Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Macro 1
Macro 1
1. PNB
2. Amortizarea
3. PNN
4. Impozite indirecte
5. Pli de transfer
6. Dotaii (subvenii)
7. Venitul naional
8. Veniturile corporaiilor
9. Plile nete pentru dividende
10. Pli pentru asigurarea social
11. Transferuri de la Guvern
12. Venit personal In form de dobnd
13. Dividende
14. Venit personal
15. Impozite pe venit personal i pli neimpozabile
16. Venit personal disponibil
5000,0
523,6
4476,4
410,2
28,3
2,5
4068,7
273,2
450,2
481,9
437,5
610,7
112,3
3907,8
614,5
3293,3
PNN=PNB-A
Venitul naional=PNN-Impozite indirecte nete=4068,7
Impozite indirecte nete=Impozite indirecte Subventii=407,7
Venit personal=VN-Vi+transfer=4068,7-273,2
Venit personal disponibil=VP-Imp
Mld. u.m.
17
70
290
131
34
27
12
98
52
32
4
25
288
Calculai :
1) PIB dup metoda veniturilor i metoda cheltuielilor.
Metoda cheltuielilor
PNB=C+I+G+Xn=12+98+70+288+4=472
Xn=X-Import
Metoda veniturilor
Dob+salarii+renta+profit
PNB=27+290+131+17+32=497
2) Produsul Naional Net.
PNN=PNB-A =497-18=479
A=I-In=18
3) Venitul naional
PNN-Impozite nete. =479-34=445
Impozite Indirecte nete= Impozite indirecte Subventii=34
3. Analizai datele din tabel.
Indicatorii
u.m.
1. Salarii
800
2. Asigurarea social pltit de ntreprinderi
240
3. Asigurarea social pltit de lucrtori
32
4. Transferuri pe venit
24
5. Impozite pe venitul persoanelor fizice
40
6. Dividende nete
160
7. Beneficii nedistribuite
40
8. Subvenii
4
9. Amortizarea
20
10. Impozite indirecte
80
Calculai:
1) Produsul Naional Brut.
PNB=1000
2) Venitul naional.
PNN=PNB-A=980
Impozite Indirecte nete= Impozite indirecte Subventii=76
VN==PNN-Impozite indirecte nete=904
3) Venitul Personal Disponibil.
VP=VN-Vi+Transf=928
VPD=VP-Impozit=888
4. Analizai datele din tabel.
Indicatorii
PNB
investiiile brute
investiiile nete
dobnzi
chirii
salarii
dividende
u.m.
6200
750
680 .
210
170
4800
610
cheltuieli publice
transferuri publice
exporturi nete
impozite indirecte
impozite pe veniturile persoanelor fizice
subvenii
Calculai:
1) Produsul Naional Brut.=PNN+A
A=Investitii brute Investitii nete=70
1500
140
110
330
490
60
PNN=PNB-A=6200-70=6130
1. PNN.
2. Exportul net.
3. Amortizarea.
4. Venitul disponibil al menajelor.
5. Economiile menajelor.
PNN=PNB-A
Ib=In+A
A=Ib-In=1000-800=200u.m
PNN=5000-200=4800u.m
PIB=C+G+Ib+Xn
Xn=PIB-C-G-Ib=5000-3000-960-1000=40u.m
Ib=In+A
A=200u.m
VPD= VP Ipoz.pe venit
VP=VN-V fac.+ Transferuri
8. Intr-o economie a fost creat un PIB n valoare de 9000 u.m.. Cheltuielile de consum au constituit 4600
u.m., cheltuielile guvernamentale 2100 u.m., exportul net 125 u.m., exportul 570 u.m., amortizarea
270 u.m.
