Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: prof. Carmen-Gina Ciobc


Unitatea de nvmnt: Colegiul Tehnic Petru Muat Suceava
Clasa: a XI-a B (profil tehnic, 1 or/sptmn)
Data: 25.05.2015
Aria curriculara: Matematica i tiine ale naturii
Disciplina: chimie
Unitatea de nvare: Compui cu importan biologic. Noiuni de biochimie.
Titlul leciei: Acizi nucleici ADN i ARN
Tipul leciei: lectie mixta (predare-nvare-evaluare)
Locul unde se desfoar lecia: laboratorul de chimie
Durata leciei: 50 minute
Scopul leciei: dezvoltarea competenelor generale prin dobndire i consolidare de cunotine, dezvoltare de
abiliti practice i depinderi intelectuale
Competene specifice vizate (n conformitate cu programa colar n vigoare):
CS 1.2 Organizarea cunotinelor legate de clasele de compui
CS 1.3. Explicarea comportrii unor compui ntr-un context dat;
CS 4.1. Procesarea unui volum important de informaii i realizarea distinciei dintre informaii
relevante/irelevante i subiective/obiective
CS 4.2 Decodificarea i interpretarea limbajului simbolic i nelegerea relaiei acestuia cu limbajul comun;

Valori i atitudini:
Respect pentru adevr i rigurozitate;
ncredere i respect fa de argumentaia tiinific;
Disponibilitate de ameliorare a propriei performane;
Interes i curiozitate;
Dorin de informare i afirmare;
Interes pentru explorarea diferitelor modaliti de comunicare, inclusiv pentru cele furnizate de TIC.

Obiective operaionale aferente competenelor specifice vizate:


Competena specific

CS 1.2. Organizarea
cunotinelor legate de
clasele de compui:

CS 1.3. Explicarea
comportrii unor
compui ntr-un
context dat;

CS 4.1. Procesarea
unui volum important
de informaii i
realizarea distinciei
dintre informaii
relevante/irelevante i
subiective/obiective

CS 4.2 Decodificarea
i interpretarea
limbajului simbolic i
nelegerea relaiei
acestuia cu limbajul
comun;

Obiective operaionale
Majoritatea elevilor (cei care au Elevii care au cunotine i deprinderi
cunotine i deprinderi la nivelul sub nivelul programei colare i o
programei colare):
capacitate de nelegere inferioar fa de
majoritatea elevilor din clas:
- s recunoasc compui chimici cu
- s recunoasc compui chimici cu
importan biologic i s-i organizeze n importan biologic i s-i organizeze n
scheme logice, prin rspunsurile furnizate scheme logice, prin completarea itemilor
profesorului i prin completarea itemilor
specifici din Fia de feed-back;
specifici;
- s grupeze bazele azotate care se afl n
moleculele de ADN i cele de ARN prin
completarea corect a itemilor specifici
din Fia de feed-back
- s realizeze practic reaciile de identifice - s realizeze reaciile de identifice a
a proteinelor din produse alimentare (ou, proteinelor din produse alimentare (ou,
lapte, carne), respectnd modul de lucru
lapte, carne), respectnd modul de lucru din
din Fia de lucru Nr. 1. - Activitate
Fia de lucru Nr. 1. - Activitate
experimental;
experimental.
s noteze obsevaiile/concluziile s noteze obsevaiile/concluziile
proprii, rezultate n urma realizrii proprii, rezultate n urma realizrii
experienelor, prin completarea Fiei de experienelor, prin completarea Fiei de
lucru Nr. 1. - Activitate experimental;
lucru Nr. 1. - Activitate experimental.
- s recunoasc contextele n care sunt s recunoasc contextele n care
utilizai corect, n conformitate cu sunt utilizate corect, n conformitate cu
adevrul tiinific termenii: ADN, ARN, adevrul tiinific termenii: ADN, ARN,
nucleotid, baz azotat, grupare azotat, nucleotid, baz azotat, grupare azotat,
pentoz, citozin, guanin, adenin, pentoz, citozin, guanin, adenin, timin,
timin, uracil, prin completarea Fiei de uracil, prin completarea Fiei de lucru Nr.
lucru Nr. 2 Acizi nucleici ;
2 Acizi nucleici.
- s aplice achiziiile dobndite n lecie n s aplice achiziiile dobndite n
contexte noi, prin completarea itemilor lecie n contexte noi, prin completarea a a
specifici din Fia de feed-back;
cel puin 50% dintre itemii specifici din
Fia nr. 3;
- s recunoasc scriptic, prin exemple, - s recunoasc scriptic, prin exemple,
modelri, vizual formula unui acid modelri, vizual formula unui acid nucleic,
nucleic, a unei nucleotide, a prilor a unei nucleotide, a prilor structurale a
structurale a acestora i clasa de compui acestora i clasa de compui din care fac
din care fac parte prin completarea Fiei parte prin completarea Fiei de lucru Nr. 2
de lucru Nr. 2 Acizi nucleici i a Acizi nucleici i a itemilor specifici din
itemilor specifici din Fia de feed-back.
Fia de feed-back.

