Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 26.02.2016
Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala Nr. 80
Invatatoare: Vidan Ionela Cristina
Unitatea tematica: Anotimpuri
Discipline: Comunicare in limba romana,
Dezvoltare personala,Muzica si miscare

Tipul lectie: Consolidare


Durata: 3 ore
Scopul: Consolidarea cunostintelor despre anotimpuri
Competente specifice:

Comunicare in limba romana


1.1. Recunoasterea literelor n si N
1.2. Scrierea dupa contur a unor cuvinte ce contin literele n si N
1.3.Formularea descrierii elementare a unor activitati

Dezvoltare personala
2.1.Identificarea in imagini a organizarii invatarii
2.2Organizarea orarului

Muzica si miscare
3.1.Ascultarea si compararea unor sunete emise de obiecte cunoscute

Strategii didactice:
Metode didactice: conversatia, explicatia, exercitiul ,demonstratia,povestirea,munca individuala
Mijloace didactice: auxiliare,planse cu imagini,ghicitori,rechizite,orare
Forme de organizare: frontal,individuala
Bibliografie: ,,Curriculum pentru invatamantul primar", ,,Planificare integrata-clasa pregatitoare

Demers didactic
Etapele lectiei

Competente
Specifice

Continutul stiintific

1.Momentul
organizatoric

Crearea condiiilor necesare bunei desfsurri a leciei:


Se asigur pregtirea rechizitelor necesare
leciei.
Se pregteste materialului demonstrativ.
Se asigur un climat favorabil pentru buna
desfurare a leciei

2.Captarea
atentiei

Se realizeaza prin intermediul unor ghicitori despre anotimpuri.


Soarele dogorete
Teiul nflorete,
Grul e aurit
Cine a sosit?
(Vara)
Frunza-nglbenete,
Vremea se rcete,
Vacana s-a sfrit,
Cine a venit?
(Toamna)
A venit baba din munti,

Strategii didactice
Metode
Mijloace
didactice
didactice

Forme de
organizare

Conversatia

Frontal

Ghicitori

Evaluare

Oral
Individual

Peste ruri facnd punti


Si a prins spunnd povesti,
Flori de gheata la feresti.
(Iarna)
Zpada s-a topit,
Ghiocelul a rsrit,
Pomul a nmugurit.
Ce anotimp a sosit?
(Primvara)

3.Anuntarea
temei si a
obiectivelor

4.Desfasurarea
actiunii:

,,-Astazi,vom afla impreuna lucruri noi despre anotimpuri,vom


invata cum sa ne organizam activitatile pentru a invata
eficient.

Conversatia

Frontal

Explicatia

Explicatia
1.2

CLR

Se prezinta elevilor imagini cu activitati specific fiecarui


anotimp. Acestia vor descrie activitatile oamenilor din fiecare
imagine si vor spune in ce anotimp se petrec.

1.3

Copiii vor identifica literele n si N prezente in diferite cuvinte.

1.1

Elevii vor trasa dupa contur cuvinte ce vor contine literele n si


N.

Oral

Frontal
imagini

Conversatia

Individual
Auxiliare
Fise de
lucru

Conversatia
Explicatia

Oral
Scris
Frontal
Individual

MM

DP

5. Feed-back

3.1.

Elevii vor audia cantecul ,,Copacelul si vor recunoaste diverse


sunete din mediul inconjurator.

Auditia

laptop

2.1.

Se prezinta elevilor imagini cu momentele organizarii


invatarii(intreruperea jocului,pregatirea
materialelor,concentrarea asupra rezolvarii sarcinilor,eliminarea
surselor de perturbare a atentiei,momente de relaxare.)

Conversatia

Imagini

Explicatia

Auxiliare

Elevii isi vor organiza orarul prin lipirea si desenarea


activitatilor zilnice si saptamanale.

Explicatia
Munca
individuala

Se fac aprecieri individuale si colective.


Elevii vor primi recompense.

Conversatia

4.1

Oral

Frontal
Individual

Oral
Scris

Frontal
Individual

Oral

MEM
6.Incheirea
activitatii

Recompen
se

S-ar putea să vă placă și