Sunteți pe pagina 1din 23

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Data: 06.04.2015
Unitatea de nvmnt: Grdinia P.P.Lovrin
Educatoare: Ianculescu Alexandra
Nivel: I (GRUPA MIJLOCIE)
Tema anual de studiu: ,,Cu ce i cum exprimm ceea ce simim?
Tema sptmnii: Miresmele florilor de primavara
Tema zilei: ,, n grdina cu flori
Mijloc de realizare:,,Joc didactic,activitate practica
Tipul de activitate: Consolidare si verificare de cunotine i deprinderi
Forma activitii: Activitate integrat
Forma de organizare: Frontal, individual.
Durata: 1 ZI
Locul desfurrii: sala de grup
Scopul activitii:

Verificarea i consolidarea cunotinelor legate de florile de primavara. Dezvoltarea capacitii de a nelege i utiliza numere, cifre, uniti de
msur, ntrebuinnd un vocabular adecvat;Formarea unor priceperi si deprinderi de munca practic; Consolidarea cunostintelor acumulate de
copii
ACTIVITI DE NVARE
ADP:
ntlnirea de diminea: ,,Bun dimineaa dragi floricele!
Tranziie: ,, Bat din palme, clap, clap,clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvrtim, ne rsucim
i la baie noi pornim
Rutine: Igiena-toaleta-splat-gustare
ALA I:
Art DOS: - ,,Coul cu flori- activitate practic
tiina: ,,Plantm flori-plantare de bulbi de flori
Bibliotec: Albumul florilor- colorare flori de primvar folosind culorile potrivite i lipire pe foi ;
ADE:
Domeniul tiine Activitate matematica: ,,Jocul florilor-joc didactic
Domeniul om si societate Activitate practic: - Coul cu flori - lipire

ALA II: JOCUL CU TEXT I CNT ,,ALBINUA

OBIECTIVE OPERAIONALE:
Pe parcursul i la sfritul activitii copiii vor fi capabili:
D :
O1:S identifice i s denumeasc florile de primvar, din coul primit de la Zna Primverii
O2:S sorteze florile din vaz dup criteriul culoare i mrime, aezndu-le n vaza potrivit.
O3:S numere n limitele 1-4, raportnd contient numrul la cantitate i invers , folosindu-se de florile aduse.

SARCINA DIDACTICA:
Sortarea florilor dup criteriul culoare i mrime, verbaliznd aciunea; aezarea florilor n vaze n funcie de cifra pe care acestea o indic.
REGULA JOCULUI:sunt trei plicuri cu sarcini, care trebuie rezolvate corect pentru a primi fiecare echip cte o albin pe csua albinei
de la fiecare grup va veni cte 1 sau 2 copii pentru a rezolva sarcina ,sarcinile vor fi rezolvate n acelai timp de ctre ambele echipe
va trebui s verbalizeze ceea ce au fcut dac rezolv corect sarcina copiii vor fi aplaudai i recompensai la sfritul jocului se vor numra
albinele i vom vedea cine a cstigat
ELEMENTE DE JOC: surpriza, micarea, aplauzele, mnuirea materialelor, stimularea, concursul
DOS:
O1 - s execute exerciii de nclzire a muchilor mici ai minii;

O2 sa aplice flori in cos;


O3 - s pstreze o poziie corect fa de mas n timpul lucrului;
O4 - s confectioneze lucrarea respenctnd etapele de lucru.;
O5 - s finalizeeze lucrarea.

ACTIVITI LIBER ALESE


tiin: ,,Plantm flori-plantare de bulbi de flori
Sarcini de lucru: S puna pmnt n ghivece;
S planteze bulbii de flori;
S-i aseze beisorul cu numele copilului, pentru a putea urmri crui copil i va rsri floarea nti;
Bibliotec: Albumul florilor
Sarcini de lucru: - s mnuiasc materialele puse la dispoziie;
- s realizeze albumul respectnd tema dat;

ALA II: JOCUL CU TEXT I CNT ,,ALBINUA


OBIECTIVE OPERAIONALE:
S intoneze ct mai corect cntecul prezentat, innd cont de durata, intensitatea i tonalitatea acestuia;

S formeze un cerc, deplasndu-se pe melodie i oprindu-se la semnal;