Determinai:
1. Mrimea investiiilor.
2. Volumul importului.
3. PIN.
Ib=PIB-C-G-Xn=9000-4600-2100-125=2165u.m
Imp=Ex-Xn=570-125=445u.m
Xn=Ex-Imp
PIN=PIB-A=9000-270=8730u.m
9. Fie c o economie produce numai 4 bunuri. n tabel sunt prezentate cantitatea i preul fiecruia din ele
pentru 2 perioade de timp:
Bunurile
A
B
C
D
Anul n-1
Cantitatea
Preul
15
1
5
1
10
2
1
10
Anul n
Cantitatea
Preul
20
1
8
2
11
4
2
10
Determinai:
1. PIB nominal pentru ambele perioade.
2. PIB real pentru anul n.
3. Indicele de deflaie.
1PIBn=Pi*Qi
n-1
PIBn = 1*15+1*5+2*10+10*1=50
n
PIBn=1*20+2*8+4*11+10*2=100
2PIBr=PIBn/IP;
IP=Pi*Q0/P0*Q0-indicile Laspeyres
IP=1*15+2*5+4*10+10*1/1*15+1*5+2*10+10*1=75/80=1,5
PIBr=PIBn/IP=100/1,5=66,7
3D=PIBn/PIBr*100-indicile de deflatie(Paashe)
D=100/66,7*100%=150%
Indicele de deflaie
1
2
6720
5634
6200
5200
1,084
1,0835
Anul
Indicele de deflaie
1
2
3720
4000
2200
2400
1,691
1,667
Anul
Indicele de deflaie
1
2
4820
5281
4200
4600
13. Populaia n vrst de munc a unei ri este de 15 mil. ceteni, din care 8 mil. sunt api de munc.
Populaia ocupat reprezint 6 mil. persoane. Din populaia neocupat 3/4 caut un loc de munc i
sunt dispui s se angajeze imediat.
Determinai:
1. Gradul de ocupare a forei de munc;
2. Rata omajului efectiv.
Apti de munca=8 mil.
Ocupati = 6 mil.
Someri= 1,5 mil
Ro(rata ocuparii)=PAO/PA*100%=75%
Rs=S/PA=0.1875
14. Urmtoarele date caracterizeaz situaia de pe piaa muncii (mii persoane):
Fora de munc
Angajai
Numrul omerilor
Rata omajului
2000
84889
80796
4093
4,82
2009
95453
87524
7929
8,31
Determinai:
1. Numrul omerilor i rata omajului n 2000 i 2009.
2. Cum poate fi explicat creterea simultan a numrului celor angajai i omerilor?
3. Se poate de afirmat, c anul 2009 se caracterizeaz printr-o ocupare deplin a forei de
munc?
1U0=L-E=84889-80796=4093
U7=95453-17524=7924
Ru=U/L*100%=4093/84889*100%=4,82%
Ru=U/L*100%=7924/95453*100%=8,3%
2Creste nr.locurilor de munca,necestati de recalificare
Creste nivelul economiei
3L=95453------100%
X=7924*100/95453=8%
U=7924
Nu de oarece 8%>6% Procentul admisibil al nivelului somajului dintr-o tara cu economie de piata
15. Lunar sunt concediai 2% i reangajai 4% din fora de munc. calculai rata omajului.
Rs=S/PAO+S=2%/2%+4%=0.33%
16. Iniial numrul celor ocupaiconstituia 90 mil. persoane, iar numrul omerilor 10 mil. persoane. Dup
o lun, din numrul celor ocupai 0,5 mil. persoane au fost eliberate, iar 1mil omeri nregistrai au
ncetat s caute un loc de munc.
Determinai:
1. Rata omajului pentru condiiile iniiale;
2. Numrul celor angajai rmai peste 1lun;
3. Numrul omerilor peste 1 lun;
4. Rata omajului dup schimbrile intervenite pe piaa muncii.
1Ru0=U0/L0=10/90+10*100%=10%
2E1=90-0,5=89,5 mil persoane
3U1=U0-1mil+0,5=9,5mil persoane
4RU=U1/L1=9,5/19,5+9,5=9,5/99*100%=9,6%
17. ntr-o economie rata omajului a evoluat n felul urmtor: 6,6 % n 2005, 5,3 % n 2006, 5,0 % n
2007 i 4,8 % n 2008, PIB efectiv n 2008 constituind 1479, 4 mil.u.m.
