Sunteți pe pagina 1din 2

Grdinia special pentru hipoacuzici Bucureti

Data:

Nume copil:.
Propunator: Jilaveanu Maria Eleonora
Profesor coordonator: Buica Belciu Oana

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC


ACTIVITATEA : Terapie specifica LABIOLECURA
UNITATEA DE INVATARE: Perceperea labiovizuala a consoanelor
TEMA ACTIVITII: Perceperea labiovizuala a consoanei f
TIPUL ACTIVITII : Consolidare
OBIECTIVE CADRU :
Dezvoltarea capacitatii de perceptie labiovizuala a fonemelor, silabelor, cuvintelor si a structurilor
verbale simple.
OBIECTIVE DE REFERINTA :
1. Formarea si educarea reactiei la impulsuri vizuale, intelegerea si reproducerea expresiilor
emotionale;
2. Perceptia labiovizuala a fonemelor, silabelor, cuvintelor si a structurilor verbale simple;
3. Eliminarea pe cale labiovizuala a confuziilor dintre fonemele surde si sonore (f-v);
4. Identificarea pe cale labiovizuala a mesajului oral transmis.

OBIECTIVE OPERATIONALE :
O1 : Sa execute corect exercitiile pentru dezvoltarea capacitatii de citire labiovizuala a unor expresii
emotionale;
O2 : Sa identifice corect fonemul f prin verbalizare reproductiva;
O3 : Sa asocieze imaginea cu structura verbala simpla labiolecturata;
O4: Sa diferentieze labiovizual sunetul surd f de sunetul sonor v;
O5: Sa demonstreze intelegerea labiala a mesajului verbal prin indicarea obiectelor solicitate si prin
executarea comenzii verbale labiolecturate.
STRATEGIA DIDACTIC :
Metode i procedee:
Explicatia, imitatia, exercitiul-joc, dialogul, labiolectura.
Mijloace de nvmnt:
- material distributiv/intuitiv : jetoane cu imagini
Forma de organizare : individuala

Durata activitii : 30min.


Tipuri de evaluare :
-

dupa aspectul de continut vizat : formativa

dupa modul de realizare : orala / gestuala

dupa modul de organizare : individual

Scenariul didactic:
Etapele
activitatii
1.Moment
organizatoric
2.Anuntarea
temei
activitatii
3.Realizarea
subiectului

Obiective
operationale

O1

O3

O4

5.Incheierea
activitatii

Strategie didactica
Material si
metode

Pregatirea materialelor si a copilului

O2

4.Evaluarea

Continutul activitatii

O5

Captarea atentiei copilului si cerinta de a fi


atent la miscarile mele si de a emite corect
sunetele
Executarea dupa model a exercitiilor cerute
prin comanda: Fa la fel ca mine!, de
mimare a unor expresii faciale (bucurie,
intristare, mirare, nedumerire, suparare).

Exercitii-joc,
demonstratia,
imitatia,
observatia

-Recunoasterea labiovizuala a fonemului f


izolat, in silabe durecte(fa, fe, fi, fo, fu, f,
f), indirecte(af, ef, if, of, uf, f, f),
inchise(faf, fef, fif, fof, fuf, ff, ff) si
intervocalic(afa, efe, ifi, ofo, ufu, f, f);
-Identificarea labiala a fonemului f in
cuvinte izolate:
a)pentru finitial: foc, fata, fusta.
b)pentru fmedian: sfoara, cafea, rufe.
c)pentru ffinal: puf, pantof, cartof.
-Asocierea imaginii cu cuvantul labiolecturat;
-Asocierea imaginii cu structura verbala
labiolecturata. (Focul arde., Fata este
frumoasa.)
-Identificarea labiovizuala a fonemului f
cuprins in cuvinte-perechi (far-var; fata-vata;
file-vile.), prin verbalizare si asociere cu
imaginea corespunzatoare.

Exercitii
de
citire
labiala,
demonstratia,
imitatia, jetoane
cu reprezentarile
iconice
ale
cuvintelor
corespunzatoare.

Alegerea dintr-o multime de imagini a


obiectului indicat, care trebuie labiolecturat si
apoi verbalizat. (Arata focul!)

Labiolectura,
jetoane folosite
pe
parcursul
intregii lectii

Recompensarea
verbale/gestuale
desfasurata.

copilului
pentru

prin
laude
activitatea

Exercitii
de
labiolectura,
jetoane
cu
imagini.
Labiolectura,
jetoane
cu
imagini
reprezentand
cuvinteleperechi.

Evaluare

S-ar putea să vă placă și