S identifice colegul ales pentru a fi aplaudat;
S asculte cu atenie regulile jocului muzical pentru a putea fi aplica;
S manifeste spirit de cooperare i de nelegere n timpul jocului.
SCOPUL JOCULUI: stimularea dorinei de a participa activ i afectiv la activitate
SARCINILE JOCULUI:
copiii s se in de mini i s se roteasc n timp ce cnt;
la semnalul dat de educatoare se opresc i bat din palme;
cnd un copil este atins de albinu, acesta trebuie identificat pentru a se schimba rolurile;
copilul (,,albinua) care a identificat ,,floarea aleas este aplaudat
EXPLICAREA JOCULUI : Copiii vor forma un cerc, n mijlocul cercului va fi un copil care este legat la ochi, iar la semnalul educatoarei
copiii ncep s cnte i se rotesc n jurul albinuei.
,,Albinua a zburat
S culeag miere
Pe o floare s-a aezat
i nectar i cere
De-i ghici cum o chema
Albini drag

Cu tine o vei lua


Albini drag. - copiii se opresc i ,,albinua se duce la un copil ca s ghiceasc cine este
Dac a ghicit numele copilului care l-a prins se cnt:
,,Ai ghicit, ai ghicit
Floarea cea aleas.
Fericit, mulumit
Ai s-o duci acas.
Dac nu ghicete cine l-a strigat se cnt:
,,N-ai ghicit, n-ai ghicit
Ce bine ne pare,
De acum ai s fii
Ca i noi o floare.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstratia, jocul, lucrul individual ,problematizarea,turul galeriei, expunerea, instructajul vebal,
jocul,piramida florilor
Mijloace de nvmnt: Coul cu flori de la Zna Primverii, plicuri colorate, vaze din pet, jetoane cu cifre (1-4), 2 casua albini, albine,
medalioane cu lalele roii i galbene,ghivece, flori(bulbi) flori de primvar decupate,cos decupat,ecusoane albinute,jetoane cu flori de
primavara,lipici,servetele umede,pamant.
BIBLIOGRAFIE:

- Curriculum pentru nvmntul precolar,3-6/7ani,MECT 2008;


- Muata Boco Antologie de proiecte tematice penrtu activiti integrateEditura Diana
- www.didactic.ro surs online

SCENARIUL ZILEI

nainte de venirea copiilor n sala de grup se pregtesc o parte din materiale i se aranjeaz sala pe sectoare de activitate..Programul
zilei debuteaz cu ntlnirea de diminea.Copiii stau pe scunele n semicerc i rostesc urmtoarele versuri :
Toi copiii au venit
n semicerc s ne adunm
Cu toi s ne salutm
Salutul ntre copii se va realiza prin tehnica ,,comunicrii rotative. Se va ncepe de la educatoare care va ine n mn o lalea pe care o va da
copilului din dreapta pentru a-l saluta ,,Bun dimineaa! La finalul salutului atenia copiilor va fi ndreptat spre musafirii din grup pe care i
vom saluta.
Dup salut se va realiza prezena grupei, iar copiii vor trebui s i ia de pe mas pozele i s le plaseze pe panou, astfel vom putea observa
cine este prezent i cine este absent. Calendarul naturii va fi completat de ctre copii prin ntrebri precum : ,,Ce zi este azi?, Cte zile are
sptamna? ,Care sunt acestea? ,S vedem i cum este vremea afar?, n ce anotimp suntem?.
Dup ce vom termina etapa de completare a calendarului naturii, copiii se vor aeza n semicerc pe scaunele, iar ntre timp educatoarea va
descoperi coul cu flori si plicurile de la Zna Primverii. Noutatea zilei va consta n gsirea coului cu flori n care se afl i un plic cu cteva
jetoane pe care sunt desenate diferite flori de primvar.Pornind de la o discuie pe tema gasiri cosului cu flori si a plicurilor i voi anuna pe
copii ca ne vom juca un joc ,,Jocul florilor .Le voi explica regulile jocului. Dup desfurarea activitii la D urmeaz moment de tranziie
(mergem la baie) i le voi prezenta copiilor sectoarele de lucru .La sectorul ART copiii vor lipi coul cu flori Se solicit copiilor aezarea la
msue dup care se face intuirea materialului i se explic sarcinile ce le au de ndeplinit, n timp ce se urmrete i demonstrarea etapelor de
lucu. n timpul demonstraiei se enumer i criteriile dup care se va realiza evaluarea lucrrilor: acuratee, grad de finalizare, etc.. Se efectueaz
exerciiile de nclzire a muchilor minii, dup care copiii vor ncepe a lucra pe un fond muzical linitit. Se dau explicaii i se ofer ajutor pe
tot pracursul activitii. Lucrrile realizate sunt aezate pe panou pentru a fi examinate si apreciate.La sectorul TIIN vom plantm floriplantare de bulbi de flori.La sectorul Biblioteca vom confectiona Albumul florilor- colorare flori de primvar folosind culorile potrivite i

