Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Szemes Radu Mihai


Scoala: Gimnaziala Andrei Saguna Deva
Clasa: I A
Data: 13.04.2016
Locul de desfasurare: sala de sport
Efectiv: 28elevi
Durata : 50 min
Metode: povestirea, conversatia, explicatia, demonstratia, observatia
Materiale didactice: fluier, mingi de tenis, jaloane, cronomentru
*TEMELE LECTIEI:
1. VITEZA
Obiectiv: Dezvoltarea vitezei de reactie, executie si deplasare
2. INDEMANARE
Obiectiv : Dezvoltarea indemanarii generale prin stafete aplicative
Prinderea si aruncarea mingii
*OBIECTIVELE LECTIEI:
a) cognitive - sa execute corect exercitiile
b) psiho-motorii : - sa raspunda prompt la comenzi
- sa execute cu control deplin miscarile
c) afectiv-atitudinale: - sa pastreze linistea
- sa isi educe spiritul de competitie si fayr play

Partea
Lectiei

Partea pregatitoare

Partea pregatitoare

Partea pregatitoare

Verigile
lectiei
Organizarea
colectivului de
elevi
(3 min)

Pregatirea
organismului
pentru efort
(7min)

Influentarea
selectiva a
aparatului
locomotor
(8min)

Obiective

Continut

-asigurarea unui
inceput organizat al
lectiei
-captarea atentiei
-ridicarea starii
emotionale sau de
emulatie

-alinierea
-salutul
-verificarea prezentei, a echipamentului si a starii
de sanatate
-anuntarea temelor lectiei
-exercitii de front si formatii, intoarceri

-activarea treptata in
efort a marilor
functii ale
organismului
-educarea
perceptiilor
spatio-temporale
-cresterea
intereseului si a starii
emotionale

-mers pe varfuri cu bratele sus;


-mers pe calcaie, bratele la spate;
-mersul piticului, mainile pe genunchi;
-alergare usoara;
-alergare cu joc de glezne;
-alergare cu genunchii sus;
-alergare cu pendularea gambelor inapoi;
-alergare cu pendularea gambelor inainte;
-alergare laterala cu pasi adaugati;
-alergare cu pas saltat(pasul strengarului)

-educarea atitudinii
corporale
-prevenirea si
corectarea viciilor de
postura si a
deficientelor fizice
-marirea mobilitatii
articulare
-educarea respiratiei

1)PI: Stand departat


T1-2: Flexia capului cu arcuiure
T3-4: Extensia capului cu arcuire-6
T5-6: Idem T1-2
T7-8: Idem T3-4
2) PI: Stand departat
T1-2:Indoirea capului spre stanga cu arcuire
T3-4:Indoirea capului spre dreapta cu arcuire
T5-6: Idem T1-2
T7-8: Idem T3-4
3) PI: Stand departat
T1-2:Rasucirea capului spre stanga cu arcuire
T3-4:Rasucirea capului spre dreapta cu arcuire
T5-6: Idem T1-2
T7-8: Idem T3-4
4) PI: Stand departat
T1-8: Rotarea capului spre stanga
T1-8: Rotarea capului spre dreapta
5) Stand apropiat, ridicarea pe varfuri si mentinere
5-7 sec

Doza
re

Indicatii metodice
Formatii de lucru

30
15
1 30

-elevii se vor alinia cu vf. la


linia trasata cu mana dreapta
pe sold

15
30

1d
1d
1d
1d
1d
1d
1d
1d
1d
1d

- unul in spatele celuilalt


-se lucreaza pe diagonala, si
revenire pe latura mica

Observati
i
-spatele
drept
-privirea
inainte
-pieptul
ridicat
-calcaiele
lipite, varf.
departate
-spatele
drept
-frecventa
mare
in
executie
-bratele
intinse,
genunchii
intinsi
-cat
mai
inalt,
brat
picior opus