Determinai:
1. Devierea PIB efectiv de la cel potenial pentru fiecare an;
2. PIB potenial pentru anul 2008.
1.Legea Okun-devierea dintre somajul real(U2)si somajul nominal(Un) va duce la deviere PIB
V2-Vp/Vp*100%=-*(U2-Un)
-Coificiet de sensibilitate ~3~2,5
V2-Vp/Vp=PIBreal/PIBp/PIBp PIBp productia optinuta in cazul folosiri depline a resurselor
PIBr-devierea de la PIBp
2005:-3*(6,6%-6%)=-0,018
Rezulta cresterea Ur siUncu 0,6 si duce la scaderea PIB cu 0,018%
Un=Uf+Us6% (U nominal admisibil) Uf somaj functional
Ur =Uc+Un
Us somaj admisibil
Un somaj natural
Uc somaj ciclic
2006:-3(5,3%-6%)=-3*(-0,7)=+2,1%rezulta scaderea U cu 0,7 si cresterea PIB cu 2,1%
2007:-3(5,0%-6%)=-3*(-1)=+3%
2008:-3(4,8%-6%)=-3*(-1,2)=+3,6%
2.PIBreal-PIBp/PIBp=3,6%;PIBp/PIBp-PIBp-PIBp=3,6
PIBr/PIBp=4,6%
PIBp=PIBr/4,6%=1479,4/0,046=32161 mil u.m
18. n tabel sunt prezentate date referitoare la PIB efectiv i potenial. n 2006 economia activ n
condiiile ocuprii depline, nivelul omajului alctuind 6%.
(mlrd.u.m.)
Anul
2006
2007
2008
PIB potenial
3000
3800
4125
PIB efectiv
3000
3705
3712,5
20. Folosind datele din tabel calculai indicele preurilor pentru 2009 (anul de baz 2005)
Denumirea
Rochii
1
Pantofi
25
Caiete
12
Manuale
6
Pantaloni
3
Ciorapi
5
Indicele tip laspeyres
Pentru rochii
Il=2,5
Pantofi
Il=3,64
Caiete
Il=3,5
P (u. m.)
2005
2009
10
0,55
2
12
12
0,20
25
2
7
30
25
1,2
Manuale
Il=2,5
Pantofi
Il=2,083
Ciorapi
Il=6
21. Economia se caracterizeaz prin urmtoarele date: rata efectiv a omajului 3.6%, omajul natural
5,4%, rata inflaiei anticipate 4%, coeficientul reaciei inflaiei la omaj 0,5. n baza ecuaiei curbei lui
Phillips, calculai rata efectiv al inflaiei.
Rezolvare:
-ritmul real al inflatiei ; - ritm infl asteptate; U- nivelul somajului real; Un-niv somaj natural; coeficient; e-skimbarile de soc ale i
e=0;
= - (u Un) e
= 4 0,5(3,6 5,4)=4+0,9=4,9 %.
Cheltuielile de
consum
580
740
900
1060
1220
Economiile
20
60
100
140
180
nclinaia marginal
spre economii
0.2
0.2
0.2
0.2
0.2
Determinai:
1. Cheltuielile de consum;
2. Economiile;
3. nclinaia marginal spre economii.
Ca=100
b=inclinatia marginala spre consum=0,8
1-b=inclinatia marginala spre economie=0,2
S(economiiile )= -Ca+(1-b)Yd= -100+0.2Y
S1=20
S2=60
S3=100
S4=140
S5=180
Yd=Y
Formule pentru rezolvare:C= Ca + *Vd
Vd=C+S;
=S/Vd
25. Se cunosc urmtoarele date: = 225 + 0,7(Y -); I=245 mil. lei; G=420 mil. lei, impozitele =200 mil.
lei. Calculai venitul naional.
VN=PNN-Impozite nete=750+0.7Y
PNN=PNB-A
PNB=C+I+G+Xn
PNB=225+0,7( Y-T)+245+420=750+0.7Y
26. Economitii anticipeaz c peste un an situaia economic n ar se va caracteriz prin urmtorii
parametri: C = 10 + 0,8Y ; I = 60 mld. u.m.; G = 100 mld. u.m..S se calculeze PIN anticipat pentru
anul viitor.
PIN=10+0.8Y+60+100=170+0.8Y
27. Economitii presupun c dependena cheltuielilor de consum i a investiiilor de mrimea PIB se
reflect n urmtoarele ecuaii (mlrd.u.m.) C = 8 + 0,5Y; I = 0,2Y. Conform prognozelor,
cheltuielile guvernamentale n anul viitor vor alctui 50 mld. u.m., iar exportul net 5 mld. u.m.
Determinai PIB prognozat pentru anul viitor.
