Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: G.P.P Ostroveni 2, Rm. Valcea


EDUCATOARE: Stani Florentina Mihaela
DATA: 18 .01.2016
GRUPA: Mic
TEMA ANUAL: Cand,cum si de ce se intampla?
SUBTEMA: Catelusul Su-su
TEMA ZILEI: Cinele,prietenul nostru.
TIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere i dobndire de noi cunotine
MIJLOC DE REALIZARE:Activitate integrat
FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal;
DURATA: 60 minute
SCOPUL ACTIVITII: Dezvoltarea capacitii de cunoatere i nelegere a mediului
nconjurtor precum i stimularea curiozitii pentru investigarea acestuia;
ACTIVITI DE NVARE:ADP-ALA-ADE
ADP:ntlnirea de diminea: Spune o intamplare cu un animal de casa
ALA: STIINTA: Sa cunoastem animalele de pe langa casa omului- citire imagini
CONSTRUCTII:Cusca pentru catelus
ADE: Cinele - observare
OBIECTIVE OPERAIONALE:
ADP: - s poarte discuii libere pe baza temei alese la ntlnirea de diminea;
ALA: - s recunoasc i s denumeasc animalele din ograda bunicului.
- s participe activ la activitile de joc.
ADE: D

-sa recunoasca animalul prezentat in imagine;


- s denumeasc prile componente ale corpului cineluii;
- s denumeasc modul de ngrijire, hrnire i ocrotire a animalului (cinelui);
- s precizeze regulile de igiena ce trebuie respectate n contactul cu animalele

domestice;
STRATEGII DIDACTICE
METODE I PROCEDEE:conversaia, explicaia, observaia, Turul galeriei.
MATERIAL DIDACTIC: plane cu animale domestice, catelus de plus, cuburi
BIBLIOGRAFIE:
1. ,, Activitatea integrata din gradinita , ed. Didactica Publishing House,
2008
2.,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor , de la 3 la 6/7 ani,
M.E.C.T. 2008

SCENARIUL ZILEI:
I. ADP
Activitatea incepe cu ntlnirea de diminea:
1.Salutul: Dimineaa a sosit
Toi copiii au venit
n cerc s ne aezm
Cu toii s ne salutm
Bun dimineaa, dragi voinici!
M bucur c suntei aici
A nceput o nou zi
Bun dimineaa copii!
2.mprtirea cu ceilali: A vrea s v ntreb: Cine poate sa spuna o intamplare cu un animal de
casa?
3. Activitatea de grup: Copiii rspund la ntrebri. Activitatea continua cu jocul de miscare :
Iepurasu-n iarba Copiii mpreun cu educatoarea fac un cerc n interiorul cruia va sta
iepuraul. Copiii se vor nvrti in jurul lui rostind urmtoarele versuri:
Iepurau-n iarba
Doarme i viseaz
Poate c s-a-mbolnvit
De aceea n-a srit
Iepura cocona
joac-te cu mine
Ca s-ti fie bine
Dup ce copiii au terminat de rostit versurile copilul iepura va trebui s imite saritura iepuraului
i s aleag alt copil care s ii ia locul.
4. Noutile zilei: Pentru c voi iubii animalele i animalele iubesc copiii m-am gndit ca astzi s
observm cel mai bun prieten al omului. Voi tii cine este cel ma ibun prieten al omului?
II. ALA
Copiii i continu ziua cu activitatea la centrele de interes: la Stiinta: copiii vor citi i selecta
imagini cu animale i psri domestice, iar la Constructii vor construi custi pentru catelusi.
III. ADE
Cinele - observare

DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTE
DIDACTICE
Moment
organizatoric

CONINUT TIINIFIC

EVALUARE
(instrumente i indicatori)

Pentru o bun desfurare a


activitii se vor lua urmtoarele
msuri:
- aerisirea slii de grup;
- aranjarea mobilierului sub form
de careu deschis;
- intrarea ordonat a copiilor n sala
de grup;
Se citete copiilor urmtoarea
ghicitoare:

Captarea ateniei

STRATEGII
DIDACTICE

Conversaia

Roade oase,
St in cuc,
Pe dumanii si ii muc.
(cinele)
i se solicit rspunsul.
Intuirea materialului didactic: un
catel de plus.

Copii, astzi vom observa cinele,


Anunarea temei i a despre care tim c este cel mai bun
obiectivelor
prieten al omului.
Dup anunarea temei se vor
enumera obiectivele pe inelesul
copiilor.
Se prezint copiilor jucaria de plus.
Se formuleaz ntrebri ajuttoare
pentru a antrena copiii in activitate:
Oare ce animal este acesta ?(cine)
- Din ce este alctuit corpul cinelui?
( cap, gt, trunchi, picioare i coad)
Capul
- Ce are la cap cinele ?( 2 ochii mici
i rotunzi, 2 urechi ascuite, 1 bot
ascuit)
- Cum sunt aezate urechile? ( de o
parte i de alta a capului)
- Din ce este format botul cinelui?
( nas i gur)
- Ce are cinele n gur? ( dini )
Trunchiul
- Prin ce este legat capul cinelui de
trunchi? ( prin gt)

Observarea
comportamentului copiilor

Conversaia
Explicaia

Observaia
Conversaia

Evaluarea rspunsurilor
copiilor

Dirijarea nvrii

Obinerea
performanei

- Cum este gtul ?( scurt i gros)


- Ce form are trunchiul? ( alungit)
Picioarele
Pe ce se sprijin trunchiul cinelui?
- Cte picioare are cinele?
- Cu ce se termin picioarele? ( cu
degete care au gheare)
- La ce il ajut ghearele ? ( la fixarea
oaselor)
- Cu ce se termin trunchiul
cinelui ?( coad )
- Voi tii cum i ine cinele coada
cand e vesel ? Dar trist?
- Cu ce este acoperit corpul cinelui?
( blan )
- Ce culori poate avea blana
cinelui?( blana poate avea culoarea
neagr, alb, rocat, uneori are i
unele pete de alt culoare.
- Cu ce se hrnete cinele ?( resturi
de mncare, oase, psri)
- De ce este folositor cinele ?( nw
apr de dumani, este folosit de
ciobani pentru a apra oile, la
vntoare, pentru a depista drogurile.
- Ce trebuie s facem dup ce ne
jucm cu animalele ? ( ne splm pe
mini)
Dup fiecare parte component se
face sintez parial.

Explicaia

Voi chema la mine cte un copil care


va face sintez parial a unei pri
componente a cinelui. Apoi pe
rnd copiii vor incerca s fac o
sintez general a cinelui primind
ajutor dac este nevoie.

Conversatia

Asigurarea feed-

Evaluarea rspunsurilor
copiilor

Copiii vor fi asezati la

Aprecieri verbale

back-ului

Evaluarea activitatii

Incheierea activitatii

masute.Fiecare copil va primi cate o


fisa de lucru.
In fisa de lucru au de recunoscut si
de incercuit catelul, apoi de colorat
animalul preferat.
Evaluarea se face prin aprecierea
fiselor de lucru,folosind metoda
Turul galeriei,fiecare copil trecand
pe la fiecare masuta urmand sa-si
spuna parerea in legatura cu modul
de lucru al fiselor celorlalti copii.
Se fac aprecieri asupra modului de
lucru si asupra modului de
participare al copiilor la activitate.
Se iese din clasa interpretand un
cantecel. Copiii vor primi
recompense.

Observatia

Aprecieri verbale

Conversatia
Conversatia

Observarea
comportamentului
copiilor