Strategia didactic :
Metode didactice folosite:
-

conversaia euristic;
modelarea;
experimentul de laborator;
algoritmizarea;
descoperirea dirijat;
analiza;
sinteza

Mijloace didactice folosite:


- fie de lucru;
- fi de feed-back
- rectivi i ustensile de laborator;
- videoproiector;
- calculator;
- prezentare PPT
- film didactic
- mulaj

Forme de organizare a elevilor:


- individual;
- frontal;
- pe grupe.

Principii:
- nsuirea i sistematizarea contient, motivant de cunotine, deprinderi;
- accesibilizarea la nivelul de cunotine i nelegere a grupului;
- accentuarea aspectelor formative.
Strategii i instrumente de evaluare;
Evaluare se va face continuu i va avea valene formative (motivare, stimulare, toleran,
autoevaluare)
- observarea sistematic a elevilor;
- probe orale;
- probe practice;
- probe scrise;
- tema pentru acas;
- autoevaluare
Bibliografie :
1. Manual Chimie pentru clasa a XI-a Elena Alexandrescu, Viorica Zaharia; Editura Crepuscul;
2. Manual Chimie C2+C3 - Mircea Iovu, Maria-Luiza Popescu, T. Nicolescu; Editura Akademos Art
3. Manual Chimie C3, Sanda Ftu, Cornelia Grecescu, Veronica David, Editura Bic All
4. Aurel Ardelean, Ionel Rou, Clin Istrate, Genetica- atlas colar, Editura Corint 2002
5. Andrei Sanda Maria, Biochimia Acizilor nucleici i a proteinelor, editura Academic Press, 2005
6. siteuri de specialitate:
https://www.youtube.com/watch?v=iCIHj-adHLA
https://www.youtube.com/watch?v=2Rn_Av_9a4Q
http://science.halleyhosting.com/sci/ibbio/chem/notes/chpt14/chpt14.htm
http://www.bmrb.wisc.edu/referenc/nomenclature/
http://sphweb.bumc.bu.edu/otlt/MPHModules/PH/PH709_BasicCellBiology/PH709_BasicCellBiology26.html

Scenariul didactic (desfurarea activitii)

Momentele
leciei

Timp

Activitatea profesorului

1. Moment
organizatoric

3 min.

2. Realizarea
legturii cu
leciile
anterioare

12 min.

20 min.

4.Fixarea
noilor
cunotine

Strategie didactica
Mijloace
didactice

3.Predarea
noului
coninut

Activitatea elevului

7 min.

Verific prezena elevilor;


Creeaza o atmosfera
propice desfasurarii n bune
condiii a activitii;
Distribuie fiele de lucru;
Pune ntrebri, solicit
rspunsuri, furnizez
explicaii - referitoare la
noiuni de chimie organicn
studiate n orele anterioare;
Propune sarcini de lucru
aferente Fiei de lucru Nr.
1. - Activitate
experimental;
Dirijeaz nvarea;

Se pregtesc pentru
nceperea activitii;

Prezint noiunile noi


referitoare la Acizi
nucleici;
Antreneaz elevii n diverse
sarcini de nvare
referitoare la noul coninut (
completarea unor scheme n
cadrul Fiei de lucru Nr. 2
Acizi nucleici);
Propune vizionarea unui
film; didactic de 2 minute,
care conine informaiile
studiate n lecia nou
Furnizeaz Fia de feedback;

Rspund la ntrebri;
Realizeaz sarcina de
lucru propus
activitatea practic de
laborator;
Formuleaz,
obsevaiile fcute i
concluziile relevante,
n urma realizrii
experienelor;
Completeaz Fia de
lucru Nr. 1. Activitate
experimental;
Rspund la intrebari;
Completeaz Fia de
lucru Nr. 2 Acizi
nucleici;

Vizioneaz filmul
Completeaz
rspunsurile din Fia
de feed-back;

Metode
si procedee
Conversaia
euristic

Evaluare
Forma de
organizare
a activitii
frontal

Fia de lucru
Nr. 1. Activitate
experimental
Reactivi i
ustensile de
laborator
(conform fiei)

Conversatia
euristic
Explicaia
Experimentul
de laborator
Descoperirea
dirijat;

Frontal, pe
grupe

Probe
practice
Observarea
sistematic a
elevilor

Fia de lucru
Nr. 2 Acizi
nucleici
Calculator
Videoproiector
Prezentare ppt
Mulaj

Explicaia
Problematiza
rea
Analiza
Sinteza

Frontal,
individual
(alternativ)

Probe orale,
Observarea
sistematic a
elevilor

Film didactic
Fia Nr. 2
Calculator
Videoproiector

Conversaia
euristic

Frontal
individual

Observarea
sistematic a
elevilor
Autoevaluarea

5.
Furnizarea
feed-bakului
i tema
pentru acasa

8 min.

Verific rezultatele nvrii


prin confruntarea
rspunsurilor din Fiele de
feed-back completate de
elevi cu rspunsurile
corecte;
Solicit elevilor s se
autoevalueze conform grilei
de evaluare
Face aprecieri generale i
particulare referitoare la
prestaia elevilor;
Anun tema pentru acasa.

Se autoevalueaz;
Vor efectua acasa
tema data.

Calculator
Videoproiector
Material ppt

Conversaia
Explicaia
Problematiza
rea
Analiza
Sinteza

Frontal

Tema pentru
acas

S-ar putea să vă placă și