Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 17.11.2015
SCOALA: coala Gimnazial nr.1 Snnicolau Romn
CLASA: a III-a
INVATATOARE: Codila Laura
ARIA CURRICULARA: Matematic i tiine ale naturii
OBIECTUL: Matematic
SUBIECTUL: Formarea, scrierea i citirea numerelor folosind cifrele romane I, V, X
TIPUL LECTIEI: consolidarea cunotintelor
DOMENII INTEGRATE : matematic, limba romn, A.V.A.P
COMPETENTE GENERALE
1. Identificarea unor relaii / regulariti din mediul apropiat
2. Utilizarea numerelor n calcule
COMPETENTE SPECIFICE
Matematica
1.1. Observarea unor modele / regulariti din cotidian, pentru crearea de raionamente proprii
2.1. Recunoaterea numerelor naturale din concentrul 0- 10 000 i a fraciilor subunitare sau
echiunitare, cu numitori mai mici sau egali cu 10
Limba romna
1.4. Manifestarea curiozitii fa de diverse tipuri de mesaje n contexte familiare
2.1. Descrierea unui obiect/ unei fiine din universul apropiat pe baza unui plan simplu
A.V.A.P
2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic n compoziii tematice
2.5. Participarea la activiti integrate adaptate nivelului de vrst, n care se asociaz
elemente de exprimare vizual, muzical, verbal, kinestezic

OBIECTIVE OPERATIONALE:
S scrie i s citeasc cifrele romane;
S aplice reguli de scriere cu cifre romane n transformarea scrierii
din cifre arabe n cifre romane i invers, pentru numerele naturale
pn la 39;
S participe cu interes la lecie;
S dea dovad de spirit de echip, s comunice n munca pe grupe.
ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTICA
a) Metode si procedee: exercitiul; problematizarea; observatia, explicatia, conversatia
euristica, jocul didactic.
b) Forme de organizare : activitate frontala , individuala pe grupe
c) Mijloace de invatamant: planse , fise de munca independenta,
BIBLIOGRAFIE:

Programa colar pentru disciplina matematica clasele III IV , 2014


Desfurarea activitii
ETAPELE
LECTIEI

CONTINUTUTRI
Activitatea invatatorului

Activitatea elevului

1.Activitati
introductive

Verificarea materialelor necesare,


stabilirea linistii si a ordinii.

Se pregatesc pentru
inceperea orei, verifica
materialele necesare.

2.Verificarea
temei de cas

Se verifica teme cantitativ i


calitativ.

4.Reactualizarea si
sistematizarea
structurilor
insusite
anterior

3.Pregatirea
psihologica

3.Anuntarea
subiectului

4. Dirijarea
nvrii

Solicit elevilor s numeasc regulile


de scriere a cifrelor romane
Solicit cte unui elev s scrie scrie
cu cifre romane I, V, i X

Solicit elevilor s spun unde au


vzut cifre romane.
Intr-un cerc scriu cuvintele cifre
romane apoi voi trasa sgeti in
functie de raspunsurile date

- Anun titlul leciei i l scriu pe


tabl: Formarea, scrierea i citirea
numerelor folosind cifrele romane I,
V, X
- Precizez importana scrierii cu
cifre romane

- Prezint o reproducere dup un


document istoric n care apar cifre
romane i cifre arabe;
- Rog elevii s observe i s

Elevii enumer regulile

STRATEGII DIDACTICE
Metode si
procedee

observatia
exercitiul

Forme de
organizare

frontal si
individual

Scriu numere romane


enumerate

Elevii dau exemple:


-n cari
- pe ua de clas
- la un ceas
- pe diploma de premiu

frontal
conversatia
brainstorming

- Noteaz titlul leciei


pe caiete
Frontal

- Sunt ateni la plana


prezentat i precizeaz
diferena de scriere

Conversatia
euristica;
Exercitiul.

Frontal

precizeze diferena de scriere ntre


cifrele arabe i cele romane (Anexa
1)

(cifrele romane se scriu


cu litere).

Solicit elevilor s rspund la


ntrebri:
Care sunt cfrele romane nvate?
Care sunt cfrele rabe?
De cte ori se poate repeta n
scrierea unui numr o cifr roman?

Prezint cele patru portrete ale


mprailor romani: TRAIAN,
MARCUS AURELIUS ,
AUGUSTUS OCTAVIAN , CEZAR
AUGUSTUS i spun secolele n care
au trit (anexa 2)
Dedesuptul portretelor sunt scrise
cifre arabe.
Voi grupa elevii n 4 grupe .
Solicit o ntrecere ntre grupe.
Fiecare elev dintr-o grup va iesi la
tabl i va scrie cu cifre romane
numerele date.
Grupa elevilor care termina cel mai
repede si corect vor primi la sfrsitul
orei recompensa.
Propun rezolvarea exercitiului 3 din
paietul special de la pagina 35.
3.Completeaz rezultatul, dup
model.
IV +V=
VIII V =
VIII +X =
XIII VIII =
XIV VII =
III + V =
X VI =
XVIII + XI =

Elevii rspund la
ntrebri
....I,V,X
....0,1,2,3,4,5,6,7,8,9
.... de trei ori

Conversatia
euristica
Frontal

Elevii observ cu
atenie portretele

Conversatia
euristica
Exercitiul
Fiecare elev dintr-o
grup va iesi la tabl i
va scrie cu cifre
romane numerele date.

Frontal

Pe grupe

Elevii trec pe rnd la


tabl i rezolv
exerciiile.
Individual
Exercitiul

5. Obinerea
performanei

6. Evaluare

- mpart elevii n dou grupe;


- mpart coli mari albe i markere
fiecrei grupe precum i fia cu
sarcinile ce le au de rezolvat (Anexa
3);
- Explic sarcinile de pe fie.

Jocuri didactice: Scriem cu


beioare!
Explic regulile jocului.

Se mpart n dou
grupe;
- Citesc sarcinile de pe
fie;
- Sunt ateni la
explicaiile date;
-Rezolv sarcinile.
- Liderul grupului iese
la tabl i prezint
rezolvarea exerciiilor;
- Se corecteaz, unde
este cazul

Exercitiul
Pe grupe

Jocul didactic
Individual

7. ncheierea
activitii

Anuntarea temei pentru acasa


si a corectitudinii in raspunsurile
Se fac aprecieri privind
desfasurarea lectiei si
participarea elevilor la lectie, a
corectitudinii in raspunsurile l

Asculta , receptioneaza
si isi noteaza tema .

SCRIEREA CU CIFRE ROMANE

Oraul Bucureti este atestat documentar n 1459. a fost


capitala rii Romneti n secolele XVII XIX.
n anul 2005 (mileniul al III lea ) n Bucureti locuiau
circa
2 200 000 de persoane.

EXERSM, NVM!
Lucrm pe grupe

1. Citete numerele i explic scrierea lor dup model :


VIII, IX, XI, XV, XIX, XX, XXVII, XXXIV.
Model: VIII 8, fiindc 5 + 1 + 1 + 1 = 8

2. Scrie data, luna, anul i secolul n care suntem. Ce cifre vei


folosi n fiecare caz?

S-ar putea să vă placă și