivele cognitive ale
activitii n cuvinte accesibile.

O1

Se va desfura un joc de prob n care se


va vedea dac jocul s-a neles.
-Privii cu atenie imaginea pe care v-o
art! Cum se numete povestea i de cine a
fost scris? - Care sunt personajele din
aceast poveste?

Cunoaterea

Conversaia

Explicaia
Se va mpri grupa n dou echipe:echipa Conversaia
piticilor i echipa iezilor :Vom desfura un
concurs:Ce tii despre personajul din
poveste?
Fiecare echipa va primi cte o zn pentru
fiecare rspuns corect,cea care va avea cele
mai multe zne va fi echipa ctigtoare.

Jocul de prob

EVALUA
REA

Evaluare
curent
Aprecieri
verbale

EDUC.ADAM OANA
GRADINITA P.P.LIZUCA BACAU
Sarcina nr.1

O3

Doi copii vor reda cte un fragment


reprezentativ,mbrcai
n
personajele
:Cenureasa i Matera din povestea
Cenureasa de Fraii Grimm .
Se va asculta coninutul expus,se va cere Povestirea
copiilor din fiecare echip s recunoasc i
s spun tot ce tiu despre personajele din
poveste:Ce tii despre personajul din Explicaia
poveste?
Exerciiul
Fiecare echipa primete cte o zn i
aplauze.
Sarcina nr.2

O2

Se va cere altor copii s interpreteze rolul a


dou personaje din povestea: Scufia
Roie de Charles Perrault la trapa de
ppui:Scufia Roie i lupul.
Se va cere copiilor din fiecare echip s
recunoasc personajele,povestea din care
fac parte,ce tiu despre ele.

Povestirea
Eplicaia
Exerciiul

Sarcina nr.3
Se vor amesteca personajele-siluete a dou
poveti pe o mas:Ursul pclit de vulpe
de Ion Creang i Alba ca zpada i cei
apte pitici de Fraii Grimm.
Se va cere copiilor s le aleag,s le aeze n
decorul potrivit povetii i s le
caracterizeze.
Sarcina nr.4

O4

Se va realiza un ciorchine cu personajele


pozitive din poveti i un ciorchine cu
personajele negative din poveti. Echipa
piticilor alege personajele pozitive i le
prinde pe ciorchine i echipa iezilor alege
personajele negative i le prinde pe
ciorchine.
Apoi se va cere copiilor s caracterizeze
personajele din poveti.

Povestirea

Explicaia
Exerciiul

Conversaia
Exerciiul
Ciorchine

Observare
a curent a
educatoarei

EDUC.ADAM OANA
GRADINITA P.P.LIZUCA BACAU
Sarcina nr.5
Se
va
realiza
printr-un
jocexerciiu:Completeaz ce lipsete!
,, Ca s-i fac glasul frumos i clar,
Lupul s-a dus la(fierar).
,, n casa cu lucruri mici,
Locuiau cei apte...(pitici).
,,Iedul cel mic era...iar iedul cel
mare era....
Vulpea l-a pe urs.

Jocul
Chestionare verbal
Exerciiul

Sarcina 6

O6

Obinerea
performanei

Joc -exerciiu:Am spus bine,n-am spus


bine?
Se vor citi copiilor propoziii din povetile
nvate,iar ei stabilesc corectitudinea sau
incorectitudinea enunului formulat:
,,Lupul avea gnduri bune i a
sftuit-o bine pe Alba ca zapada ;
,,Deschiznd lada, o mulime de
balauri au ieit dintr-nsa i pe loc au
mncat-o pe bab cu fat cu tot, de
parc n-au mai fost pe lumea asta ;
,, Hai, Cenureaso, i tu la
petrecere, o roag mama vitreg i
cele dou surori ;
,,Scufia Roie s-a ntlnit cu ursul i
vulpea .

Explicaia
Exerciiul
Jocul

Sarcina 7

O5

O7

Un copil din fiecare grup va primi un plic


cu siluetele personajelor din urmtoarele
poveti : ,,Pungua cu doi bani - ,,Fata
babei i fata moneagului i Scufia
Roie-,,Capra cu trei iezi pentru
realizarea Diagramei Venn.
Se va reaminti cum se procedeaz pentru
realizarea diagramei.
Pe un panou sunt desenate dou cercuri care
se intersecteaz. Echipa piticilor vor aeza
n primul cerc personajele din
povestea :Pungua cu doi bani,iar echipa
iezilor n al doilea cerc personajele din
povestea :Fata babei i fata
moneagului.n mijloc se aeaz
personajele asemntoare sau comune celor
dou poveti i se va cere copiilor s spun
ce tiu despre ele.

Eplicaia
Exerciiul

Diagrama
Venn

EDUC.ADAM OANA
GRADINITA P.P.LIZUCA BACAU
ce tiu despre ele.
Analog se va proceda i cu celelate dou
poveti.

Asigurarea
conexiunii inverse
(feed back
Retenie i transfer
O6

O9

08

Evaluarea final a
activitii

Se va urmri limbajul nonverbal i para Conversaia


verbal al copiilor pe timpul expunerii
textului.
Se va interveni pentru reglarea greelilor
copiilor.
Se va face prin ntrebri:
Conversaia
-Credei c din povetile acestea ai nvat
lucruri bune, ai nvat cum s v
comportai n anumite mprejurri?
-Ce se ntmpl cu personajele pozitive ?
(sunt recompensate)
-Cum sunt ele la sfritul
povetilor ?(fericite)
-Ce se ntmpl cu personajele negative?
(sunt pedepsite)
-Cum sunt ele la sfritul povetilor ?
(triste)
-Multe din tre personaje seamn cu copiii
i oamenii din viaa de zi cu zi pentru c
povetile au fost scrise de scriitori care s-au
inspirat din viaa oamenilor.
-Sunt povetile comori nepreuite pentru
cei care le ascult sau le citesc?
Se va face prin jocul cu text i cnt:Sunt
Scufia Roie ,vesel feti.
Se va fixa tema activiii i se va cere s
dea i alt titlu jocului.
Se
vor
face
aprecieri
asupra
activitii,evideniind gradul de participare . Conversaia
Se vor acorda stimulente.
Raportarea rezultatelor la obiective.

Aprecieri
verbale

Evaluarea
oral

Aprecieri
verbale