Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Piete de Capital
Piete de Capital
P=7-0,2q
=7-0,2x2,78
=6,4
Profit=VT-CT=(7q-0,2q2)-(0,2q3+0,5q2-4q)
=3q+0,3q2-0,2q3
=3x2,78+0,3x(2,78)2-0,2x(2,78)3
=8,34+2,31-4,29
=6,36
c) P=CMG 7-0,2q=0,6q2-q+4
0,6q2-0,8q-3=0
=b2-4ac
= 0,64-4x0,6x(-3)
= 0,64+7,2
= 7,84
=2,8
q1= -b- / 2a= -0,8-2,8/2x0,6= < 0, nu convine
q2= -b+ / 2a= -0,8+2,8/2x0,6=3
P=7-0,2q
=7-0,2x3
=6,4
Profit=VT-CT=(7q-0,2q2)-(0,2q3+0,5q2-4q)
=3q+0,3q2-0,2q3
= 3x3+0,3x(3)2-0,2x(3)3
=9+2,7-5,5
=6,36
d) VM=CM 7-0,2q=0,2q2-0,5+4
0,2q2-0,3q-3=0
=b2-4ac
=0,09-4x0,2x(-3)
=0,09+2,4
=2,49
=1,57
q1= -b- / 2a= -0,3-1,57/2x0,2= 4,67
q2= -b+ / 2a= -0,3+1,57/2x0,2= < 0, nu convine
P=7-0,2q
=7-0,2x4,67
=6,06
2) Considerm o firm a crei funcie de cost total este dat de relaia:
CT = 0,2q3 0,5q2 + 4q, q fiind cantitatea de produse fabricate. Curba cererii are forma: P
= 7-0,2q.
Se cere s se determine profitul firmei dac aceasta acioneaz:
a) n condiii de monopol
b) n condiii de concuren pur i perfect.
Rezolvare
a) In coditii de monopol, profitul este 6,36
b) In conditii de concurenta pura si perfecta, profitul este 6,36
3) O firma A fabric osete, pe care le vinde cu 20 lei. Un concurent B consider
c poate s intre pe aceasta pia. Departementul tehnic a evaluat cantitatea factorilor de
producie necesari pentru a ajunge la diferite volume sptmnale de producie:
Producia
Ore munc
Materii prime Ore main
Energia
300
1000
800
20
300
400
1150
1000
24
350
500
1300
1200
27
390
600
1400
1350
31
420
Firma B pltete muncitorii cu 6 lei pe or; achiziioneaz materia prim cu 5lei/kg; ora
main este evaluat la 8 lei, iar energia o achiziioneaz cu1,5 lei/kwh.
a) calculai costul variabil mediu i costul marginal
b) care volum al produciei va permite firmei B s-i maximizeze profitul?
Rezolvare
a)
CVT300=1000x6+800x5+20x8+300x1,5=10.610
CVT400=1150x6+1000x5+24x8+350x1,5=12.617
CVT500=1300x6+1200x5+27x8+390x1,5=14.601
CVT600=1400x6+1350x5+31x8+420x1,5=16.028
CVM300=10.610/300=35,36
CVM400=12.617/400=31,54
CVM500=14.601/500=29,20
CVM600=16.028/600=26,71
C100(300)=0
C100(400)=12.612-10.610=2.002
C100(500)=14.601-12.612=1.989
C100(600)=15.028-14.601=427
CMG300=0
CMG400=2.002/100=20,02
CMG500=1.989/100=19,89
CMG600=427/100=4,27
b)
Fiind o fabrica de sosete,se creeaza o concurenta pura si perfecta, care duce la o
maximizare perfecta, iar volumul 500 al productiei este cel care permite firmei B
maximizarea profitului.
Producia
Cost variabil
total
Cost variabil
mediu
300
400
500
600
10.610
12.617
14.601
16.028
35,36
31,54
29,20
26,71
Costul a 100
de unitati
suplimentare
2.002
1.989
427
Costul
marginal
20,02
19,89
4,27
S5
70.000
10.500
80.500
16.100
96.600
Rezolvare
Ratie cost= 70.000-30.000/5-1=10.000 lei (fiecarui sortiment)
Ratie profit=10.500-4.500/5-1=1.500 lei (fiecarui sortiment)
Ratie pret producator=80.500-34.500/5-1=11.500 lei (fiecarui sortiment)
Ratie TVA=16.100-6.900/5-1=2.300 lei (fiecarui sortiment)
Ratie pret factura=96.600-41.400/5-1=13.800 lei (fiecarui sortiment)
5) Un produs parcurge n circuitul su de la materia prim la consumatorul final 3
stadii. n tabelul de mai jos se prezint datele necesare pentru stabilirea preurilor
negociate i a celor facturate.
Stad Pre
iul
I
II
III
de Din
Pre
de Valoarea
cumprare
care
cumpra
facturat
TVA
re
33,33
53,33
67,33
TVA
166,67
266,67
336,67
200
320
404
adugat
fr
100
70
50
Pre de TVA
TVA
PV
vnzare colecta
datora
fact
nego
ciat
266,67
336,67
386,67
53,33
67,33
77,33
20
10
10
320
404
464
PV fact=266,7+53,33=320
II
TVA=320x20/120=53,33
Pret fara TVA=320-53,33=266,67
Pret vz negociat=266,67+70=336,67
TVA colecta=336,67x20%=67,33
TVA datorata=67,33-53,33=14
PV fact=336,67+67,33=404
III
TVA=404x20/120=67,33
Pret fara TVA=404-67,33=336,67
Pret vz negociat=336,67+50=386,67
TVA colecta=386,67x20%=77,33
TVA datorata=77,33-67,33=10
PV fact=386,67+77,33=464