Rezolvare:
PIB=AD+C+G+I+Xn;
PIB=8+0.5PIB+50+0.2PIB+5
0.3PIB=63
PIB=210 mld u.m
28. Funcia economiilor reprezent S = 0,25Yd - 20. Volumul investiiilor este egal cu 30 u.m.
Determinai:
1. Venitul naional de echilibru;
2. Cu ct va fi egal venitul naional dac, ateptnd o micorare a veniturilor, gospodriile vor
majora economiile cu 20 u.m.?
Rezolvare: S=Vd-C;
S=I
1) 30=0.25Vd-20:
VN=Vd*S; Vd = 200 u.m
2)S1= S0+20;
So+20=0,25Vd-20
So=I
30+20=0,25 Vd-20; rezulta VN=280
29. ntr-o economie nchis funcia de economisire este S = 0,3(YT)300, bugetul de stat este echilibrat,
cheltuielile guvernamentale constituie 300 u.m., iar investiiile 600 u.m.
Determinai:
1. Funcia de consum;
2. Venitul de echilibru;
3. Venitul disponibil;
4. Noul venit de echilibru dac investiiile cresc cu 100 u.m.
Rezolvare:
S= Vd-Ca
+ =1; C=Ca+ *Vd
1)Ca=300
+ =1; rezulta =1- ;
=1-0,3=0,7 rezulta ca C=300+ 0,7(Y-T)
2)AD=AS=V AD=C+G+I+Xn; Xn=0
V=300+0.7V+300+600;
0,3V=1200;
AD=AS
C0,8
Import=0
deltaG=0,8
________________
0,1PIB0=1990
PIB0=19900 u.m.
2)K=1/1-C
C=0,9
K=1/1-0,9=10
3)deltaPIB=deltaG*K=1*10,O=10 u.m se va majoraPIB
37. Sunt cunoscute urmtoarele date: =0,8(Y -), volumul investiiilor 184,5 u.m., achiziiile
guvernamentale 307,5 u.m., taxa impozitelor pe venit 0,25. Piaa bunurilor i serviciilor se afla n
echilibru, ns capacitatea de producie permite majorarea venitului naional de 1,2 ori. Cum statul
trebuie s schimbe valoarea achiziiilor guvernamentale i taxa impozitului pe venit ca s asigure
utilizarea deplin a capacitilor de producie, utiliznd metoda bugetului echilibrat?
REZOLVARE:
C=0,8(Y-T)
I=184,5 u.m
G=307,5u.m
Timp pe venit=0,25
V=V0*1,2
___________________
buget echil.ven=chelt
Taxe=G
V=C+G+I+XN XN=0
V=C+G+I;
deltaV=deltaG*1/1-C
C=0,8
deltaV=deltaG*1/1-0,8; deltaG=
V= C+G+I=0,8(V-0,25*V)+307,5+184,5
0,4V=492
V=1230
V1=1,2*1230=1476
deltaV=1476-1230=246 => deltaG=49,2 u.m
G1=307,5+49,2=356,7u.m
146=0,8(1476-T*1476)+356,7+184,5
1476=1180,8 -1180,8T+356,7+184,5
1180,8T=246 => t1=0,21
38. Se d: C=0,8Yd, t=0,25, I=3000-100r, G=2000, Y=180N-N2 (funcia de producie). S se afle rata
dobnzii de echilibru, venitul de echilibru, cnd N=100.
39. Considerm o economie, n care exist un sector public i n care funcia de consum este:
C=1500+0,75(Y-T). Investiia constituie 1500 u.m., iar cheltuielile publice 1000 u.m. cu bugetul
public echilibrat. S se calculeze:
I=1500
G=1000
1) Venitul de echilibru;
2) Dac venitul de echilibru constituie 20000 u.m., cu ct ar trebui s creasc cheltuielile publice,
dac acestea sunt finanate n totalitate din datoria public?
40. Cererea de moned pe motiv tranzacional alctuiete 400 mlrd.u.m. Calculai cererea monetar total
n baza datelor tabelului.
Rata anual a
dobnzii, %
Cererea de moned
pe motiv speculativ
Cererea monetar
total
14
30
13
50
12
70
11
90
10
110
130
150
400+30=430
400+50=450
400+70=470
490
510
530
550
Oferta monetar alctuiete 510 mlrd.u.m. Determinai rata dobnzii de echilibru. Determinai rata
dobnzii de echilibru pentru condiiile cnd oferta monetar crete pn la 530 mlrd.u.m., se reduce
pn la 450 mlrd.u.m.