lipire pe foi .Domeniul experienial DOS se va realiza la sectorul ART. Dupa ce copiii au ndeplinit sarcinile la sectorare are loc Turul Galeriei
cu expoziia lucrrilor. Activitatea se va ncheia cu un joc text si cantec,,Albinutarespectand regulile jocului. Voi face aprecieri asupra modului
n care s-a desfurat ntreaga activitate a zilei i voi mpri recompense.

NR
ETAPELE
CONINUTUL
CRT. ACTIVITII TIINIFIC

1.

2.

Momentul
organizatoric

Crearea condiiilor
necesare bunei desfurri
a activitii:
-aerisirea slii de grup;
-amenajarea spaiului de
desfurare a activitii;
-pregtirea materialului
demonstrativ i distributiv;
-introducerea copiilor n
sala de grup.

Captarea
ateniei i
stimularea
intersului
pentru
activitate

Dup completarea
calendarului naturii ne
vom aeza pe scaunele in
semicerc, iar n acest timp
educatoarea va descoperi
coul cu flori de la Zna
Primvara. Deasupra este
un plic n care se afl
cteva jetoane cu flori de
primvar cu care vom
realiza Piramida florilor

STRATEGII DIDACTICE
METODE
MIJLOACE
FORME
I
DE
DE
PROCEDEE
NVMN
ORGANIZAR
T
E
Conversaia

Conversaia
Metoda piramidei

Explicaia

EVALUARE

Frontal

Coul de la Zna
Primvara
Piramida
Imagini cu flori
de primvar
Medalioane cu
flori

Frontal

Stimularea
interesului pentru
activitate

de primvar.
Pentru c au realizat cu
succes piramida copiii vor
fi recompensai cu
medalioane pe care sunt
lipite lalele roii i galbene
iar n funcie de acestea se
vor grupa mai tarziu la
centre.
3.

4.

Anunarea
temei i a
obiectivelor

Dirijarea
nvrii

Pornind de la o discuie
legata de cosul cu flori si
plicurile primite de la Zana
Primavara,ii voi anunta pe
copii ca ne vom juca un
joc numit ,,Culorile
florilor i c in final vom
lipi cosul cu flori,vom
planta flori,vom face
albumul florilor i la
finalul activitilor ne vom
juca un joc ,,Albinuta
Copiii sunt asezati pe
scaunele in semicerc, iar
educatoarea le arat c n
co sunt i alte plicuri cu
surprize, apoi se scoate un

Conversaia

Cosul cu flori

Frontal

Explicaia

Frontal
Conversaia
Observaia

plic n care este un bileel,


2 stupi de albine, i mai
multe albinue. Se citete
biletul, dup care ne
grupm pe cele dou
echipe ,,Lalelele rosii
i ,,Lalelele galbene .
Fiecare echip va avea cte
un stup de albine, iar dac
sunt asculttori i ateni, la
fiecare rspuns corect vor
primi cte o albin pe stup.
n timp ce ne mprim pe
grupe educatoarea le spune
copiilor c astzi la
matematic o s ne jucm
cu florile din co aduse de
Zna Primverii.
Se explic sarcinile de joc:
-se citete sarcina, iar cte
un copil din fiecare grup
va trebui s o rezolve
corect
-dac o rezolv corect
primesc pe casuta albini o
albin
-echipa care adun cele
mai multe albine este