2x8 t
spatele drept
-trage
de
coate inapoi
2x8 t

2x8 t

2x8 t

2x8 t

-ochii
deschisi sa
nu ametim

Stand departat, flexia trunchiului cu atingerea


solului si mentinere 5-7 sec
PI: Stand departat
T1-2: Extensia trunchiului cu arcuire
T3-4: Flexia trunchiului cu arcuire
T5-6: Idem T1-2
T7-8: Idem T3-4
6) PI: Stand departat
T1-2: Indoirea trunchiului spre st. cu arcuire
T3-4: Indoirea trunchiului spre dr.cu arcuire
T5-6: Idem T1-2
T7-8: Idem T3-4
7) PI: Stand departat
T1-2: Rasucirea trunchiului spre st. cu arcuire
T3-4: Rasucirea trunchiului spre dr.cu arcuire
T5-6: Idem T1-2
T7-8: Idem T3-4
8) PI: Stand departat
T1-8: Rotarea bazinului spre stanga
T1-8: Rotarea bazinului spre dreapta
9) PI: Stand departat
T1-2: Ducerea bratului drept la vf piciorului
opus(stang), cu arcuire.
T3-4: Ducerea bratului stang la vf piciorului
opus(drept), cu arcuire.
T5-6: Idem T1-2
T7-8: Idem T3-4
10) PI: Stand
T1-2: fandare inainte pe piciorul stang
T3-4: fandare inainte pe piciorul drept
T5-6: fandare laterala pe piciorul stang
T7-8: fandare laterala pe piciorul drept

2x8 t

-genunchii
intinsi
-spatele
drept

2x8t

2x8 t

2x8 t

-miscarea sa
fie ampla

2x8 t

-urmarim
bratul
cu
privirea

2x8 t

10

-spatele
drept
-piciorul
intins

Partea fundamentala

Partea
Lectiei

Partea fundamentala

Partea
de incheiere

Dezvoltarea vitezei
de reactie, executie
si deplasare
(8min)

Verigile
lectiei

Dezvoltarea
indemanarii cu
ajutorul stafetelor
aplicative
(20 min)

Revevirea
Organismului dupa
efort
(2min)

-dezvoltarea vitezei
de reactie, a atentiei
-dezvoltarea
orientarii
tempospatiale

Colectivul clasei va fi impartit pe 4 coloane.


La fluierul profesorului primii elevi vor pleca in
alergare de viteza aproximativ 15 m dupa care se
vor intoarce pe margine, la pas, cei din dreapta si
din mijloc cu revenire pe partea dreapta, iar cei din
stanga cu revenire la pas pe partea stanga. Elevii
vor pleca din diferite pozitii: start de jos, start din
picioare, asezat turceste, pozitie de flotare si cu
spatele spre directia de deplasare

Obiective

Continut

-dezvoltarea
coordonarii
-dezvoltare atentiei
-dezvoltarea
orientarii tempospatiale

-scaderea nivelului
de efort a marilor
functii ale org.
- capacitatea de

1Se va pastra aceeasi formatie de 4 coloane. Elevii


vor avea in fata lor, 3 jaloane, dispuse la 4-5 m
unul de celalalt si fiecare grupa va primi cate 3
mingi de tenis. Acestia vor pleca la fluier si vor
aseza mingile de tenis pe cele 3 jaloane si se vor
intoarce in alergare, vor bate palma cu colegul si
trece la coada sirului, stafeta continua pana vor
executa toti coechipierii.
2. Aceeasi formatie de lucru, fiecare elev va arunca
mingea cu o mana la sol si o va prinde cu doua
maini. Elevii vor merge printre jaloane.
3.Aceeasi formatie de lucru, fiecare elev din
coloana va pleca printre jaloane si va arunca
mingea de tenis jumatate de metru deasura capului,
o vor prinde si o vor aduce colegului.
4. Joc dinamic- ratele si vanatorii cu 4 vanatori
-mers cu scuturarea bratelor
-alergare usoara

-nu se pleaca
inaintea
fluierului
-nu se
depaseste
linia de start
-se va pastra
culoarul de
alergare
-revenirea la
coada sirului
se va face la
pas.

1x
fiecare
tip de
alerg.

Doza
re

Indicatii metodice
Formatii de lucru

2x

Observati
i
-se
desfasoara
sub forma de
concurs,
-nu se pleaca
pana cand
colegul nu
ajunge si
bate palma
cu urmatorul

2x

2x

5
1
1

-in jurul terenului, cate unul


-in linie pe un rand

-scuturam
bratele,
respiram
-mana

Partea
de incheiere

Aprecieri si
recomandari
(2min)

apreciere
-realizarea bilantului
lectiei

-alinierea
-aprecieri asupra lectiei
-salutul

30
1
30"

dreapta pe
sold, pieptul
scos, spatele
drept

S-ar putea să vă placă și