Rezolvare:
LM- piata monetara
LD = Li(V)+L2(d)- cererea de bon
L1- moblilul de tranzactie
L2-mobilul de speculatii
V(PIB)- venit
d-rata dobinzii
Qm=510 mlrd u.m
2.LD=510mlrd u.m d=10%
3.Om=530=Ld=>d9%
4.Om=450=Ld=>d13%
41. n economie s-a stabilit echilibrul simultan pe piaa bunurilor i serviciilor i pe pieele financiare.
Completai tabelul indicnd consecinele apariiei n economie a urmtoarelor evenimente:
a) cererea pentru bani ca avere scade;
b) impozitul pe venit crete;
c) exportul rii crete.
Evenimentul
2
PIATA
MONETARA
PIATA
MONETARA
PIATA
BUNURILOR
SI
SERVICIILOR
A
B
C
Ce curb in
IS-LM este
influenat
3
LM
LM
IS
Cum se
modific
venitul
naional
4
VA
SCADEA
VA CRESTE
VOR
CRESTE
Cum se
modific rata
dobnzii
5
R
R
R
LM-piata monetara
IS-piata bunurilor si servicii
IS=LN- echilibru
I-investitii
S-economii
42. n economie s-a stabilit echilibrul simultan pe piaa bunurilor i serviciilor i pe pieele financiare.
Completai tabelul indicnd consecinele apariiei n economie a urmtoarelor evenimente:
Care pia
este
influenat
Ce curb in
IS-LM este
influenat
Bunurilor
si
serviciilor
monetara
monetara
B
C
Cum se
modific rata
dobnzii
Cum se
modific
venitul
naional
4
IS
VN cr.
D cr
LM
LM
VN mic
VN cr.
D cr
D mic
a) reducerea S
b) viteza de rotatii a bunurilor scade
c)oferta de bunuri creste
43. Economia unei ri este caracterizat prin urmtoarele date: exportul de bunuri : 19650 u.m., importul
de bunuri : 21758 u.m., venituri obinute din investiiile efectuate n exterior: 3621 u.m., venituri
pltite investitorilor strini : 1394 u.m., cheltuielile efectuate pentru turism n alte ri : 1919 u.m.,
veniturile rii din turism :1750 u.m., transferuri unilaterale n exterior : 2388 u.m., ieirea de capital
din ar : 4174 u.m., intrarea de capital n ar : 6612 u.m..
Determinai:
1. Soldul contului curent;
2. Soldul contului de capital i financiar;
3. Soldul balanei de pli.
Rezolvare:
Balanta de plati=I+II+-2438+243.8=0=>echilibru
Soldul contului curent=incasari-plati
Balanta contului curent cuprinde>balanta comerciala(import, export, marf)
>balanta serviciilor
>balanta serviciilor
>balanta transferurilor unilaterale
Balanta comerciala=EX Imp= 19650-21758-2108
Balanta veniturilor=Ven.din exterior-ven.platite=3621-1394=2227
Balanta transferurilor=-2388u.m
Balanta servicilor=chel-ven din turism=1919-1750=-169
Soldul contului curent=-2108+2227-2388-169=-2438u.m
Balanta contului de capital si financiar:>balanta miscarii de capital pe Ts si Tl:>
balanta rezervelor valutare internationale
II balanta de capital= intrari-iesiri= 6612-4174=+2438u.m
44. Situaia ntr-o economie este descris prin urmtoarele date (mil. u.m.):
Funcia de consum C = 47,5 + 0,85Yd,
Investiiile I = 100-5i,
1.Ex,bun
2.Im,bun
3.Venit din exterior
4.venit catre exterior
5.Transfer externe
Mln.u.m
240,5
120,5
20
15
-5
Bp=(240,5-120,5)+(20-15)-(-5)=+120+(+5)+5=+130mln u.m
M/P=L
L=580/2=290
290=0.4Y-8r
Y=725+20r
E=37,5Y+0,6Y(Y la patrat)+600-10r
E=313162,5+18140r+400r
E=7828+45,35r+ r