Explicaia

Observarea
comportamentulu
i copiilor

Individul

Explicaia

Jocul concurs
Conversa
Explicaia
Problematizarea

Casuta albini

ctigtoare.
-copiii trebuie s fie ateni
la fiecare plic surpriza.
Proba 1
Se deschide primul plic
surpriz din cutie i se
citete coninutul:
,,Vntul cltor mi-a
amestecat toate florile i
am fost att de grbit
nct nu am mai apucat s
le aranjez pe culori. V-am
lsat 2 vaze s le aezai
voi dac tii. Se semneaz
Zna primverii
Vin cte doi copii de la
fiecare echip i sorteaz
florile dup culoare.
Fiecare echip care a sortat
corect florile primete cte
o albinu pe care o aez
pe stupul echipei.
Proba 2
Se deschide al doilea
plic surpriz din cutie i se
citete coninutul:
,, Florile din grdina
mea nu au crescut toate la

Albine

Lalele rosii i
galbene
Vaze rosii si
galbene

Flori mari i
mici

Vaze

Stimulez
rspunsurile
copiilor

fel de mari. Dac suntei


buni i vrei s m ajutai
s mi le aranjai dup
mrime. Cele mici s le
punei n vaza mic , iar
cele mari n vaza mare.
Vin cte doi copii de la
fiecare echip i sorteaz
florile dup mrime
Copiii vor fi aplaudai i
vor fi notai cu albinue pe
stupul echipei.
Proba 3
Se deschide al treilea
plic din cutie i se citete
coninutul:
,, Din grdin am luat
mai multe flori i vreau s
le pun n vazele de pe
mas, dar nu tiu cte flori
s pun n fiecare vaz.
Poate m ajutai voi dac
tii ce cifre sunt pe fiecare
vaz ca s punem tot
attea flori cte ne arat
cifra.
La aceast prob vin 2
copii din fiecare grup

Narcise albe si
galbene
Jetoane numere

Recompense cu
albinue

pentru a putea rezolva


sarcina
Copiii vor fi aplaudai i
notai cu albinue pe casua
albinei echipei.
Dup ce se finalizeaz
activitatea se numr toate
albinuele de la fiecare
echip pentru a vedea
echipa ctigtoare i
pentru a primi ecusoane cu
albinue hrnicue.

5.

Obtinerea
performantei

Trecerea la sectoare se face


cu ajutorul tranziiei:
Dar sa ncepem lucrul
i s avem mult spor
Azi lucram fiecare
Conversa
Cu ce are la sector.
Se prezint copiilor
sectoarele:
ART: La aceast sector se
va desfura activitatea
DOS,unde voi avea grij
s participe toi copiii,ei
vor lipi cosul cu flori Le
Explicaia
voi prezenta copiilor

Individual

Coli albe
Cos decupat cu
flori
Lipici
Servetele umede
Jardinier
Pamant

Realizarea
lucrarilor

lucrarea model,i port o


discuie despre modul de
lucru.Se vor executa
exerciii de nclzire a
muchilor mici ai minii.
Stiinta: copiii vor trebui s
aeze pmnt n ghiveci, s
planteze bulbii, respectnd
o anumit distan ntre ei
i s-i mplnte beiorul
cu poza n dreptul bulblui
plantat, pentru a putea
urmri crui copil i va
rsri floarea mai repede;
La Biblioteca se
realizeaz albumul florilor
de primvar. Pentru
realizarea
albumului , copii vor
colora cu atenie florile de
primvar , vor lipi florile
decupate pe fie iar la
final , imaginile rezultate
vor fi capsate mpreun
astfel realizndu-se
albumul florilor de
primvar

Demonstraia
Turul galeriei

Bulbi flor
Flori colorate si
decupate

6.

Asigurarea
reteniei i a
transferului

Se va desfasura jocul cu
text si cantec ,,Albinuta

7.

Evaluarea i
ncheierea
activitii

Voi aprecia modul n care


copiii au participat la
activitate i vor primi
recompense

Explicatia
Demonstraia
Jocul

Cu ntreaga
grup de copii

Recompense

Aprecierea
copiilor

PIRAMIDA FLORILOR

Miresmele florilor de primavara

Prima floare care infloreste primavara


te ce au mai multe flori pe tulpin, sub forma de clopotei i sunt foarte parfumate

Flori de gradina care pot avea mai multe


Flori culori
de primvar de
Flori de primvar de
culoare galben
culoare galben

S-ar putea să vă placă și